Araç İçi Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizhoca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 124
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,821

Etiketler
Buzdolabını zaten aldım (yukarıdaki mesajımı okumamışsın galiba) ben güneş paneli ve jel akü hakkında bilgi ve öneri topluyorum.
Mesajları en baştan beri okuyorum,yazan arkadaşlar size peltier buzdolabının çok fazla enerji harcadığını,yeterince soğutmadığını,bu tip buzdolabı için panel ve akü masrafının gereksiz olduğunu,ancak madem almışsınız içine buz koyarak kullanmanın daha mantıklı olacağını,hesaplamalarla,deneyimleriyle anlatmışlar.Sanırım yazılan mesajları siz okumuyorsunuz?:smiley:

Mesajları en baştan beri okuyorum,yazan arkadaşlar size peltier buzdolabının çok fazla enerji harcadığını,yeterince soğutmadığını,bu tip buzdolabı için panel ve akü masrafının gereksiz olduğunu,ancak madem almışsınız içine buz koyarak kullanmanın daha mantıklı olacağını,hesaplamalarla,deneyimleriyle anlatmışlar.Sanırım yazılan mesajları siz okumuyorsunuz?:smiley:
Pekala.
Buzdolabını geçelim, başka amaçlar için panel ve jel akü öneriniz varmı?

Buzdolabınıda kullanırsam yaşam aküsü yeterl olurmu. Ayrıca güneş panelini araç üst bagaj demirlerine monta etmeyi düşünüyorum sök taklı belki yolculuk esnasında yatağın üzerine koyabilirim. Altarnatörden yaşam aküsüne kabloyu aracı delmeden nerden geçirebilirim? birde resimdeki alet ne işe yarıyor.

CTEK D250 S
T-Max BA 2685 Çift Akü Şarj Sistemine yada
vitcron energy akıllı akü birleştiricilerine bakınız, Türkce bilgiler bulacaksınız.

Tavana güneş paneli ile işgal etmek yerine portbagaj yok ise onu alıp kullanın ,araç içinde size daha çok alan kalsın.

Gezi sırasında 200 cc lik pet şişeleri nerede donduracaksınız ? Dışarıdan destek alacaksanız zaten dolabınızı çalıştırmanıza gerek yok ki, strafor kutularda bu işi elektrik harcamadan kullananların tavsiyesini yok hükmünde değerlendirmeyiniz.
100 lira lık peltier soğutucusunun enerji sarfiyatını karşılamak için ayrıca 2000 TL masraf yapmak sizce doğru düşünce mi?

Yukarıda yazan çihazlar temelde alternatörden hem araç aküsünün hemde sizin kullanmak istediğiniz yaşam aküsünü şarj etmeye yarayan cihazlar.
akünüzü koymak istediğiniz yere göre değişen kablolama işlemi için servisten destek alabilirsiniz.
Ben uzun yıllar captivamda eşimle birlikte kamp aracı olarak kullandık hiç bir soğutucu dolap ve yaşam aküsü kullanmadan geziler yaptım.
arac aküsünden telefon,bilgisayar ve aydınlatma ihtiyacımı kolaylıkla karşıladı.
Zaten siz genelde yerleşim yerlerinde konaklama yapacağınız için her türlü ihtiyacınızı karşılamak zor olmaz.
Yazın sadece soğuk su ihtiyacı için kaliteli termos kullanmak yetip artıyordu.

Camper planlarımı yavaş yavaş netleştirirken sıra geldi buzdolabına.
Evet forumda çok fazla konu açılmış fakat bir de ben yazayım dedim.

Az önce evdeki buzdolabının iç sıcaklığını ölçtüm sabit 10 derece santigrat. Piyasada satılan özellikle 12-24-220V kompresörlü dolaplar -22 derece santigratlara kadar soğutuyor. Yani bildiğiniz derin dondurucu. Bu kadar güçlü bir ürüne çok para vermeye değer mi? Evimdeki dolap kadar soğutsun, peynirim salamım bir kaç gün bozulmasın, soğuk soğuk biramı içeyim. Kısaca 10 derece santigrat yeterli.

Bu özellikte ürün tavsiyeleriniz nelerdir?
Merhabalar, Ben 11 yıldır sorunsuz kullandığım Manisa da üretilen FAİKMİNİBAR marka 3 sistem soğutucu kullanıyorum, Araç hareket halinde iken 12v. kampingte 220v. ve kumsalda yada 220v. elektrik alamadığım yerlerde LPG ile kullanıyorum. 12lt. mutfak lpg tüpü ile 45 gün hem mutfak ihtiyacımızı hemde soğutucu olarak kullanıyoruz. irtibat numarası 0553 3621372 yada 0236 2331577 keyfiniz bol olsun. Bu arada mesajınızın tarihini kontrol etmeden yanıtladım ama yine de diğer kampçılara bilgi vermek içinde olsa işe yarar diye düşündüm saygılarımla.

Merhabalar, Ben 11 yıldır sorunsuz kullandığım Manisa da üretilen FAİKMİNİBAR marka 3 sistem soğutucu kullanıyorum, Araç hareket halinde iken 12v. kampingte 220v. ve kumsalda yada 220v. elektrik alamadığım yerlerde LPG ile kullanıyorum. 12lt. mutfak lpg tüpü ile 45 gün hem mutfak ihtiyacımızı hemde soğutucu olarak kullanıyoruz. irtibat numarası 0553 3621372 yada 0236 2331577 keyfiniz bol olsun. Bu arada mesajınızın tarihini kontrol etmeden yanıtladım ama yine de diğer kampçılara bilgi vermek içinde olsa işe yarar diye düşündüm saygılarımla.

Çok faydalı bir bilgi. Karavancılığın geliştiği ülkelerde absorbe buzdolapları kompresörlü olanlardan çok daha fazla tercih ediliyor. Böylece karavanın içini aküyle, üstünü de panelle doldurmaya gerek kalmıyor.

Faik Minibar’ın internet sayfasını inceledim. 32 derece çevre sıcaklığında buzdolabının içinin 5 derece olacağını garanti ediyorlar. 27 derece çevre sıcaklığının altına düşmek yüksek bir rakam.

Böyle bir buzdolabının çok önemli faydalarından birisi de, içinde kompresörlü buzdolabı olan bir karavan güneş altında dururken, absorbe buzdolaplı bir karavan gölgenin tadını çıkarır. Faik Minibar

Son düzenleme:

85 nolu mesaj bana inandırıcı gelmedi.Mesaj no 1; mesajı konusu doğrudan doğruya belli bir malı övmek.
.

Sanmıyorum.
Zaten şu an piyasada yeni Türk malı 3 sistem buzdolabı bulunmuyor galiba ?

Tabi bulan buraya yazarsa iyi olurdu..

...
Bir de şunu söylemeden geçemeyeceğim.
Birkaç sene evvel Türk malı diye satılan büro tipi bir buzdolabının aynisini Alibaba’da görmüştüm. Hatta resimleri bile değiştirilmeden Türk markası olarak sunulmaktaydı.
Forumda Atilla’nın bir başlığında cevap olarak bildirmiştim.

.

Son düzenleme:

Çok faydalı bir bilgi. Karavancılığın geliştiği ülkelerde absorbe buzdolapları kompresörlü olanlardan çok daha fazla tercih ediliyor. Böylece karavanın içini aküyle, üstünü de panelle doldurmaya gerek kalmıyor.

Faik Minibar’ın internet sayfasını inceledim. 32 derece çevre sıcaklığında buzdolabının içinin 5 derece olacağını garanti ediyorlar. 27 derece çevre sıcaklığının altına düşmek yüksek bir rakam.

Böyle bir buzdolabının çok önemli faydalarından birisi de, içinde kompresörlü buzdolabı olan bir karavan güneş altında dururken, absorbe buzdolaplı bir karavan gölgenin tadını çıkarır. Faik Minibar
Tek negatif tarafı uzun konaklamalar için et ürünlerini muhafaza edemiyorsunuz , dondurucu bölme 3 sistemde yok malesef , bendeki dometic 3 sistem dolapta eti yazın en fazla 48 saat tutabildim .

Absorbe (üç sistem) buzdolaplarında dondurucu bölümü olanlarda var ama fyatları kompresör buzdolaplarından pek aşağı değil.
Absorberkühlschränke - Seite 2 von 3 - Dometic Werksverkauf
Türkiye’de adıgeçen firma Fuara katılarak sattığı (ürettiği) ürünleri tanıtsa çok iyi olurdu. Belki katılıyordur.
Benim eski çekici aracım bir buzdolabı parası etmiyor.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Absorbe (üç sistem) buzdolaplarında dondurucu bölümü olanlarda var ama fyatları kompresör buzdolaplarından pek aşağı değil.
Absorberkühlschränke - Seite 2 von 3 - Dometic Werksverkauf
Türkiye’de adıgeçen firma Fuara katılarak sattığı (ürettiği) ürünleri tanıtsa çok iyi olurdu. Belki katılıyordur.
Fuarı bugün gezdim , yalnızca NİNKASİ 12 - 220 volt kompresörlü buzdobı firması vardı , başkada 1 firma daha vardı adı da esmos mu neydi hatırlıyamadım , ninkasi buzluğu ayrı olan model 38 litre 2200 TL dedi , diğer firma küçük buzdolabı 2000 TL dedi , velhasıl birde yerli cleo ve faik vardı , onlar gelmemiş , 3 sistem olarak yabancı markalar vardı .

Fuarı bugün gezdim , yalnızca NİNKASİ 12 - 220 volt kompresörlü buzdobı firması vardı , başkada 1 firma daha vardı adı da esmos mu neydi hatırlıyamadım , ninkasi buzluğu ayrı olan model 38 litre 2200 TL dedi , diğer firma küçük buzdolabı 2000 TL dedi , velhasıl birde yerli cleo ve faik vardı , onlar gelmemiş , 3 sistem olarak yabancı markalar vardı .
Fuar fiyatları piyasadan düşük mü? bu buzdolapları komerösörlü değil mi?

220 V de calistirsaniz invertor kaybiniz olur.
Panel ve aku hesabi icin once kac Watt saat enerji harcayacaksiniz bir gunde onu bulmaniz gerekir.
Buna benzer cihaza ihtiyaciniz var.

Enerji Tüketim Sarfiyat Ölçer Priz - Wattmetre Fiyatı

Teorik hesap 47 Watt × kac saat gunde calisacak.
10 saatse 470 Wattsaat...20 saatse 940 Ws.
Cikan sonucu 6 ya bolerseniz Ah olarak aku kapasiteniz belli olur.

Yine gunluk harcayacaginiz wattsaat hesabinizdan gunes paneli gucune ulasabilirsiniz.
Paneliniz gunde kac saat gunes alacak onu bulacaksiniz.
Digelim 6 saat ise siz buldugunuz gunluk tuketiminizi 3 e bolerseniz panel gucu de ortaya cikar.
Yani 940 watt ise 313 Watt panel..

Sonuc derseniz bu tip buzdolabi icin gunes paneli masrafi gereksiz.

Bu buzdolabi ortam sicakligindan 20 derece dusuruyor yaziyor. 35 derece ortam olsa 15 dereceye indirecek.

Bu tip buzdolabi, daha cok evde buz vs yapip icine koyacaksiniz, yiyecek su neyse soguk konacak, aksama kadar idare edecek seklinde geziler icin uygun.

Ya da gittiginiz kamp alaninda surekli elektrik alip calisacak golgede.

Yanlis mi dusunuyorum?

(Ustten kapakli kompresorlu buzdolabi olsa 150W panel, 100 Ah aku yetecek gibi. )

Enerji kaynağından çekildiğinde de içinde biriken sıvı bir süre sonrada kokmaya başlıyor. Donmuş şişeleri bir süre muhafaza etmek dışında pek faydası yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR