Atv Safari

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,641

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
Kirlenmekten korkmayanlar için çok zevkli ATV SAFARİ

Tourism Corpus 07

Son zamanlarda yazlık mekanlarda, trafikte sıkça rastlıyoruz onlara. Adı ATV; iki ve dört çekerli, dört tekerlekli, üstü açık, küçük arazi araçları. Kabaca dört tekerli motosiklet olarak tanımlamak mümkün. ATV’nin açılımı (All Terrain Vehicle) Türkçe’ye çevrildiğinde, tüm arazilerin aracı anlamına geliyor. Yabancılar Quat da diyor. Her türlü arazide ilerleyebildiği için bu adı almış. Çölde, karda, çamurda ve düz yollarda bu araçlarla seyahat keyifli.

atv1.jpg

ATV’leri kullanmak aslında oldukça basit. Motosiklet ya da bisikletlerde olduğu gibi önde iki elinizle kavrandığınız bir düzeneği var. Sağ elinizle kavradığınız kolun hemen alt bölümünde, ön, arka ve boş olmak üzere üç vitesi bulunuyor. Aynı kolun ön tarafında, baş parmağınızla aşağıya çekebildiğiniz bir gaz kolu var. Buraya uyguladığınız güç kadar hızınız artıyor. Sol elinizle tuttuğunuz kolun hemen altına ise bir fren mekanizması yerleştirilmiş. Bu fren ön tekerlekleri kilitliyor. Sağ ayağınızın altında, arka frenleri devreye sokan bir tür pedal var. Genellikle durmak veya yavaşlamak istediğinizde sol elinizin altındaki fren kolunu sıkmak yetiyor. Araçta, bunların dışında sizin hiç müdahale etmek zorunda kalmadığınız, yalnızca durunca ve yeniden çalıştırırken kullandığınız bir otomatik vites bölümü var.

Atv01

SAFARİ EN AZ BİR SAAT SÜRÜYOR

Pek çok turizm şirketi safari turları düzenliyor. Hepsi de günübirlik programlar. ATV’lere atlayıp tura çıkmadan önce, katılanlarla kısa bir bilgilendirme toplantısı yapılıyor. Ardından çamurdan koruyucu giysilerinizi ve kaskınızı giyiyorsunuz. Tura katılmak için ehliyet sahibi olmak veya daha önce ATV kullanmış olmak gerekmiyor. Küçük deneme turu sırasında aracı kullanmayı öğreniveriyorsunuz.

Turlar mutlaka rehberler eşliğinde yapılıyor. En az bir saat süreyle dağ ve orman yollarında dolaşıyorsunuz. Aracın hızı en fazla 30-40 kilometreye çıkıyor. Safari boyunca ATV çamura batıyor, patinaj yapıyor, siz de çamurlanıyorsunuz.Ama çamurlar içinde aracın debelenmesi size sıkıntı değil keyif veriyor. En önemlisi de heyecanlı bir aktivite ile tanışıyorsunuz. Safari sonunda temizlenmeniz için zaman veriyorlar, ardından hep birlikte yemek yeniyor.

Çölde, karda, kumda, asfaltta, çamurda, her zaman her yerde gidebilen bir araç ATV. Dört tekerlekli motosiklet olarak tanımlayabiliriz aslında. Özellikle haftasonları, turizm şirketleri ATV safariler düzenliyor. Gruplar halinde çıkıyorsunuz araziye, ormanda, dağda, bayırda çamur çimen gidiyorsunuz. Kah çamurda debeleniyorsunuz, kah sırılsıklam oluyorsunuz. Böyle anlatınca tuhaf geliyor, ama çok zevkli. ATV safarinin tek bir riski var, bağımlılık yapması. Katılanlara, safariye başlamadan önce kısa bir brifing veriliyor. Anlatılanlara ve rehberlerinizin uyarılarına kesinlikle uyduğunuz sürece güvende oluyorsunuz. Kaskınızı, dizliklerinizi asla çıkarmıyorsunuz.

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

Siz çamur ve su birikintileri içinden geçerken üzerinizdeki kıyafetler ıslanmasın diye koruyucu giysi veriyorlar. Ama bunlar genellikle kalın ve naylon ağırlıklı. Bu nedenle koruyucu kıyafetlerin altına giymek için uzun kollu tişört veya eşofman türü giysileriniz ve bunların yedekleri olmalı. Böylece, safari bittikten sonra terden sırılsıklam olan giysilerinizi değiştirebilirsiniz. Tur şirketi tarafından lastik çizme de veriliyor. Yedek çorap almayı sakın unutmayın.

KİMLERE HİTAP EDİYOR

ATV safari, 16-17 yaştan itibaren herkesin katılabileceği, kolay bir aktivite. Ehliyet ya da otomobil, motosiklet gibi araçları kullanma tecrübesi aranmıyor. Zaten safari öncesi kısa bir toplantı yapıp, her türlü bilgiyi veriyorlar. Safari 1- 1,5 saat sürüyor. Parkurlar 15-20 kilometre uzunluğunda. ATV ile daha önce hiç tanışmamış bile olsanız birkaç kilometre sonra araca iyice alıştığınızı fark ediyorsunuz.

Parkur, bazı pistlerde geniş ama buraları da F-1 pisti zannetmeyin. Yollar bazen patika haline geliyor. Daracık çamurlu toprak yolda ilerlerken karşınıza traktör çıkma olasılığı var. Tabii ki trafik kurallarına göre patikada ya da arazide bile olsanız yol traktörlerin, bunu unutmayın, kenarda bekleyin.

ATV SAFARİ DÜZENLEYEN ŞİRKETLER

İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan, heyecan dolu ve değişik bir aktiviteye katılmak isteyenler özellikle cumartesi-pazar günleri ATV parkurlarına akın ediyor. Hafta arasında yer bulmak kolay ama haftasonlarında rezervasyon şart. Parkurlar Beykoz, Şile ve Kayışdağı civarında. Dileyenler kendi araçları ile parkurlara gidiyor. Dileyenler de tur düzenleyen şirketlerin servis araçları ile buralara ulaşabiliyor. Ulaşım için 10-20 YTL arasında bir ücret isteniyor. Safari ücreti ise genellikle 75 YTL civarında. Bazı şirketler abonelerine indirim yapıyor. Grup indirimi yapanlar da var. Yemek için de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor, 10-15 YTL arasında. ATV safari yapabilmek için ille de İstanbul’da yaşamak gerekmiyor. Antalya ve Nevşehir çevresinde de şirketler bulunuyor.

Cahit AKYOL

Etiketler

Ynt: Atv Safari

İki ay önce Uludağ zirveye çıkarken oteller bölgesinden kar çukuruna kadar atv motorlar ile atv safari yaptık. Harikaydı. Gerçekten çok zevkli bir olay.Ama motorların kuvvetli olmasında fayda var. Yoksa zayıf motorlar çok zevk verdiği söylenemez.

Fotoğraflar ;

CRW 6132

CRW 6134

CRW 6141

CRW 6135

Evet zevkli bir aktivite ama çooook yorucu.. Ayrıca da insanın iç organları yer değiştiriyor bir kısım :smiley:

Deep' Alıntı:
ATV, Uludağ'ın kayak pistlerinde de çok keyifli oluyor, şu an zaten kar da yok :p
Yalnız arazide keyif almak için 250cc üzeri bir ATV lazım bence ;)

Ve de gerçekten 4x4 olması tabii. ;)
Uludağ'da biz de bir keresinde ATV turu yapalım dedik.Adamların kiraladığı aletler meğer sırf arkadan itişliymiş.Onun yüzünden bankete düştüm de 20 dk koca ormanda mahsur kaldım. ;D

mevsim kışmıydı Can? karda hiç tadı olmuyor hem de uçuk rakamlar isteniyor ATV ler için
hem de rehberin peşine takılıp gitmek zorunluymuş kafana göre hareket edemiyorsun zaten her yer 2 m. kar istesen de gidemezsin
en iyisi sezon dışı gitmek, kar iyice kalkınca, 50 YTL gibi rakamlara bütün gün kiralayabilirsin, istediğin yere git her yer parkur, dağ tepe gez :smiley: yakıt durumuna dikkat ama

Bizde iki çekeri var ve çıkmadığı yer atlamadığı tepe kalmadı. İki çekeri bile muhteşemdir. Nokta dönüşü yapabiliyor. Çok iki tekere kaldırdım ama deviremedim hala. Bu arada karda denemedim daha.

Hayattayım ve nefes almak için bazen buralara bakabiliyorum. Şu başkanlık beni sevdiğim şeyleri yapmaktan alı koyuyor.
ATV nin motoru nedir bilemiyorum Kanuni markalı beş ileri bir geri vitesli bir şey. Normal araç romorku takıyorum onunla 1 ton yük çekiyor. Kısaca motoruna bakıp kaç cc okuyacak zamanım olmuyor.

Merhabalar, ben Ankara'da yaşıyorum. Arkadaş grubumuzla bizde atv safari gezisi yapmak istiyoruz.

Daha önce hiç denemedim ama ne kadar büyük bir zevk oldugunu forumdaki verdiginiz bilgilerden anlamış bulunmaktayım.

Özetle Ankara civarında atv safari tur hizmeti veren bir yerler varmıdır, bilgi sahibi olan arkdaslar varsa ve beni yönlendirebilirlerse cok sevinirim.

Teşekkürler.

Aslı.

ATV nin keyıflı oldugu bı yerde kapıdağ da bulunuor gusel bır parkur var. Benim ilk atv kullanısimdı ve cok keyiflı zamanlar gecırdım =) Acaba Ankara da bır yer varmıdır? araştırdım ama bulamadım :/

evt atv ler cok keyifli araclar bir kac ceşit atv kulandım yanlızbeni en cok cezbeden atv 750cc lik 4X4yamaha oldu gerci onunla araziye cıkamadım ama bizim sanayi sitesi beş katlı içinde her kata aracların ualaşımı mümkün en üst katı oto park ben atv yle merdivenlerden oto parka kadar cıktım merdiven offroyt yaptım yani oda farklı bir deneyim fakat beni cok etkileedi muazam bir cekiş gücü var

chonic' Alıntı:
ATV nin keyıflı oldugu bı yerde kapıdağ da bulunuor gusel bır parkur var. Benim ilk atv kullanısimdı ve cok keyiflı zamanlar gecırdım =) Acaba Ankara da bır yer varmıdır? araştırdım ama bulamadım :/

evet kapıdağ atv safari için herkesi bekleriz,
bizler motosiklet ve atv lerle oraların tadını cıkarırken neden buraları başkalarına tanıtmıyoruz,bu zevki tattırmıyoruz dedik ve binevi işimiz oldu.
gerekli izinlerden sonra turlar bu sene başladı ve devam ediyor bizlerde tecrübemizi arttırıyoruz ve hergün yeni dersler cıkarıyoruz,misafirlerimizle beraber bizde bu zevki yaşıyoruz,boş günlerde yeni rotalar keşfediyor ve kapıdağ a sahip cıkmaya çalışıyoruz,doğasını korumaya gayret gösteriyoruz.
tüm doğa ve atv tutkunlarını bekliyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri