Arabayla Avrupa Turu Planı (belgrad Budapeşte Viyana Prag Salzburg Bled Ljublijana Turu)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ibradrkn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,175

ibradrkn

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle bu siteyi yeni keşfettiğimi belirteyim. Avrupa turu planı yapan biri olarak burayı keşfettiğim için çok sevindim. Sabahtan beri konuları okuyorum. Artık biran önce kendi planımdan bahsederek önerilerinizi almak için sabırsızlandığımı söyleyebilirim. İlk aşamada sizden ricam rota hakkında tavsiyelerinizi almak olacak. Bu sebeple, öncelikle size gezi planımın detaylarından bahsedeyim.

Avrupa turuna 2021 Temmuz ayında Kurban Bayramı tatili ile sonraki haftayı bağlayarak çıkmayı düşünüyoruz. Max "17 gece" olacak turun tarihi 15 Temmuz-1 Ağustos. Tura, eşim ve 2 çocuğum (3 yaş, 6 yaş) ile birlikte dizel SUV aracımızla çıkacağız. İlk yurtdışı deneyimimiz olacak. İngilizcemiz var. Yeşil pasaportlarımız olacak.

Rota ve konaklamayı şu şekilde düşünüyorum;

15 Temmuz: Kütahya - Edirne...................570 km (1 gece Edirne)
16 Temmuz: Edirne - Belgrad....................710 km (2 gece Belgrad)
18 Temmuz: Belgrad - Budapeşte...........380 km (3 gece Budapeşte)
21 Temmuz: Budapeşte - Bratislava.......200 km (yolüstü uğranacak)
21 Temmuz: Bratislava - Viyana.................70 km (2 gece Viyana)
23 Temmuz: Viyana - Prag........................300 km (3 gece Prag)
25 Temmuz: Prag - K.Vary.........................260 km (günübirlik git gel)
26 Temmuz: Prag - Salzburg....................370 km (2 gece Salzburg)
27 Temmuz: Salzburg - Hallstatt............140 km (günübirlik git gel)
28 Temmuz: Salzburg - Bled....................240 km (1 gece Bled)
29 Temmuz: Bled - Ljublijana.....................55 km (1 gece Lyublijana)
30 Temmuz: Ljublijana - Belgrad............530 km (1 gece Belgrad)
31 Temmuz: Belgrad - Edirne...................710 km (1 gece Edirne)
1 Ağustos: Edirne - Kütahya.....................570 km

Gördüğünüz üzere gezimin ilk kısmı (Prag ve öncesi) gezme odaklı olacak. İkinci kısım (Salzburg ve sonrası) ise dönüş yolunda farklı manzaralar görme amaçlı olarak, daha çok doğa gezisi tadında olacak. Araçla çıkınca insan daha çok şehir görmek istiyor haliyle. Ancak çocuklu olduğumuzdan aşırı da yorulmamak için optimumu yakalamaya çalıştım.

Sizden, bu yerleri gezmiş olanlarınızdan ricam;

1) Sizce rota bu şekilde mantıklı mı? Yoksa farklı bir rota mı önerirsiniz? Mesela gezinin 2. kısmındaki şehirlere hiç uğramadan ilk kısımdaki şehirlerin gününü artırarak daha statik bir rota gibi... Örnek alternatif rota:

Kütahya, Edirne (1), Belgrad (2), Budapeşte (3), Bratislava (yol üstü), Prag (4), Chesky Krumlov (yol üstü), Viyana (3), Nova Sad (1), Sofya (1), Filibe (yol üstü), Edirne (1), Kütahya

2) Eğer asıl rotam güzel ise, rota dahilinde farklı önerileriniz var mı? Mesela ben Ljubliyana'yı Zagreb'e tercih ederek Zagreb'i transit geçeceğim. İyi bir fikir mi?

Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın. Ancak önerileriniz, bu yerlerin hiçbirini görmemiş biri olarak benim için çok aydınlatıcı olacak.

Rota

Moderatör tarafında düzenlendi:

Merhaba,

Biz de ailecek 2019 yılında İzmir'den Almanya'ya otomobille gidip gelmiştik. Bizim yolculuğumuz 9 gün sürmüştü. Asıl amaç Almanya'daki işimizi halletmek, bu arada da gidip gelirken yol üzerindeki yerleşim yerlerini görmekti. O tarihte İzmir Almanya aktarmalı uçak biletlerinin fiyatı ile dizel araçla karayolu karşılaştırıldığında kafa kafaya gelen bir rakam çıkıyordu. Biz oğlumla gitmeyi planlarken işin içine eşimi de soktuk. Böylece gezimiz gerçekleşti.

Herkesin geziden beklentisi farklı olabilir. Bizim rotamız, duraklar olarak, ilk gün Yunanistan Serez, sonra sırayla, Belgrad, Ljubjana, Friedrichshafen -Almanya, Viyana, Belgrad, Edirne olmuştu. Bunların bir kısmını ben daha önce görmüştüm. Ailemle paylaşmak istedim. Rota seçimini sizin kendi kişisel tercihiniz olarak algılıyorum. Ona sözüm yok.

Bizim için en çok akılda kalan iki yer Ljubjana ve Viyana olmuştu. Ljubjana gerçekten çevresiyle birlikte çok güzel bir şehir. Bled seçiminiz turnayı gözünden vurmak olmuş. Ama onun kadar güzel başka yerler de var. Ljubjana'ya biz iki gün ayırdık ama daha da fazlasını hak ediyor.

Viyana, gerçekten güzel bir şehir. Ancak aşırı pahalı. Bir otopark için 46 avro ödemişliğim vardır. Size önerim Viyana'da aracınızı bırakın. Şehri toplu ulaşım imkanları ile gezin. Hopon Hopoff bu iş için çok uygun. Öneririm. Operalardan hoşlanıyorsanız, önceden bilet almanıza gerek yok. Her daim şehrin bir yerinde var ve bilet bulunabiliyor. Şehir olarak, fiyatlar hariç çok hoşumuza gitmişti.

Yolculuk sırasında lalacağınız en ucuz şehir Belgrad. Biz iki geceleme yaptık. Aracınızı kaldırıma park ederseniz belediye ceza yazıyor, haberiniz olsun. Merkezde bizim İstanbul İstiklal caddesi'ne benzer bir cadde var. Taşıt trafiğine kapalı. Hayat orada dönüyor. Ayak üstü publar ve marka ürünlerin satıldığı dükkanlarla çok yoğun, canlı bir hayatı var. Caddenin sonunda Osmanlı'dan kalma bir kale var. Gezmek serbest. Yazın gidecekseniz, Belgrad'da sivrisinekler var. Önleminizi alın. Bu arada hayatta yediğim en güzel Adana Kebap'ı Belgrad'da yedim. Merkezde üç katlı bir Türk lokantasında. Bunu lokanta sahibine de söyledim. Ağabey buranın eti güzel. Nefaset oradan geliyor demişti.

Sırbistan'da gidiş ve gelişte yol üzerinde Bayburtlu Dinlenme Tesisleri var. Bizim tırcılar için. Tam Türk usulü. Çalışanlar Türk veya Türkçe biliyor. Selamın aleyküm'le kapıdan girebilirsiniz. Temiz, Anadolu yemekleri. Bize çok ilginç gelmişti. Yolda konaklama gerekirse, bir çay içmek isterseniz veya bir yayla çorbası, kesinlikle öneriyorum. Giidiş yolundaki tesis daha büyük. Türk usulü hamam da var.

Ve Edirne... Tabii ki ciğeri meşhur. Biz bir taksiye bindik, durumu taksiciye anlattık, seçimi ona bıraktık. Bizi İsmet Usta'ya götürdü. Yediğimiz en güzel ciğer ve içtiğimiz cacık oldu. Sakin bir kent. Selimiye her zaman açık, görülmeye değer. Onun dışında şehirde Osmanlı'dan kalma bir çok yapı korunarak günümüze gelmiş.

Biz o gezimizden çok büyük keyif aldık. O nedenle çekme karavan alıp o yolları sindire sindire tekrar gezmek istiyoruz. Ben size şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. İngilizce her yerde her zaman geçmiyor. Örneğin Sırbistan gibi. Viyana'da bile zaman zaman işe yaramadı. Türk olduğunuza çok sevineceğiniz yerler olacak. Selamlar, iyi yolculuklar.

.
Foruma hoş geldiniz.:smiley:

11 sınır geçişli yani 22 gümrüklü planınızı gerçekleştirmenizi candan dilesem de inanın ben de sizin kadar iyimser olmak isterdim.

Sınır geçişlerinin ancak aşının büyük bir yüzdeyle uygulanmasının getireceği güvenle kolaylaşabileceğini düşünüyorum

Tıbbi, lojistik, teknik ve ekonomik açıdan beklenen zorluklar bütün ülkelerin farklı aşı temin sorunlarıyla birleşince 2021 için de umutlu olmak pek kolay değil.
Kış daha yeni başladı. Salgının daha azacağı da fantezi sayılmamalı ?
Şu anda AB ülkeleri arası geçişler bile sorunlu , turistik gezi ve gecelemelere zaten izin verilmiyor. AB ülkelerinde yaşama durumunuz olmadığı müddetçe, yeşil pasaportunuzun da haliyle bir anlamı kalmıyor.
Gireceğiniz her ülke geçtiğiniz ve geldiğiniz ülkeyi dikkate alacak.

Ama plan yapmak gezinin keyifli bir parçası. En azından benim için öyle.
Umarım hepimiz için tahminimde yanılıyorumdur.

Sanırım beklemediğiniz bir cevap oldu..
Fakat bu gün bile Almanya’da haftalardır alınan önlemlere rağmen vakka sayısı hala 23.000 in altına düşmedi.
Türkiye’de ise kış daha yeni başlıyor.. Gezinizde geçmeyi planladığınız ülkelerde de durum farklı değil..

Son düzenleme:

.
Foruma hoş geldiniz.:smiley:

11 sınır geçişli yani 22 gümrüklü planınızı gerçekleştirmenizi candan dilesem de inanın ben de sizin kadar iyimser olmak isterdim.

Sınır geçişlerinin ancak aşının büyük bir yüzdeyle uygulanmasının getireceği güvenle kolaylaşabileceğini düşünüyorum

Tıbbi, lojistik, teknik ve ekonomik açıdan beklenen zorluklar bütün ülkelerin farklı aşı temin sorunlarıyla birleşince 2021 için de umutlu olmak pek kolay değil.
Kış daha yeni başladı. Salgının daha azacağı da fantezi sayılmamalı ?
Şu anda AB ülkeleri arası geçişler bile sorunlu , turistik gezi ve gecelemelere zaten izin verilmiyor. AB ülkelerinde yaşama durumunuz olmadığı müddetçe, yeşil pasaportunuzun da haliyle bir anlamı kalmıyor.
Gireceğiniz her ülke geçtiğiniz ve geldiğiniz ülkeyi dikkate alacak.

Ama plan yapmak gezinin keyifli bir parçası. En azından benim için öyle.
Umarım hepimiz için tahminimde yanılıyorumdur.

Sanırım beklemediğiniz bir cevap oldu..
Fakat bu gün bile Almanya’da haftalardır alınan önlemlere rağmen vakka sayısı hala 23.000 in altına düşmedi.
Türkiye’de ise kış daha yeni başlıyor.. Gezinizde geçmeyi planladığınız ülkelerde de durum farklı değil..
Teşekkür ederim, hoşbuldım. Korona'nın ozamana biteceğini öngörerek plan yapıyorum. Bitmezse zaten gidecek değiliz. Hazır boş dururken kafamdaki en büyük sorun olan rotayı halletmek istiyorum. 🙂 Rota ile ilgili öneriniz varsa duymak isterim.

Teşekkür ederim, hoşbuldım. Korona'nın ozamana biteceğini öngörerek plan yapıyorum. Bitmezse zaten gidecek değiliz. Hazır boş dururken kafamdaki en büyük sorun olan rotayı halletmek istiyorum. 🙂 Rota ile ilgili öneriniz varsa duymak isterim.
Merhaba...
Bu forumdaki dostlarımızın bize verdiği destek ve bilgiler ile ilk gezimizi ( Araç ve kamp konaklamalı ) 2018 yılında yapmıştık. Rotanız da bulunan birçok yerden geçtik. Yanımızda 15 ve 14 yaşındaki iki kızımız vardı.

Benzer rotalar yaparken hep bir yer daha eklemek istiyoruz. Bizim zaman problemimiz olmadığı için 25 gün planladığımız gezimizi 50. günde istemeyerek bitirdik. Yolda bizi rotamızdan ayıran birçok sürprizle de karşılaşıyoruz.

Sizin planlamanıza baktığımda rotanızda başlangıç ve bitiş iki gününüz yoğun yolda geçiyor. Kalan 13 gün de 9 konaklama şehri , 2 günü birlik şehir var. Kendi çocuklarımdan aldığımız tecrübe benzer seyahatlerde çocuklara planlamada hesaplandığımız dışında daha çok vakit ayırmak gerekiyor ve bu da gezi planını etkiliyor. ( Çocuklu seyahat zorluğunu kastetmiyorum. 1,2, 8 yaşlarındaki çocuklarımız ve12 yaşındaki yeğenimiz ile 26 gün Britanya yı gezdik )
Rotanız da dönüşü hızlandırma gerekliliği duyduğunuzu ve bu sebep ile aynı yolu kullandığınızı düşündüm..

Aynı rotayı kullanmak yerine yukarıdaki bazı şehirler elenerek dönüşte Bled Gölü sonrası Hırvatistan sahil şeridi ( Zadar , Split , Dubrovnik aslında sayacak çok fazla yer var), Montenegro ( Kotor, Budva ) , Arnavutluk, Makedonya ( Ohrid, Bitola ) , Yunanistan ( Selanik, Asprovalta, Kavala, Aleksandropoli ), İstanbul rotası farklı yerleri görmenize imkan verecektir.
Forumda gezimiz ile ilgili paylaşımlarda kaldığımız yerlerin koordinat bilgilerini eklemiştik, kayıt etmek isterseniz bakabilirsiniz. Ayrıca yine forumda tüm gezilerinden birçok bilgiye ulaştığım @belka Tunay Oygur bey'in rotalarından da faydalanabilirsiniz.
Yukarıda @Doğrucu Davut 'un ( Bizim bu yeni gezi yaşantımızın başlamasında en faydalandığımız ağabeylerimizden) değerlendirmeleri ile aynı düşüncelerdeyim. Ama bu süreçte bizde birçok rota hazırlamış bulunuyoruz.. Hedefimiz de 2022 olacak gibi...

Keyifli geziler... Selamlar

Son düzenleme:

Merhaba...
Bu forumdaki dostlarımızın bize verdiği destek ve bilgiler ile ilk gezimizi ( Araç ve kamp konaklamalı ) 2018 yılında yapmıştık. Rotanız da bulunan birçok yerden geçtik. Yanımızda 15 ve 14 yaşındaki iki kızımız vardı.

Benzer rotalar yaparken hep bir yer daha eklemek istiyoruz. Bizim zaman problemimiz olmadığı için 25 gün planladığımız gezimizi 50. günde istemeyerek bitirdik. Yolda bizi rotamızdan ayıran birçok sürprizle de karşılaşıyoruz.

Sizin planlamanıza baktığımda rotanızda başlangıç ve bitiş iki gününüz yoğun yolda geçiyor. Kalan 13 gün de 9 konaklama şehri , 2 günü birlik şehir var. Kendi çocuklarımdan aldığımız tecrübe benzer seyahatlerde çocuklara planlamada hesaplandığımız dışında daha çok vakit ayırmak gerekiyor ve bu da gezi planını etkiliyor. ( Çocuklu seyahat zorluğunu kastetmiyorum. 1,2, 8 yaşlarındaki çocuklarımız ve12 yaşındaki yeğenimiz ile 26 gün Britanya yı gezdik )
Rotanız da dönüşü hızlandırma gerekliliği duyduğunuzu ve bu sebep ile aynı yolu kullandığınızı düşündüm..

Aynı rotayı kullanmak yerine yukarıdaki bazı şehirler elenerek dönüşte Bled Gölü sonrası Hırvatistan sahil şeridi ( Zadar , Split , Dubrovnik aslında sayacak çok fazla yer var), Montenegro ( Kotor, Budva ) , Arnavutluk, Makedonya ( Ohrid, Bitola ) , Yunanistan ( Selanik, Asprovalta, Kavala, Aleksandropoli ), İstanbul rotası farklı yerleri görmenize imkan verecektir.
Forumda gezimiz ile ilgili paylaşımlarda kaldığımız yerlerin koordinat bilgilerini eklemiştik, kayıt etmek isterseniz bakabilirsiniz. Ayrıca yine forumda tüm gezilerinden birçok bilgiye ulaştığım @belka Tunay Oygur bey'in rotalarından da faydalanabilirsiniz.
Yukarıda @Doğrucu Davut 'nin ( Bizim bu yeni gezi yaşantımızın başlamasında en faydalandığımız ağabeylerimizden) değerlendirmeleri ile aynı düşüncelerdeyim. Ama bu süreçte bizde birçok rota hazırlamış bulunuyoruz.. Hedefimiz de 2022 olacak gibi...

Keyifli geziler... Selamlar
Önerdiğiniz rota farklı yerler görmek açısından çok güzel ancak, memur olduğumuz için 17 gece'yi aşamıyoruz. Gösterdiğiniz rota için en az 20 gece lazım diye düşünüyorum.
Karavanla yaptığınız geziyi baştan sona keyifle okudum ve daha birçok kişinin gezisini. Okumaya devam ediyorum ve notlarımı alıyorum 🙂 Teşekkürler görüşleriniz için.

Açıkçası hayal kurdurdugunuz için teşekkürler. Ben bir daha fırsat olmaz diye , hanımı bile olmazsa Belgrad sonrası güneye ineriz diye ikna ederek, o süre içerisinde Norveç'in en kuzeyine gidip gelmistim. Eğer yolda olmaktan hoşlanıyorsaniz problem yok.
Ama gittiğim yerler uzun süre aklımda kalsın diyorsanız durum farkli. O zaman önerilerim;
Bazı yerler en az 3 tam günü hak eder Viyana gibi.
Salzburg ve Budapeşte benim için kemiksiz 1 tam gün.
Hallstadt gittim , gördüm ama Salzburg çevresi hep öyle. Aşırı önem veriliyor bence.
Ben olsam Prag ve çevresini çıkarırım.
Belgrat'ta vakit harcamam. Sadece konumu nedeniyle gidiş/geliş gecelerim.
Budapeşte, Viyana, Salzburg, Passau, Linz ( mümkünse Münih) yapar, dönerim.
Ya da planı değiştirip sadece İtalya yaparım.

Mesut bey gibi ben de karamsarim. Benzer salgın gelmezse tekrar, gücümüz, paramız kalmışsa en az 3 sene sonra yapılabilir plan .

Açıkçası hayal kurdurdugunuz için teşekkürler. Ben bir daha fırsat olmaz diye , hanımı bile olmazsa Belgrad sonrası güneye ineriz diye ikna ederek, o süre içerisinde Norveç'in en kuzeyine gidip gelmistim. Eğer yolda olmaktan hoşlanıyorsaniz problem yok.
Ama gittiğim yerler uzun süre aklımda kalsın diyorsanız durum farkli. O zaman önerilerim;
Hallstadt gittim , gördüm ama Salzburg çevresi hep öyle. Aşırı önem veriliyor bence.

Mesut bey gibi ben de karamsarim. Benzer salgın gelmezse tekrar, gücümüz, paramız kalmışsa en az 3 sene sonra yapılabilir plan .
Teoman bey pandemi sürecinde hayal değil farklı rotalar çalışmaya başladık. Sizin geziniz dahil , tüm Norveç yazılarını tekrar tekrar notlar alarak çalışıyorum. Ailece biz de siz ve forumdaki dostların özendirmeleri ve tecrübeleri ile yola çıkmaya karar verdik. Şimdi biz de iyi ki bu yolculuklara çıkmışız ve gezmişiz diyoruz.

Aslında bu geziye en çok Prag ve Budapeşte hatrına çıkıyorum. En çok merak ettiğim yerler oralar. Belgrad'ı zaten gidiş ve dönüşte dinlenme gibi kullanıyordum ancak oraya kadar gitmişken 1 gün kemiksiz bari gezeyim diye 2 gün verdim.

Çocuksuz gezecek olsam Viyana'ya 3 gün verir, doya doya da gezerdim. Ancak orada gezilecek yerlerin çoğu müze ve saraylar olduğundan, çocukları da çok sıkmamak için 2 gün ile sınırladım. Doğa Tarihi Müzesi ile Sanat Tarihi Müzesi'ni kesin gezeceğim. Gerisi duruma bağlı olacak.

Dönüş biraz daha çocuklara yönelik olarak kırsal tatil gibi geçsin istediğimden 2 gece Salzburg ile Hallstatt aradındaki Bad Goisern köyünde konaklamayı düşünüyorum. Daha sonra da 2 gece Bled. (Ljubljana daki 1 geceyi de muhtemelen Bled'e kaydıracağım) Mümkün olduğunca tek gece konaklama yapmamaya çalışacağım (yorucu olmaması için)

Dönüşte mecburen tekrar Belgrad'a bağlanacağım. En hızlı öyle dönerim. (gün sayısını artıramıyorum) Hırvat kıyı şeridine inemiyorum çünkü günüm yetmiyor. Orayı artık başka bir zaman yapacağım Balkan Turuna dahil etmeyi düşünüyorum.

Aşırı çok yer görmek gibi bir hedefim yok ancak 17 gece'de sadece Belgrad, Budapeşte, Viyana, Prag'la kalmak ta istemiyorum.

Eşimle yeniden plan yaparak gezi planımızı 17 gece'den 21 gece'ye çıkardık. Çocukları da göz önünde bulundurarak acele etmeden geniş geniş gezelim diye düşündük . Aynı rotada gün sayıları değişti. Son hali şu şekilde düşünüyoruz:

17 Temmuz: Kütahya - Edirne................... 570 km (1 gece)
18 Temmuz: Edirne - Belgrad.................... 710 km (2 gece)
18 Temmuz: Belgrad - Szeged.................. 220 km (yolüstü gezilecek)
20 Temmuz: Szeged - Budapeşte............ 170 km (3 gece)
23 Temmuz: Budapeşte - Bratislava....... 200 km (yolüstü gezilecek)
23 Temmuz: Bratislava - Viyana................. 70 km (3 gece)
26 Temmuz: Viyana - Prag........................ 300 km (4 gece) (Günübirlik K.Vary, Terezin, Dresden gezileri)
30 Temmuz Prag - Chesky Krumlov...... 170 km (yolüstü gezilecek)
30 Temmuz: C. Krumlov - Salzburg....... 220 km (3 gece) (Günübirlik Hallstatt gezisi)
2 Ağustos: Salzburg - Bled........................ 240 km (2 gece)
4 Ağustos: Bled - Lübliyana......................... 55 km (yolüstü gezilecek)
4 Ağustos: Lübliyana - Zagreb................. 140 km (1 gece)
5 Ağustos: Zagreb - Belgrad..................... 390 km (1 gece)
6 Ağustos: Belgrad - Edirne...................... 710 km (1 gece)
7 Ağustos: Edirne - Kütahya..................... 570 km

Zagreb 1 gece kalmaya değer mi, transit mi geçmeli emin olamadım.

Aslında bu geziye en çok Prag ve Budapeşte hatrına çıkıyorum. En çok merak ettiğim yerler oralar. Belgrad'ı zaten gidiş ve dönüşte dinlenme gibi kullanıyordum ancak oraya kadar gitmişken 1 gün kemiksiz bari gezeyim diye 2 gün verdim.

Çocuksuz gezecek olsam Viyana'ya 3 gün verir, doya doya da gezerdim. Ancak orada gezilecek yerlerin çoğu müze ve saraylar olduğundan, çocukları da çok sıkmamak için 2 gün ile sınırladım. Doğa Tarihi Müzesi ile Sanat Tarihi Müzesi'ni kesin gezeceğim. Gerisi duruma bağlı olacak.

Dönüş biraz daha çocuklara yönelik olarak kırsal tatil gibi geçsin istediğimden 2 gece Salzburg ile Hallstatt aradındaki Bad Goisern köyünde konaklamayı düşünüyorum. Daha sonra da 2 gece Bled. (Ljubljana daki 1 geceyi de muhtemelen Bled'e kaydıracağım) Mümkün olduğunca tek gece konaklama yapmamaya çalışacağım (yorucu olmaması için)

Dönüşte mecburen tekrar Belgrad'a bağlanacağım. En hızlı öyle dönerim. (gün sayısını artıramıyorum) Hırvat kıyı şeridine inemiyorum çünkü günüm yetmiyor. Orayı artık başka bir zaman yapacağım Balkan Turuna dahil etmeyi düşünüyorum.

Aşırı çok yer görmek gibi bir hedefim yok ancak 17 gece'de sadece Belgrad, Budapeşte, Viyana, Prag'la kalmak ta istemiyorum.
Karavan ruhstadı 3 kişi yazarsa
ve emniyetli arkada koltuk ve emniyet kemeride olsa 4 kişi seyahat lerde sorun cıkarmı gümrük giriş çıkışlarda

Bu yaz biz de Eşim ve 1.5 yaşındaki kızımla Toyota Corolla arabamla Avrupa turu yapmak istiyoruz. 2017 yazında otobüsle 15 ülke gezmiştik. Şimdi de arabamızla gezmek istiyoruz. Biontech aşılarımızı olduk. Planlamalarımızı yapmaya başladık. Her türlü fikre ihtiyacım olacak.

Düşündüğümüz rotayı sizlerle paylaşmak istiyorum

1. gün Kavala Selanik İgumenica (668 km)
(İgumenica dan gece feribotla İtalya Brindisi ye geçeceğiz)
2. gün Brindisi Roma 546 km
(Roma 2 gece konaklama)
4. gün Roma Venedik 526 km
(Venedik 1 gece konaklama)
5. gün Venedik Milano 279 km
(Milano 1.gece konaklama)
6. gün Milano Zürih 290 km
(Zürih 1 gece konaklama)
7. gün Zürih Münih 310 km
(Münih 1 gece konaklama)
8. gün Münih Viyana 435 km
(Viyana 1 gece konaklama)
9. gün Viyana Budapeşte 280 km
(Budapeşte 1 gece konaklama)
10. gün Budapeşte Saraybosna 550km
(Saraybosna 1 gece konaklama)
11. gün Saraybosna Kotor 350 km
(Kotor 1 gece konaklama)
12. gün Kotor Sofya 650 km
(Sofya 1. gece konaklama)
13. gün Sofya Edirne 310 km

Tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum.
Adsz

.
Foruma hoş geldiniz Kubilay bey :smiley:

İki BionTech aşısı olunduğunu gösteren aşı belgesi olanlar bile şimdilik birçok ülkeye turistik amaçla giriş yapamadıklarından, ülkelerin resmî ve yarı resmî kuruluşlarının bildirilerini bekleme durumundalar.

Konunun üzerindeki bulutların Temmuz’dan evvel dağılmaya başlayacağını sanmıyorum. Almanya’da benim bulunduğum eyalette 70 -72 yaş gurubunun birinci aşısının sırası daha yeni geliyor. Diğer yerlerde de durum farklı değil.
Bu durumda AB ülkelerinde oturma izni olmayanlar için durumun daha da sorunlu olarak kalacağını beklemek gerçekçi olmalı ? Aslında vize durumu herşeyi belli edecek..
Uçakla noktasal atış olarak, Yunanistan veya İspanya gibi geleneksel turizm ülkeleri için durum daha olumlu gözükmekte.
Geçen sene kapısından döndüğüm İpsala için ise açıkcası bu sene de umudum yok !..

2021 yazının da 2019 yazından farklı geçeceği kesin.
Kısaca “Beklemek” fiilini her özne için çekme durumundayız.. ;)
Sanırım sizin de düşünceleriniz bu yönde olmalı ?

* Bosna’dan sonra doğrudan olmasa da Sırbistan’a girmek sorunlu olmasın ?
* Bir de B1.617 Hint mutasyonundan dem vurup adımı kötümsere çıkarmayayım.. :yum:

Son düzenleme:

.
Foruma hoş geldiniz Kubilay bey :smiley:

İki BionTech aşısı olunduğunu gösteren aşı belgesi olanlar bile şimdilik birçok ülkeye turistik amaçla giriş yapamadıklarından, ülkelerin resmî ve yarı resmî kuruluşlarının bildirilerini bekleme durumundalar.

Konunun üzerindeki bulutların Temmuz’dan evvel dağılmaya başlayacağını sanmıyorum. Almanya’da benim bulunduğum eyalette 70 -72 yaş gurubunun birinci aşısının sırası daha yeni geliyor. Diğer yerlerde de durum farklı değil.
Bu durumda AB ülkelerinde oturma izni olmayanlar için durumun daha da sorunlu olarak kalacağını beklemek gerçekçi olmalı ? Aslında vize durumu herşeyi belli edecek..
Uçakla noktasal atış olarak, Yunanistan veya İspanya gibi geleneksel turizm ülkeleri için durum daha olumlu gözükmekte.
Geçen sene kapısından döndüğüm İpsala için ise açıkcası bu sene de umudum yok !..

2021 yazının da 2019 yazından farklı geçeceği kesin.
Kısaca “Beklemek” fiilini her özne için çekme durumundayız.. ;)
Sanırım sizin de düşünceleriniz bu yönde olmalı ?

* Bosna’dan sonra doğrudan olmasa da Sırbistan’a girmek sorunlu olmasın ?
* Bir de B1.617 Hint mutasyonundan dem vurup adımı kötümsere çıkarmayayım.. :yum:
Yorumunuz için teşekkür ederim. Zaten tüm planlar yaza herşeyin biraz daha normalleşmesi, Türkiye'nin aşı pasaportuna dahil edilmesi üzerine.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR