Bu Gün Kalan Ömrümün Ilk Günü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erhan Balamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,706
Taban izalasyonundan sonra 12 mm kavak kontrayı tabana alıştırarak mastik ile yapıştırdım ve muhtelif yerlerinden sunta vidası ile karkasa sıktım.
Kaplama olarak mineflö tercih ettim , bununda artıları ve eksileri var tabii ki . İlerde bunlardan bahsedeceğim.
20200502 152407 copy 1612x907
20200502 152413 copy 1612x907
20200502 152417 copy 1612x907
20200502 152423 copy 1612x907

Etiketler

Metal yüzeylerin ısı köprüsü etkisini azaltmak ve tam izolasyon sağlamak için panelvan içinin polyurea ile kaplanmasının sakıncaları nelerdir?

Zemindeki mineflonun iyi havalandırma sağlanamadığında ve aşırı sıcaklarda koku yapması rahatsızlık vermezmi? Mineflo yerine ameliyathane yada antrepo zeminine uygulanan epoxy kaplama daha hyjenik ve kullanışlı olmazmı?

Selam,

PU köpük kaplamanın 2 sakıncası var benim bildiğim -hatta 3-
- Zamanla hacimde çekme yapıyor
- Hatalı uygulamada genleşme sonucu yüzeylerde deformansyon olabiliyor
- Uygulama fiyatı yüksek
- Uygulama esnasında bulaşmamasına dikkat etmek ve sonrasında tıraşlama işlemi gerektirmesi

Dört oldu :smiley:
Ama boşlukları inanılmaz iyi dolduruyor, metal yüzeye yapıştığı için metal yüzeyinde yoğuşmaya izin vermiyor.

Epoxy sert bir malzeme. Ama araç yol şartlarına göre esneyebilecek ve hatta genleşmeler olacak ısı değişimlerinde. Bu da çatlamasına sebep olur. Belki esnek PU kaplama olabilir veya hastane tipi daha az koku yapan PVC kaplamalar.

Edit: PU köpük için ayrıca zamanla R değerinde düşme oluyor. BSH buzdolabı fabrikasında çalışan arkadaşımdan öğrendim bunu da.

Saygılar.

Metal yüzeylerin ısı köprüsü etkisini azaltmak ve tam izolasyon sağlamak için panelvan içinin polyurea ile kaplanmasının sakıncaları nelerdir?

Zemindeki mineflonun iyi havalandırma sağlanamadığında ve aşırı sıcaklarda koku yapması rahatsızlık vermezmi? Mineflo yerine ameliyathane yada antrepo zeminine uygulanan epoxy kaplama daha hyjenik ve kullanışlı olmazmı?
@Doğrucu Davut, Mesut bey' in bir çok paylaşımında ifade ettiği gibi zolasyon da panelvanlar da ön camlar tüm formülleri bozuyor.
Pössl 2014 izolasyon videosu aslında bu konuda birçok ekstra maliyet ve isçilik ile uğraşmanın gereksizliğini gösteriyor.
Türkiye de izolasyon konusu her halde tarz ile ilgili bir durum. Birçok karavan sahibi kamplara kesinlikle girmem ( Standartlara sahip kamp alanı ayrı bir konu) karavan özgürlüktür söyleminde. Bir diğer grup da deniz kenarı bir yer bulup, günes altinda 10/15 gün ucuz tatil yapmayı düşünüyor.
Bu izolasyonda bir çekince yaratıyor.
Yurt dışında kamp alanlarını kullanan ve kısa konaklamalı geziler yapanlarda izolasyon sıkintı yaratmıyor.
Mesut Bey' in mukemmel değil , yeterli izolasyon tespiti değerli..

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selam,

PU köpük kaplamanın 2 sakıncası var benim bildiğim -hatta 3-
- Zamanla hacimde çekme yapıyor
- Hatalı uygulamada genleşme sonucu yüzeylerde deformansyon olabiliyor
- Uygulama fiyatı yüksek
- Uygulama esnasında bulaşmamasına dikkat etmek ve sonrasında tıraşlama işlemi gerektirmesi

Dört oldu :smiley:
Ama boşlukları inanılmaz iyi dolduruyor, metal yüzeye yapıştığı için metal yüzeyinde yoğuşmaya izin vermiyor.

Epoxy sert bir malzeme. Ama araç yol şartlarına göre esneyebilecek ve hatta genleşmeler olacak ısı değişimlerinde. Bu da çatlamasına sebep olur. Belki esnek PU kaplama olabilir veya hastane tipi daha az koku yapan PVC kaplamalar.

Edit: PU köpük için ayrıca zamanla R değerinde düşme oluyor. BSH buzdolabı fabrikasında çalışan arkadaşımdan öğrendim bunu da.

Saygılar.
Bir diger sakınca, kaza veya gerekli kaporta tamiratlarinda çözümün daha problemli olması...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tavan havalandırmaları için ahşap kasa yapıo poliüretan mastik ile yapıştırdım.
Ön yarafta 60X60 cm arka yarafta ise 40X40 cm havalandırma yaptım.
20200415 152049 copy 1612x907
20200415 144306 copy 1612x907
20200424 193822 copy 1612x907
20200424 193826 copy 1612x907
20200425 113223 copy 1612x907

Merhaba,
Öncelikle karavanınız hayırlı olsun. Yapım aşamasını merakla takip ediyorum. Karavanınızın %80 nini tamamladığınızı söylediniz. Sizden günlük paylaşımınızı daha fazla yapmanızı bekliyoruz.

Merhaba,
Öncelikle karavanınız hayırlı olsun. Yapım aşamasını merakla takip ediyorum. Karavanınızın %80 nini tamamladığınızı söylediniz. Sizden günlük paylaşımınızı daha fazla yapmanızı bekliyoruz.
Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Evet karavanımın %80 tamamlandı paylaşımlar yapım aşamasında çektiğim eski fotoğraflardan oluşuyor.
Yapıma ara verdim kısa kısa kamplar yapıp eksikleri ve hataları yaşayarak gözlemliyorum. Ay sonuna doğru Foça'dan başlayıp Marmaris Selimiye'ye kadar bir aylık kampa hazırlanıyorum. Sonrasında kaldığım yerden yapıma devam edeceğim.
Saygılar...

İzolasyon konusu abartılıyormu bilemedim. Kuzey Avrupa'da körüklü tavan karavanla kamp yapanlar, etrafı çadır bezi olan bu tip karavanda donmamayı vebastoya mı borçlu?

Screenshot 2020 09 19 19 20 39 1

İzolasyon konusu abartılıyormu bilemedim. Kuzey Avrupa'da körüklü tavan karavanla kamp yapanlar, etrafı çadır bezi olan bu tip karavanda donmamayı vebastoya mı borçlu?
Abartmaktan benim yaptığım izalasyonu kast ediyorsanız kesinlikle haklısınız abarttım ama iyi de oldu 😀
Elimde fazla izalasyon malzemesi kalınca bir kat daha yapayım derken biraz abarttım 😂😂😂
Ama güneş altında içerisi ile dışarısı arasında ciddi ısı farkı oluştu.
Ve sonra kendi kendime dedim ki " iyi ki yapmışım...
20200815 093805 copy 1612x907

Abartmaktan benim yaptığım izalasyonu kast ediyorsanız kesinlikle haklısınız abarttım ama iyi de oldu 😀
Elimde fazla izalasyon malzemesi kalınca bir kat daha yapayım derken biraz abarttım 😂😂😂
Ama güneş altında içerisi ile dışarısı arasında ciddi ısı farkı oluştu.
Ve sonra kendi kendime dedim ki " iyi ki yapmışım...Ekli dosyayı görüntüle 520939
Zevkle takip ediyoruz. Kimseye kastim olamaz. Karavanını yapanları takipteyim ve her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. Çok katmanlı farklı malzemeli izolasyon uygulamaları var. Ayrıca özellikle uzun süreli yaşam karavanlarında başta ısıtıcı olmak üzere çok komplike çözümler üzerine de yararlı paylaşımlar mevcut.
Tüm bunların yanında "çadır" konseptindeki körük tavanlı karavanlarda ısınma sorunu nasıl çözülüyor merak ettim. Tabii yazın da ısınma sorunu klimaylamı çözülüyor anlamaya çalışıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri