AYNA MAHRUTİ DEĞİŞİMİ ve YAKIT TÜKETİMİ HAKKINDA

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,151

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Daha önce benzer konular altında bu konuyu gündeme getirmiştim ama tam sonuca varamadığımdan tekrar konu açıyorum, okuyan veya cevap yazan arkadaşlar kusura bakmasınlar.
Off road modifiyelerinin olmazsa olmazlarından olan lastik büyütülüp bir süre sonra da ayna mahruti daha kısa oranlısıyla değiştirilince hep söylenen bir cümle var:
"aracın çekişi arttı, yakıt tüketimi de düştü, eskiden 1 depoyla şu kadar km yapıyorken şimdi şu kadar yapıyor"
Burada anlayamadığım şu;
genelde arazi araçlarının çoğunda orjinal haldeyken bile km saati hızı ve gidilen km'yi fazla gösterdiğinden yapılan yakıt hesabı doğru değil, fabrikasyon bir hata olduğundna burasını doğru kabullensek bile,
lastik büyütülünce zaten yanlış gösteren km saati , bir miktar eksik göstermeye başlıyor,
ayna - mahruti kısalınca tekrar km saati gidilen yolu ve hızı fazla göstermeye başlıyor. Eğer lastik çapı ile ayna-mahruti oranı tam dengede ise araç orjinal değerlere döner ama değilse birinin lehine başka bir yanlışlık ortaya çıkar.
Ayna mahrutinin kısasıyla değişiminde yakıt tüketiminin ne olduğu konusunda sağlıklı yorum yapmak için;
lastikteki büyüme oranı ile ayna mahrutideki değişim oranı dikkate alınmalı ve gidilen km GPS ile hesaplanmalı.
Ayrıca aracın çekişi artsa bile aynı oranda gaza basıldığı halde daha yüksek devir çevirip buna rağmen daha düşük hız yapan aracın yakıt tüketiminin azalmasını da anlayamıyorum.
Bu konularda aydınlatıcı bilgilere ulaşabilirsem ben de değişim yapmayı düşünüyorum. Rampalarda araç dolu klima açıkken çekiş kaybı hissedilir derecede.
Benim araçtaki oranlar şöyle
orjinal lastik 195-80-15 yani 27 inch iken benim lastiklerim 235-75-15 yani 29 inch.
Ayna mahrutim ise orjinal 4.875 oranda,
aracıma uygun 5.125 oranlı diferansiyeller mevcut(daha kısa oranları hem gereksiz olduğundan hem de komple dif değişimi ile ses-ötme olayı yaşanmayacağından düşünmüyorum)
Bu verilerle kağıt üzerinde dif. değişimi sonrası fabrikasyon değerlere çok yaklaşılır gibi.
Bahsettiğim değerlere göre değişim yapsam yakıt düşer denirse % kaç olur, yapıp-yapmamaya değer mi?

Etiketler

Ynt: AYNA MAHRUTİ DEĞİŞİMİ ve YAKIT TÜKETİMİ HAKKINDA

Ayna mahruti değiştiğinde yakıt tüketiminin azalması söz konusu değildir, aracın çekişi değişir (bunu en iyi birinci viteste yokuş aşağı giderken anlarsınız) Araç da bir ağırlaşma olur, bir nevi tork artması gibi... Hız göstergesi ayna mahrutiden sonra fazla göstermeye başlar (80 km ile giderken kadran 100 km gösterebilir) Lastik değişiminden sonra bu fark düşse de tam oturmayacağından km saati de fazla yazar, yani 300 km gittiyseniz atıyorum saat 400 km gösterir, bu da sizin yakıtı düşürdüğünü sanmanıza neden olur... Ayna mahrutinin takılış amacı aracın orjinal dişlililerinin çeviremeyeceği daha büyük lastikleri takabilmektir, ayrıca arazi de daha fazla tork/güç (ne derseniz artık) sağlayabilmektir.

selimsani' Alıntı:
Ayna mahruti değiştiğinde yakıt tüketiminin azalması söz konusu değildir, aracın çekişi değişir (bunu en iyi birinci viteste yokuş aşağı giderken anlarsınız) Araç da bir ağırlaşma olur, bir nevi tork artması gibi... Hız göstergesi ayna mahrutiden sonra fazla göstermeye başlar (80 km ile giderken kadran 100 km gösterebilir) Lastik değişiminden sonra bu fark düşse de tam oturmayacağından km saati de fazla yazar, yani 300 km gittiyseniz atıyorum saat 400 km gösterir, bu da sizin yakıtı düşürdüğünü sanmanıza neden olur... Ayna mahrutinin takılış amacı aracın orjinal dişlililerinin çeviremeyeceği daha büyük lastikleri takabilmektir, ayrıca arazi de daha fazla tork/güç (ne derseniz artık) sağlayabilmektir.
Teşekkürler Selim Bey.
Genelde tüketim düştü dendiğinden yeni konu açma ihtiyacı duydum.
Bu konu da lastik büyütme konusu gibi demek ki. Hep denir "büyük lastik yakıtı arttırır " diye. Ben 27 inch olan orjinali yerine 29 inch kullanıyorum, yakıt dur-kalk trafikte artıyor ama uzun yolda sabit hızda da düşüyor. Kullanım dengede ise değişiklik olmuyor, hangi yönde kullanım fazlaysa o yöne kayma oluyor, ama forumlarda hep kesin kural gibi "büyük lastik tüketimi arttırır , kısa oranlı ayna mahruti düşürür" deniyor.
Bu arada aracınız çok güzel.

Sağolun Abdullah Bey...

Yakıt tüketiminin düştüğünü herkes söyler ama bu biraz yanılsamadır... Ben aracı uzun yolda da şehir içinde de kullandım, taktırdığımdan beri takipteyim, yakıt tüketiminde herhangi değişiklik olmadı... Navigasyon ile ölçerek bunu söylüyorum, çünkü kadran fazla km gösteriyor, dediğiniz gibi bu durumda zararda olan benim, hemen hemen 100 km yolda 20 km daha fazla işliyor saate :D :D

O konuda da durum şöyle bildiğim kadarıyla, büyük lastik takılan araç o lastiği çevirebilmek daha fazla güç harcıyor, yani daha fazla benzin yakıyor, ayna mahruti değişimden sonra o lastiği daha rahat çevirebildiği için yakıt daha az yakıyor... Aslında siz normal tüketiminize geri dönmüş gibi oluyorsunuz...

selimsani' Alıntı:
Sağolun Abdullah Bey...

Yakıt tüketiminin düştüğünü herkes söyler ama bu biraz yanılsamadır... Ben aracı uzun yolda da şehir içinde de kullandım, taktırdığımdan beri takipteyim, yakıt tüketiminde herhangi değişiklik olmadı... Navigasyon ile ölçerek bunu söylüyorum, çünkü kadran fazla km gösteriyor, dediğiniz gibi bu durumda zararda olan benim, hemen hemen 100 km yolda 20 km daha fazla işliyor saate :D:D
Hocam siz lastiği kaç inch orjinalden kaç inch'e çıkardınız,
ayna mahrutiyi de hangi orandan hangisine yükselttiniz?
Gidilen km navigasyona göre %20 fazla göstermeye başlayıp yakıt aynı mı kaldı?

selimsani' Alıntı:

ben bu fikrinize tam olarak katılmıyorum.. aracın torkunun arttığı doğru olmakla birlikte aracın torkunun artması sebebi ile üreteceği güçte artacağı için yakıt tüketimi düşecektir. yani büyük lastiği orjianal ayna mahruti çevirmeye zorlanırken daha fazla güç isteyecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. ancak büyük lastiğe orantılı kısaltılan ayna mahruti de ise lastik daha kolay çevirilecek ve yakıt da buna bağlı olarak bir miktar azalacaktır.

selimsani' Alıntı:
O konuda da durum şöyle bildiğim kadarıyla, büyük lastik takılan araç o lastiği çevirebilmek daha fazla güç harcıyor, yani daha fazla benzin yakıyor, ayna mahruti değişimden sonra o lastiği daha rahat çevirebildiği için yakıt daha az yakıyor... Aslında siz normal tüketiminize geri dönmüş gibi oluyorsunuz...
Bu mesajdan sonra kafam yine karıştı.
Eğer tüketim büyük lastikle artıp, ayna-mahruti kısaltılınca normale dönüyorsa, demek ki ayna mahruti en azından rampalarda tüketimi düşürüyor diye anladım.
Ben sıkmadıysam soruyu sizin araçtanve şehir dışı tüketim üzerindne yola çıkarak daha net sorayım,
yakıt tüketimi aracın orjinal ayna mahrutisi ve lastiği ile km'yi de GPSi esas alarak ölçtüğünüzde kaçtı?
Şimdi ayna mahruti ve lastiği hangi ölçülerde değiştirdiniz, değişim sonrası GPS e göre hesapta yakıt ne oldu?

bekirnayır' Alıntı:
ben bu fikrinize tam olarak katılmıyorum.. aracın torkunun arttığı doğru olmakla birlikte aracın torkunun artması sebebi ile üreteceği güçte artacağı için yakıt tüketimi düşecektir. yani büyük lastiği orjianal ayna mahruti çevirmeye zorlanırken daha fazla güç isteyecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. ancak büyük lastiğe orantılı kısaltılan ayna mahruti de ise lastik daha kolay çevirilecek ve yakıt da buna bağlı olarak bir miktar azalacaktır.

Aynı şeyi söylüyoruz zaten, yukarıdaki mesajı okursanız :D :D

bekirnayır' Alıntı:
Öncelikle ayna mahruti orjinalken büyük lastiği çevirme konusunda fikrim ve tecrübemi yazayım.
Araç ilk kalkışta zorlanıyor, dolayısıyla orjinal lastiğe göre sürekli dur kalkta daha fazla tüketiyor, ki bu durumu yol bilgisayarından da net olarak görebiliyorum, zaten bu konuda hem fikiriz.
Ancak düzde sabit bir hıza ulaşınca araç her lastik turunda orjinale göre daha fazla mesafe katettiğinden büyük lastik-orjinal ayna mahruti kombinasyonuna rağmen tüketim düşüyor. Bunu da aynı şekilde yol bilgisayarı ekranından hem de en fazla haftada bir benzin deposunu fulleyerek yaptığım ölçümlerden çıkarıyorum.

veteriner' Alıntı:
Bu mesajdan sonra kafam yine karıştı.
Eğer tüketim büyük lastikle artıp, ayna-mahruti kısaltılınca normale dönüyorsa, demek ki ayna mahruti en azından rampalarda tüketimi düşürüyor diye anladım.
Ben sıkmadıysam soruyu sizin araçtanve şehir dışı tüketim üzerindne yola çıkarak daha net sorayım,
yakıt tüketimi aracın orjinal ayna mahrutisi ve lastiği ile km'yi de GPSi esas alarak ölçtüğünüzde kaçtı?
Şimdi ayna mahruti ve lastiği hangi ölçülerde değiştirdiniz, değişim sonrası GPS e göre hesapta yakıt ne oldu?

Ben arazı aldığımda ilk işim aynı ebatta BF AT lastik almak oldu, o yüzden standart lastik değerlerini bilemiyorum... Ben ebat değiştirmediğim ayna mahruti değişimi benim yakıtımı etkilemedi, etkilediyse de en fazla 5 kuruştur, çünkü ebat değiştirmeden mahruti değişti... Büyük lastikler için durum yukarıda anlattığım gibi...

Rampalarda bayılma varsa eğer tahminimce araç otomatik galiba normal viteste bayılma olmaz, sabit 80-90 ile çıkması lazım... Eğer otomatikse O/D tuşumuz burada devreye girer... Araç bayılmaya başladığı zaman bu tuşa basarsanız araç düşük vitesi kulllanarak daha rahat çıkacaktır...

veteriner' Alıntı:
Öncelikle ayna mahruti orjinalken büyük lastiği çevirme konusunda fikrim ve tecrübemi yazayım.
Araç ilk kalkışta zorlanıyor, dolayısıyla orjinal lastiğe göre sürekli dur kalkta daha fazla tüketiyor, ki bu durumu yol bilgisayarından da net olarak görebiliyorum, zaten bu konuda hem fikiriz.
Ancak düzde sabit bir hıza ulaşınca araç her lastik turunda orjinale göre daha fazla mesafe katettiğinden büyük lastik-orjinal ayna mahruti kombinasyonuna rağmen tüketim düşüyor. Bunu da aynı şekilde yol bilgisayarı ekranından hem de en fazla haftada bir benzin deposunu fulleyerek yaptığım ölçümlerden çıkarıyorum.

Doğrudur çünkü düz yolda zorlanan bir şey yok, üstüne bir de iz boyu daha uzun olduğundan normal lastik bir turda atıyorum 80 cm gidiyorsa siz 100 cm gidiyorsunuz, bu da aynı oranlarla daha fazla yok gitmek demek, benimkinin tersi durum :D :D :D

Karışık değil mi ;D ;D ;D

Teşekkürler.
Anladığım kadarıyla aracı aldığınızda lastik ebadı zaten büyüktü. (30 inch)
Siz ayna-mahrutiyi 4Xfour artla değiştirdiniz. (512 den 5.72 ye)
GPS e göre yakıt değişmedi.
Doğru mudur?

Yok ebat büyük değildi, şu anda üzerinde 225/70/16 var, eskileri 225/65/16 idi, çok bir fark yok... Ben lastikleri değiştirdikten bir yıl sonra mahruti değiştirdim (5.72), eski değerlerle yeni değerleri böyle karşılaştırmak daha kolay... Şu anda üzerinde mahrutiye göre küçük lastik var diye daha az yakmıyor yani, 31 taktırsam da gücü fazla etkilemeyeceğinden tüketim yine aynı kalacaktır, oynayacak değer belki şehir içinde 5 kuruştur...

Teşekkürler.
Bu arada sizin araç tam bir tork makinası olmuş verilere göre.
Heralde çalıştırınca son vitese çıkıp rampa yokuş durana kadar son vites gidiyordur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri