4x4 Ford Transit Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izciler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,709

izciler

Kamp I
Yer
İstanbul
Web
www.tif.org.tr
Değerli Dostlar.
Bir motokaravana ihtiyacım var ve bunun 4x4 olması lazım.
Ben de ambulanstan çıkma bir tane buldum ve aldım. Fakat zora gelince önlerin devreye girmediğini bilebile aldım. Nasıl olsa yapılır diye.
Havadayken dönen dört teker sıkışınca arkalarını birbirine kilitlemesine rağmen önlere güç aktarmıyordu.
Fakat bu difransiyelden anlayan usta bulamadım. Ford ustalarının çoğu görmediklerini söyledi.
Almanyadan getirteyim dedim komplesi araçtan pahalıya imiş.
Konudan anlayan veya anlayacak usta öneriniz varsa çok memnun olurum.

C7157597 3C8C 4247 9C05 8981BEA46215

24C5A58D A20B 44C8 9488 8AD08FE59D4D

B721D187 36EC 4AA1 89E8 A10ED4414E81

32A213C4 3FA8 4C64 9CCC 261B2271EDFF

61A79EBB 57A2 4023 BFDA 08B4DB9AC3F9

DA46B54E 7F68 4A0F 9188 76B1C73966E1

Etiketler

Konuya çok vakıf olmamakla birlikte bu tip bir ambulans kullanmış bir arkadaşimda ön difransiyelin çalışmadığını söylemişti. İşinin ehli bir difransiyel ustasi bu işi çözer. Tahminim difransiyeli devreye alan selenoide akım gelmiyor olabilir yada selenoid bozuk olabilir.
Benim kullandığım araçta bütün kilitler havalı olduğu için bizdeki en büyük sıkıntı oringlerin yipranarak hava kaçırması oluyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konuya çok vakıf olmamakla birlikte bu tip bir ambulans kullanmış bir arkadaşimda ön difransiyelin çalışmadığını söylemişti. İşinin ehli bir difransiyel ustasi bu işi çözer. Tahminim difransiyeli devreye alan selenoide akım gelmiyor olabilir yada selenoid bozuk olabilir.
Benim kullandığım araçta bütün kilitler havalı olduğu için bizdeki en büyük sıkıntı oringlerin yipranarak hava kaçırması oluyor.

İlginiz için keşekkür edenim. Selenoidlere elektrik geliyormuş, sökülüp dışarıda kontrol edilmiş ve çalıştığı görülmüş.

araba uzun süre 4 çekere alınmamışsa diferansiyel içinde kurumuş yağlar ve içine kaçan pislikler de 4 çekere geçmesine engel olabilir. geçmişte aldığım suzuki vitara da 4 çekere geçmiyordu. usta diferansiyeli söküp temizleyip yağlayınca düzelmişti..

Arkadaslar ortalık bir anda 4x4 ford transit 13+1 minibus doldu. Hepsi 2015 ve ankaradalar. Bu aracların mazisi kullanma amacı durumlarını bilen varmı?tam olarak özellikleri nedir? Sürekli 4ceker mi vs vs. İçerdeki dugme ön dif. Aktive mi ediyor yoksa orta dif kilit filanmi
Bu araclarla alakalı cok az bilgiye ulasabildim....

Arkadaslar ortalık bir anda 4x4 ford transit 13+1 minibus doldu. Hepsi 2015 ve ankaradalar. Bu aracların mazisi kullanma amacı durumlarını bilen varmı?tam olarak özellikleri nedir? Sürekli 4ceker mi vs vs. İçerdeki dugme ön dif. Aktive mi ediyor yoksa orta dif kilit filanmi
Bu araclarla alakalı cok az bilgiye ulasabildim....
Siz yazinca baktim. 75 bin civari satiliyor. 10.000 Euro..iyi fiyat gibi.

aynı araç aynı model benzer km lerde arkadan çekişli panelvanlar 60-65 13+1 mininusler ise 70-75 den basliyor, FiYat nerede ise aynı....Ama aracın arazi performansı ve masraf çıkarma eğilimi hakkında hiç bilgi bulamiyorum. Mesela birisi dese ki bu araçlardaki altyapı ranger in aynısı hemen alacagim. Diğer bir dusuncem de arkadan çekişli transit panelvan alıp lsd dif. taktırmak...

aynı araç aynı model benzer km lerde arkadan çekişli panelvanlar 60-65 13+1 mininusler ise 70-75 den basliyor, FiYat nerede ise aynı....Ama aracın arazi performansı ve masraf çıkarma eğilimi hakkında hiç bilgi bulamiyorum. Mesela birisi dese ki bu araçlardaki altyapı ranger in aynısı hemen alacagim. Diğer bir dusuncem de arkadan çekişli transit panelvan alıp lsd dif. taktırmak...
Çıkma bir diferansiyel bulduk yakında takacağız. Ayrıca bunun tamirini yapabilecik bir usta da bulduk Trabzonda.
Açıkçası arazi kabuluyetini ben de merak ediyorum.
Ön diferansiyel şanzuman vs bir arada sanki bir motor kadar büyük.
Üstünde awd yazıyor.
Ben de sizin gibi arazi kabiliyetini, kilit vs var mı merak ediyorum. Tamir olsun inşallah deneyip bilgi vereceğim.

araba uzun süre 4 çekere alınmamışsa diferansiyel içinde kurumuş yağlar ve içine kaçan pislikler de 4 çekere geçmesine engel olabilir. geçmişte aldığım suzuki vitara da 4 çekere geçmiyordu. usta diferansiyeli söküp temizleyip yağlayınca düzelmişti..
Malesef “ben bunu söker takar yaparım” diyebilen bir yiğit diferansiyelci bulduk. O da aylar sonra Trabzonda.
Elini sürmeye kimse cesaret edemiyordu.
Almanyada ise yenisine 10 bin euro istediler. Yani arabadan pahalı.

Çıkma diferansiyeli taktık. Yine çalışmadı.
Ancak bu arada bir arkadaşımız göğüste bir düğme keşfetti. Simsiyah olduğundan üstüündeki 4x4 yazısını okuyamamışız. Meğer araç devamlı 4çeker değilmiş.
Düğmenin benzerini ararken kablolarının iptal edildiğini biraraya toplandığını kesildiğini gördük. Bir elektrikçi bu bağlantıları, aradaki devreleri halletti. Aksın biri pullarla şişirilmişti. Acaba kazalı mı ve ayar tutturabilmek için mi bu kadar pul takılmış diye düşündük. 4 çekeri denemeden rotçuya götürmeye karar verdik. Bu arada arka diferansiyeli de açıp bakalım dediğimizde hiç yağ kalmadığını bilyelerin paslandığını gördük. Ankaradan iyi gelmişiz böyle. Arka Diferansiyeli halledince 4 çekeri çalıştırmadan rotçuya götürdük. Meğer kazalı değilmiş. Orijinal aks yerine farklı bir şey takmışlar ve ayarlayabilmek için pul kakmışlar. 4 çekere geçip önler devreye girip de kırmasın diye 4 çeker düğmesini iptal ettirmişler. Yani belki de çıkardığımız diferansiyel çalışıyordu
Ve 4 çeker çalıştı.
Motora el atınca enjektörlerin farkı takıldığı görüldü, ustası çağırılıp orijinalleri taktrılıp bilgisayarda ayarlamaları yapıldı. Şimdi saat gibi çalışıyor maşallah.
Aküler değişti. Sıra ön tampon, tampon üzerne hf ve vhf telsiz antenleri için borular, gizli vinç, çeki demiri, istepnenin arka kapı hizasına menteşeli boru ile yerleştirilmesi işlemleri var.
Bu arada çini dizayn etmek için de belirlediğim ustalarla görüşmeler yapacağız.
Çıkardığımız diferansiyeli de Trabzondaki ustasına yollayacak, tamirini yapıp yedekte hazır bulunduracağız.
Her ne kadar 4 çeker çalışsa da telefon yardımını esirgemeyen Trabzondaki ustanın dediğini de yapacağım. Her şey bittikten sonra aracın yokuş yukarı pozisyonundayken ayarlamalarının yapılmas gerekiyormuş. Kendisini araçla bir ziyaret edeceğiz.
Nasıl bir 4 çeker sistemidir, kilit var mıdır, arazide başarısı ne olacak ben de çok merak ediyorum. Sizlerle aşama aşama paylaşacağım.
Bu arada bunun diferansiyeli şanzımanıyla birarada ve bir otomobil motorundan daha büyükmüş.

Sayın izciler inşallah sikintisiz halledersin iz. Bu arada nasil bir Hf anten düşünüyorsunuz. Benim aracimda tek eksik Hf anten kaldı kafama yatan bir anten bulamadım daha. TA1ACX 73.
Benim araçta bulunan antenler.
Cbd8187042a22e18cd6d2abaf0262878 C92a42ff7cabf2dc2fa3118053b4f6be 2c16d0de7032c3edc928dbfcbb2d3e0c

Sayın izciler inşallah sikintisiz halledersin iz. Bu arada nasil bir Hf anten düşünüyorsunuz. Benim aracimda tek eksik Hf anten kaldı kafama yatan bir anten bulamadım daha. TA1ACX 73.
Benim araçta bulunan antenler.
Cbd8187042a22e18cd6d2abaf0262878 C92a42ff7cabf2dc2fa3118053b4f6be 2c16d0de7032c3edc928dbfcbb2d3e0c

Çok güzel.
Ben genelde atas 120 kullanıyorum. Yaesu cihazlarımız ile uyumlu güzel iş yapıyor.
Bu araç yüksek tavan dolayısıyla bunda tavana monte edemeyeceğim. Dallar dolayısıyla çok canımız yandı.
Ön tampon üstüne takacağım borular üzerine monte edeceğim. Antenin en üst seviyelerinin tavanı geçmemesine gayret edeceğim.
TA1GE
73

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR