Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alcatraz64 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,194

alcatraz64

Yeni Üye
Merhaba kendime kamplarda vs.. yerlerde kullanabilecegim bir bıçak almak istiyorum kalitesi cok iyi olmalı bir ömür kullanabilecek birsey

http://www.askeriavurunleri.com/KA-BAR-1275-BICAK,PR-1717.html

http://www.askeriavurunleri.com/Ka-bar-FightingUtility-Tactical-Army-Knife,PR-460.html

http://www.askeriavurunleri.com/GERBER-LMF-II-OZEL-TAKTIK-BICAK,PR-1889.html

http://www.askeriavurunleri.com/Gerber-Bear-Grylls-Survival-Series-Ultimate-Knife,PR-1654.html

bunların arasından en iyisi hangisidir veya daha iyi bıçaklar varmı bu fiyatlara

Etiketler
Ynt: Bıçak Seçimi

Sayın Alcatraz64;

Bıçak seçiminizi eğer sadece bu dört bıçak arasından olacaksa aralarında her iki bıçağıda kullanmış ve halen ara sıra kullanan biri olarak size nacizane yardımcı olmaya çalışacağım. Ben bu bıçakların kullanma alanı olarak doğada temel kesme,kırma,yarma gibi işlerde kullanılacağını kabul ediyorum;

Klasik Kabar dövüş bıçağı benim ciddi anlamda ilk bıçağım diyebiliriz. Oldukça sağlam ve bileyini iyi muhafaza eden bir bıçak.Kendini kanıtlamış olduğu için aslında hakkında fazla bir şey konuşmaya gerek yok. Ancak yapılmış olduğu 1095 çelik ona meşhur sağlamlığını kazandırmış olduğu kadar da ciddi bir dezavantaj sağlamakta; Kolay paslanma...Eğer bu bıçağa sahipseniz sürekli olarak her ıslak kullanımda çok iyi silmeli hatta mümkünse yağ veya WD 40 takviyesiyle yağlamalısınız aksi halde benim gibi ne kadar çabuk paslandığını gördükçe hayretler içinde kalırsınız. O yüzden ben biraz da kıyamamamdan dolayı artık elimde koleksiyonluk olarak tutuyorum.Diğer taraftan bu paslanmaya ıslandığında nemi muhafa eden deri kılıfı da neden oluyor. Zaten kılıfın da zamanla aşındığını ve özellikle kemere takılan kısmın köşelerinin de aşındığını söylemek isterim.

LMF II oldukça popüler bir bıçak bende 4 sene önce Amazon'dan bu popülerliğine kanarak aldım. Aslında kötü bir bıçak kesinlikle değil hatta çok da işime yaradığını söyleyebilirim ancak benim bıçağımın tırtıklı kısmına yakın kalan ağzı uç kısımlara göre daha dar olduğu için her zaman bir keskinlik sorunu yaşadım. Kullanılmış olan 420 HC çelik 1095 kadar sağlam olmasa da paslanmaya dayanımı daha fazla.Daha bir artısı ise gayet fonksiyonel kılıfı ve dahili bileyicisi. Kılıfı oldukça sağlam ve molle eklentileri sayesinde sırt çantasına vb.. ye takabiliyorsunuz. Ancak sadece bacağa takma opsiyonunu ben pek ergonomik bulamadım açıkçası, pek konforlu değil. Bu açılardan baktığınızda çok iyi bıçak ama bu iyiliğini azaltan yönü ise " full tang" olmaması. Bence bu önemli bir sorun.Bıçağın bu yönünü bildiğim için açıkçası kullandığım zamanlarda pek güven hissedemedim. Tabi çeliğinin ve çeliğinin kaplamasının gayet kaliteli olduğunu ve bileyinin de 1095 çeliğe göre daha kolay olduğunu söylemek isterim.

Ka-bar ın yazmış olduğunuz modeli hakkında malumatım yok ancak kötü bir bıçak olma ihtimali yok, özellikle diğer Ka-bar la aynıdır diye tahmin ediyorum. Ancak Gerber BG için pek hoş şeyler duymadım, full tang olmayan, çelik kalitesi orta kalite olan bir bıçağa sırf düdüğü var biraz da yanar döner diye 250-300 tl vermek pek akıl karı değil açıkçası...Ka-bar'ı bu konuda tek geçerim..

Nacizane size tavsiyem ise; Ka-bar'ın fiyatı uygun ve çok kaliteli bir bıçak ancak tercihiniz LMF II yönünde olacak ise ve madem cebinizden 400-500 TL gibi bir para çıkacaksa benim size benimde halen kullanmakta olduğum; "Esee 5". Saymış olduğunuz bu dört bıçakla karşılaştırılmayacak kadar mükemmel,sağlam ve ergonomik bir bıçak. Acaba abartılıyor mu dediğim her seferde beni mahçup etmiş bir bıçak. Ben Ascim'den 425 TL gibi bir fiyata almıştım ve inanın keyif dışında şu ana kadar diğer bıçaklara vermiş olduğum paralara yanıyorum. Şöyle izah edeyim öncesinde LMF'im beraber doğaya çıktığımda yanıma Ontario Sp53'ümü alırdım ciddi kalınlıkta dalları vb.. yi kesmek için. Şimdi Sadece yanımda Mora Companion'ım ve Esee'im var.Canavar gibi bir bıçak,saf kesmek,kırmak,yarmak için yapılmış gibi. Tek dezavantajı 1095 çelik olması ve sürekli bakımına özen gösterilmek zorunda olması ama insan bu bıçağı kullanınca bu dezavantajı inanın unutuyor. Esee 5 küçük gelirse Esee 6'yı tavsiye ederim ancak Esee 5'in yerini kalitede tutsa bile konfor ve kullanımda tutamaz kanaatindeyim. Muadili Ontario Rat 5 var ama onun yerine Ka-bar veya LMF i alın derim. Güzel avantajları olmasına rağmen cidd bir takım kırılma ve bükülme sorunları olduğunu gözlerimle gördüm.

Saygılarımla....

Ben konuyu hep yabancı markadan yerli üretime saptırıyorum ama kendimi durduracak değilim, paylaşayım:

Bu bana 3. değiş tokuş etkinliğinde çıkmıştı. O yüzden buna dair bir fiyat bilgisi haliyle yok. Ancak diğer parametreler aşağıda.
24.Turgut_AYDEMIR.jpg
.

Bıçağı yapan usta: Turgut AYDEMiR (Bursa)

Adı: YILDIZLI
Çelik: D2 (60 HRC)
Yüz boyu: 10cm
Sap boyu: 10,5mc
En: 30 mm
Kalınlık: 4mm

Yukardaki fiyatları görünce bunu daha çok beğenmeden edemedim.

Eylem abiye katılıyorum bu fiyatlar konuşuluyorsa kesinlikle kalitesinden emin olduğumuz bir ustanın el yapımı bıçağını taşımak benim içi + bir özellik.

Bu arada Eylem abi çok şanslı adamsın bu etkinlikte hep beğenilen işler seni buluyor.

Ne kadar güzel bıçaklar da denk gelse ötekilerde de gözüm kalıyor valla. Yetmezmiş gibi kendi yaptıklarımdan da zor ayrılıyorum, kendime diye yapınca o kadar özenmiyorum çünkü...

bende bir model tavsiye deyim faydalı olabilir..

leaterman marka... çok fonksiyonlu bıçak modellerini tavsiye ederim tam bir kap ekipmanıdır ve de çok sağlamdır ...bizzat ben kullanmaktayım 4 yıl oldu hala en ufak bir deforme körelme olmadı ve hakikaten yeri geldi çivi bile kestiğim oldu tabi siz bana bakmayın .. ama her doğayı seven veya tamirle uğraşan birinin demirbaşıdır.bende ki modeli fotoğraftaki ..

not:herhangi bir av bayisinden temin edebilir veya sitelerden..saygılar.

IMG 6663

IMG 6664

IMG 6665

Forumda yeni olduğum için özel mesaj gönderemiyorum satış işini burdan yapmak zorundayım öncelikle... Satılık bk2 ve cold steel ak 47
Bk2 ve ak 47 beraber alırsanız 500 tl ikisi, bk2 yi tek alırsanız 400 tl olarak ak 47 ise 250 tl son fiyattır... Bıçaklar bir kez kamptta kullanılmıştır ve birkaç çizik dışında sorunu yoktur kaplamaları çok kalitelidir ve kolay kolay sökülmez! Bk2 nin resmi aşağıdadır dün haftasonu kampta iken çektim daha yeni geldi abd den... Forum çok karışık ve gereksiz kurallardan dolayı burdan yapıyorum satışı forum yetkililerine duyrulur!!!

Image

Dogadakinsan' Alıntı:
Satılık bk2 ve cold steel ak 47 ilgilenen mesaj atsın

Becker'ın ve kılıfının durumunu daha iyi anlayabilmek için detaylı fotoğraflarını rizafatih@gmail.com'a gönderir misiniz?

Üstadlar,

Öncelikle hepinizin yeni yılını kutlarım..Gündelik olarak iş hayatında evrak çantası gündelik hayatta ise genellikle el çantası taşımaktayım..

Bu çantalar içerisinde victorinox survival kit taşımaya karar verdim..
http://www.hemen.com.tr/victorinox-caki-...2/u/180662

Ürün yukardakidir.Lakin tarafımın victorinox swisschampa sahip olmam ve ilgili kitin çok pahalı olması sebebiyle bu kiti kendim oluşturacağım...

Yardımlarınızı bekliyorum...

ÇANTA;
En önemlisi bu;
Öncelikle bu materyalleri içine alabileceK minumumda bir çanta veya kılıf arıyorum..Özellikle şık olmasını istiyorum..Çünkü çantamda kalemden telefona tesbihden çakmağa biraz şık tercihlerim var.Bu çanta ya da kılıf için nasıl bir şey alabilirim maxpedition modelleri uygun mudur?
Resimlerden bakıyorum o yüzden kullanan varsa tavsiyelere açığım tabi ki çantamda bu kitin haricinde birçok şey olduğundan kitin çantasının mümkün olduğunca küçük olması gerekiyor.
Maxpedition un hangi küçük modeli bu eşyaları alabilir

FENER;
El feneri olarak fenix e 05 fenerim var anahtarlığıma takılıydı şimdi kitin içine koyacağım..Aslında kitin içinde yer alan soliter fenerim var ama fenerin sarı ışık olması sebebiyle aydınlatma gücü çok az

ÇAKI;
Kitin orjinalinde yer alan çakı bende mevcut ekstra bir bıcak koymayacağım zaten günlük spyderco delica 4 taşıyorum şehir dışında bir de leatherman wave ekleniyor zaten taşımama..

İP;
Kitin orjinalinde naylon ip olarak geçiyor..bende bu ipi bulamadığımdan tesbih ipi ekleyeceğim kite zaten çok sağlam bir ipe gerek yok

TARAK;
Kitte yer almasına karşın tarak kullanmadığımdan kite tarak koymayacağım

MİSİNA;
Bulunduğum şehirde deniz olmadığından kite bu ürünü koymayacağım

KURŞUN KALEM;
İkeadan aldığım küçük kurşun kalemden koyacağım

ADRES VE NOT KAĞIDI;
Adres olarak kullanmayacağım lakin not olarak bir iki tane küçük kağıt koyacağım

KANCALI İĞNE;
Sanırım bu bildiğumiz çengelli iğnelerden iki adet koyacağım

KİBRİT;
Kibrit yerine bir adet bic çakmak koyacağım zippo nun ya taşı biter ya çarkı bozulur ya gazı biter.

BİLEY TAŞI;
Biley taşım yok victorinox un biley kaleminden var kite sığdıramam büyük ihtimalle sizce biley taşı gerekli midir?

YANSITICI AYNA:
Bu aynadan bulamadım nereden temin edebilirim yakında bir Ankara seyahatim olacak bulabileceğim bir yer var mı?Yoksa normal bir ayna koyacağım

PUSULA İLE SU TERAZİSİ,CETVEL:
Ne yazik ki bu ürüne sahip değilim bunu da nereden bulabilirim..Pusulaya bakmayı zaten tam bilmem ayrıca 5 TL ye satılan pusula iş görür mü ve gerekli midir? Cetvel olarak ikeadan aldığım kağıt cetvellerden var sizce koymalı mıyım? Su terazisinden de anlamam

YARA BANDI;
Yara bandı koyacağım

DÜDÜK;
Kitteki incelikte bir düdük nereden bulabilirim...Düdüğün önemini depremde anladık..Bence kritik bir malzeme ama şık ve ince bir düdük istiyorum

İlgili kite koyabileceğim başkaca kritik bir malzeme var mıdır?

Yardımlarınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Saygıyla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri