Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,466
.
Duşsuz karavanın savunmasını yapmak istemem. Tabulara saygım var..
Daha evvel tecrübesi olmayanların kabul etmesinin zorluğu bir yana,
Türkiye’deki kampinglerin durumu, duşsuz karavan için önemli engel durumunda. Yoksa çekme karavanın ruhuna uygun olarak kampinge girenler değil duş, sıklıkla tuvalet için bile kendilerininkini kullanmazlardı. En geç üçüncü gün kampinge giren motokaravancılar için de durum farklı değil. Duşsuz derken de tamamen duşsuz değil, duş hüçresiz demek istedim..
Herneyse, yazdıklarımı Janberk beyin kulağına fısıldadığımı düşünün..😉

Cengiz bey, doğrudan size laf dokundurduğum yok . Bu kadar rahat yazmamın sebebi, değil başta, hatta yukarıdaki önerimde olduğu gibi her olasılıkta karavanı tekrar keşf etme sevdasından vaz geçmemem, vaz geçmememiz. Halbuki karavan çoktan keşfedildi..
Sanırım genlerimizin yapısı bu ? 😋
Yeni başlayanların yabancı bir sahada daha fazla tökezlenmeleri ise normal olmalı ? Kastım buydu..

Benim aldığım SunSaver Duo solar regülatörün bir amperlik ikinci çıkışı, araç aküsünü canlı tutabildiği gibi, buz dolabının arkasındaki konumu dolayısıyla hala yüzünü görmediğim Westfalia’nın şebeke dolum cihazının da benzer bir çıkışı olmalı ? Çünkü karavanın kılavuzda beraberce doldukları yazmakta.

F41B2FD7 28FA 4ED6 939D 1B7635BB72C3

Son düzenleme:

Etiketler
Duşu olmayan karavan benlik değil.
@yugun , Yücel bey araçta duş imkanının oluşturulması bizim içinde önemli. Ev yaşamında da banyo kısmında nem, küf, havalandırma, tesisat hep sıkıntıdır. Türkiyedeki evlerde apartmanın bir havalandirma boşluğuna bakan küçük pencereleri ile rahatsiz edicidir.
Köydeki evimiz de de güneşi ve doğayı banyoya uzak tutmayan büyük pencereli bir çözüm pesinde olduk.
Biz gezilerimizi ( özellikle bu dönemimizde zaman kısıtlaması fazla yaşamadan ) tatil, deniz , yayla vb uzun süreli konaklamalı yapmiyoruz. En çok iki gece durduktan sonra yine bir sonraki 150 km çap icindeki yeni noktamiza ilerliyoruz. Türkiye de kamp alanı kısıtlı olsada keyifle banyo yapip dinlenecek kaplıca, hamam benzeri yerlerde cok fazla. Karavanın içinde tüm sabit alternatifler ferahlığı bozuyor. Arayışımızın esas nedeni bu.
Bulaşık teline dönmüş beyinlere.. 1 bidon benzin dökerek yakan yaklaşımlar.. Reisss yanmışız zaten zorlama be yaa..
"araç aküsü için solar regülatörünün bir amperlik bile olsa ikinci bir çıkışının olması faydalı oluyor.
Bende her aylık şebeke bağlantısı zaten iki aküyü beraberce doldurduğu gibi..." Nasıl bişi bu ?
😂 Bölüm 1: Aracı aldık, ...... Bölüm ? : Maliyetler serilerindeki işlemler çok fazla anlatımı olan hikayeler. Sonrası , ekran arkasında kalan fazla bahsedilmeyen anlatımları yakalamak önemli.
Soba üzerindeki 7 lt güğüm ile ..Bir çaydanlık su ile .. yada güneşte bırakılmış (sakın ahşap üzerine bırakmayın büyüteç etkisi yapıyor yangın çıkar.. ) 5 lt pet şişe ile yıkanırız 20 yıldır.. Bi leğen bi çorba kasesi oldu bitti.. Hala aynı mı yaşayalım reis.. Karavanda duş edecez kararlıyız. :p LPG li şofben olcek..
NOT: Han'ım öyle didi valla ben dimedim.🙈
@ccingiler , Şebekeye bağlı iken 20 yıldır 7lt ile yıkanılmış ise şebekesiz sistemde işiniz rast gitsin 😂.
Şofben , evin içinden bile attığımız bu ucube alet yine karşıma çıktı 😀
Eşinize karavandaki o keyifli 50 litrelik banyodan sonra
Tüm banyonun hiç ıslak kalmayacak şekilde ve o an oluşan nemli ortamda silinip kurulanacağını.
Arkasından harcanan 50 litre temiz suyun doldurulup, kirlenen 50 litre suyun boşaltılacağını bir hatırlatın fikri değısebilir 😀

Şakası bir yana hepimiz yolumuzu şekillendirmeye devam ediyoruz. Keyifli gezilerin yakın zamanda başlaması dileği ile kolay gelsin..
🖐🖐🖐

Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum,
karavanınızı hiç satmayacak gibi düşünerek kendinize göre yaparsanız hata edersiniz,
Olurda bir gün Acil satmak (Allah göstermesin) veya değiştirmeyi düşündüğünüzde satış şansı çok zayıf olacaktır.

Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum,
karavanınızı hiç satmayacak gibi düşünerek kendinize göre yaparsanız hata edersiniz,
Olurda bir gün Acil satmak (Allah göstermesin) veya değiştirmeyi düşündüğünüzde satış şansı çok zayıf olacaktır.
@buralpdi , Levent kardeş bu konuyu evde düşündük. En önemli noktalardan bir tanesi.
Eşim ile en başında , bu haliyle satmakta çok zorlanırız durumunu düşünerek, istemediğimiz uygulamaları yapmak zorunda kalmayalım kararı aldık. Sağlığımız ve sürdürebilme şartlarımız uygun olursa, istegimiz 4/5 yıl sonra teknik olanakları ve kullanılabilirliği iyice oturmuş olan eletrikli araç bir karavan gecişi yapmak.
Bu karavanımıza da aile içinden mutlaka kullanma talebi olacaktır.
Garajı biraz daha büyütürsek sorunu çözeriz herhalde 😂

🖐🖐🖐🙏

Evde dururken , kendini hatirlatsada genelde azalan ve duran yağmur, aracın yanına vardığımda geri dön dercesine bosaliyor. Köydeki bahceye aracla girmenin imkani yok. Meteoroloji yedi gün daha yağmur gösteriyor.
Araç da ufak temizlik ve planlamalara devam.
Ufak kaporta işleri için ustamız ile görüştük.
Cam filmleri ve folyo için de bilgilendirmeler aldık.
Araca pütür atamak için kompresor olan bir yer ayarladım. Alt kısmı ustaya attracağım, içini kendim yapacağım.
Yeni lastikler için bilgi ve fiyat aldım.
Hastalık sonrası yorgunluk daha çabuk olduğu için acele etmiyoruz.
Yağmur problemleri devam ederse , köyümüzde ve yakında deniz olmasa da işletmelere kızdığından kendi yatını yapmak için bir atelye kuran ve sonrasın da kullanılmadan boş duran komşumuzun korumalı alanını kullanmayı da düşünüyoruz....

🖐🖐🖐

Yeni lastikler için bilgi ve fiyat aldım.

🖐🖐🖐
Hatırlatma,
Lastiklerde 8 kat ve 10 kat olmak üzere iki sınıf var,
biz karavanların 10 kat lastik tercih etmemiz gerekiyor,
devamlı yüklü gezdiğimiz için,
yük endeksi fazla olmalı.

.
Aşağıdaki başlıktaki lastik, artık Türkiye’de de piyasaya veriliyor mu ?

Son düzenleme:

.
Aşağıdaki başlıktaki lastik, artık Türkiye’de de piyasaya veriliyor mu ?
Linkteki yazışmada kalan yerden iz surneye devam edeceğim. Internet ortamın da bir kac ilan gördüm ama güncel değil. Pirelli müşteri hattına mail gönderdim. Cevap bekliyeceğiz.
Yarın tanıdığım bir Pirelli bayisina uğrayarak merkeze sorduracağım.
Mesut Bey, siz Almanya da alim yaparak kendi testlerinize uygunluğunu yaptınız mi?

Duş için yer ayırmak hiç istemedim. Duş konusunda sıkıntıları evde hep yüksek sesle okudum. Sonuç da ev, benzer uygulamaların daha mutlu edeceğini görmeye başladı.

Bazen anlatmakta zorlandığım konularda forumdaki örnekleri yüksek sesle okuyarak aynı taktiği uyguluyorum. Hatta yıllar önce beş litrelik ilaçlama pompasının yarısı ile evde duş almıştım yettiğini ispatlamak için, bizim saçımız uzun şampuan o kadar kolay arınmıyor dedi hanım.
Yıllardır kamp yapmamıza rağmen, karavana geçince bakalım bizi neler bekleyecek :smiley:

Bazen anlatmakta zorlandığım konularda forumdaki örnekleri yüksek sesle okuyarak aynı taktiği uyguluyorum. Hatta yıllar önce beş litrelik ilaçlama pompasının yarısı ile evde duş almıştım yettiğini ispatlamak için, bizim saçımız uzun şampuan o kadar kolay arınmıyor dedi hanım.
Yıllardır kamp yapmamıza rağmen, karavana geçince bakalım bizi neler bekleyecek :smiley:
İlaçlama pompasıda güzelmiş...👏
Araç ile uzun gezilere çıkarken az olan saçlarım berber sonrası da kısa olur. Dikkat cektiginiz arinma da, sabun ile yıkanıldığında banyo konusu daha rahat oluyor.

.

Teslim süresi yüzünden seçimim başka bir lastik olmuştu Janberk bey. 😕
Lastik işi dünyanınen çok hile yapılan işi ayrıca sürdürülebilirlik hemen hemen hiç bir markada yok. Olanlarda 2 misli fiyatına Dünya Kauçuk fiyatları yükseldiği an rekabetten dolayı o eski kalitede lastik üretimi maalesef mevcut olmuyor. Hemen modelin ismini değiştirip yeni bir seriye geçerler tabiki daha kalitesiz. Bana ders oldu Lastik alırken sürdürülebilirliği olan markalara bakınız.(sustainability)

.
Lastikleri değiştirdikten sonra duşa girersek..😋

Köpürmeyen yani sülfatsız hatta çevre sorunlu silikon ve alerji yapabilen koruyucu içermeyen şampuanlar olsa da en uygunu zeytinyağ bazlı sabun kullanmak sanırım. Kuru cilt ve saçlarda az derecede artık yağ bırakması kaşıntıyı önlemekte. Karavanda su ekonomisine de yararı oluyor.
Ben toplamda çok memnunum. Sadece saçlara argan veya badem yağı içeren bir madde sürmek taranmasını kolaylaştırmakta ve parlatmakta.
Tabi bunun da silikonsuzu makbul..

Janberk bey bu gidişle her telden eksiksiz çalan bir karavanınız olacağa benzer..😋
Bir tek konuşmadığımız, kavun çekirdeğinin faydaları kaldı..😜

Son düzenleme:

.

Teslim süresi yüzünden seçimim başka bir lastik olmuştu Janberk bey. 😕
Michelin Agilis Camping
Continental Vango Camper
Pirelli Carriera Camper
225x75 R16C arayışlarına bir süre devam edeceğim.
Belki ulaşmak için bir kanal bulurum...

Lastik işi dünyanınen çok hile yapılan işi ayrıca sürdürülebilirlik hemen hemen hiç bir markada yok. Olanlarda 2 misli fiyatına Dünya Kauçuk fiyatları yükseldiği an rekabetten dolayı o eski kalitede lastik üretimi maalesef mevcut olmuyor. Hemen modelin ismini değiştirip yeni bir seriye geçerler tabiki daha kalitesiz. Bana ders oldu Lastik alırken sürdürülebilirliği olan markalara bakınız.(sustainability)
@neroarkan, birçok konuda gelinen nokta bu. Ilave olarak ülkemizde kaliteli mal talebi her geçen gün azalıyor. Ekonomik koşullar idare etsin ama ucuz olsun beklentisi olan ürünler doğal olarak psikoloji rahatlıkla sağlaması için farklı şekilde parlatılıyor..

.
Lastikleri değiştirdikten sonra duşa girersek..😋

Köpürmeyen yani sülfatsız hatta çevre sorunlu silikon ve alerji yapabilen koruyucu içermeyen şampuanlar olsa da en uygunu zeytinyağ bazlı sabun kullanmak sanırım. Kuru cilt ve saçlara az derecede artık yağ bırakması kaşıntıyı da önlemekte. Karavanda su ekonomisine de yararı oluyor.
Ben toplamda çok memnunum. Sadece saçlara argan veya badem yağı içeren bir madde sürmek taranmasını kolaylaştırmakta ve parlatmakta.
Tabi bunun da silikonsuzu makbul..

Janberk bey bu gidişle her telden eksiksiz çalan bir karavanınız olacağa benzer..😋
Tek konuşmadığımız, kavun çekirdeğinin faydaları kaldı..😜
Mesut Bey, buz yalniz benim karavanım olarak yola çıkmadık. Burada her şeyin konuşulduğu fakat bir kısmının yapılabilecegi gerçeği olan bir yol var. Her türlü fikir değerli, günü gelir bir yerde faysa sağlar.
Ayrıca gezilerde sağlıklı beslenme, atıklarımızın farkli sekillerde değerlendirilerek fayda sağlanmasi da bu yolculugun bir paçası .

Zeytinyağlı sabun eksik olarak yolculuğumuz olmaz ,fakat taranma konusunda benden çözüm gelmez...😀

8 hazirana kadar sürekli devam edecek yağmurlardan, çalışırken yeterli havalandırma sağlayamıyorum, birazdan aracı kaportacıya bırakıp bu konuyu çözeceğim.

🖐🖐🖐

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri