BMW R80 almayı düşünüyorum..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seckeen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,819

seckeen

Yeni Üye
Herkese selam. BMW R80 almayı düşünüyorum hem binmek hem de hobi olarak onarım ve bakımlarını kendim yapmak maksadı ile. Daha önce kullanmış olan veya bu tip motorlar hakkında bilgi sahibi olan motorcu dostlarımın fikirlerini almak istiyorum. Saygılar şimdiden

Etiketler
Ynt: BMW R80 almayı düşünüyorum..

Merhaba, bende bir süre R80 GS almayı düşündüm, Pek çok kişiye danıştıktan sonra, kısaca almayın derim.

Özünde çok iyi bir motor olmasına rağmen,
Fayda maliyet diye bakarsanız, yakıt tüketimi, bakım, zaman olarak sizin için sorun olabilir.
Eğer bütçeniz geniş ve zaman çok ise, ve özellikle R80 GS Kalahari veya RS80 HPN gibi bir şey bakıyorsanız ayrı.

İlla bmw diyorsanız, R1100GS, veya F650GS alın derim.

sizin kullanım amacı ve motordan beklentiniz tam olarak nedir?

Mustafa

R80 RT kullanıcısıyım.Öncelikle keyif motoru.Biraz garip bi motor,Tamamen mekanige dayalı.Kiminin başına bela olur,kimini ihya eder.Emin olun beni ihya etti.
R 60/6,R 80gs ve şu anda kullandıgım R 80RT,üçü de beni hiç üzmedi.En keyiflileri 1976 R60/6 idi.sonra GS aldım ve 1.60 boyla GS kullanılmaması gerektiği kanaatine vardım.Son olarak RT.
Çok torklu,çok dengeli,çok saglam,her koşulda dirilip yürüyebilen,üç gün üstünden inmesen yormayan,sahibinden şevkat bekleyen makinalar.
Motorun iyi toplanması,ayarlarının iyi yapılması ve bilinçli kullanılması halinde inanılmaz uzun ömürlüdür.
Yakıt besleme sistemi sağlıklı ise,100 km de 5,5-6 lt yakar(benimki şehiriçi 5,5lt yi geçmedi).Ayarsızsa,V8 araba kadar yakar.

1972'de R-60-5 kullandim ve Ispanya'ya kadar gittim. Bence cok iyi bu R serisi, hepsinin ayri ozellikleri ve guzellikleri var.
Daha sonra R 1100 R, R 1150 GS falan.

Ancak ben de ciktigindan beri bu R80 GS'leri cok begenirim ve son senelerde cok merak sardim, ama sadece koleksiyon amacli olacaksa. Zira bu motor BMW'nin tarihinde Dakar ralisini kazanmis tek modeli ve o bir efsane (benim gozumde).
Benzin sorunu dusunmezseniz, dunya seyahatine cikilabilecek ve arizalanmasi halinde "motorlu testere" tamir eden bir ustanin bile isinizi gorup sizi yolda biraktirmayacagi bir makina...

Biraz daha teknik bilgi (KAYNAK : Mim. Sinan OZGEN);

Nasuh Mahruki'nin Katmandu'ya gittigi motor 800cc.'lik R80GS Basic'ti. Bu motor Borusan tarafindan en son 1997 tarihinde(ki o sene uretimi de durmustur) 11.000 Alman Marki'na satilmisti.

Kisaca R80 GS tarihine goz atacak olursak:

-BMW'nin iki subapli hava-kafali motorunu kullanan bir BMW iscisi, kendisine arazide kullanabilecegi, yuksek suspansiyonlara sahip bir motosiklet yapar. Bu motor R80 G/S'in ilk prototipi olacaktir.

-R80 G/S, 1980 tarihinde 8900DM Almanya satis fiyati ile piyasaya cikar. 1987'ye kadar 21 bin adet uretilecektir. Onde klasik catal, arkada ise monolever adi verilen tek kollu saft aktarma uygulanmistir. Motorun agirligi 191kg., gucu ise 50HP'dir. Bildigim kadari ile bu motordan Turkiye'de yoktur. 1984 senesinde Dakar'da yarisan BMW'nin, tek seleli, 32 litre depolu Paris-Dakar versiyonu cikar. Agirligi ise 205kg.'dir. Paris-Dakar'dan Turkiye'de vardir.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/r80g_s.jpg

-1987 senesinde G/S uretimi durur, R80 GS gelir. Bunun yani sira 10HP daha guclu R100 GS'de uretilmeye baslamistir. Motordaki en onemli degisiklik monolever arka saftin, paralever yani guncel BMW safti ile yer degistirmesidir. Bugun Istanbul'da Polisin kullandigi siyah motorlarin cogu R100 GS'dir.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/r100gs.gif

Motorda artik kick start kalmamis, agirligi 210kg.'ye yukselmistir. Ikinci eli ulkemizde genelde polis motoru olarak bulunabilir. R100GS Paris Dakar, 35 litrelik deposu ve tek selesi ile 1988 Munih Fuari'nda tanitilir. Paris-Dakar organizasyonunun mizikcilik cikartmasi sonucu motorun adi PD olarak degistirilecektir.

-Bu serilerin uretimi, 1994 senesinde bildigimiz enjeksiyonlu, R259 kodu verilen yeni 4 subapli motorun kullanildigi 1100GS serisinin gelisi ile durur.

-2 yil sonra genel istek uzerine yine iki subapli motor ile 1996-97 yillarinda R 80 GS Basic uretilir. Bu arac guncel teknolojilerin eski motora uyarlandigi muhtesem bir urundur ve Paris-Dakar'dan iki gomlek ustundur. Yukarida da soyledigim gibi son arac 97'de satilir, 2 subapli-karburatorlu motorlarin uretimi durur.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/gskala.jpg

Mavi saseye sahip motorun lastikleri tubeless lastik kullanimina uygundur. Asfalta uygun bicimde alcak camurluga sahip olan da vardir.

Bu arac oldukca degerlidir. Basic, yani 96-97 model araclar cok dayaniklidir ve kiymetleri sahipleri tarafindan bilinir. Dolayisiyla ucuza bulmak(? 5000 euro ve alti) pek mumkun degildir, bir 1100GS'den daha pahalidir. Haa o parayi ona kim verir ben bilemem. Ancak su var ki, almaya niyeti olan var ise rahatlikla alip bir kac sene sonra ayni paraya veya daha fazlasina satabilir.

-2 yil sonra genel istek uzerine yine iki subapli motor ile 1996-97 yillarinda R 80 GS Basic uretilir.

Bu arac guncel teknolojilerin eski motora uyarlandigi muhtesem bir urundur ve Paris-Dakar'dan iki gomlek ustundur. Yukarida da soyledigim gibi son arac 97'de satilir, 2 subapli-karburatorlu motorlarin uretimi durur.
Mavi saseye sahip motorun lastikleri tubeless lastik kullanimina uygundur. Asfalta uygun bicimde alcak camurluga sahip olan da vardir.

Bence asil yanmasi gerekenler 97'de bu motoru alabilecek parasi olup almayanlar...
;) :smiley:

Kusadasi'nda bir arkadasimin toparladigi R 80...
R80Kalahari1997HBasriULU Kuadas 01

Bmw R-80 efsane olmuş bir motosiklettir.Bildiğim kadarıyla arka süspansiyon sisteminde monolever kullanılan(tek amortisorlü bağlantı) ilk modeldi.Paris-Dakar yarışlarında iyi sonuçlar almış çok dayanıklı 800cc'lik boxer motora sahiptir.
Eğer düzgün ve iyi toplanmış bir tanesini bulursanız deymeyin keyfinize.Motoru çok basit ve sorunsuzdur.Oldukçada kuvvetlidir.Kar buz yada diğer yollarda şaşırtıcı derecede iyidir.
Ancak ustasını biraz zor bulursunuz.Piyasada tamirini yapacak çok kişi vardır belki ama herkes dilinden anlamaz.Anlayanlarda çok fazla paranızı alır.Bir de motoru boxer olduğundan yakıtı biraz fazla tüketir...

merhaba r80 harikulade bir motosiklettir, kullanan ve tamir eden arkadaslarım tanıdıklarım abılerım ondan bahsederken gozlerı ısıldıyor :smiley: ıstanbulda ıbrahım usta pırıdır herseyı sorup konusabılır satın alma konusunda ondan destek alabılırsınız dusuncenız netlesırse telefonunu verebılırım hoscakalın,
murat

Selamlar
Bilgi paylaşımı için teşekürler.

VAP' Alıntı:
1972'de R-60-5 kullandim ve Ispanya'ya kadar gittim. Bence cok iyi bu R serisi, hepsinin ayri ozellikleri ve guzellikleri var.
Daha sonra R 1100 R, R 1150 GS falan.

Ancak ben de ciktigindan beri bu R80 GS'leri cok begenirim ve son senelerde cok merak sardim, ama sadece koleksiyon amacli olacaksa. Zira bu motor BMW'nin tarihinde Dakar ralisini kazanmis tek modeli ve o bir efsane (benim gozumde).
Benzin sorunu dusunmezseniz, dunya seyahatine cikilabilecek ve arizalanmasi halinde "motorlu testere" tamir eden bir ustanin bile isinizi gorup sizi yolda biraktirmayacagi bir makina...

Biraz daha teknik bilgi (KAYNAK : Mim. Sinan OZGEN);

Nasuh Mahruki'nin Katmandu'ya gittigi motor 800cc.'lik R80GS Basic'ti. Bu motor Borusan tarafindan en son 1997 tarihinde(ki o sene uretimi de durmustur) 11.000 Alman Marki'na satilmisti.

Kisaca R80 GS tarihine goz atacak olursak:

-BMW'nin iki subapli hava-kafali motorunu kullanan bir BMW iscisi, kendisine arazide kullanabilecegi, yuksek suspansiyonlara sahip bir motosiklet yapar. Bu motor R80 G/S'in ilk prototipi olacaktir.

-R80 G/S, 1980 tarihinde 8900DM Almanya satis fiyati ile piyasaya cikar. 1987'ye kadar 21 bin adet uretilecektir. Onde klasik catal, arkada ise monolever adi verilen tek kollu saft aktarma uygulanmistir. Motorun agirligi 191kg., gucu ise 50HP'dir. Bildigim kadari ile bu motordan Turkiye'de yoktur. 1984 senesinde Dakar'da yarisan BMW'nin, tek seleli, 32 litre depolu Paris-Dakar versiyonu cikar. Agirligi ise 205kg.'dir. Paris-Dakar'dan Turkiye'de vardir.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/r80g_s.jpg

-1987 senesinde G/S uretimi durur, R80 GS gelir. Bunun yani sira 10HP daha guclu R100 GS'de uretilmeye baslamistir. Motordaki en onemli degisiklik monolever arka saftin, paralever yani guncel BMW safti ile yer degistirmesidir. Bugun Istanbul'da Polisin kullandigi siyah motorlarin cogu R100 GS'dir.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/r100gs.gif

Motorda artik kick start kalmamis, agirligi 210kg.'ye yukselmistir. Ikinci eli ulkemizde genelde polis motoru olarak bulunabilir. R100GS Paris Dakar, 35 litrelik deposu ve tek selesi ile 1988 Munih Fuari'nda tanitilir. Paris-Dakar organizasyonunun mizikcilik cikartmasi sonucu motorun adi PD olarak degistirilecektir.

-Bu serilerin uretimi, 1994 senesinde bildigimiz enjeksiyonlu, R259 kodu verilen yeni 4 subapli motorun kullanildigi 1100GS serisinin gelisi ile durur.

-2 yil sonra genel istek uzerine yine iki subapli motor ile 1996-97 yillarinda R 80 GS Basic uretilir. Bu arac guncel teknolojilerin eski motora uyarlandigi muhtesem bir urundur ve Paris-Dakar'dan iki gomlek ustundur. Yukarida da soyledigim gibi son arac 97'de satilir, 2 subapli-karburatorlu motorlarin uretimi durur.

http://www.micapeak.com/bmw/gs/images/gskala.jpg

Bu arac oldukca degerlidir. Basic, yani 96-97 model araclar cok dayaniklidir ve kiymetleri sahipleri tarafindan bilinir. Dolayisiyla ucuza bulmak(? 5000 euro ve alti) pek mumkun degildir, bir 1100GS'den daha pahalidir. Haa o parayi ona kim verir ben bilemem. Ancak su var ki, almaya niyeti olan var ise rahatlikla alip bir kac sene sonra ayni paraya veya daha fazlasina satabilir.

-2 yil sonra genel istek uzerine yine iki subapli motor ile 1996-97 yillarinda R 80 GS Basic uretilir.

Bu arac guncel teknolojilerin eski motora uyarlandigi muhtesem bir urundur ve Paris-Dakar'dan iki gomlek ustundur. Yukarida da soyledigim gibi son arac 97'de satilir, 2 subapli-karburatorlu motorlarin uretimi durur.

Bence asil yanmasi gerekenler 97'de bu motoru alabilecek parasi olup almayanlar...
;) :smiley:

Kusadasi'nda bir arkadasimin toparladigi R 80...
R80Kalahari1997HBasriULU Kuadas 01

2 yıldır r 80 kullanıcısıyım,kullandığım motoru almadan önce de yaklaşık 4 yıl boyunca bmw nin type247 serisi motorlarını kullanan airhead serileri(1969-1996) hakkında pek çok şey okudum araştırdım arşivledim,aradığım istediğim motoru bulunca da aldım...eğer yabancı dil bilginiz var ise internet bu konuda muaazzam bir kaynak....
ülkemizde bu motorlar hakkında gerçekten bilgi sahibi olan insanların sayısı malesef az, özellikle ülkemizde bu seri motorların çoğunun ediniliş kökeninin polis teşkilatı olduğu göz önünde bulundurulduğunda yanlış fikir ve bilgi sahibi olan insan sayısı da bi hayli fazla.Polis teşkilatı haricinde gerçekten geçmişi bilinen motor sayısı da malesef pek az..... Eğerki tamirat bakım onarım işleri elinizden geliyorsa ve motorun servis ve tamir kitapçığında yazanları yorumlayabiliyorsanız ve bizzat kendiniz uğraşacaksanız,alın sökün takın toplayın büyük keyif alırsınız....fakat şunuda eklemek lazım bazı parçaları pahalı olabiliyor, motoru almadan önce eksiklerini iyi tespit etmek lazım.internet yoluya yurt dışından parça tedariği pek çok konuda sizi rahatlatır...özellikle ingilteredeki tedarikçiler çok hesaplılar....türkiyedeki XXXX ustalara hiç parça sormanıza bile gerek kalmaz onlardan çok daha ucuza 4-5 günde elinize ulaşır .....vs vs vs vs gibi ayrıntılar var..........

Ynt: Bmw R80 Almayı Düşünüyorum..

gt diye bi model duymadım r80rt olabilir belki
R1100gs den evvel cikmis boxer bmw (airhead) gercekten efsane makineler sonsuza kadar kullanilmak uzere yapilmis. eger konfor beklentinşz cok yuskek degilse ve devamlı kullanmak icin motor aramiyorsanız hepsi cok guzel. tek yapmamamiz gereken polis ihale cikmasi araclardan uzak durmak

R80GS hiç kullanmadım ama bir adet R1100GS e sahibim. hatta piyasadakilerin içinde en güçlü olanıda diyebilirim. çok keyiflidir kullanması. R80GS için asfaltta F650 ler bile onu geçer ve çok yakar derler. söylentiler bunlar. ama bütçem ve yerim olsa bir tane r80gs alıp onun ile vakit geçirmek için dükkan bile tutarım herhalde revizyonu için.

IMG012

IMG013

camadan01' Alıntı:
R80GS hiç kullanmadım ama bir adet R1100GS e sahibim. hatta piyasadakilerin içinde en güçlü olanıda diyebilirim. çok keyiflidir kullanması. R80GS için asfaltta F650 ler bile onu geçer ve çok yakar derler. söylentiler bunlar. ama bütçem ve yerim olsa bir tane r80gs alıp onun ile vakit geçirmek için dükkan bile tutarım herhalde revizyonu için.

Kötü ayarlı ya da karbüratörü bakım isteyen r80 ler çok yakar,normal sağlıklı olanı 5.2 litreden fazla yakmamalı. r80gs asfaltta yüksek sürat yapsın diye tasarlanmamıştır ama sürekli olarak 120-130 km/h ile seyir halinde gidebilir,gazı açınca 160-170 km/h sürate çıkar ama bu süratleri asla sevmez... söylentilere kulak asmamak lazım.

a_bakla' Alıntı:
Kötü ayarlı ya da karbüratörü bakım isteyen r80 ler çok yakar,normal sağlıklı olanı 5.2 litreden fazla yakmamalı. r80gs asfaltta yüksek sürat yapsın diye tasarlanmamıştır ama sürekli olarak 120-130 km/h ile seyir halinde gidebilir,gazı açınca 160-170 km/h sürate çıkar ama bu süratleri asla sevmez... söylentilere kulak asmamak lazım.

Yani kesinlikle r 80 RT almalıyız...

bahcecim' Alıntı:
Yani kesinlikle r 80 RT almalıyız...
Neden r80 almak istediğiniz hakkında bir fikriniz var ise rt ,rs , gs vs.... hangisinin size daha uygun olacağını da az çok bilirsiniz.

Konuyu hortlatıyorum ama en çok yorumu burada gördüm BMW R80RT almayı düşünüyorum 1995 model polis çıkması mı değil mi bilmiyorum 1. nasıl anlarım 2. yedek parça işini nasıl çözebiliyoruz?
Vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bmw airhead ile ilgili bazi doğru bilgilerin yanında bir o kadar da yanlış görüşler var mesela fazla konfor beklentiniz olmayacaksa motorla uğraşmayı göze alacaksanız vs gibi...
Herşeyden önce bmw boxer motorlar motor geometrileri nedeniyle yere yakın olmalarından dolayı denge merkezleri düşüktür ve bu yüzden mükemmel bir denge ve viraj kabiliyetine sahiptir.
Dünyadaki en konforlu ve cruise olarak en keyifli motorsikletlerdendir basit yapıları ve kaliteli malzeme kullanımı nedeniyle aşırı dayanıklıdırlar.
Sıfır ama tel maşa her tarafı plastik aksam olan motorları alıpta daha iyi yol tutarım daha konforlu giderim fikrinde olanlar bilsinler ki yok öyle bir dünya çünkü eski bile olsa bir boxer bmw yüzde 90 aldığınız yeni motordan daha kaliteli ve konforlu bir o kadarda sürüşü keyifli ve mutlaka daha da sağlamdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR