Akü Doluluk Oranı Ölçümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blackswans Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,902

Etiketler

Bir akünün ki bu ister lityum olsun ister kurşun akü olsun DOLULUK ORANI diye bir ölçüm olmaz. Akünüzün ne kadar dolu olduğunu ancak boşta akünüzün voltajını ölçerek tahmin edersiniz.

kastetmek istediğim budur aslında voltajını sürekli ölçerek bir göstergere gösteren bir alet tavsiyesi bekliyorum. Sonuçta voltajı ölçersek doluluk oranınıda tahmin edebileceğimizi düşünüyorum.

Lifepo4 akülerde % 80-90 kapasite kaybına kadar fazla bir gerilim kaybı olmadığı için akünün voltajını ölçerek doluluk oranını anlamak zor. BMS bu akülerin aşırı şarj ve aşırı deşarjını önlüyor

Kendim lifepo4 akü kullanmıyorum ve deneyimim yok. Ilerde kullanmayı düşündüğüm için bilgi topluyorum. Okuduğum yabancı karavan forumlarda bu tür akü kullananların sayısı çok ama kesin bilgi verebilenler yok denecek kadar az.

Ilgi duyanlar genel bilgiler için bu linklerden faydalanabilirler.

Sf Sen LiFePO4 Piller hakkında bilmeniz gereken

https://www.victronenergy.com.tr/up...Lithium-iron-phosphate-batteries-Smart-TR.pdf

.

Lifepo4 akülerde % 80-90 kapasite kaybına kadar fazla bir gerilim kaybı olmadığı için akünün voltajını ölçerek doluluk oranını anlamak zor. BMS bu akülerin aşırı şarj ve aşırı deşarjını önlüyor

Kendim lifepo4 akü kullanmıyorum ve deneyimim yok. Ilerde kullanmayı düşündüğüm için bilgi topluyorum. Okuduğum yabancı karavan forumlarda bu tür akü kullananların sayısı çok ama kesin bilgi verebilenler yok denecek kadar az.

Ilgi duyanlar genel bilgiler için bu linklerden faydalanabilirler.

Sf Sen LiFePO4 Piller hakkında bilmeniz gereken

https://www.victronenergy.com.tr/up...Lithium-iron-phosphate-batteries-Smart-TR.pdf

.

O zaman bilmeden aküyü tamamen boşaltarak zarar verme gibi bir durum söz konusu değil sanırım, bundan korkuyordum. BMS belli bir noktada akımı kesiyor yani.

Voltmetre almanında bir mantığı yok bu durumda.

BMS Discharge Voltage Cut-Of f 8 V (2.0 ±0.08 vpc) (140 ±60 ms)

Üretici firmanın kılavuzunu buldum, BMS 8 V'ta kesiyor gözüküyor.

O zaman bilmeden aküyü tamamen boşaltarak zarar verme gibi bir durum söz konusu değil sanırım, bundan korkuyordum. BMS belli bir noktada akımı kesiyor yani.

Voltmetre almanında bir mantığı yok bu durumda.

Böyle bir multimetre karavanımda hep bulunur. Her karavancıya tavsiye ederim. Böyle bir cihazın nasıl kullanılacağını bilen karavandaki elektriği anlamaya başlamış sayılır.:smiley:
Voltmetre

https://www.hepsiburada.com/multitester-multimetre-1000-volt-090397-p-hbv000003i3ok

Hüseyin bey, sizin artık pens ampermetreye geçiş yapmanız gerekir :smiley:
Fluke pahalıdır ama ucuz Çin versiyonları da var.

Teoman Bey pens ampermetreye geçeli epeyce oldu. Karavanda ikisi de var. Bendeki sorun alışkanlık.:smiley: Multimetre 20 yıldan fazla bir zamandır karavanda var. Elektrikle uğraşırken ilk aklıma gelen multimetre oluyor, Yukardaki paylaşımımda da aynı durum.

Her karavanda mutlaka multimetre değil pens ampermetre bulundurmak lazım diye düzeltiyorum. Her iki cihazda aynı işleri görüyorlar ama pens ampermetre çok daha kullanışlı.

• Akü Voltajı 11.1V %10
    Akü Voltajı 11.3V %25
    Akü Voltajı 11.6V %40
    Akü Voltajı 11.9V %50
    Akü Voltajı 12.2V %60
    Akü Voltajı 12.5V %75
    Akü Voltajı 12.9V %90
    Akü Voltajı 13.3V %100

Geçen N11 den voltmetre-ampermetre aldım. Dolum göstergeli voltmetre satan sayfalarda yukarda ki baremi paylaşmışlar. Doğrululuk oranı nedir bilemiyorum?

• Akü Voltajı 11.1V %10
    Akü Voltajı 11.3V %25
    Akü Voltajı 11.6V %40
    Akü Voltajı 11.9V %50
    Akü Voltajı 12.2V %60
    Akü Voltajı 12.5V %75
    Akü Voltajı 12.9V %90
    Akü Voltajı 13.3V %100

Geçen N11 den voltmetre-ampermetre aldım. Dolum göstergeli voltmetre satan sayfalarda yukarda ki baremi paylaşmışlar. Doğrululuk oranı nedir bilemiyorum?

Discharge 8Voltta BMS kesiyorsa bu veriler lityum akü için doğru değil gibi gözüküyor.

BMS Discharge Voltage Cut-Of f 8 V

Akünün voltajı ile kapasitesi arasındaki ilișkiyi gösteren așağıdaki bilgiler ve tablo bana inandırıcı gibi geliyor.

„GERİLİM VE AKÜ BOŞALTMA

Neden her zaman 12 volt veya 24 volt pillerden bahsediyoruz ama asla tam olarak 12 volt veya 24 volt vermiyorlar? Bunun nedeni, herhangi bir pilin, pil tamamen şarj olduğunda her zaman biraz daha yüksek bir voltaj ve pil boşken daha düşük bir voltaj sağlamasıdır. Yani 12 voltluk, 36 voltluk veya 24 voltluk bir pilden bahsettiğimizde, pilin çalıştırabildiği cihazların voltajından bahsediyoruz. Tamamen şarj edilmiş 12 voltluk bir kurşun asit akü genellikle yaklaşık 12,7 V'luk bir voltaj sağlar. Kurşun asit akünün yalnızca% 20'si kaldığında, yalnızca 11,6V sağlar. Tamamen şarj edilmiş bir lityum pil 13.6V sağlar, ancak% 20'de 12.9V sunar. Çoğu tekne elektrik motoru ve diğer cihazlar kurşun asitli pillerle kullanılmak üzere tasarlandığından, Rebelcell AV serisini geliştirdi (AV, Ayarlanmış Voltaj anlamına gelir). AV serisi piller normal lityum pillerden daha düşük voltaja sahiptir. Bu, motorunuza zarar verme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Aşağıdaki tablo kurşun asitli bir pilin, normal lityum pilin ve AV serisi lityum pilin voltajını göstermektedir. Her bir pilin gerçek deşarj eğrisi, seçilen pil teknolojisine bağlı olarak değişebilir.

CAPACITY IN %BLEI-BATTERIELITHIUM-BATTERIELITHIUM AV-BATTERIE
100%12.70 V.13.60 V.12.60 V.
90%12.50 V.13.32 V.12.10 V.
80%12.42 V.13.28 V.11.60 V.
70%12.32 V.13.20 V.11.35 V.
60%12.20 V.13.16 V.11.10 V.
50%12.06 V.13.13 V.10.80 V.
40%11.90 V.13.10 V.10.70 V.
30%11.75 V.13.00 V.10.60 V.
20%11.58 V.12.90 V.10.45 V.
10%11.31 V.12.00 V.10.25 V.
0%10.50 V.10.00 V.9.00 V.

Bilgileri așağıdaki linkten aldım ve Türkçesi Google tercümesi.

Entladung und Batteriekapazität - Rebelcell

Önemli not: Doluluk durumu hakkında bilgiyi șarj ve deșarj halinde olmayan, dinlenmiș akülerin voltajı gösterir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR