Bu Gün Kalan Ömrümün Ilk Günü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erhan Balamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,709
Selam,

Bu tarz bir uygulama için UV50+ özellikli tentelerden öneririm:

Belki sizinki de öyledir, bilemedim :\

Saygılar.
TRY 353.73 31%OFF | 3F UL DIŞLI Ultralight Muşamba Açık Kamp Survival Güneş Barınak Gölge Tente Gümüş Kaplama Pergola Su Geçirmez plaj çadırı
Bundan almıştım ben.

Etiketler

Bir yerde uzun konaklamalı bir gezi tarzınız yoksa tente konusu için acele karar vermeye gerek yok düşüncesindeyiz. Karavan dönüşümü yaparken alt yapı uygun bırakılırsa , ilerde tercihlere göre sıkıntısız takılabilir. Biz ilk gezilerimizde yanımızda kullanırız düşüncesi ile decathlon güneşliklerini araç ile kullanılabilir hale getirerek yanımıza aldık. Araç yanında hiç kullanma ihtiyacı duymadık genelde akşam saatleri dışında karavan da pek fazla işimiz de olmadı. Kamp alanlarında ise zaten çok uygun ortam olduğundan gerekli olmadı. Bir kaç sefer deniz kenarında kullandık ama sonraki gezilerde ( Plaj şemsiyesi daha uygun olunca )yanımıza almayı da bıraktık. Belirli bir bütçe ile karavan dönüşümüne başlayacaklar için belki faydalı olur..

Uydu anteni konusunda basit bir yönten kullandım. Bir şemsiye burgusu ve 1mt 32mm lik bir boru ile zemine 40 cmlik çanağı sabitliyorum cep telefonuma indirdiğim bir uygulama ile 3-5 dakikada türksatı buluyorum .
İşlem tamam😀
20201001 101646 copy 1612x907
20201001 101610 copy 1612x907
20201001 101449 copy 1612x907
20201001 101441 copy 1612x907

Yaptığınız gezidende bahsederseniz zevkle okuruz.
Gezime Busa'dan yola çıkarak Foça'ya gittim. En büyük hatayı planlama ve araştırma yapmadan yola çıkmakla yapmışım bunu ilk günden öğrendim. 6.5 mt.lik araç ile yer aramak bir hayli zor oldu.
Foça'da İngiliz burnunda üç gün kaldım, oradan Sığacık Akarca'ya geçtim ve belediye plajında 4 gün geçirdim. wc plajdan su sitenin çeşmesinden elektrik güneşten 😊 keyfim yerindeydi.
Sonraki durak Didim Akbük. Sezon sonu olduğu için kimseler yok sakin huzurlu bir ortam dı buraya bir hafta kadar zaman ayırdım.
Bodrum Gündoğan'a geçip akraba ziyareti ve günübirlik geziler ile 8 günüm geçti. Oradan çok methini duyduğum Fethiye Katrancı koyuna geçtim. Müthiş bir doğa harikası yer ancak tesis olarak çok kötü ve pahalı bir daha gitmem.🤨
Değişmez durağım Fethiye Ölüdeniz'e uğramadan dönemezdim 3 gün ayırdım oraya
Kamp yeri olarak müsait olan bir sokağa çekip kaldım.
Bir kaç kez daha evvel gitmiş olduğum Marmaris Selimiye'ye uğradım, herhalde Türkiye 'nin en pahalı yeridir. Oradaki bir dostumun dediği gibi "Selimiye'den ev alacağına git Paris'ten al cebine para kalsın" 😀😀😀
Yavaş yavaş dönüş yoluna koyuldum ve yol beni İzmir Şirince'ye götürdü. Gerçekten şirin bir yer iyi ki gitmişim.
Ve ver elini Bursa...
Bu geziden bir çok ders çıkardım, en önemli ders yola çıkmadan planlama ,araştırma yapılıp tecrübesi olan kişiler danışmak şart.
Tabii bu arada karavanda gözlemlediğim ufak tefek noksanlar veya tadilat gerektiren yerler var. Onlarıda zamana yayarak gidermeyi düşünüyorum.

Gezime Busa'dan yola çıkarak Foça'ya gittim. En büyük hatayı planlama ve araştırma yapmadan yola çıkmakla yapmışım bunu ilk günden öğrendim. 6.5 mt.lik araç ile yer aramak bir hayli zor oldu.
Foça'da İngiliz burnunda üç gün kaldım, oradan Sığacık Akarca'ya geçtim ve belediye plajında 4 gün geçirdim. wc plajdan su sitenin çeşmesinden elektrik güneşten 😊 keyfim yerindeydi.
Sonraki durak Didim Akbük. Sezon sonu olduğu için kimseler yok sakin huzurlu bir ortam dı buraya bir hafta kadar zaman ayırdım.
Bodrum Gündoğan'a geçip akraba ziyareti ve günübirlik geziler ile 8 günüm geçti. Oradan çok methini duyduğum Fethiye Katrancı koyuna geçtim. Müthiş bir doğa harikası yer ancak tesis olarak çok kötü ve pahalı bir daha gitmem.🤨
Değişmez durağım Fethiye Ölüdeniz'e uğramadan dönemezdim 3 gün ayırdım oraya
Kamp yeri olarak müsait olan bir sokağa çekip kaldım.
Bir kaç kez daha evvel gitmiş olduğum Marmaris Selimiye'ye uğradım, herhalde Türkiye 'nin en pahalı yeridir. Oradaki bir dostumun dediği gibi "Selimiye'den ev alacağına git Paris'ten al cebine para kalsın" 😀😀😀
Yavaş yavaş dönüş yoluna koyuldum ve yol beni İzmir Şirince'ye götürdü. Gerçekten şirin bir yer iyi ki gitmişim.
Ve ver elini Bursa...
Bu geziden bir çok ders çıkardım, en önemli ders yola çıkmadan planlama ,araştırma yapılıp tecrübesi olan kişiler danışmak şart.
Tabii bu arada karavanda gözlemlediğim ufak tefek noksanlar veya tadilat gerektiren yerler var. Onlarıda zamana yayarak gidermeyi düşünüyorum.
Benim aracım küçük olmasına rağmen konaklanacak yerler önceden planlanmamışsa kararsızlık oluşuyor ,hatta akşam hava karardıktan sonra kalacak yer araması (kamping dışı) çok sıkıntı. yinede güzel gemişsiniz.

Araç ile gezilere başladığımız son üç yıl ve öncesi bir yılki öğrenme döneminde birçok gezgini ve farklı paylaşımları takip ederken google maps haritalarıma gruplandırmalar ile paylaşılan farkli yerlerin, bilgi notlari ile kayıtlarını ekledim. Ulkeler, konular olarak bir çok farklı detay ilk olarak planlamada faydalı oluyor. Genelde kaba taslak bir rota hazırlığımız olsada rotamız dışında ki ana hatlar dışında günde 150km den fazla yol almama, akşam en geç 17.00 gibi konaklama yerimize ulaşma, bölgeyi inceleme ve gezme , pazar günlerini dinlenme günü olarak kullanma gibi kurallarimiz var. Geniş bir aplikasyon desteği zaten bir cok soruya da hızlı cozum getiriyor. Çok sıkıştığımız durumlarda yerel güvenlik güçleri ve bölge halkı zaten tüm sorunlarımıza bir şekilde çözüm de getiriyor.
Yukarıdaki gezi en baştan kayda alınarak konum bilgileri ile paylaşılmış olsa bir cok gezgin için daha yararlı bilgileri bizlere kazandıracaktı.
Güzel konu ve paylaşımlar için teşekkürler. Keyifli gezilerinizin devamını dilerim...

@janberkaydemir bey' e katılıyorum. ben de rota olmasa da zamanlamaya çok dikkat ederim. yola erken çıkar varacağım yere en erken saatte ulaşmaya çalışırım. mecbur kalmadıkça öğleden sonra yola çıkmam günü bulunduğum yerde değerlendiririm. yeri gelmişken şunu da söyleyeyim, bence çok yer görmek değil gördüğümüz yerin hakkını vermek gerekir. oraya da gittim buraya da gittim 2000 km yol yaptım ama aklımda pek bir şey kalmadı, zaman yoktu filan yere uğrayamadım demek istemem. gezginin acelesi olmamalı...

Elektrik tesisatında marin yanmaz kalay kaplı kablo kullandım. Her elektrikli alete tek tek kablo şekilip tesisat hortumlarının içlerine yerleştirildi.
Genelde her hangi bir ilavede veye arızada kullanılmak üzere birer ikişer yedek kablo çekildi.
Tesisat konusunda oğlumdan destek aldım.Ekli dosyayı görüntüle 520887Ekli dosyayı görüntüle 520888Ekli dosyayı görüntüle 520889Ekli dosyayı görüntüle 520890
Yedekli elektrik kablosu çekmek benim de uzun zamandır aklıma gelip giden bir düşünce idi. Bunu kimse yapmıyor diye düşünürken sizin yapmış olduğunuzu görmek beni sevindirdi.

İkinci kablo yerine, daha ucuz olan uygun yapılı sicim veya kordon da kullanabilirsiniz.. Tabii kanallarda kolay çekilip çekilemedikleri önceden denenmeli.

Marka karavan araçlarına ve yapılan tecrübelere dayanarak , uygun kesitte ve kalitede kablo kullanılan tesisatlarda böyle teorik sorunların çıkması beklenmiyor denebilir. Açıkcası girdiğim hiçbir yabancı forumda da benzeri bir tedirginlikten bahsedildiğine rastlamadım..
Fakat bütün bunlar yapmamak için sebep değil..

Son düzenleme:

Bilmiyorum başkalarının başına geliyormu ama benim en büyük sıkıntılarımdan biri hidrafor.
Sık sık arızalanıyor . İlk arızada hidraforun diyaframında problem olduğunu tahmin ederek diyafram kısmını söktüm ve herhangi bir patlak çatlak hasar olmadığını gördüm. Bu sefer eleltirik sorunu olabileceğini düşünerek mikro swici multimetre ile kontrol ettiğimde arızalı olduğunu gördüm ve yenisini alaral değiştirdim. Sorun çözüldü ancak bir hafta sonra tekrar aynı sorunu yaşadım. Yine değiştirdim tekrar arızalandı bir müddet sonra.
Mikro swic hidroforun yüksek akımını çekmiyor ve platinleri yanarak arızalanıyordu.
Kalıcı çözüm bulmak için araya bir röle koymaya karar verdim ve işe koyuldum.
Mikro swic düşük bir akım ile röleyi tetikliyor ve röleden yüksek amper geçerek hidraforu çalıştırıyor.
Sonuç şimdilik mükemmel bakalım uzun süre kullanınca ne sonuç vercek😊
20201109 161249 copy 1612x907
20201109 161341 copy 1612x907
20201109 161641 copy 1612x907
20201109 161711 copy 1612x907
20201109 163217 copy 1612x907
20201109 172558 copy 1612x907

Evet hidrafor da yaptığım modifiyeden sonra bir aydır kullanıyorum hiç bir sorun çıkmadı , sistem şıkır şıkır çalışıyor.

Sırada çinden aldığım dizel ısıtıcı montajı var daha evvet hava tesisatını ve elektrik tesisatını hazırlamıştım şimdi cihazın montajı var.
Çalışma zamanı 😊

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR