Bir Discovery 2 Macerası...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okcu78 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,418

okcu78

Kamp merkezi
Yer
Ankara
Merhaba dostlar

Aslında işin başında defender 110 toplama niyeti ile başlamıştım ancak arkadaşlar beni çok yol yapıyorsun disco daha konforlu full bir araç bul fazla masrafın olmaz dediler ve buna kanarak aracı toplamaya başladım

İlk olarak motor sıfırlandı. Sıfırlandı derken öyle rektefiye falan gelmesin aklınıza kam milinden eksantirik miline iticilerden sübaplara komple yeni motor alındı.

Sonrasında araç şase soyulup tamamen pütür ve hammershield atıldı izolasyonlar ve boyalar yenilendi.

Xl dodik takılıp mat metalik kırmızıya boyandı.

6 inch yükseltme yapılıp 2 inch de get atıldı.

Discoverer stt 35 lastikler takıldı

Orijinal deri döşemelere bakım yapılıp gereken yerler değiştirildi.

Fren hortumları disk ve balatalar yüksek performans olarak değiştirildi. Özellikle fren ve abs kiti önemli 4 inch ve üstü yükseltmelerde kesinlikle değiştirilmesi şart

Üste özel yapım off road sepet yapıldı 195 cm'lik telden değil tamamen lazerde kesilmiş sd37 sacdan yapıldı.

Öne 300 + 150 Watt LED'ler takıldı

Arkaya 240 Watt led takıldı

Yanlara 50 şer Watt LED'ler takıldı

Ön tarafa delici sarı sisler takıldı

Yine üst öne uzunlara bağlı 4 lü delici sis farı takıldı

Önde 12.000 lb vinç yapıldı

Alt şase kapamaları özel sd37 çelikten yapılıp şaseye civata ile monte edildi.

Arka çeki demiri takıldı

Orta diferansiyel kilidi takıldı

Ön ve arka havalı kilitler takıldı

Şu anki hali 9524ca3d3d3a7cb9937d143265fc0bd3 C02967983f66dd1c02950a8f0f84dc2d

Acc18a049c85882d909a0f8a8233308d

70f5e4c1c675049783632303fabd0ccc

Şimdi gelelim siparişi verilmiş yapılmakta olanlara

1) Terrafirma 11 inch rezervuarlı nitrojen yükseltme kiti

2) Portal aks (Türkiye'de bulamadım Amerika'dan getirttim) aks kesilmelerinden sıkıldım artık

3) ağır hizmet şaft takımı

4) ağır hizmet diferansiyel armutları ve ıstavrozlar

Aklımda arazi şanzımanı için de iyileştirmeler var ama üstadlardan gelecek her türlü tavsiyeye de açığım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler
Mrb , kolay gelsin , komple motor alındı derken turbo kıvır zıvır aksamlar hariç, halihazırda sandık kırma komple sıfır motor mu aldınız orasını anlayamadım, yoksa aynı blokla ve üst kapakla iç takımlarını değiştirmekte rektifiyeye giriyor

Yok üstad komple yeni alındı tüm aksamlar dahil yani şarj dinamosundan marş dinamosuna klima radyatörüne kadar hepsi sıfır alındı

Normalde parça parça düşünüyordum ama kardeşim kafan rahat olsun abi komple sıfır yapalım dedi

Çok aşırı bir rakam çıkmış eğer klima kompresörüne kadar değiştirirseniz 40.000 tl civarında bir maliyeti oluyor motorun portal ve nitrojenli amortisörleri de eklerseniz en kabadayı şartlar altında 120.000 tl civarı bir maliyeti oldu bana tüm aracın

Üstad ben ağır parçaların tamamına yakınını yurt dışından getirttim mesela alt takımlar için ashcroft tercih ettim isterseniz sitelerin adını mesaj ile gönderebilirm veya Google'dan birçok alternatif bulabilirsiniz ama Türkiye fiyatları çok yüksek mesela 11 inch kit Türkiye'de 26.000 tl ilken yurt dışı gelişi tüm vergiler dahil 17.000 tl ye mal oluyor

Üstad ben ağır parçaların tamamına yakınını yurt dışından getirttim mesela alt takımlar için ashcroft tercih ettim isterseniz sitelerin adını mesaj ile gönderebilirm veya Google'dan birçok alternatif bulabilirsiniz ama Türkiye fiyatları çok yüksek mesela 11 inch kit Türkiye'de 26.000 tl ilken yurt dışı gelişi tüm vergiler dahil 17.000 tl ye mal oluyor

Benim offroadla işim yok , mevcut standart motor parçaları olsun başka şeyler olsun , buraya gönderim yapan web siteleri varsa farklı alabilirim adres

Burda parça fiyatları enterasan, parçacılar ayrı, ustalar ayrı dünyada , kafalarına göre bi piyasa oluşturmuşlar land yazıyorsa bu rakamları yazarız der gibi çokta rahat telaffus ediliyor rakamlar

Çok aşırı bir rakam çıkmış eğer klima kompresörüne kadar değiştirirseniz 40.000 tl civarında bir maliyeti oluyor motorun portal ve nitrojenli amortisörleri de eklerseniz en kabadayı şartlar altında 120.000 tl civarı bir maliyeti oldu bana tüm aracın
Ciddi bir çalışma...Güle güle kullanın

çok iyi bir çalışma araç tercihide çok güzel land Rover serisinde benim araziye en çok yakıştırdığım model
hem konforlu hemde arazide büyük işler yapabiliyor.
güle güle allah kaza bela vermeden binin inşallah

Çok teşekkürler dostlar inşallah tamamen bitmiş halini de ekleyeceğim buraya

Güle güle kullanın. Gayet detaylı bir çalışma yapmışsınız ellerinize sağlık. Bende bir defender alma arifesindeyim. Bu portal aks işine takıldım. Türkiyede gerekli muhattapları bulamadım maalesef. En sonunda bolca incelemede bulunup araçta gelince kendim çizip imal ettirmekti. (autocad solidworks biliyor ve kullanıyorum. İş gereği dişli gibi parçaları üreten arkadaşlar ilede yakın temas içindeyim) Ancak siz dışarıdan getirdim diyince bir daha kanca taktınız aklıma.

Nereden getirttiniz/getireceksiniz ve fiyatı ne civarda tuttu acaba? Bilgi vermeniz mümkün mü acaba?

Güle güle kullanın. Gayet detaylı bir çalışma yapmışsınız ellerinize sağlık. Bende bir defender alma arifesindeyim. Bu portal aks işine takıldım. Türkiyede gerekli muhattapları bulamadım maalesef. En sonunda bolca incelemede bulunup araçta gelince kendim çizip imal ettirmekti. (autocad solidworks biliyor ve kullanıyorum. İş gereği dişli gibi parçaları üreten arkadaşlar ilede yakın temas içindeyim) Ancak siz dışarıdan getirdim diyince bir daha kanca taktınız aklıma.

Nereden getirttiniz/getireceksiniz ve fiyatı ne civarda tuttu acaba? Bilgi vermeniz mümkün mü acaba?

Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanın

Tabiki yardımcı olmak isterim. Portal aks olayını ben de Türkiye'de çok araştırdım ancak bazıları unimog akslarını çevirmiş bazıları da muhtelif imalat planları yapmış ancak ben denenmiş çok fazla örnek bulamadığım için tibus tercih ettim tabi bazı düzenlemeler yapmamız gerekti. Karşınıza çıkacak bazı gerekli düzenlemeler mevcut şasideki açılı kol ve parçaları ayarlamak. İsterseniz şaftları güçlendirebilirsiniz. Bunun haricinde hızda ciddi bir düşüş söz konusu ancak aynı oranda tork artışı sağlanıyor.

Maliyet konusunda eğer yurt dışı bağlantılarınız güçlü ise ortalama 10.000 tl civarı komple mal edebilirsiniz.

Bir de araç sanki fazla geziyor gibi geldi bana ancak emin olamadım halen.

Öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız kullanın

Tabiki yardımcı olmak isterim. Portal aks olayını ben de Türkiye'de çok araştırdım ancak bazıları unimog akslarını çevirmiş bazıları da muhtelif imalat planları yapmış ancak ben denenmiş çok fazla örnek bulamadığım için tibus tercih ettim tabi bazı düzenlemeler yapmamız gerekti. Karşınıza çıkacak bazı gerekli düzenlemeler mevcut şasideki açılı kol ve parçaları ayarlamak. İsterseniz şaftları güçlendirebilirsiniz. Bunun haricinde hızda ciddi bir düşüş söz konusu ancak aynı oranda tork artışı sağlanıyor.

Maliyet konusunda eğer yurt dışı bağlantılarınız güçlü ise ortalama 10.000 tl civarı komple mal edebilirsiniz.

Bir de araç sanki fazla geziyor gibi geldi bana ancak emin olamadım halen.

Evet tibus markasını duymuştum. Bir takım düzeltmede elbet gerekecektir. Portal aks düşünmemdeki temel neden süspansiyon geometrisi ile fazla oynamadan hem yerden yukarı olmak hemde dingil ile yer arasındaki mesafeyi açmak. Hız düşüşü elbet olacaktır, o aradaki farkı da büyük lastik ile kapatabilirim diye umuyordum. Yetmez ise 1.41 yada 1.22 gibi bir orana geçilebilir. Şöyleki ağır offroad yapan biri değilim o yüzden o tork artışı çok aşırı ihtiyacım olan bir şey değil doğrusu.

Ne kadar bir yavaşlama oldu portallardan sonra? Aynı lastikle mi tabi buda önemli. Eğer lastik değiştiyse hızda değişmiştir.

Birde getirme kısmı ile ilgili sorularım var. Hani doğrudan fiyatlarına bakıp tlye vurdu mu 40 gibi rakamlar gördüm o yüzden kendim mi işletsem düşüncesine girdim doğrusu. 10bin gayet makul bir rakam kalıyor düşündüğümüzde. Ancak bu fiyata mal etmek için ne yaptınız acaba? Araç ile yurt dışına çıkıp takıp gelmek gibi bir şey mi yoksa kargo ile mi? Mali değeri düşünürsek gümrükte takılacaktır muhtemelen. Bunu da biraz aydınlatabilir misiniz acaba?

Gezinme de sonuçta parça sayısı artıyor. İster istemez boşluk olması olası ancak öyle olması bile hem lastik hem araç yükseldi onun hissi bile sebep oluyor olabilir buna. Peşinden bir araçla ya da bir dyno üzerinde falan bakmak lazım gerçekten geziniyor mu gezinmiyor mu diye.

Cevabınız için çok teşekkür etmek isterim bu arada.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri