Akü Takviye Cihazı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GezenGen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,746

GezenGen

Zirve
Merhabalar,

akü için şarj aleti veya battery booster almayı düşünüyorum. Esasta ufak ve şık olduğu için aklımda Black&Decker BDV030 var.

http://www.blackanddecker.co.uk/automotive/productdetails/catno/BDV030/info/specifications/

Fakat 2 litreye kadar benzinli motorlarda kullanılır diyor (benim aracımda 2 litre). Okuğum kadarıyla bu cihaz 1 deneme için güç sağlıyormuş. Siz bunu tavsiye eder misiniz? (cazip tarafı hemen aracı çalıştırılabiliyor).

Yoksa kullanım amacı biraz farklı da olsa Battery Maintainer BDV080 almayı düşünüyorum.

http://www.blackanddecker.co.uk/automotive/productdetails/catno/BDV080/

Sizler ne dersiniz? Bunlardan kullanınız var mı?

Etiketler

Ynt: Akü Takviye Cihazı Tavsiyesi

Kullanacağınız araç nedir ? Neden böyle bir cihaza ihtiyaç duyuyorsunuz ? Asıl kullanım amacınız araziye çıktığınızda kafanızın rahat etmesi mi ? gibi sorular önemli , biraz açıklarsanız daha kolay yorum yapılabilir .

Forester aracımda kullanacağım, kışın uzun süre kullanmadığım oluyor ve çalıştırmak istediğim de sorun olmasın istiyorum. O nedenle düşünüyordum.

GezenGen' Alıntı:
Forester aracımda kullanacağım, kışın uzun süre kullanmadığım oluyor ve çalıştırmak istediğim de sorun olmasın istiyorum. O nedenle düşünüyordum.

slmlar , önünüzde 2 seçenek var ,

1 -aracınız uzun süre kullanmıyorsanız 220 volttan ,12 volt ,akü şarz eden cihazlar var , bir adet alarak ,aracınızı kullanmadığınız zaman ,fişe takılı bırakırsınız ,hem aracınızın aküsünü korur,hemde akü şarz problemizniz olmaz

2- mevcur akünüzü jel akü ile değiştirebilirsiniz , optima markalı ,sarı ve kırmızı renkte olmak üzere 2 modeli vardır amperi uygun modeli seçip alabilirsiniz biraz pahalıdır ama yaklaşık 6-7 yıldır kullanan arkadaşlarım var ve dayanma gçleri çok uzundur ,kolay gelsin

Anladım . cihazn hocamın dediği seçenekler güzel .

Aküyü takviye gerektirecek kadar bitirmek ömründen ciddi şekilde yer bunu unutmamak lazım . Bu yüzden Akü şarj cihazı alıp bağlamak iyi bir çözüm .

Bahsettiğiniz tipte kullanım için işinizi görecektir . Ancak direk aküye maşayla bağlanan modelleri tercih edin . Ben araziye çıkarken bunlara güvenemiyorum . Bu sebeple genelde yanımda yedek aküm oluyor . Çok daha güvenilir bir çözüm .

Bu arada uzun süre kullanmayıp aküyü bitiriyorsanız aracı parkettiğiniz kutup başlarını sökün .

Cihaz hocam biraz pahalı değil galiba , aynı model mutlu aküyle 4-5 kat far var :smiley:

ssbman' Alıntı:
Anladım . cihazn hocamın dediği seçenekler güzel .

Aküyü takviye gerektirecek kadar bitirmek ömründen ciddi şekilde yer bunu unutmamak lazım . Bu yüzden Akü şarj cihazı alıp bağlamak iyi bir çözüm .

Bahsettiğiniz tipte kullanım için işinizi görecektir . Ancak direk aküye maşayla bağlanan modelleri tercih edin . Ben araziye çıkarken bunlara güvenemiyorum . Bu sebeple genelde yanımda yedek aküm oluyor . Çok daha güvenilir bir çözüm .

Bu arada uzun süre kullanmayıp aküyü bitiriyorsanız aracı parkettiğiniz kutup başlarını sökün .

Cihaz hocam biraz pahalı değil galiba , aynı model mutlu aküyle 4-5 kat far var :smiley:

barış kardeş dediğin doğru fiyatlar 550 tl ile 700 tl arası ama işi unutuyorsun antalyada bir arkadaşımızn arabasına taklı valla yıllardır kullanıyor aküde hala tık yok , bana göre parasını çıkarttı bile ,kampta ,dağda kalıp uğraşacağıma takarım olur biter bana da pahalı geldiği ,ben çift akü sistemine geçmiştim bu şeklide kampta ,dağda garantiledim işi ,ama en basit ve ucuz çözüm aküyü arabadan ayırmak ;)

Cevaplar için teşekkürler. Jel aküyü öğrendiğim iyi oldu. Aracımda alarm var, uzun süre kullanmayacaksam (en fazla 2 hafta kadar oluyor o da) kurmamaya çalışıyorum, ama acil durumlarda çalıştırmam gerektiğinde hızlı bir şekilde müdahale etmek istiyorum. O nedenle 2. seçenek üzerinde duruyordum.

Konu eski, teknoloji ilerledi, yeni seçenekler arasında Çok amaçlı Lityum bataryalı powerbank'lar var.
Şarj edildikten sonra enerjinin %70'ini 1 sene muhafaza edebiliyorlar. Dolu şarjla araça 2o kere takviye yapabildiği gibi, 5V ve 12 V çıkışlarıyla telefon şarjı ve aydınlatma görevi de yapıyor. 220V,12V ve 5 V ile şarj ediliyor.
Bu ürünler genelde Çİn malı, Ali Expresste satılıyor. Yapı marketler'de bulunan Balack DEcker, Einhell, Stanley gibi markaların ürünleri ise yukardaki fonksiyonları yapamıyor. Ben 12 V 72+72=144 amper akülü, 3Lt dizelmotor çalıştıracağım gerektiğinde.
Bu tip bir cihaz kullanmış bir arkadaş var mı? Yorum yaparsanız memnun olurum.
Saygılar

.

Bana göre 10 Watt’a kadar olan ve direk çakmak girişinden kullanılabilecek mini solar panel en uygunu.

Diğerlerine göre daha ucuz, pratik ve dayanıklı.
Bu boyları zaten bahçelerde regülatörsüz kullanılabilmekte.

...
Aracı panelvandan karavan gibi kışları haftalarca yatanlar için 5W panel rahatça yeterli olmalı ?
Yahut çekincesi olanlar yine ucuz bir regülatöri de sisteme dahil edebilirler.
Bu durumda tabi panelin kapasitesine dikkat etmeye gerek kalmaz.

.

Son düzenleme:

Sayın EvliyaÇelebi2,
Herhalde mesajımı okumadan cevap yazdınız diye düşündüm.
Elektrik üretmek için değil, depolamak için bir cihaz arıyorum.
Saygılar.

.
Ahmet bey, :yum:

Başlığın hemen ilk cümlesi;
Merhabalar,

akü için şarj aleti veya battery booster almayı düşünüyorum.
.
şeklinde olduğundan, takdir edersiniz ki başlığa verdiğim cevap yerinde olmalı ?... ;)

Şarj aleti için birşey söylemeye gerek yok. Gayet açık.
Ama devamen söylenen Battery Booster (Akü yükseltici) kavramı;
* sizin düşündüğünüz gibi pasif olarak “Pover Pack” ı işaret etse de, ayni zamanda
* aktif olarak A2B (Alternatör to Battery) ve A2A (Battery to Battery) gibi fazladan enerji kazanım aletleri anlamına da gelmekte.
(Battery Charger Booster İng. / Batterie Ladebooster Alm. )

Sanırım durum, bu kavramı ikimizin farklı uçlarından tutmasıyla ilgili olmalı ?
Gerçi yaşım ve hala süren aceleciğim yüzünden, takdirinizde haklı da olabilirdiniz...:yum:

...
Aslında sonuçta eğer amaçlanan sistemlerin işlerliği ise, önerim; fazladan enerji depolamak yerine, olanı kaybetmemesiyle hedefini şaşırmıyor, sorunu kökünden kavrıyor ve oldukla iyi bir çözüm alternatifi de sunuyor olmalı ?
Ayrıca tekrarımı hoş görürseniz, ucuz, pratik ve dayanıklı olması da cabası...

Aküde devamlı dolum yüzünden sülfatlaşmayı önleyen solar çözüm, zaman içinde yani sonuçta ; herhangi bir Power Pack’ın kapasitesinden fazlasına erişiyor olmalı. Tabi göreceli olarak demek istedim.
Bunlar da zaten sonuçta akü ve zamanla hepsi gibi boşalmıyorlar mı ?..
Eğer arada bir doldurulmaları gerekiyorsa, bu küçük panel de asıl kaynağına çoktan zahmetsizce yapıyor zaten.

Tecrübelerim de bu yönde, umarım belki siz de hak verirsiniz ?

Gerçi karavancı olarak bu bölüme ilk kez yazsam da, inanın dağlara yanlız başına çıkmadıkça, yanınızda dolu (?) bir Power Pack yerine, dışarıdan yardımsever bir akü sahibi bulmanız daha olası. Bende hep böyle oldu.
Yeter ki uygun kablonuz yanınızda olsun...:yum:

.

Son düzenleme:

.

Bana göre 10 Watt’a kadar olan ve direk çakmak girişinden kullanılabilecek mini solar panel en uygunu.

Diğerlerine göre daha ucuz, pratik ve dayanıklı.
Bu boyları zaten bahçelerde regülatörsüz kullanılabilmekte.

.

Hocam bu panel olayını bende düşündüm fakat kontak açılmadan Çakmak girişi çalışmıyor. Tadilat gerekli galiba yoksa aķü şarj olmaz galiba.

Hocam bu panel olayını bende düşündüm fakat kontak açılmadan Çakmak girişi çalışmıyor. Tadilat gerekli galiba yoksa aķü şarj olmaz galiba.
.

Doğru.
Yanlışımı düzelttiğiniz için teşekkürler. :yum:

Beni yanıltan Westfalia’nın kamperime koyduğu diğer 3 soketin doğrudan yaşam aküsüne bağlı olması ve sadece onları kullanmam oldu.
Üstelik bendeki araç üstündeki solar panel dolumu, çakmak girişiyle alakası olmadan yaşam ve marş aküsüne beraberce yapıyor.
Kontakt açılmadan sokete akım gelmeyeceğini düşünmeliydim.
Biraz fantezi yapmışım. :rolleyes:

Fakat prensipte yaklaşımımı değiştiren birşey yok sanıyorum.
Sadece sistemi çakmak girişi yerine, benim Transit’de olduğu gibi sürücü koltuğu altında yer alan marş aküsüne bağlamak zaten sorun olmamalı ?

...
Sistem şu an 20w solar panel + pwm regülatör + bağlantı elemanlarıyla ~200-250 Liraya kurulabilmekte.
Özellikle aracı uzun zaman yatanların düşünmesi yerinde olur diyeyim.

.

Son düzenleme:

Sayın Arkadaşlar,
Yorumlarınız ışığında ihtiyaçlarımı ve mevcut olanakları tekrar inceledim.
Kimseden yardım alamıyacağım bölgelere gidiyorum ve hem kampta kullanmak için hem de gerekirse akü takviyesi için enerjiye ihtiyacım var. Doğal olarak aracımın aküsünden bağımsız bir sistem olması gerek.

Aracımda 2 adet 12V 72Ah paralel bağlı akü var. Ancak orjinalde 155Ah bir tek akü varmış ve diğer göz boş imiş. Bu durumda Akü değiştirdiğimde orjinaldeki gibi tek akü takacağım ve diğer göze bir yaşam aküsü yerleştireceğim. Yaşam aküsü olarak aracın aküsüne eşdeğer bir akü seçeceğim gerektiğinde kablo kullanarak takviye yapılabilecek.

Bu aküyü şarjda tutmak için ise anlattığınız gibi bir solar panel herhalde en uygunu. Ancak kapasite ne olmalı hala araştırıyorum.
Saygılar

.

Ahmet bey, :yum:

eğer sisteminizi, iki yeni ve ayni 155Ah aküyü baştan parelel bağlayarak çözmeyi düşünürseniz; kazandığınız bu 310Ah akım değeriyle,
* destek aramanıza gerek kalmayacak kadar hazır kapasiteniz olacağı gibi,
* gerektiği zamanki kablo bağlama hatta seperatör işleriyle uğraşmaz ve
* zaten akülerin zahmetsizce alternatörden beraberce dolumunu da sağlamış olurdunuz.

Galiba sonuç düşünceniz de bu yöndeydi ? Ben sadece bunu, onları yeni almayı düşündüğünüz zaman, tamamen ayni akülerle ama baştan yapmanızın, daha uygun olacağını söylemek isterdim.

İkinci akü neden atıl dursun ki. Kullanmadığınızdan erken sülfatlaşma rizikosu yahut devamlı kontrol ve doldurma angaryası var. ;)

İki haftada bir birkaç saat yollardaysanız önemi yok ama aracınızın haftalarca yatma durumunda,sülfatlaşmayı önlemek için akülerinizi her ay 48 saat kadar çok fazlı bir dolum cihazıyla şebekeye bağlamanız da yerinde olurdu.

Akülerin devamlı dolu kalmaları için gerekli solar panel hesabını ise aşağıda imzamdaki “Solar Hesabı”in tıklayıp indireceğiniz cetvellerle yapabilirsiniz.

Fakat hesaplarken baştan marş aküsü için öngörülen kapasiteyi çıkartırsak, ~160Ah kadar akım, yaşam kapasitesi olarak geriye kalmakta.
Bu da akülerin en uygun dörtte bir boşaltılma prensibi sonucu, sisteminiz size günlük 40Ah kadar güvenli bir değeri sunuyor demek.
Arada bir güneşi az olan günlerde bu sınırı geçmeniz tabii sorun değil.

Günlük tüketiminizin ne olduğunu bilmesem de bu bence iyi bir değer.
Bu durumda cetvellerle hesaplanacak şey, bulunduğunuz yer ve mevsime göre panel kapasitesi olmakta.

Cetveller olmadan da hesap için şöyle diyebilirim.
Tecrübelerim alternatörden akım almasanız bile, solar panel için bu tüketim miktarının senenin güneşli yarısı boyunca, Türkiye’nin güney yarısı için 120 Watt’ı gösterdiği yönünde. Tabii aracınız hep güneşin altında kalmalı.

Zaten arada bir alternatörle yollarda da olacaksınız.
Fakat yine de sisteme devamlı bağlı bir Voltmetre taşıyarak dolumu az çok dikkat altında bulundurmak yanlış sayılmaz.
Tam bu iş için çakmak girişinden kullanılan Voltmetrelerin olduğunu gördüm.
Böylelikle çakmak girişi de nihayet boş kalmamış olur.. ;) :yum:

...
Bütün bunları yaşam aküsünden bahsettiğiniz için yazdım.
Bir sorum olacak.
Off-Road özlemi olan bir karavancı mısınız yoksa Off-Road aracınızı karavan karakterli mi kullanacaksınız ? :yum:

.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri