Akü Doluluk Oranı Ölçümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blackswans Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,904
Teknik anlamda ufak bir düzeltme yazısı yazayım: Her ne kadar ikisi de Elektrik üretse de PİL ve AKÜMÜLATÖR ( AKÜ) farklı yapıda malzemedir.
PİLLER içindeki kimyasal maddelerin sonucu elektrik üretir ve belli bir süre sonra BOŞALIR-BİTER ve kullanım dışı olur bir daha aktif olamazlar yani bir kullanımlıktırlar.
AKÜLER kısa izahatla tekrar tekrar boşalıp doldurulur.
Yabancı dildeki bazı yazılarda nedense yazının dilinde PİL olan kelime kullanılmaktadır.
Not: Bu düzeltme yazısını AKDENİZ45 nın son yazdığı mesajı okuyunca yazma gereğini duydum amacım not düşmektir yoksa kimseye özel yazılmamıştır.

Etiketler
Teknik anlamda ufak bir düzeltme yazısı yazayım: Her ne kadar ikisi de Elektrik üretse de PİL ve AKÜMÜLATÖR ( AKÜ) farklı yapıda malzemedir.
PİLLER içindeki kimyasal maddelerin sonucu elektrik üretir ve belli bir süre sonra BOŞALIR-BİTER ve kullanım dışı olur bir daha aktif olamazlar yani bir kullanımlıktırlar.
AKÜLER kısa izahatla tekrar tekrar boşalıp doldurulur.
Yabancı dildeki bazı yazılarda nedense yazının dilinde PİL olan kelime kullanılmaktadır.
Not: Bu düzeltme yazısını AKDENİZ45 nın son yazdığı mesajı okuyunca yazma gereğini duydum amacım not düşmektir yoksa kimseye özel yazılmamıştır.

Önemli açıklama için çok teşekkürler. Ben şarj olabilen ve olamayan piller var diye biliyordum.

Acaba diller arasında anlam kayması mı var? Almanca‘da genellikle Autobatterie denir, Google’ye göre araç pili. Türkiye’de ise araç pilinden ziyade araç aküsü daha sık kullanılıyor sanıyorum.

Yukarda da paylaştığım bu linkte hem Almancasında hem de Türkçesinde şarj edilebilen Batterie’lerden (pillerden) bahsediliyor.

Entladung und Batteriekapazität - Rebelcell

Netice olarak konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var.

Son düzenleme:

Teknik olarak PİL imal edilir; elektrik enerjisini içindeki kimyasallardan kendi kendine elde eder, kullanılır, boşalır ve çöpe atılır.
AKU yani AKÜMÜLATÖR ise imal edildiğinde içinde elektrik enerjisi yoktur.Kendisine enerji depolama uygulaması yapılır.(DOLDURMAK VEYA ŞARJ ETMEK) bu işlem sonucu içinde elektrik enerjisini depolayıp saklar. (Zaten akümülatörün kelime anlamıda toplayıp biriktiren gibi bir şeydir.)
içine elektrik enerjisi depolanan aküden biz elektrik enerjisini alarak kullanır ve boşaltırız yalnız boşalan akü çöpe gitmez yeniden içine elektrik enerjisi depo edilir bu dolma boşalma olayı teorik olarka sayısız kere tekrar edebilir.
PİL BİR KERELİK KULLANIM İÇİN İMAL EDİLMİŞTİR .KULLANIMA HAZIRDIR HİÇ BİR İŞLEM HAZIRLIK GEREKTİRMEZ KULLANIM SONRASI ENERJİSİ BİTİNCE YANİ BOŞALINCA-BİTİNCE ÇÖPE ATILIR.
AKÜ İSE BİR ÇESİT DEPODUR KULLANIM İÇİN ÖNCE DOLDURULMASI GEREKİR BOŞALINCA TEKRAR DOLDURULUP KULLANILIR ÇÖPE ATILMAZ

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR