96 5.2 Sahibinden Merhaba

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Babadağlı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,402

Babadağlı

Yeni Üye
Herkese merhaba.

Forumu yaklaşık 8 yıldır takip ediyorum. Aracımı aldıktan sonra üye olmak ise bir kaç gün öncesinde nasip oldu.

96-97 yılları, benim orta okul yıllarım. Amerikan otomobillerinin bana göre son altın çağının ilk yılları.
Dodge Viper manyağı olarak doğal olarak Chrysler Corporation taraftarıyım. Lakin Otohaber'de gördüğüm ve akabinde Queen'li müthiş reklamın etkisiyle Ford Explorer hastasıyım.

O zamanlar daha internet yok. Dergi, gazete ne varsa topluyorum bu araçlar hakkında. Halen daha saklarım. Herkes Grand Cherokee öneriyor, beğeniyor vs. Ben ise gözümü kapatıp Explorer alacağım günleri hayal ediyorum.

Fakat hayat işte. Ne getireceği bilinmiyor. 22 sene sonra bana 5.2'yi hediye etti.

Etiketler
Aracın araziye girmediğini, gayet diri ve sağlam olduğunu söyledi İkitelli ve Maslaktaki ustalar. Satın aldığım kişi de tanıdık olunca biraz daha güven geldi ve satın aldım. Lakin şehir içi kullanımdan ötürü dışına nazaran içi biraz yıpranmış durumda. Ayrıca yaklaşık 2,5-3 bin TL'lik bir bakım programı sundu İkitellideki usta.

Benim de aracı yükseltmek, ağır araziye girmek gibi bir düşüncem yok. Amacım biraz yoldan çıkıp kendimi doğaya vermek, arada yeni yerler keşfetmeye cesaret edebileceğim bir araçla çadır kurmak vs. Standart bir ZJ ile bunları yapabileceğimi düşünüyorum.

Aracın aküsünde bir problem vardı, bir kaç defa takviye kablosu ile hareket ettirdim. Sağolsun İnci akü iç beklemediğim şekilde garantiden değiştirdi aküyü. Akü servisteki ustanın söylediğine göre şarj dinamosu 13,8V güç aktarıyor, 14 olması gereken bu değer neticesinde uzun vadede akü tam şarj olamayacağından yine benzer sorunu yaşayabilirmişim.

Aküyü değiştirdik, artık takviye kablosu eziyetine son diye düşünüyordum. Canavar gibi çalışıyordu araba. Sabah bir yere gittim geldim hiç bir problem yoktu. Allah'tan ki geri eve uğrayıp çıkacaktım. Öğlen arabaya bindiğimde ise şaşırdım kaldım. Sabah hiçbir problemi olmayan araç çalışmıyor.

Anahtarlar ve ışıklar yerinde, akü ile ilgili bir problem değil görünen. Anahtarı çevirdiğimde herhangi bir tepki vermiyor. Sol kapı ve özellikle sağ kapı tarafından tık diye bir ses duyuyorum sadece. Boş aküden gelen "tır tır tır" tarzı bir ses değil kesinlikle. Sanki kilitlenmiş gibi marş basmıyor. Vites P konumunda, benzin de var. Yalnız yağ göstergesi dipte gözüküyor. Marşın ilk adımında o gösterge akü göstergesi gibi ilerliyor muydu hatırlamıyorum. Bir şeyler eksik olduğu için mi aracı çalıştırmıyor acaba diye de düşünüyorum. Ayrıca bir büyük problem ise vic ekran arızalı, belki oradan da bilgi alabilirdik lakin o da yok.

Marş motoru bir diğer şık lakin birden bu şekilde arıza yapması normal midir anlayamadım henüz...

95 Cherokee 5.2 Marş Motoru Problemi

Buradaki duruma benzer bir durum benimkisi de. Bir elektrikçi bulup baktıracağız artık.

Son düzenleme:

Motor soğutması, yağı, freni derken nerede ne var kontrol ederken kısımlarını da öğrenmiş olduk böylece.
Vites tam olarak parkta bırakılmamış. En son onu kontrol etmek aklıma geldi. İleri doğru ufak bir boşluk kalmış. Ve ardından motor çalıştı. Ben de rahat bir nefes aldım.
Bugünkü gezi planım iptal oldu gerçi ama; Allah sağlık sıhhat verirse inşallah, önümüzde daha nice gezi planları olur aracımızın koşulları da el verirse.

Bu arada güzel bir video sitesi de buldum. Kategoriler halinde ne nasıl yapılır çok güzel anlatmışlar.
93-98 arası yani zj araçların linki bu: CarCareKiosk All Videos Page - Jeep Grand Cherokee 1998
Gerekli parçaların üzerine tıklayınca da doğrudan amazonda ilgili parçaların sayfası açılıyor.

vites tam p ye oturmayınca boşa döner tık diye ses gelir. marş motorunu yakarsanız da yine aynı şekilde tepkisiz tık diye ses gelir.
hayırlı olsun, aklınıza takılan her şey için biz burdayız.

Teşekkürler.
Zamanla deneye yanıla öğreneceğiz inşallah. Forumdan da öğrenecek çok şeyimiz olacak.

Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız inşallah.. :smiley:

Yaklaşık 10 yıldır Gezenbilir'de ilgimi çeken konu başlıklarını didiklerim. Ben de Range Rover RC, Explorer, olmadı Blazer derken 96 model bir Grand Cherokee sahibi olacağım. Kısmetse bugün devir işlemlerini halledeceğiz. Görüşlerimi ilgili konu başlıkları altında paylaşacağım tabi ki ama bu siteden büyük yardım/öneri alacağımız kesin... :smiley:

Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız inşallah.. :smiley:

Yaklaşık 10 yıldır Gezenbilir'de ilgimi çeken konu başlıklarını didiklerim. Ben de Range Rover RC, Explorer, olmadı Blazer derken 96 model bir Grand Cherokee sahibi olacağım. Kısmetse bugün devir işlemlerini halledeceğiz. Görüşlerimi ilgili konu başlıkları altında paylaşacağım tabi ki ama bu siteden büyük yardım/öneri alacağımız kesin... :smiley:

Teşekkürler, inşallah hepimiz araçlarımızı kazasız belasız güzel günlerde kullanırız.

Sizin de aracınız hayırlı olsun. Peki sizin Grand Cherokee tercihinizin sebebi nedir?

(Alıntı yapınca mesajın rengi neden siyah oldu anlamadım?)

Peki fiyat aralığı nedir şu an için bu araçların. Ev için kullandığım aracımı satarsam. yüksek araca alıştığım için 25.000 TL gibi bir bütçeye jeep hayalim var ama ? :smiley:

Teşekkürler, inşallah hepimiz araçlarımızı kazasız belasız güzel günlerde kullanırız.

Sizin de aracınız hayırlı olsun. Peki sizin Grand Cherokee tercihinizin sebebi nedir?

(Alıntı yapınca mesajın rengi neden siyah oldu anlamadım?)

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim öncelikle.

Parça temini ve mekanik-motor arızaların onarılabilme durumunun diğer belirttiğim marka ve modellerden daha sıkıntısız olduğu kanısına varmak GC seçmemin başlıca sebeplerinden...

Range Rover RC için LPG dönüşümünün ekseriyetle sıkıntı yarattığı, İngiliz'in genel itibariyle kullanıcısını uğraştırdığı; Ford Explorer ve Chevrolet Blazer'da da hem parça temininin hem de doğru teşhis ve tamir yapacak usta sayısının azlığından mürekkep şikayetleri okuyunca, GC almak daha mantıklı geldi..

Görüntüye gelince, bu nokta daha fazla kişisel tercihe dayalı sizin de bildiği üzere... Blues müzikle uğraşırım mesela ve hep karşıma çıkar bu soru: "Fender mi Gibson mı?", bunun gibi aslında. Benim de cevabımdır: "..neyi nasıl çalmak istediğine, sana bağlı."

Tabi markalarla ilgili yukarıda yazdıklarım kesin bilgi değil, 10 yılın üzerinde böyle bir araba almak için hem imkan kolluyor hem de forum sayfalarında ilgili konu başlıklarını takip etmeye çalışıyordum. İlk 4x4 deneyimim ve önümde gayet uzun bir yol, öğrenmem gereken tonlarca şey var. Bir zaman sonra burada yazdıklarımı kendim yalanlayabilir ya da ne doğru yorumlar olduğunu, yine kendimce, daha elle tutulur ispatlarla açıklayabilirim de... :smiley: Göreceğiz artık.

Son olarak, dün arabamın devir-teslim işlerini tamamlayıp NASCAR Jeep'teki Hasan Usta'nın ellerine bıraktım. Cuma günü uzun yola çıkacağım, ona göre bir bakım-kontrol yapmasını rica etmiştim önceden. Bu sabah arayıp nerede ne yapacağının bilgisini geçti, mutlaka gittiğimde bu işlerin bir listesini de rica edeceğim. Ne ne kadar tuttu, kalem kalem sizlere de yardımı olması için paylaşırım. Toplam maliyet 3.000 TL civarında ama onu söyleyebilirim.

İki gündür alım satım işleri için uğraştığımdan ancak cevap yazabiliyorum, kusura bakmayın.

aracınız hayırlı olsun, hüzel günlerde kullanın

diğer yandan nascar a dikkat, çok ayrıntılı bir liste isteyin, parça fiyatlarını internetten iyice araştırın, özellikle de orijinal mi yoksa çin malı mı diye sorun, mümkünse yen takılan parçaların kutularını bile görün..

diğer yandan nascar a dikkat, çok ayrıntılı bir liste isteyin, parça fiyatlarını internetten iyice araştırın, özellikle de orijinal mi yoksa çin malı mı diye sorun, mümkünse yen takılan parçaların kutularını bile görün..

Çok sağ olun.. İlginize teşekkür ederim ayrıca. :smiley:

İlerde satacak olursam elimde o zamana kadar tamir edilen/değişen yerlerin bir listesi olsun diye almayı düşünüyordum zaten.

Şu an aracınızın bakımlarını yaptığınız yer neresidir? (herhangi art niyet taşımıyorum bu soruda, yanlış anlaşılmasın)

yani hem kayıt hem de benim ve arkadaşlarımın başlarına gelenlerden sonra kontrol etmek gerek..
çok hoş olaylar yaşamadık zamanında. tabi ki kendilerinden memnun olanlar da var o ayrı..

ben ikitelli atatürk sanayi ve bostancı oto sanayinde olmak üzere 3 farklı servise de gidiyorum.
şu anki aracımla iligili olarak ise ağır ve periyodik bakım için bostancı jeep garage

yanlış anlamadım merak etmeyin :smiley: sonuçta hepimiz bilgi edinmek ve tecrübe paylaşmak için buradayız.

Bu haftasonu bende şanzıman ve motor yağı bakımları için Jeep Garaj'a gittim. Uğur usta sağolsun alırkende ekspertizi o yapmıştı. Detaylı olarak geçmiş yetkili servis kayıtlarına birlikte baktık ve değişim daha çok yeni yapıldığı için bunlara para harcama bakımları yeniymiş dedi. Bakım ve şanzıman yağları için kendimize km programı çizdik.

Eskiyen fren hortumu ve polen filtresini değiştirip ayrıldım. İlgililer, para harcatmaya meyilli değiller.

İki kere gitmiş olmama rağmen tavırlarını ve ustalıklarını beğendim.

Peki fiyat aralığı nedir şu an için bu araçların. Ev için kullandığım aracımı satarsam. yüksek araca alıştığım için 25.000 TL gibi bir bütçeye jeep hayalim var ama ? :smiley:

Üstadım, tabi buradaki diğer üyelerin daha iyi bilgisi vardır ama bu tip araçların piyasasını takip ettiğim süreçte -ki bu yaklaşık 7-8 yıldan fazla- bugün bahsettiğiniz meblağda dert çıkarmayacak araba bulmak neredeyse imkansız gibi. Ama şanstır, bakarsınız çıkar bir yerden... Yalnız bu noktada da evliya soyundan gelmek gerekir diye düşünüyorum hayırlı bir kısmet için. :smiley:

Öngörüm odur ki, günün sonunda bu paraya alacağınız bir araba, İtalya'yı protesto etmek için motorunu yakan vatandaştaki gibi akıl kaybına sebebiyet verebilir. Allah korusun diyorum.

Kafanızın rahat edeceği araçlar 35bin'den başlar sanırım. Bazı ilanlara bakıyorum, fiyatları kallavi ama araçlar adeta "benden bu kadar" diyor sanki.

Ben de ekspertizi orada yaptırmıştım. Bana da yükseltme kitleri hariç yaklaşık 2,5-3 bin liralık bir masraf çıkarmıştı Nascar. Önceki işim gereği Türkiye'deki bir çok otomobil markasının satış ve servis bölümlerini denetlemiştim. Diğer gördüğüm Jeep servislere nazaran Nascar bana samimi geldi. Jeep garage'ı görmedim, lpg'li araçlara bakmadığı için yorum da yapamayacağım.

Yükseltme kitinden vazgeçtim gerçi şimdi ama ufak tefek bir takım yazlık bakım ihtiyaçları için de yine uğrayacağım bir ara kendilerine.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR