Alternatörden Yaşam Aküsüne Elektrik Kazanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,849

Etiketler
Manyetik motor yani bilinen adıyla perendev motor yeni bir gelişme değil. Kullanılan mıknatıslar yoğun yüklenmiş neodyum mıknatıslar. Bu mıknatıslar elektrikle mıknatıslama yöntemiyle manyetikleştirilmiş metallerdir aslında. Yani başka bir güç kaynağından zaten şarj edilmişlerdir. Bu enerji hareket enerjisine çevrildiğinde bir pil nasıl boşalıyorsa onların da manyetik güçleri azalarak boşalacaktır. Bu arada perendev motor yapmak çok zor değildir. Internette uzun zamandır prototip çizimleri var. Ancak verimli olmadığından pek kullanılmıyor. Yani buradaki konu yoktan, sınırsız enerji üretmek değil, bir metali manyetikleştirip pil gibi tekrar tekrar kullanabilmek. Neodyuma ne kadar enerji verirsen o kadar manyetik enerjiye sahip olur, yüklediğin enerjiden fazlasını almak ise diğer etkiler devreye girdiğinde (sürtünme vs.) imkansızdır.

Basitçe nasıl yükleme yapıldığını saniyesine kadar vereyim. İlk anda işlevsiz olan neodyumun nasıl mıknatıs haline geldiğini görebilirsiniz;

Video: https://youtu.be/wjZ1qxeYX5Q?t=142

Yani fizik kanunları hala var ;) (Bakınız : Enerjinin korunumu yasası)

Evet aslında manyetik motor bile denmemeli, çünkü motorun gücüne göre bir görevi vardır. Bu ise hiç bir yük altına girmeden sadece kendini çevirebilir. Dönence mı desek acaba? :smiley:

.
Başlığa iki önemli ilave yapmak istiyorum.

* LFP aküsünü alternatörüne röle ile bağlamak isteyenlerin, rölenin bu akü cinsine uygun yapıda olmasına dikkat etmeleri gerekmekte.
Gerekçe olarak LiFePo4 akülerin farklı dolum karakteristiği gösteriliyor.

Örnek: Cyrix120A1224V-Li

Cyrix120 Li ct 1000 1

Röle yeni olmalı ?
Victron'un broşürlerinde bile nedense rastlayamadım.

* Araç ve LFP yaşam akülerinin farklı akım değerlerine uygun, farklı kapasiteli dolum güclendirici seçimini, bilgi kalitesinden emin olduğunuz (?) satıcıya bırakmanızı salık veririm. Konu biraz karışık..
Bu açıdan Victron-Türkiye, belki en uygun öneriyi veriyordur ?

Meraklısına sevgiyle duyurulur..:yum:

Son düzenleme:

karavanda alternatörden yaşam aküsüne elektrik kazanımı, standart olarak, şebeke bağlantısından sonra ama solardan önce kabul görüp uygulama bulmakta.
Bu yazı, konuya yeni başlayanlar ve karavanını kendi yapanlar için “Ka

.
Başlığa iki önemli ilave yapmak istiyorum.

* LFP aküsünü alternatörüne röle ile bağlamak isteyenlerin, rölenin bu akü cinsine uygun yapıda olmasına dikkat etmeleri gerekmekte.
Gerekçe olarak LiFePo4 akülerin farklı dolum karakteristiği gösteriliyor.

Örnek: Cyrix120A1224V-Li

Ekli dosyayı görüntüle 635055

Röle yeni olmalı ?
Victron'un broşürlerinde bile nedense rastlayamadım.

* Araç ve LFP yaşam akülerinin farklı akım değerlerine uygun, farklı kapasiteli dolum güclendirici seçimini, bilgi kalitesinden emin olduğunuz (?) satıcıya bırakmanızı salık veririm. Konu biraz karışık..
Bu açıdan Victron-Türkiye, belki en uygun öneriyi veriyordur ?

Meraklısına sevgiyle duyurulur..:yum:
Bu bağlantıyı kime yaptıracağız.

.
Yukarıda yazdığım bir noktanın üzerine tekrar basmak istiyorum.

Bence üçüncü bağlantı türü, LFP akü ile en az %90 üzeri karavancı için “aşırı kaliteli” çözüm durumunda. Euro 6 olmayan karavanınızı, senede 4-5 hafta kadar dinlenmek amacıyla ve pek de yollarda olmadan kullanıyorsanız, bu çözüm üzerine tekrar düşünmenizde yarar var.

Devamlı kampinge girenlere şebeke, hep yeterli güneşi olanlara solar ve günde en az iki saat yollarda olanlara dolum güçlendiriciler çözüm sunsalar da renkli bir karavancılık yaşamı için çözümlerin tek başına yeterli olamayacağı göz ardı edilmemeli . Tek çözümü yeğleyenler kendilerini bağlamış oluyorlar.

Diğer bir nokta da seçilen çözümün “orantılılık ilkesi”ne uyumu.
Keyifle rakı içmeyi hedefleyenler dolum güçlendirici + LFP akü ile bir dublenin kaça çıkacağını hesaplamayı atlamamalılar. Diğer taraftan, dünya turuna çıkan bir karavancı veya her gün başka şehirde olan bir mümessil iseniz, en doğrusunu yapıyorsunuz demektir..

Diğerlerimize, VRLA akü + gerilime duyarlı röle en akıllı çözüm olmalı..
Euro 6 araçlar çıkıncaya kadar da Avrupalı marka karavan üreticilerinin sunduğu tek çözüm buydu..
Hatta dolum güçlendirici + VRLA akü çözümü de uygun bir alternatif olabilir.
Kısaca abartmamak yerinde olmalı ?

LFP akülü sistemi kendisi için uygun bulanlara, ürün + montaj için sanırım Viktron-Türkiye çözüm sunuyor ?

...
@neroarkan, dolum güçlendiriciler bu sistemde sadece marş açık iken bağlantıdalar ! Fakat sonuçta elektrikçiniz sizin için galiba yine de doğru öneride bulunmuş.

Son düzenleme:

.
Yukarıda yazdığım bir noktanın üzerine tekrar basmak istiyorum.

Bence üçüncü bağlantı türü, LFP akü ile en az %90 üzeri karavancı için “aşırı kaliteli” çözüm durumunda. Euro 6 olmayan karavanınızı, senede 4-5 hafta kadar dinlenmek amacıyla ve pek de yollarda olmadan kullanıyorsanız, bu çözüm üzerine tekrar düşünmenizde yarar var.

Devamlı kampinge girenlere şebeke, hep yeterli güneşi olanlara solar ve günde en az iki saat yollarda olanlara dolum güçlendiriciler çözüm sunsalar da renkli bir karavancılık yaşamı için çözümlerin tek başına yeterli olamayacağı göz ardı edilmemeli . Tek çözümü yeğleyenler kendilerini bağlamış oluyorlar.

Diğer bir nokta da seçilen çözümün “orantılılık ilkesi”ne uyumu.
Keyifle rakı içmeyi hedefleyenler dolum güçlendirici + LFP akü ile bir dublenin kaça çıkacağını hesaplamayı atlamamalılar. Diğer taraftan, dünya turuna çıkan bir karavancı veya her gün başka şehirde olan bir mümessil iseniz, en doğrusunu yapıyorsunuz demektir..

Diğerlerimize, VRLA akü + gerilime duyarlı röle en akıllı çözüm olmalı..
Euro 6 araçlar çıkıncaya kadar da Avrupalı marka karavan üreticilerinin sunduğu tek çözüm buydu..
Hatta dolum güçlendirici + VRLA akü çözümü de uygun bir alternatif olabilir.
Kısaca abartmamak yerinde olmalı ?

LFP akülü sistemi kendisi için uygun bulanlara, ürün + montaj için sanırım Viktron-Türkiye çözüm sunuyor ?

...
@neroarkan, dolum güçlendiriciler bu sistemde sadece marş açık iken bağlantıdalar ! Fakat sonuçta elektrikçiniz sizin için galiba yine de doğru öneride bulunmuş.
Üstadım bana söylenilenin hepsini yazmadım. Araçtan gelen elektriği güneş paneline aktarmamı onun şarj kontrolcüsünü kullanmamı önerdi. Tabiki sizin yazdıklarınızdan sonra benim kafam karıştı. Her iki aküde,aracın ve karavanda kullandığımız aynı marka model olsun. Yapabilirsen birde aracının alternatörünü büyüt dedi.
Bu son cümlede tamam kalsın demişim.

.
@neroarkan , :smiley:

* Hiç bir marka solar regülatör üreticisinin, haklı olarak başka bir akım kaynağına izin vermediğini unutmayın. Kaybettiğiniz sırf garantiniz olmayabilir..
* Araç ve yaşam akülerinin bütün dünya karavancı pratiğinde uygulandığı üzere ayni cins olma zorunluluğu da yok.

Yazdıklarıma güvenebilirsiniz.
Umarım benim gibi hızlı okuma alışkanlığınız da yoktur ? :yum:

Son düzenleme:

.
@neroarkan , :smiley:

* Hiç bir marka solar regülatör üreticisinin, haklı olarak başka bir akım kaynağına izin vermediğini unutmayın..
* Araç ve yaşam akülerinin bütün dünya karavancı pratiğinde uygulandığı üzere ayni cins olma zorunluluğu da yok.

Yazdıklarıma güvenebilirsiniz.
Umarım benim gibi hızlı okuma alışkanlığınız da yoktur ? :yum:
@Doğrucu Davut bu portal'ın duayenlerindensiniz az çok tanıyorum. Mesele güven meselesi değil. Herhangi bir araca yapılsa fena olmaz yararlıdır tartışılmaz.
Komik olan akü bitince bir dolaşıp gelelim yada başka yere gidelimde şarj olsun olacak. :smiley:)

Komik olan akü bitince bir dolaşıp gelelim yada başka yere gidelimde şarj olsun olacak. :smiley:)

Ben de dolaylı olarak onu söylüyorum ki solar ile yazları yollarda olup en geç üçüncü gün şebekeye bağlanan biri olarak, benim de dolum güçlendiricim yok. Başlık da zaten etraflıca bilgi verme amaclı idi.

Alın doğru kapasiteli bir VRLA akü, bağlayın başını röle ile alternatörünüze, benim gibi dokuz sene boyunca mürüvetlerini görebilirsiniz.. :yum:

Son düzenleme:

Resimleri eklenmiş olan araç elektriksel modernizasyonu yapılmış semi integral 2015 Ducato bir karavanda;
Cihazların bir çoğu victron energy olarak seçilmiştir.
*Güneş enerji sistemi mppt 100/30 amper değerinde cihaz
*Araç alternatör B2B DC DC 12 /18 amper
*Şebeke 220 VAC redresör besleme mevcuttur
Bataryalar 2 X 75 amper AGM optima yellow sınıfı

Yukarıdaki yazılmış alternatör şarj konusundaki yorumlar hakkında kısa bilgi vermek gerekirse;
1) Euro 5 ve 6 sınıfında olan karavan dönüşümü yapılan araçların B2B yapılması gerekiyorsa DC DC şarj modülü sisteme montajı gerekir, smart (alternator özelliği) olanlar için
2) Solar sistem şarj kontroller panel ve batarya arasındaki kendi elektriksel algoritması doğrultusunda bağlanmalıdır ( solar sistem kontrol cihazının alternatör şarjlı devresinde kullanımı ) data bilgileri verilen cihazlar için önerilmez şöyleki; bazı multi şarj kontrol cihazları kullanılmakta olup solar+rüzgar+şebeke girişleri mevcut olanların bizim alışılagelmiş cihazlardan farklıdır.
3) smart alternator özelliği olmayan ! araçlar için akıllı röle uygulaması olabilmektedir cyrix benzeri B2B direkt bağlantı (izolasyonsuz) her iki taraf güç aktarım bağlantı noktalarına uygun DC sigorta montajı yapılarak kullanılır.

Aracınızda elektriksel eklenti veya tadilat yapacak iseniz ;
Özellikle aracın ECU sistemi elektronik donanım ve alternatör yapısındaki teknik değerleri doğrultusunda, zarar vermeden yapmalısınız, önce keşif...

-Seçilen batarya kapasitesi (şarj edilecek grup)
-Kullanılacak iletken kesitleri mm2
-Hat koruma sigorta özellikleri ve değerleri DC özellikli
-Cihaz ve modüller için vibrasyon etkileri, ortam sıcaklığı vb. önem taşımaktadır.

IMG 20210119 153153

IMG 20210119 153145

IMG 20210125 093245

Alternatör şarj konusunda ek resimdeki örnek, alternatör smart olmayan fakat DC DC booster kullanıldı, 12 volt 45 amper değerinde cihaz montajı yapılmıştır.

Araç Fiat Ducato
3 X 180 amper AGM batarya
Solar sistem 700 watt LG mono panel
Şebeke 220 redresör mevcut

Sorunsuz bir şekilde tüm sistemler bağımsız olarak çalışmaktadır.

IMG 20201026 174041

IMG 20201026 173921

IMG 20201028 202653

IMG 20201028 202732

.
Bülent bey, ikinci çözümü tekneye mi uyguladınız ?

Pardon şimdi gördüm. Karavanmış.
Dedim ya çok hızlı okuyorum..:yum:
Yaklaşık 150kg karavan için çok gelmedi mi ?

Son düzenleme:

Ben de dolaylı olarak onu söylüyorum ki solar ile yazları yollarda olup en geç üçüncü gün şebekeye bağlanan biri olarak, benim de dolum güçlendiricim yok. Başlık da zaten etraflıca bilgi verme amaclı idi.

Alın doğru kapasiteli bir VRLA akü, bağlayın başını röle ile alternatörünüze, benim gibi dokuz sene boyunca mürüvetlerini görebilirsiniz.. :yum:
Neyi fark ettim,gülmek yok. Siz motokaravan için önermişsiniz. Ben çekme karavan için yorumlamışım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR