4x4'lerde Zincir Öne Mi Arkaya Mı Yoksa Dört Tekere De Mi Takılmalı??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karavancı78 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,479

karavancı78

Gezen kurt aç kalmaz...
Selamlar;

Yılbaşında rahat durmayıp İzmit Aytepe'ye çıkalım dedik, 60 cm kar vardı; bazı yolları dozer açmış bazıları fotoğrafta görüldüğü gibi...araçta michelin kar lastiği artı bir takım zincir var; çoğu yerde sıkıntı yaşatmadı ancak yokuş yukarı çıkarken bir yerde kaldık...bir saat uğraşıp çıktık...acaba yokuş yukarı çıkarken zincir arka tekerlerde mi olmalıydı yoksa dört tekerde de mi??

Jeep

Etiketler
Ynt: 4x4'lerde Zincir Öne Mi Arkaya Mı Yoksa Dört Tekere De Mi Takılmalı??

tabıkı arka tekre çok zor şartlarda dordunda takılır

Benim normal minibüsüm var.Fiat ducato önden çekişli.Karlı bölgede dört tekerleğimede zincir takıyorum.Çünkü önden çekişli olduğundan normalde zincirleri ön tekerleklere takmam gerek ama sadece önden zincirli iken fren yapınca arkalar kendini salıp spin atmaya başlıyor bende emniyet için arkalarada zincir takıyorum.
Saygılar

hocam ağırlıgı düşünerek arka diyorum ben çünkü biz 1 hafta önce gece ayderde 30 cm karda ford connect ile geri geri kaplıcasına kadar cıkabildik tabi ön tekerlerde zincir vardı + sonradan dahil olan beygirlerde :smiley:

Halen cevabı kesinlikle şudur diyemediğimiz bir soru sordunuz.
Sizin aracınız sürekli dört çeker bir araç bildiğim kadarıyla.

Ayrılabilen olan dört çekerlerde çekenlere takmak doğrudur.
Yerler ne olursa olsun bazen 4x4 ten ayrılmak istenebilir.
İşte o zaman iki çekerler neredeyse onlara takılması gerekir.

Orta diferansiyel kilidi olan,sürekli dört çekerlerde önlere takmak mantıklı geliyor.
Yine de orta kilidi kullanmadığınız zaman ön arka biraz avare dağılmaktadır.

Bu kısıtlı bilgiler ışığında sizin aracınızda orta kilit olmadığını sanıyorum,karar değişebilir.
Bana göre %60-70 arkalara çekiş önceliği verildiğini düşünerek,arkalara takmak lazım.

Yine de biraz önce yazan arkadaşımız gibi aynı tip aracı kullananların tecrübelerine bakınız.
Ayrıca uzun sürecek zorlu kar buz olan yollarda her tekere takılması en doğrusudur.

bence ön tekerlere takmak lazım fren emniyeti için. derin karda takılmanızın sebebi aracın altına sürtünen sertleşmiş kar olabilirmi?

Arkada yoksa LSD kilit taktırmak zincirden daha faydalı. İlla zincir takacağım derseniz normalde 4 tane takmanız lazım doğru olanı bu. Ama elimde iki tane var nereye takayım derseniz çekiş istediğiniz noktada arkaya, yönlendirmenin önemli olduğu yerde ise öne takmak gerekir. Yani çıkışta arka,inişte ön diyebiliriz.

Şöylede düşünebiliriz:Elimizde dört zincir varsa vede ortam zincir gerektiriyorsa hepsini takmanın bir kötü yanı yoktur.
sadece iki adet zincirimiz var ise en çok hangi dingilden çekiş-itiş yapacaksak o dingildeki tekerleklere takmak gerekir diye düşünüyorum.
tenekekutu' Alıntı:
Arkada yoksa LSD kilit taktırmak zincirden daha faydalı. İlla zincir takacağım derseniz normalde 4 tane takmanız lazım doğru olanı bu. Ama elimde iki tane var nereye takayım derseniz çekiş istediğiniz noktada arkaya, yönlendirmenin önemli olduğu yerde ise öne takmak gerekir. Yani çıkışta arka,inişte ön diyebiliriz.

Ben tam tersini düşünüyorum.Araç karlı yolda çıkışta ön tarafı saga sola kayar,aynı şekilde inişte ise arka tarafı sağa sola kayar.Yani yokuş yukarı iken aracın yokuşa göre üstte olan kısmı kendini saga sola atar.Aracımız dört çeker ve sadece iki adet zincirimiz varsa sürekli yokuş çıkacaksak zinciri öne takmalıyız ki aracın kafası saga sola kaçmasın yine sürekli iniş yaparken arkalara takmalıyız ki inerken fren yapılınca arkalar zincirli olduğundan aracın daha yukarıda olan kısmının saga sola atmasına mani olur,ön taraf zaten aşağıda olduğundan istikametinde kalır.

Benim düşüncem böyle.Şayet düşüncemde hata varsa lütfen yazıp belirtin ki hatamı bileyim düzelteyim.
Saygılar

yanıtlarınız için çok teşekkür ederim, bizim araç sürekli dört çeker ve low 1 'de her tekere %25 olarak eşit güç aktarıyor diye biliyorum...işi garantiye almak için bugün aynı zincirden bir takım daha aldım...yalnız dik rampa yukarı karlı ve kısmen buz olan yolda zincirler öndeyken arka tekerler patinaja düştüğünde lastiklerin altına battaniye sermek te işe yarıyormuş... onu da tecrübe etmiş olduk...saygılar

Çıkışta ön taraf nasıl kayacak ki? Araçta zaten tutunma yok ki zincir takıyorsunuz. Arka ittiği müddetçe bir şekilde önde tutunur,tutunmayacak kadar zemin kötü ise dönün geri,gitmeyin daha fazla ileri. Ayrıca çoğu aracın arka aksı daha sağlamdır, zincirde çok zorlarsanız aracı aksı kesersiniz. Ön taraf bir de sürekli hareket halinde olacak,haliyle sabitlemekte zor zinciri. Lada Nivalarda zincir çok takardık, ben hep arkaya takıldığını gördüm öne hiç takmadık diyebilirim.

Ama bu öne takılmaz değil, aslında şöyle yazmam daha doğru olurdu nerede çekiş istiyorsanız oraya takmanız lazım, diyelim ki sağ taraf hiç tutmuyor solu zaten düşürdünüz zinciri mecbur sağ tarafa takacaksınız gibi.

Fakat bunlar hep tedbirsiz yakalananlar için verdiğimiz örnek işin doğrusu şu, 4 lastiğe de zincir takılmalı yoksa aracı zorluyor,dengesizlik meydana getiriyor. Engeli aştığınız anda da zinciri çıkarmanız lazım,sürekli zincir iyi birşey değil.

Offroad için kullanırsak zaten zincir kullanılarak offroad yapılmaz. Normal şartlarda extreme lastik ve doğru gaz ayarlamaları ile offroad tipi araç ile hemen hemen birçok yerden geçersiniz zaten,zincir açılmış yollar için açılmamış yolda zincir kullanmak araç için risklidir.Kırarsınız ya zinciri ya da aracı.

Ben olsam çarpraz takarım.(ön sol sağ arka gibi) tabiki karda..

Bazı deyimleri ayni kelimelerle yazsakta farklı anlamda düşünüyoruz.
Kayma deyimi olarak benim anladığım tekerleklerin gidiş istikametinden başka taraflara kayması savrulması.Şöyle tarif edeyim.Yokuş çıkarken şayet zincir arkalara takılı ise aracımızın ön tekerlekleri dümdüz olmasına ragmen araç saga sola kafa atabilir buna sebeb olan ise yerçekimi kuvvetinin yokuş çıkan araca yaptığı etkidir.Araç yokuş çıkarken diyelimki sağına kafa attı ve saga kaçma biraz çoğaldığında yer çekimi arabanın önünü aşağıya çeker.Siz fren yaptığınızda arkalarda zincir olduğu için arka dingil kımıldamaz ama önlerde zincir olmadığından başlayan kayma devam eder aracımızı biçimsiz duruma sokabilir.
Araç böyle yokuş çıkıyorken zincirler önde olursa aracın kafası sapsa bile fren yapılınca zincir yardımı ile kayma kısa sürede durur araçbiçimsiz konuma girmez.Aynı şekilde yokuş inerken şayet zincir önde ise fren yaptığınız anda zincirli ön tekerlekler durur ama arkalarda zincir olmadığından ve yer cekikiminin etkisinden dolayı aracın arka tarafı bir tarafa kayar kayan arka tekerleklerde zincir olmadığından kayma devam eder ölmadık kötü bir durum oluşabilir.
Bakın ben Zamanında TIR şöförlüğüde yaptım.Çekicinin ve Dorsenin (Yani arkadaki kasa) frenleri ayrı ayrıdır.İsterseniz bir birine baglar frene basınca hepsi çalışır,isterseniz baglamaz çekicinin frenlerin fren pedalı,dorsenin freninide bir kol ile idare edersiniz.Dolu iken30 ton agırlığım ve 22 metre uzunluğum oluyordu.Düz yolda ve yavaş hızlarda frenleri birleştirip kullanır normal fren mesafesinde dururdum. Şayet yokuş çıkıyorsam eger sadece arka frenleri kullanırsam Burada karda giderken karşılığı yokuş çıkarken arkada zincir takılı anlamına geliyor.Evet yokuş çıkarken sadece arka frenleri veya hepsini aynı anda kullanırsam yokuşun üst tarafındaki arabanın önü kesinlikle yola göre sağa veya sola kaçmaktadır.yok sadece çekicinin frenlerini kullanırsam (ki karşılığı önlerde zincir oluyor )Tır hiç istikametinden kaçmadan duruyor.
İnişlerde kesinlikle sadece arka fren kullanılıyorki yokuşun üst tarafındaki arka agırlık kaymadan duruyor eğerki sadece ön fren kullanılırsa yukarıda olan arka ağır kısmın enerjisi arkayı öyle veya böyle saga sola atıyor tırın burnunuda olmadık bir yere çeviriyor.
Araç ister tır olsun ister landrover yokuş iner çıkarken etkiliyen hareket kuvvetleri ve yerçekimi etkisi aynıdır,aynı şekilde hesaplanır.Burada zincirler özel durum olarak karlı yolda fren yapılınca fren yaratmaya yararlar,zincir olmayan tekerlekte fren yokmuş gibi davranır.Karşı görüşleri bekliyorum
Saygılar

Ben olsam kendi aracimda ki defender orta kilit mevcut . Ortayi kilitler zinciride one takarim sebebi ileri dogru ilerlerken kar dogal olarak ön tekerin onunde birikecek . Arka tekerde o izden gelecek ve arac ilerleyecek tabi agirlik merkezinin onde olusuda bunu destekleyecek

ibrahim IPEK

Her arabanın bir ağırlık merkezi vardır bu merkeze göre dediğiniz gibi aracın önü veya arkası kayma eğilimi gösterir. TIRlarda bu merkez çekiciye bağlandığı 5. teker kısmıdır. Bu bağlantı merkezi ile dorsenin arka kısmında çok uzun bir mesafe olduğundan fizikte moment etkisi denen etki çok fazladır o yüzden TIRlar genelde dengesiz bir araç olarak bilinirler, karda buzda sürmesi kamyonlara göre çok daha zordur. Gerçi yeni nesil TIRlarda ABS sonra ESP dorse de bile standart hale gelmeye başladı,artık dorse ve çekiciye ayrı ayrı fren sistemleri olmadığı gibi böyle bir düzenek kanunen de artık yasak yani eskisine nazaran kontrol etmek daha kolay elektronik desteklerin yardımı ile. Ama buzda özellikle rampada kaldırmak hala zor tek tahrikli bir dingile sahip olduğu için o yüzden rampada kalmadan tırmanmak hala önemini koruyor, yoksa rampada kalır olmadı makaslarsınız. Neyse bunu niye yazdım konuyu buradan açıkladığınız için.TIR,Kamyon tecrübem benim de vardır ayrıca.

Diyelim ki 4x4 çekiciye sahipsiniz ve elinizde yine tek takım zincir var. Nereye bağlarsınız arka tekere yine. Çünkü arka tekere binen ağırlık öne göre çok fazla düz yolda ve rampa çıkarken. Ama rampa aşağı inerken güç bu sefer ön tekerlere biner frenleme esnasında. Yani zincir olayını sadece çekiş olarak da düşünmeyin güç dağılımı,fren kullanılıp kullanılmayacağı gibi birçok etken var. Zaten ikinci yazıda kastettim hangi tarafın tutunmasını istiyorsanız ona göre seçim yapmanız lazım, çarpraz bağlamakta bir çözüm yukarıda fikrini belirtildiği üzere.

4x4 arazi aracında low+birinci veya ilk iki vitesi kullanmak vasıtası ile frensiz inmeyi de seçebilirsiniz sıfır risk alırsınız belki biraz yavaş inersiniz ama en güvenli yoldur zincire de gerek kalmaz böylece. Bu türden frenden dolayı zincirin etkisini de yok etmiş olursunuz yani bağlamaktan kurtulursunuz bu da bir alternatif örneğin.

Ayrıca şunu da kaçırmamak lazım, bu işin doğrusu işte yukarıdaki sebeplerden ötürü 4 tekere de zincir bağlamaktır. Olur ya birisi hasar görür,bir takımı almayı unutursunuz bu yazdıklarımız bu gibi etmenleri göz önüne alarak yazıldı. İşin doğrusunu tekrar hatırlatayım 4 tekere de zincir bağlamanız lazım şartlar zincir kullanacak kadar zorlaşırsa eğer.

Fakat kendi tecrübemi söylersem ben arazi de hiç zincir takma gereği duymadım, duyulduğu zaman oldu mu oldu tekrar geri gittik kaptırarak çıktık. Olmadı aracı vinçlersiniz.Ama nadir de olsa genelde sürüş hatasından dolayı zincire gerek duyulduğu nokta tehlikeli bir rampada dur yaparsınız geri geri giderseniz yol dar olduğundan kaydırma riskiniz vardır orada anlık takarsınız ki ister arkaya takın ister öne oradan kurtulun da gerisini sonra çözersiniz. Genelde de bu sorunu MT lastikli araçlar yaşıyorlar gördüğüm kadarı ile.

Yukarıdaki arkadaşın gibi yollarda aracın esas sorunu yükseltme, yeteri kadar yüksek olmadığından teker ile zemin arasındaki tutunma zayıflıyor araç havaya kalktığı için, zincir çare gibi görünüyor ama ters bir harekette aks kırma riski çok. Eğer bu kadar yüksek kara girecekse zincirden daha çok yükseltmeye ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Büyük araçlar için ek bir tane daha parantez açayım, Discovery Ve NG de programlar var Kanadanın,Alaskanın buzlu yollarında TIR,çekici, 4x4 büyük ağır araçlar vs vs kullanılıyor bilmem hiç dek geldiniz hep arka tekere takıldığını görürsünüz zincirin, ben orada bile öne pek takıldığını görmedim. Takılması gereken yerler var mı izlerken görüyorum var ama -30'lu derecelerde kimse sürekli sök tak yapmaz zinciri.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.