Amortisör Nasıl Test Edilir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan olasiliksiz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,601

olasiliksiz

98'rav4
Yer
Ankara
Arkadaşlar yağ kaçırmayan dışarıdan bakınca normal gözüken amortisörün değişme zamanı gelmiş olabilir mi? Benim rav4'ü oldukça konforsuz bulan bir arkadaş amortisörlerin gazının bitmiş olabileceğinden bahsetti. Var mıdır bir aslı? Ben yerden yüksek bir aracın süspansiyonunun sert olmasını normal bulmuştum ama yüklenince hiç esnemiyor oluşu da garip geldi... Bu arada süspansiyon sertliği daha çok yaylar ile ilgili değil mi? Sertliği yay verecek, sallantı olursa (çukura girme tümseğe çıkma vs sebebi ile) yaydaki dikey salınımı amortisör durduracak diye biliyorum ben. Dolayısı ile süspansiyon sertliğinden bahsedilince aklıma ilk gelen yaylar, amortisör değil. Gazı biten amortisör aşırı sert süspansiyona sebep olur mu?

Etiketler

Ynt: Amortisör Nasıl Test Edilir?

Takip edilmesi gereken bir konu. Bilgi için ustaları bekliyoruz.

Arkadaşlar amortisörleri önce gözle kontrol edersiniz arac üzerinde yag kacırmış dış yüzeyleri darbe almış amortisör degişir görsel olarak bu söylediklerim yoksa arac her köşesinden esnetilir ve esneme aracı bıraktıgınızda devam edi yorsa amortisör görevini yapmıyordur aksamdan gelen her ses amortisör sesi degildir. Amortisörleri söküp dışarda elle test ederkende amortisör acık konumda kısa kısa ac kapa yapılır ve bu esnetme esnasında boşluk hissedilirse amortisör bozuktur bozuk amrtisör sürüş güvenligini olumsuz etkiler aracın viraj kontrolünü bozar arazide bozuk zemminde aşırı zıplamaya neden olur ve kontrolü zorlaşır aracın

Bildikleriniz dogrudur gazı yada yagı biten amortisör darbe emicilik özelligini yitirir ve yayın yada makasın aşırı esnemesini engelliyemez Rav4 lerin süspansiyon yapısı biraz serttir digerlerine göre fakat viraj hakimiyeti iyidir

Dursun beyin yazdiklarina katilarak eklemek istiyorum. Aç kapa işlemi için amarsitor kulesindeki amorsitorun ust kismina elle tutulur ufak esnetmelerde mekenik bir şey hitsetmemelisiniz.
Ayrica yetkili servislerde artik bu işin cıhazida var. Tam olarak 4 tarafinda degerlerini ekranda gorursunuz. 30 tl falandi

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bendeki durum şu. Aracı hiçbir köşeden esnetmek mümkün değil. Süspansiyon her 4 köşede de kazık gibi sert kısaca:smiley: Araca alttan bakınca da aks açıları mümkün olan en dip noktada duruyormuş gibi görünüyor sanki biraz yukarı kalkmaları ve aracın yerden 1-2 cm daha yüksek olması daha normal olurdu gibi görünüyor. Lastikler toyotanın vakti zamanında onayladığı "alternatif boy" yani P215/70R16 değil P235/60R16 belki o yüzden biraz daha alçak olabilir ve amortisör yıpranması ile birleşince dibe oturmuş olabilir. Ne dersiniz? Galiba benim amortisörlerin değişmesi gerekiyor ama biraz masraflı bir iş olduğu için (4 amortisör toplam 950ytl civarı, yetkili servisin orijinal parça için verdiği fiyat) girişmeden önce emin olmak istiyorum. Bu arada aracı bu şekilde galiba 1.5 - 2 senedir kullanmaktayım farkında olmadan, yay/amortisör takozlarını kırmamışımdır umarım:smiley:

Kürşat bey araçda yüku amorsitor taşimaz. o işi yay makas torsyon ne varsa o taşir. Amorsitorun görevi sadece salimimi dengelemektir.

Eger sizin araç size göre normalden daha alçaksa digerlerine bir göz gezdirin dicem.

Sertlikle ilgili şunu söyliyebilirim. araçi salliyamiyo olabilirsiniz. çukura girince kut diye vuruyosada ondan sert diyorsaniz zaten kesin dibe yada başa vuruyordur degişmesi lazim.

isterseniz bir tespite sokun araci içinizde rahat olsun.
her hangi bir rotcuda size yardimci olabilir ama kismen tabii

Kürşat bey araçda yüku amorsitor taşimaz. o işi yay makas torsyon ne varsa o taşir. Amorsitorun görevi sadece salimimi dengelemektir.

Bana da olması gereken o gibi geliyor ama bir başka aksilik sebebi ile yük amortisöre binmiş olabilir mi merak ettim.

Eger sizin araç size göre normalden daha alçaksa digerlerine bir göz gezdirin dicem.

Alternatif lastik boyunu kullanan model 1-2 cm daha alçak ama tam değerini bilmiyorum bakmak lazım. Etrafta tek tük aynı modelden görüyorum yan yana getirip kıyaslamak zor tabi ama fabrika verileri bulunup bakılabilir.

Sertlikle ilgili şunu söyliyebilirim. araçi salliyamiyo olabilirsiniz. çukura girince kut diye vuruyosada ondan sert diyorsaniz zaten kesin dibe yada başa vuruyordur degişmesi lazim.

Öyle birşey olmuyor herhangi bir vurma sesi yok ama stablize yollarda bütün pürüzleri hissediyorsunuz ki bu normal de olabilir.

isterseniz bir tespite sokun araci içinizde rahat olsun.
her hangi bir rotcuda size yardimci olabilir ama kismen tabii

Galiba en iyisi birkaç farklı yerde tespite sokup görüşlerinin uyuşup uyuşmadığına bakmak.

Neyse sağolun araca el atmadan uzaktan kesin bir görüş bildirilebilecek bir konu değil ama farklı kişilerin fikrini alma açısından yine de açtım ben konuyu.

kürşat bey amrtisor lastik takozlarınızada bakın ayrıca yaylarda zamanla çöker onuda göz önünde bulundurun.

Hangi araç olursa olsun Dursun ustanın dediği gibi araç çok sallanıyorsa (chevrolet gibi ;D ;D ;D) kesin amartisörleri patlaktır.
Farklı araçlarda başıma gelmişti biraz kullanalım dedim sonra başka yerlerden arıza verirse diye deyiştirttim.

Hangi araç olursa olsun Dursun ustanın dediği gibi araç çok sallanıyorsa (chevrolet gibi Grin Grin Grin) kesin amartisörleri patlaktır.
Farklı araçlarda başıma gelmişti biraz kullanalım dedim sonra başka yerlerden arıza verirse diye deyiştirttim.

Onu biliyorum bir kez başıma geldi çok bariz anlaşılıyor zaten o durumda amortisör kenarından yağ sızıntısı da yapıyor.
Patlak amortisörü anlamak kolay, kolay olmayan patlak olmayan normal gözüken amortisörün düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak.
Çağlar beyin bahsettiği yayların durumu konusu da işi daha da karıştırıyor, buna aracın ilk sahibi olmayıp gerçekte nasıl olması gerektiğini de bilmemek eklenince... kafa biraz karışıyor.
Mesela benim bir de 2007 model toyota yarisim var. Sıfırken süspansiyonu nasıldı şimdi nasıl aradaki farkı görebiliyorum. Yeni iken süspansiyon çok daha sertti ama yine de biraz esniyordu. Rav4 hiç esnemiyor kazık gibi, ama tabi daha ağır bir araç olduğu için esnetmesi çok daha zor olabilir.

Aracınızda emsallerine göre daha alcak duruyorsa ve takozlara cok yaklaşmışsa aşırı sertligi yapa bilir helezon yaylarınızı kontrol ettirin

çağlar' Alıntı:
kürşat bey amrtisor lastik takozlarınızada bakın ayrıca yaylarda zamanla çöker onuda göz önünde bulundurun.

Yayların da çöktüğünü, değişmesi gerektiği Dursun Bey'in dediği gibi yapılıyorsa başka
hangi yöntemler vardır acaba??? Bunu da biraz açarsak hem yayı, hem de amörtisörü
konuşmuz oluruz...

Selamlar

Helezon yaylarıda zamanla oluşan baskıdan ötürü cökme yapa bilir hatta kırıla bilirde bu aracın esnekligini olumsuz etkiler özelliklede arazi arclarında get tabir edilen yükseltme şeklinde yaya calışma mesafesine daha fazla sıkıştırılarak aracın yükselmesi saglanan işlemde bir müttet sonra yaylar özelligini kaybeder ve aşırı basınctan kapanma olur

'Get' tabir edilen yükseltmenin benzeri bir durum farklı lastik ebadı sebebi ile olabilir mi? Her ne kadar Toyota'nın alternatif boy olarak tabir ettiği ve onayladığı lastik ebadı standart boyun aşağı yukarı aynısı olsa da arada yine de yükseklik farkı var. 'Alternatif boy' yükseklik olarak biraz daha kısa ve yayları sıkıştırabilir gibi geldi bana ama emin değilim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR