Bu Gün Kalan Ömrümün Ilk Günü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erhan Balamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,728

Etiketler
Arka taraf

Yatak altının bölmesiz olmasının faydaları çok ama, resimde görülen düzeni (bana göre :smiley:) kurabilmek için bölmek zorunda kaldım. Sağ tarafta temiz ve atık su bidonları ile sandelyeler ve masa. Araçla ilgili ne varsa sol tarafta. Sol tarafın ilerisi üç katlı, uzun balık malzemelerini fazla yer kaplamadan yerleștirebilmek için. Ortada 6 adet kutu var. Bu kutularda önde yer bulamayan her șey var.

Bu küçük araçta kaybedip aylar sonra bulduklarım olur.:smiley:

Çok sık kullanılan eșyaların (sandelye, masa gibi) kolay erișilebilecek yerde olması önemli. Gezilerimizde bir yerde kısa bir mola versek genellikle ilk ișim sandelyeleri çıkarmak olur.

Güzel bir aracınız var. Bașarılar.

.
Erhan bey, eğer başka katılımcıların tecrübelerine az da olsa önem veriyorsanız, planınızı baştan yükler ve bir sonraki adımınızı önceden yazarsanız, başlığınız alışılmış selfie karakterinden çıktığı gibi, belki sonuçta çok şey kazancınıza bile olabilir ?
Tabi başlığınızı izleyenlerin de..

Bu durumda sadece arkadan takip edilme söz konusu oluyor ve inanın ilgi de maalesef bazen sınırlı kalabilmekte..

Seçim sizin..:yum:
.

Son düzenleme:

.
Erhan bey, eğer başka katılımcıların tecrübelerine az da olsa önem veriyorsanız, planınızı baştan yükler ve bir sonraki adımınızı önceden yazarsanız, başlığınız alışılmış selfie karakterinden çıktığı gibi, belki sonuçta çok şey kazancınıza bile olabilir ?
Tabi başlığınızı izleyenlerin de..

Bu durumda sadece arkadan takip edilme söz konusu oluyor ve inanın ilgi de maalesef bazen sınırlı kalabilmekte..

Seçim sizin..:yum:
.
Ben aracın önceden tamamlanmış olduğunu paylaşımların yeni yapıldığını düşündüm.
Gerek sahibinin seçimleri gerekse yorumcuların sonrası fikirleri bizim için değişik detayları yakalamamızı sagliyor.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle tekrar hayırlı olsun ve kolay gelsin. Su tesisatı için ne tür bir hortum kullandınız, paylaşır mısınız?
Su tesisatı için 90 bar basınca dayanıklı hortum kullandım ve tüm hortumların izalasyonunu yaptım.
Depo , hidrafor , kollektör kolay erişelebilecek bir bölgeye konumlandı. Kollektörden mutfak lavabosuna şofbene dış duşa ve banyoya dağıtım yaptım. Şofbenden banyo dış duş ve mutfak lavobasına sıcak su hattı çekşp izalasyonunu yaptım.
20200410 161357 copy 1612x907
20200410 161844 copy 1612x907
20200329 151507 copy 1612x907
20200402 130000 copy 1612x907
20200403 141648 copy 1612x907
20200404 155855 copy 1612x907

Su tesisatı için 90 bar basınca dayanıklı hortum kullandım ve tüm hortumların izalasyonunu yaptım.
Depo , hidrafor , kollektör kolay erişelebilecek bir bölgeye konumlandı. Kollektörden mutfak lavabosuna şofbene dış duşa ve banyoya dağıtım yaptım. Şofbenden banyo dış duş ve mutfak lavobasına sıcak su hattı çekşp izalasyonunu yaptım.Ekli dosyayı görüntüle 520837Ekli dosyayı görüntüle 520838Ekli dosyayı görüntüle 520839Ekli dosyayı görüntüle 520840Ekli dosyayı görüntüle 520841Ekli dosyayı görüntüle 520842
Çok teşekkürler detaylı cevabınız ve fotolar için 👍🏻🙏

Ekli dosyayı görüntüle 520836
Yatak altının bölmesiz olmasının faydaları çok ama, resimde görülen düzeni (bana göre :smiley:) kurabilmek için bölmek zorunda kaldım. Sağ tarafta temiz ve atık su bidonları ile sandelyeler ve masa. Araçla ilgili ne varsa sol tarafta. Sol tarafın ilerisi üç katlı, uzun balık malzemelerini fazla yer kaplamadan yerleștirebilmek için. Ortada 6 adet kutu var. Bu kutularda önde yer bulamayan her șey var.

Bu küçük araçta kaybedip aylar sonra bulduklarım olur.:smiley:

Çok sık kullanılan eșyaların (sandelye, masa gibi) kolay erișilebilecek yerde olması önemli. Gezilerimizde bir yerde kısa bir mola versek genellikle ilk ișim sandelyeleri çıkarmak olur.

Güzel bir aracınız var. Bașarılar.
Kutu kutu pense...

İzolasyonda polietilen köpük kullandım. İlk kat 5 mm.alüminyum folyolu polietilen köpük orta kat 20 mm. Polietilen köpük ve son kat 5 mm. Alüminyum folyolu polietilen köpük.
20200401 134302 copy 1612x907
20200401 134313 copy 1612x907
20200401 135421 copy 1612x907
20200401 141215 copy 1612x907
20200401 141220 copy 1612x907

Son düzenleme:

Merakıma ve bilgisizliğime verin lütfen; Taban ve tavan izolasyonu için tabanda ve tavanda ahşap karkastan kot oluşturuluyor ve arasına izolasyon uygulanıp üstü genelde ahşap kaplanıyor. Yan duvar izolasyonu da benzer bir şekilde yapılıyor.

Dikkatimi çeken detay ise; gaz su ve elektrik tesisatlarının genelde yan panel üzerinden taşınıyor olması. Sanırım çok kaliteli ve sorun çıkarmayan malzeme ile inşa ediliyorlar ve bir daha arıza vs nedenlerle müdahale etme gereği hissedilmiyor. Aksi takdirde tüm mobilyanın sökülmesi gerekir.

Öngörülemeyen aksaklıklar, yenilemeler gerektiğinde sanırım ek tesisat “sıvaüstü” taşınarak yapılıyor olsa gerek.

Tüm tesisatın karavan tabanında yürüme koridorunun altında özel bir kanal içinden geçirilip ilgili ünitenin uygun yerinden dağıtımının yapılması, tavandan inmesi gereken tesisatın taşıyıcı direkler içinden tabana indirilmesi ve tüm tesisata gerektiğinde müdahale etmeye izin veren teknelerdeki gibi “farş kapakları” konması daha efektif olmaz mı?

Gaz tesisatının bakır boru ile çekilmesi en emniyetli ve doğru bir çözüm olduğu tartışılmaz. Peki kombilerin radyatörlere su taşıyan tesisatında olduğu gibi karavanda sıcak soğuk su tesisatlarında neden bakır boru tercih edilmez? Araçta olası burkulmada gerekli elastikliğe sahip olmaması mıdır? O zaman benzer sakınca gaz tesisatı için tehdit oluşturmamakta mıdır.

Merakıma ve bilgisizliğime verin lütfen; Taban ve tavan izolasyonu için tabanda ve tavanda ahşap karkastan kot oluşturuluyor ve arasına izolasyon uygulanıp üstü genelde ahşap kaplanıyor. Yan duvar izolasyonu da benzer bir şekilde yapılıyor.

Dikkatimi çeken detay ise; gaz su ve elektrik tesisatlarının genelde yan panel üzerinden taşınıyor olması. Sanırım çok kaliteli ve sorun çıkarmayan malzeme ile inşa ediliyorlar ve bir daha arıza vs nedenlerle müdahale etme gereği hissedilmiyor. Aksi takdirde tüm mobilyanın sökülmesi gerekir.

Öngörülemeyen aksaklıklar, yenilemeler gerektiğinde sanırım ek tesisat “sıvaüstü” taşınarak yapılıyor olsa gerek.

Tüm tesisatın karavan tabanında yürüme koridorunun altında özel bir kanal içinden geçirilip ilgili ünitenin uygun yerinden dağıtımının yapılması, tavandan inmesi gereken tesisatın taşıyıcı direkler içinden tabana indirilmesi ve tüm tesisata gerektiğinde müdahale etmeye izin veren teknelerdeki gibi “farş kapakları” konması daha efektif olmaz mı?

Gaz tesisatının bakır boru ile çekilmesi en emniyetli ve doğru bir çözüm olduğu tartışılmaz. Peki kombilerin radyatörlere su taşıyan tesisatında olduğu gibi karavanda sıcak soğuk su tesisatlarında neden bakır boru tercih edilmez? Araçta olası burkulmada gerekli elastikliğe sahip olmaması mıdır? O zaman benzer sakınca gaz tesisatı için tehdit oluşturmamakta mıdır.
Merhabalar
Dediğiniz gibi tesisat izalasyon ve kaplamanın altında kalıyor ve sorun çıkarmayacak kaliteli malzeme tercih ediliyor. Ancak kanal yapıp tesisatı içinden geçirmek dar ortsmda pek mümkün değil kanımca.
Dağıtım yerlerini ulaşılabilir olmasına azami dikkat ettim en az parça sökülüp tadilat yapılabilmezine dikkat ettim.
Açıkçası su tesisatını da bakır borudan yapmak hiç aklıma gelmedi gayet mantıklı bence.
Teşekkürler.

.
Bildiğim kadarıyla Avrupa motokaravan marka üreticilerinin hiç biri gaz ve sıcak su borularını iç kaplama ile kaporta arasına döşemiyor.
Güvenlik bakımından; kontrol ve el atma kolaylığı açısından aslında göz önünde olan bu şekil bir montaj yanlış olmamalı.
Elektrik kabloları bu bölümde zaten kanal boruları içinden geçirilmekte. Gerektiğinde ikinci bir kablo için çoğu kez gerekli düzen önceden hazır durumda olmakta.
Fakat gaz ve su boruları için tamir gerekli olursa bütün sistemin kontrolü, tamiri ve duruma göre belki (?) topyekün yenilenmesi bile söz konusu olabileceğinden bu tarza başvurulduğunu düşünüyorum.

Fakat sıcak su için de bakır boru kullanarak iş sağlama alınabilse de otomotiv
uygulamalar için ısıya dayanıklı hortumların varlığı uygulamayı daha da kolaylaştırmalı ?

Çekme karavanların durumu ise belki değişik olabilir ? Pek bilgim yok..
.

Son düzenleme:

"Doğrucu Davut, post: 1533181, member: 175303"]
Bildiğim kadarıyla Avrupa motokaravan marka üreticilerinin hiç biri gaz ve sıcak su borularını iç kaplama ile kaporta arasına döşemiyor.

Rica etsem biraz açabilirmisiniz?

.
Aracın dış duvarı ve izolasyonu ile iç kontraplak duvarları arasını kast etmiştim.
Yani Erhan beyin resimlerde bakır boruyu geçirdiği ara bölüm.

Tabandan herhangi bir bağlantının geçirildiği ise bilgim dışında. Sadece yer kaloriferinden bahsedilse de bununla ilgili resim görmüşlüğüm yok.
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR