4x4 Kamyonet Vergi Sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enversevki Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,774

Etiketler

TSE Tarafından N1 Kategorisi olarak belirlenen bu araçlar devletin farklı kurumları tarafından keyfi farklı sınıflandırmalara ve uygulamalara tabi olmaktadır.

N1 sınıfı 4x4 bir araç vergi söz konusu olduğunda M1 Kategorisi otomobil sınıfı olarak tanımlanıyor ve buna göre KDV, MTV, ÖTV uygulanıyor; fakat Tüv muayenesi, hız sınırları, köprü geçişleri, vb konularda N1 Kategorisine göre işlem yapılıyor.

Bu tamamen kurumlar arası koordinasyon eksikliği ve keyfi "deli dumrul" uygulamasıdır, Maliye bakanlığı TSE'nin standartlarını hiçe saymakta ve keyfi davranmaktadır.

Talebimiz ödenen vergilerin karşılığıdır, fazla değil eksik değil. N1 sınıfı 4x4 Kamyonetler M1 kategorisi otomobiller ile aynı vergiyi ödemesi gerekiyorsa, Tüv muayenesi, hız sınırları, köprü geçişleri, vb konularda M1 Kategorisine göre otomobil ile aynı haklara sahip olmalıdır.

Veya Tüv muayenesi, hız sınırları, köprü geçişleri, vb konularda N1 Kategorisine göre işlem yapılıyor ise N1 kategorisine göre kamyonetler ile aynı KDV, MTV, ÖTV vergi uygulanmalıdır.

Kısaca kamyonetse kamyonet vergisi ödenmeli, otomobil vergisi ödeniyorsa otomobil haklarına sahip olmalı. Adalet bunu gerektirir.

Ara · Change.org

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,
Bu konuya hiç yanıt yazılmamış görünüyor..
Devlet çarkı, akçalı konularda biraz uğraştırır, ama hukuk ile kazanılabilir.. Bu konuyu ilerletmek isterim.. Aslında Tüketici Hakları Dernekleri var, ama çok büyük oranda bu gibi haksızlıklarla ilgilenmiyorlar.. Sonunda bu konuyu, İstanbul Barosuna götürüp yardım da isteyebiliriz.. Ben bu davanın kazanılacağına inanırım, ama uğraşacak bir yapı lazım.. Tşk.

Merhabalar,
Bu konuya hiç yanıt yazılmamış görünüyor..
Devlet çarkı, akçalı konularda biraz uğraştırır, ama hukuk ile kazanılabilir.. Bu konuyu ilerletmek isterim.. Aslında Tüketici Hakları Dernekleri var, ama çok büyük oranda bu gibi haksızlıklarla ilgilenmiyorlar.. Sonunda bu konuyu, İstanbul Barosuna götürüp yardım da isteyebiliriz.. Ben bu davanın kazanılacağına inanırım, ama uğraşacak bir yapı lazım.. Tşk.
tek çözüm mahkemeye verip düzeltilmesini sağlamak,bugüne kadar deneyen olmadı,bakalım kim bunu yapacak.

Benim şu anda, kamyonet tipi, çift kabinli ve 4x4'ü olan bir aracım yok.. Ama almayı düşünüyorum, 6 ay 1 sene civarında.. Bu nedenle konuyla ilgiliyim.. Kendisinin böyle bir aracı olmayan kişi zaten böyle bir davayı açamaz, benim yaptığım sadece tüm Türk Milletini ilgilendiren bu "soygun" konusunda ortak irade oluşturmaya çalışmak.. Bu tip aracı olanlardan bir kişinin, birlikte çalışarak bir Tüketici Derneğini ikna ederek ya da İstanbul Barosu ile görüşerek dava açılması yoluna gidilebilir diye düşünüyorum.. Slm.

Ben vergide bir indirim iyileşme olacağını sanmıyorum. Fakat asıl sıkıntı ödenen verginin karşılığının olmaması. Tamam vergi bu anladık ki benim aracım 4x4 kamyonet. O zaman ödediğim verginin karşılığını istiyorum tuv iki yılda olsun hız sınırı otomobil ile aynı olsun 15 temmuz köprü kullanabileyim.

Destek verdiğiniz için teşekkür ederim ayrıca.

Ben vergide bir indirim iyileşme olacağını sanmıyorum. Fakat asıl sıkıntı ödenen verginin karşılığının olmaması. Tamam vergi bu anladık ki benim aracım 4x4 kamyonet. O zaman ödediğim verginin karşılığını istiyorum tuv iki yılda olsun hız sınırı otomobil ile aynı olsun 15 temmuz köprü kullanabileyim.

Destek verdiğiniz için teşekkür ederim ayrıca.

Evet buna bir çözüm bulunması bende katılıyorum. Hiç olmadı yük taşımama zorunluluğu getirsin yükle yaklanınca ceza kesilsin ama eski arabam gibi jeep sınıfında yer alsın.

Alalı daha 2 hafta olmadı geçen de köprüden geçtim hiç bilmiyordum polislerde vardı çıkışında köprünün durdurmadılar. Umarım ceza gelmez plakadan.

Evet buna bir çözüm bulunması bende katılıyorum. Hiç olmadı yük taşımama zorunluluğu getirsin yükle yaklanınca ceza kesilsin ama eski arabam gibi jeep sınıfında yer alsın.

Alalı daha 2 hafta olmadı geçen de köprüden geçtim hiç bilmiyordum polislerde vardı çıkışında köprünün durdurmadılar. Umarım ceza gelmez plakadan.
Bazı uygulamalar gevşek tutuluyor evet köprü geçişine ceza yazmamış olabilir ama bu yazmayacak anlamına gelmiyor. Misal şehirler arası yolda hız sınırı konusunda kesin ceza geliyor.

Birinci kopruden gecmesi, hiz siniri, 2 yil TUV derseniz OTV sanirim yuzde 10lardan yuzde 130 lara filan cikmasi gerek. Bence o konuya hic girmeyin.

Birinci kopruden gecmesi, hiz siniri, 2 yil TUV derseniz OTV sanirim yuzde 10lardan yuzde 130 lara filan cikmasi gerek. Bence o konuya hic girmeyin.
Zaten öyle...

"Bu açıklamalara göre, 25/2/2011 tarihinden itibaren çift kabinli, iki sıra koltuklu, açık veya kapalı kasalı, kasa uzunluğu aracın dingiller arası mesafenin %50’sinden az olan araçlardan;

– Bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler (4×4), 87.03 tarife pozisyonundaki “Diğerleri” grubunda değerlendirilerek motor silindir hacmi 1600 cm³’ün altında olanların %37 (22/9/2012 tarihinden sonra %40), 1600-2000 cm³ arasında olanların % 80, 2000 cm³’ün üzerinde olanların %130 oranında,

– Bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler dışındakiler (4×2) ise, yük taşımasında kullanılan araçlara ilişkin diğer şartlar da sağlanmak koşuluyla %15 oranında,

ÖTV’ye tabidir."

Yani zaten halihazırda otomobil ile aynı vergi ödüyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri