Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,643
Altta bir çıkış vanası çok önemli. Atık deposunun içerisinde çok şey birikiyor. Bir gezide çıkış vanasını bir nohut kapamıştı ve vanayı sökmek zorunda kalmıştım. Ayrıca gezi dönüşlerinde atık deposunu iyi temizlemek lazım. Vaktinde temizlenmezse korkunç koku yapıyor.
Depolarda temizlik hassas olduğumuz bir durum. Sabit depo yaptırmak istememizin nedenlerinden bir tanesi de bu. Kolay sökülebilir olması önemli.

Satın alım sonrası kullanamadığımız aracımızı tedavi sonrası bugün ilk defa kullandık. Kaba bir dış temizlik yaptım.
Mevcut klimayı kullanmayı düşünmüyorduk fakat alternatifleri de düşündük. Planımızdaki sabit yatak üstünde bulunan klima ünitesi bu bölümde oturarak durmama engel oluyordu. Tek tarafta oluşturulacak üst dolap içinde sıkıntılıydı.
Görüştüğüm firma, klimanın üreticisinin artık faaliyet göstermediğini söyledi. Alım sırasında da cihazın çalışmadığı ve 1500tl civarında bir tamiri olduğu söylenmişti. Durum bu şekilde gelişince kendim yanlış bir işlem olmadan söküm yapılması ve cihazın belki başka bir kişi tarafından kullanma imkanı ( Sonuçta milli bir servet ) da olabileceğini düşünerek tanıdığım bu klima servisinde sökümü yaptırdım.
Otomatik kayar kapı uzaktan kumandası mevcut değildi , Dökümanlarım arasında, yapılan yer bilgisini buldum ve yeni kumandaları da aldım. Bu işlem sırasında hiç bilmediğim kayar kapı kontrol kısmının ve sigortasının yerini de öğrenmiş oldum..
Aracı tanımaya başlamak, yürümeye yeni başlamak gibi... Her gün yeni şeyler öğrenmek güzel..

Etiketler

Araç 6 aydır kullanılmadığı için tavan çok kirli, çıkarılan klimanın dört vida deliği ve hortumlarin gectigi büyük delik işlem görecek. Bunun dışında eski havalandırma çok kötü bir şekilde montajlanmış. Bunu sökerek , alanı temizliyecegiz 90° açılır yangın çıkışlı bir model ile değıstirecegiz. 2 solar panel sonrası , arka tarafa yatak üstüne fanlı bir havalandırma planlıyoruz. Maliyeti yüksek olsa da gezilerde hava sirkülasyonu en ihtiyaç duyduğumuz konu.
Bugün otopark da araç üzerindeki yapışkan ve uzun sureli iz bırakmış kir ve lekeleri temizlemeye başladım. Kısa sürede yorgunluk hastalık sonrası güç eksikliğini hissettirdi.
Perşembe günü başlayacak 17 günlük kapanma sorun olacak. Düzce ye dönebilmek için 3 Mayıs seyahat iznim reddedildi. Perşembe geri dönmemiz mümkün ama evdeki hastalardan eşimin bir , kızimin üc günlük süresi bitmemiş oluyor. Bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.

20210426 130612

20210426 114746

20210426 115022

20210426 114929

20210426 114937

20210426 114935

Çok geçmiş olsun.

Yatak üzerine takmayı düşündüğünüz fanlı havalandırma iyi fikir ama fanın mümkün olduğunca sessiz olmasında fayda var. Karavanımızda yatak üzerindeki fan sıcak günlerde bütün gece çalıştığı olur. Çok az ses çıkardığı için bizi rahatsız etmez. Bu fan gündüzleride uzun zaman çalıştığı için elektrik sarfiyatıda önemli.

Çok geçmiş olsun.

Yatak üzerine takmayı düşündüğünüz fanlı havalandırma iyi fikir ama fanın mümkün olduğunca sessiz olmasında fayda var. Karavanımızda yatak üzerindeki fan sıcak günlerde bütün gece çalıştığı olur. Çok az ses çıkardığı için bizi rahatsız etmez. Bu fan gündüzleride uzun zaman çalıştığı için elektrik sarfiyatıda önemli.
Hangi ürünü kullanıyorsunz?
Dometic Fantastic Vent 7350 cihazın fan sesi ve sarfiyatı konusunda olumlu geri dönüşler öğrendim. Şu andaki düşüncem bu ürün...
Ayrıca Ankarada Vahit Önal bey benzer özellikleri olan bir havalandırmadan bahsetti , solar panellerim takılırken uygun olursa bu da kullanılabilir. . Karavanına taktığı kullanıcı bilgilerini ve ürün bilgisini bana iletecek.

eski havalandırma çok kötü bir şekilde montajlanmış. Bunu sökerek , alanı temizliyecegiz 90° açılır yangın çıkışlı bir model ile değıstirecegiz.

Sizin yangın çıkışını başkalarının da giriş için kullanabileceğini aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. Türkiye genelde güvenlidir. Ama bir kaç sene önce Rize'de iki İtalyan turistin karavanına soymak için giren yaratık tavan havalandırmasından girmişti.

Sizin yangın çıkışını başkalarının da giriş için kullanabileceğini aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. Türkiye genelde güvenlidir. Ama bir kaç sene önce Rize'de iki İtalyan turistin karavanına soymak için giren yaratık tavan havalandırmasından girmişti.
Bu konuda da olası güvenlik önlemlerini ve deneyimleri öğrenmenin zamanı geldi demek ki...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.