Amatör Frekanslarda Roger Beep / ANI Kod'u kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SafetyFirst Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,239

SafetyFirst

Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir.
Yer
Hendek / Sakarya
Web
www.tangoromeo.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2LN
Geçenlerde X bir şirketten aldığım bir iş görüşmesi daveti üzerine bir ilimize gittim.
Yola çıkmadan önce aracıma dual band bir mobil cihaz ve ayrıca yine dual band bir portable cihazı da almıştım.
Sabahın erken saatlerinde başlayan görüşme yaklaşık saat 12:00'ye kadar sürdü.
Görüşme bitiminde aracıma biner binmez yaptığım ilk şey cihazımı açmak oldu.
Aman Allah'ım ! O'da ne? Güneş altında kalan aracımda cihazımın beyni karıştı ve resmi bir frekansı dinlemeye başladı zannettim ilk etapta.
Hemen el cihazına sarıldım. Daha el cihazını açmadan frekansta bulunan telsizci arkadaşların Amatör çağrı işaretlerini duydum.
Bu nasıl tabir edilir bilinmez. Biri mandalı bırakıyor CARALOP, öteki bırakiyor CİRİLOP.
Sanki düğün salonundayız ve bir çiftetelli havası dır gidiyor frekansta.
Biraz ürkek, biraz şaşkın geçirilen kısa sürenin ardından cihazımı kapattım ve o bölgeden mümkün oldukça uzaklaşana, o amatör rölenin kapsamı dışına çıktığıma emin olana kadar da cihazı açamadım.
Şuan'a kadar gittiğim ülke sayısını ben unuttum. Ama inanın böyle bir duruma daha önce kesinlikle denk gelmedim.
Neyiz biz arkadaşlar? Polismiyiz? Zabıta memurumuyuz? 112 miyiz? ANI kodlarından cihazları tanıyan ve başka cihazların kullanımını engelleyen bir Trunk Sisteminin parçasımıyız? Neyiz?
Acaba diyorum eski CB alışkanlıklarımız burada da mı debreşti? Yoksa 80li yıllardaki CB akımında olduğu gibi Bir'li , üç'lü, beş'li veya sekiz'li roger beep o istasyonun büyüklüğünü mü belli ediyor? Veya birileri çıkıp kanun hükmünde kararname çıkartarak Roger Beep kullanımını zorunlu hale getirdi de biz mi duymadık?
Hani öyleyse bilelim de ona göre davranalım. En azından cihazlarımıza mandal bitimini belirten tek bir beep koyalım diyeceğim ama onun gerekliliği ve zorunluluğu da sadece SSB kullanımındadır, çünkü SSB de karşı tarafın mandalı bıraktığını başka türlü anlayamazsınız.
FM mod'unda böyle bir şeye ihtiyaç yok ki! .Bana göre bunun olması da mantıksız zaten.

Allah rızası için lütfen biri çıkıp bana bu durumu bir izah etsin.

Saygıyla

Etiketler
Ynt: Amatör Frekanslarda Roger Beep / ANI Kod'u kullanımı

Tuhaf bir özenti olmasının yanı sıra çekilecek dertte değil. Yani bir kaç saatlik kullanımdan sonra kafa şişirir.

Özentinin bir etken olduğu son derece doğru.
Bunun en büyük göstergesi; diğer forumlarda da belirtmiş olduğum ve son derece muzdarip olduğum bir konu.
Bir çok amatör arkadaşın cihazlarını toplum içinde resmi frekanslarda çalıştırıp kendilerine ayrı bir süs verme çabalarıdır.
Daha sonra bu durum; onlarda var bizde niye yok gibi anlamsız soru işaretlerini getirir.
Resmi kurumlardaki ANI kod'ları cihazların birbirini tanımasına ve mandala basan istasyonun kim olduğunun diğer istasyonlar tarafından takip edilmesine yarar.
Özellikle TRUNK adı verilen sistemlerde ANI kod'u kullanılan cihazın sistem tarafından tanınmasını ve sisteme dahil edilmeyen cihazlarla frekansa müdahaleyi engellemeyi amaçlamaktadır.
Tekli beep ler dediğimiz gibi sadece SSB görüşmelerinde; konuşan istasyonun mandalı bıraktığının anlaşılması için kullanılır ancak amatör bantlarda tekli beep kullanımı da yoktur.
Ayrıca bir süre kullanımdan sonra hem kullanıcıyı, hemde diğer istasyonları rahatsız edeceği konusuna tamamen katılıyorum.

Konuyla ilgili ilk etken özenti dendi.
Özenti haricinde başka sebepler de olabileceğini düşünen arkadaşlar varsa yorumları alalım lütfen.

Selam
Şuana kadar bu başlık altında ve diğer forumlarda bu kano hakkında yazılanlardan ben iki sonuç çıkardım.
Biri çaka satmak yani gösteriş merakı, diğeri de aşağılık kompleksi.
Bu sonuçlara nasıl vardığıma gelince.
Resmi telsizlerde bu sesler var ama bizim telsizlerimizde yok.Resmi telsizle bir ortama girince o seslerden dolayı ilgi çekiliyor ama bizim cihazlar sanki daha basit gibi durduğundan ilgi çekmiyor.Üzerinde telsiz olduğunu göestermek isteyen ya elinde taşıyor yada sizin daha önce bahsettiğiniz gibi gömleğin üstüne çıkarıyor.Nedir efendim bakın benim telsizim var, ben varya ben çok büyük adamım, yetkiliyim ben.Ama o sesleri çıkarmadığında dolayı da istediği ilgiyi çekemeyince de aşağılık kompleksine kapılıyorlar.
Ha birde sordularmı bu telsiz neyin nesi? Amatör telsizciyim demekten utanıyorlar sanki.Hani vardır ya bizim toplumumuzda, amatör deyince haa bu acemi, daha bir şey bilmiyor. Ne zaman profesyonel olacan gardaş? şeklindeki sorulara muhatap olmak istemiyor arkadaşlar.Ama dediğim gibi eğer cihazlar o sesleri çıkarınca toplum sormaya çekiniyor.Bizim arkadaşlar da cevap vermek zorunda kalmıyor yani.
Ben böyle düşünüyorum.

Evet bazı arkadaşlarımızda bu durum mevcut maalesef. Hele birde özellikle sırf polis dinlemek için cihaz alan ama cihazlarını yasal gösterebilmek için amatör telsiz lisansı alan gazeteci arkadaşlarımızın sürekli o carıltıları dinleye-dinleye bunu amatör frekanslar için de normal bir durummuş gibi görmeleri ayrı bir acaiplik.Bu son yorum bir gazeteci arkadaş'ın görüşüydü ama bu forumda iletilmediğinden dolayı dahil etmiyorum.

Evet şuan'a kadar üç etken görüşü iletildi.

1) Özenti
2) Gösteriş merakı
3) Aşağılık kompleksi

Bu görüşleri yorumlama isteyen veya başka ca bir görüşü olan arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.

Merhaba; TA2LN

Hangi bölgedeki röle ve hangi amatörlerde anı olduğunu söylerseniz bütün camia için daha iyi olur.

Ayrıca Trunk sistemi anı kullanmaz bilgisayar tabanlı bir sistem olduğundan koda ihtiyaç duymadan kimlik belirliyebilir.

saygılarımla

umut

Değerli umut kaptan
Kişileri şu yaptı bu yaptı diye deşifre etmek istemediğimden bunu yazmak istemiyorum.
Zaten bunu yapmak isteseydim buraya yazmak yerine direkt olarak Kıyı Emniyetine yazardım.
Ancak hepimiz biliyoruz ki bu durum gün geçtikçe diğer illerimize de yayılmaya başlandı.
Konuyu açtığım gecenin sabahı bile bir başka ilimizde yine bir amatör arkadaşımızın 5li Roger kullandığını duydum ve kendisine "Serbest bırakıldıysa bende taktıracağım" dedim.
Arkadaş kendince mazeretini iletti ve frekanstan ayrıldı.
Evet TRUNK , Community , Conventional cihazların özellikleri birbirinden biraz daha farklı.Bilgisayar tabanlı sistemlerde ton sesleri duyulmadan da cihazlar sisteme dahil edilebiliyor. Ancak genel de sesli 5ton hemen her özel sistemde var. Olmayanlar istisna.

Konuya duyarlı desteğiniz için teşekkürler.

Öncelikle bir yanlışı düzeltelim..

1.14.- Cihazda CTCSS, DCS, 2 / 5 / 6 Ton ve DTMF ANI Kimlik sistemi olacaktır. Karşı istasyonun kimlik numarası cihazda kayıtlı olmasa dahi çözülüp telsizin ekranında görülecektir. Cihaz seçilecek kanal veya kanal grupları için ayrı ayrı olmak üzere Alma kodu, Kimlik kodu, Acil durum kodu 5/6 Ton veya DTMF atanmasına imkan verecektir

1.31.- Güvenliği olmayan yerlerde belirlenen zaman aralıklarında kullanıcının PTT tuşuna basarak güvende olduğu sinyalini göndermemesi durumunda, telsiz cihazı otomatik olarak acil durum çağrısı gönderebilmeli ve bunu da Yalnız Çalışma Özelliğine sahip olarak yapmalıdır.

1.45.- Cihaz yetkisiz kişilerce kullanımı engellemek amacıyla açılış güvenlik şifresine sahip olacaktır.

1.52.- Telsiz, panik ve ani durumlarda, Bireye veya Genele Acil kod gönderecektir

Bu bir Telsiz alım şartnamesidir.. Yani ANI kodu sadece açık olacaktır diye bir kaide yoktur..
ANI ( Secure ) kodu bazı Trunk ve Commnity sistemlerde gizlidir. ( açıktakiler sadece tanıtım maksatlıdır )
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saygılarımla
Sivil Haberleşme

Mesaja Moderatör tarafından müdahele edilmiştir.

Değerli Ali Hocam
Konuya vermiş olduğunuz destek için öncelikle teşekkür ediyorum.Engin tecrübelerinizden yararlanmaya her zaman açığız.
Özellikle telsiz alım şartnamesi konusunda yapmış olduğunuz bilgilendirme bu topic için çok aydınlatıcı oldu.
Ancak yine de merak ettiğimiz konu; Amatör frekanslarda açık ANI kod'u veya Roger Beep kullanımı dürtüsünün altında yatan gerekçeler neler olabilir?
Zaten sırf bunu merak ettiğimizden dolayıdır ki bu konuyu irdelemeye çalışıyoruz.
Örnek olarak; İş güvenliği mesleğinde insan faktörü dikkat edilmesi gereken hususların başında geldiğinden dolayı o meslekte en çok kafa yorulması gereken konu davranışların altında yatan kök sebeplerin araştırılarak gerekli önlemlerin alınmasından geçer.
Eğer bizde arkadaşlarımızın bu davranışlarının kök sebebini bulabilirsek belki önleyici faaliyet çalışmamızı ona göre şekillendirebiliriz.

Saygıyla

Ali Aksoy Bey tarafından yapılan son yorumla birlikte bir sonuç daha çıkıyor.
Ülkemizde bir çok Amatör Telsizcilik derneği var ve her dernek kendi şubelerinin olduğu bölgelerde gerekli eğitim, denetim, tanıtım faaliyetlerini olması gereken şekilde yürütmeli, bu faaliyetlerin sürekliliği de esas olmalı.
Bu durumda "Dernek faaliyetlerindeki yetersizlik" şeklinde bir görüşü de ekleyebiliriz.

Şuan'a kadar belirlenen 4 farklı etken var.

1) Özenti
2) Gösteriş merakı
3) Aşağılık kompleksi
4) Dernek faaliyetlerindeki yetersizlik

Bu görüşleri yorumlamak isteyen veya başka bir görüş bildirecek olan arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyoruz.

SafetyFirst' Alıntı:
Değerli umut kaptan
Kişileri şu yaptı bu yaptı diye deşifre etmek istemediğimden bunu yazmak istemiyorum.
Zaten bunu yapmak isteseydim buraya yazmak yerine direkt olarak Kıyı Emniyetine yazardım.
Ancak hepimiz biliyoruz ki bu durum gün geçtikçe diğer illerimize de yayılmaya başlandı.
Konuyu açtığım gecenin sabahı bile bir başka ilimizde yine bir amatör arkadaşımızın 5li Roger kullandığını duydum ve kendisine "Serbest bırakıldıysa bende taktıracağım" dedim.
Arkadaş kendince mazeretini iletti ve frekanstan ayrıldı.
Evet TRUNK , Community , Conventional cihazların özellikleri birbirinden biraz daha farklı.Bilgisayar tabanlı sistemlerde ton sesleri duyulmadan da cihazlar sisteme dahil edilebiliyor. Ancak genel de sesli 5ton hemen her özel sistemde var. Olmayanlar istisna.

Konuya duyarlı desteğiniz için teşekkürler.

Muhammet bey;

Bu açtığız başlık çağrı işareti ve bölge bildirmezseniz bütün amatörlere mal olacak ,oldu gibi görünüyor.Buraya konu açmaya ayıracağınız vakitte kıyı emniyetine bir yazı da yazbilirdiniz.

Madem bu kadar duyarlısınız haberleşmenin temiz kalması için sizde elinizi taşın altına koymalısınız.

umutkaptan' Alıntı:
Muhammet bey;

Bu açtığız başlık çağrı işareti ve bölge bildirmezseniz bütün amatörlere mal olacak ,oldu gibi görünüyor.Buraya konu açmaya ayıracağınız vakitte kıyı emniyetine bir yazı da yazbilirdiniz.

Madem bu kadar duyarlısınız haberleşmenin temiz kalması için sizde elinizi taşın altına koymalısınız.

Bahsi geçen polis telsizi ses efektini kullanmak özenti ve salt ego tatminine yönelik boş bir iş. Bunun ötesinde iş bu eylem başkalarını aldatmak, resmi sıfat takınmak gibi müstakil bir suç oluştumadıkça Telsiz Kanunu yada Türk Ceza Kanununa aykırılık teşkil etmiyor. Bu anlamda kıyı emniyetine yapılacak bir şikayetinde sonuç vermeyeceği kanısındayım. Davranış suç olmamakla birlikte etikte değil. Yasalar nezdinde yaptırımı olmayan ancak etik olmayan bu eylemi bizde haklı olarak burada ayıplıyoruz. Muhammed beye hak veriyorum ve bu anlamda eleştirilmesinin yersiz olduğunu düşünüyorum.

Evet sayın umutkaptan, bende uyarılarınızı dikkate aldım değerli arkadaşlar ve elimi taşın altına koyarak gelip burada konuyu açtım.
Göründüğü üzere burada kök nedeni bulup ona göre önlem almak veya aldırmak çabasıyla birşeyler yapmaya çalışıyoruz zaten.
Ayrıca bütün amatörlere mal olmaz. Sadece bu eylemi yapan ve onlara çanak tutanlara mal olur.
Tüm radyo amatörlerine aynı anda ulaşabileceğim başka platformlarda da bunu yapacağım zaten emin olun.
Böyle bir olumsuzluğun yaşanmasına karşı olan arkadaşlar da burada yazılanları takip edip, durumun ne kadar vahim olduğunu anlayıp, kendi bölgelerinde bu tür harekette bulunan arkadaşlarımızı "Yanlış yapıyon ağa" diye uyarmak suretiyle ellerini taşın altına koyarsa Amatör frekansların daha çekilir bir hal alacağı kanısındayım.

Şuan'a kadar yazdıklarımdan sakın ola ki sizi hedef alıyorum anlamı çıkarmayın. Burada yapılan eylem sen-ben kavgası değil sonuçta.
Neticede sizde buradaki herkes gibi görüşünüzü bildiriyorsunuz. Görüşünüze saygımız sonsuz.

Değerli Daredevil
Evet haklı olabilirsin. Kıyı Emniyetinden sonuç çıkmayacağını bende biliyorum ama önemli olan bu durumun sizinde deyiminizle boş iş ( gereksiz ) olduğunu ve bizim buna karşı olduğumuzu bir şekilde göstermek.
Ayrıca bildiğiniz üzere hemen her dernek periyodik aralıklarla Olağan Genel Kurul'a gider. Burada çıkan sonucu o ilimizdeki derneğin olağan genel kurulunda masaya yatırmanın Kıyı Emniyeti'ne oranla dahi iyi bir sonuç getireceği kanısındayım.

Biz ilk etapta bunun temel sebeplerini bulalım hayırlısıyla.Sonrasında ne yapacağımıza karar verirken bu veriler bize ışık tutacaktır.

Şuan'a kadar belirlenen 5 farklı etken var.

1) Özenti
2) Gösteriş merakı
3) Aşağılık kompleksi
4) Dernek faaliyetlerindeki yetersizlik
5) Ego tatmini

Bu görüşleri yorumlamak isteyen veya başka bir görüş bildirecek olan arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyoruz.

Merhabalar öncelikle kendi sistemlerimde ani kullanmıyorum. Ama özellikle eğer ani yani tanıtım kodu kullanılacaksa amatör frekansta kullanılması daha doğru :D ( mandal yapanın yanına kar kalmaz hehe zaten tüm rölelerimiz bibip bibip ötüyor değil mi? )

ya bizde 1-2 kişi var frekansta ne zaman konuşsalar üzerine mandal yapılır kayıtsız kalamam bende yapana karşı edep kurallarında kalmak şartı ile yapılanın ne olduğunu anlatmaya çalışırım ama ne fayda yine mandalı bu sefer ben yerim.

şunu söliyeyim Ali Beye katılıyorum keşke trunk ve commnity sistem gibi çalışan bir tanıma sistemi her telsizde olsa
bizim kurumda kim mandala bassa hemen görürüz acil düğmesine kim bassa gps varsa yerini ve kimliğini görürüz bu iyi olan
eh iyi olan neden amatörden saklansın bizimde digital sistemlerimiz her telsizimizin kimliği olsun isteriz
( her telsize gerekli olmalı digi sistemdeki gibi elle girilmemeli) kimin ne yaptığını görmek gerekirse müdahale edebilmek için

hem o ani kullanan kişilerede savunma hakkı verilmeli

Özenti
Gösteriş merakı
Aşağılık kompleksi
Ego tatmini

bence bunlar biraz ağır, sanki itham gibi bizim sevmediğimizi ve ego dediğimizi o arkadaşlar başka bir biçimde değerlendire bilirler ani sistem olamaz diye bir kanun yok sanırsam bence bu konularada dikkat etmemiz gerekir.

Unutmamalı amatörün birsürü ilkesi arasında hoşgörülüdür, eğitiçidir, öğreniçidir , ... ilkeleride var bence keşke frekansı değiştireceğinize ikaz etseydiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri