ATO'dan Unutulan Manşetler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,337

Etiketler

Ynt: ATO'dan Unutulan Manşetler

Haber için, teşekkürler. hemen linki tıklayıp ato nun sayfasından 1919 yılının manşetlerine baktım. şaşırdığım şey şu oldu. yıl 1919 olmasına rağmen gazeteler latin harfleriyle basılmış ve kullanılan dil günümüz türkçesi. hatırladığım kadarıyla harf inkılabı 1 kasım 1928 yapıldı. bu gazetelere baktığımızda zaten 1919 da tüm gazeteler latin harfleriyle basılmış. azınlıkların gazetelerinin latin harfleriyle basılması normal belki , ama yazılanlara baktığımda bana pekde azınlık gazeteleri gibi gelmedi doğrusu.
[imgzoom]http://static.flickr.com/24/103124643_0814449fa2_o.jpg[/imgzoom]
burada ilk teklif edilen alfabe var. dikkat ederseniz meğerse bu alfabe hali hazırda kullanılıyormuş gibi bir şey.
kafam karıştı doğrusu. konu ile ilgili yeterli malumatı olan konuyu aydınlatırsa sevinirim

Ynt: ATO'dan Unutulan Manşetler

nkongur' Alıntı:
Haber için, teşekkürler. hemen linki tıklayıp ato nun sayfasından 1919 yılının manşetlerine baktım. şaşırdığım şey şu oldu. yıl 1919 olmasına rağmen gazeteler latin harfleriyle basılmış ve kullanılan dil günümüz türkçesi. hatırladığım kadarıyla harf inkılabı 1 kasım 1928 yapıldı. bu gazetelere baktığımızda zaten 1919 da tüm gazeteler latin harfleriyle basılmış. azınlıkların gazetelerinin latin harfleriyle basılması normal belki , ama yazılanlara baktığımda bana pekde azınlık gazeteleri gibi gelmedi doğrusu.

burada ilk teklif edilen alfabe var. dikkat ederseniz meğerse bu alfabe hali hazırda kullanılıyormuş gibi bir şey.
kafam karıştı doğrusu. konu ile ilgili yeterli malumatı olan konuyu aydınlatırsa sevinirim

Soru sorulalı çok zaman geçmiş ama mademki sitemizde kalıcılıktan ve süreklilikten bahsediyoruz ben çok kısa olarak cevaplandırayım.
Harf inkılabından önce medreselerde ders veren Müderrisler asgari Fransızca, Latince, Arapça ve Farça dillerini biliyorlardı. Fransızca ve latince kitaplar okuyup yine bu kitapların kenarına bu dillerle not aldıklarını biliyorum. Latin harflerini bilmeyen halktı. O yüzden latin harflerine çok süratli bir şekilde geçmeyi başarabilmiştik. Atatürk bu inkılabı resmi dairelerde 3 ay, ve altı ay içerisinde de tamamen uygulamayı başarmıştır. Ancak bizden önceki nesil Latin harflerini kullanıyor olmasına rağmen hızlı not aırken osmanlıcayı kullanmaya devam etmiştir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri