3 Sistem Buzdolabı Enerji Tüketimi Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberk34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,841

janberk34

Ana Kamp
Merhaba,
Karavanın da elektrolux marka 3 sistem bir buzdolabı var. Teknik verilerine ulaştım ve aşağıda fotoğraflarda paylaşıyor olacağım aynı zamanda kullanım kılavuzunu da ekliyorum.

Verilere göre 240V ile çalışırken 105 Watt
12V ile çalışırken de 100 Watt enerji tüketimi var.

Kullanacağı amperi hesaplamak için W=I x V formülünden gittiğimde
240=I x 105 I yani Amper değeri 0,4375 çıkmakta
220=I x 105 hesaplamasında da amper değeri 0,477 çıkmakta

bu değerler saatte harcayacağı amper değeri midir.

Screenshot 20200420 135655 Drive

Screenshot 20200420 135707 Drive

Ekli dosyalar

• 261201en (1).pdf
    501.3 KB · Görüntüleme: 327

Etiketler
.
Günde 2300Wh yüketim verilmekte.
Ondan yola çıkın..

Üç sistem buzdolapları, hesabıma göre kompresörlülerine göre en az 5-6 misli daha fazla elektrik tüketiyorlar. Fakat gaz ile çalışmaya devam etmeleri en büyük avantajları. Bence Türkiye’de özellikle kışları kullanıma gayet uygunlar. Solar ve akü kapasitesini azaltmaları da gayet sevindirici. Yalnız model farkı ile ilgili randıman farkından bahsedilmekte.

Çoğu karavancının tercihi bu dolaplar biliyorsunuz, yol hariçi asla aküden beslememeli. Zaten hesabını yaptı iseniz görmüşsünüzdür.

Keyifli günlerde kullanın..:yum:

Son düzenleme:

.
Günde 2300Wh yüketim verilmekte.
Ondan yola çıkın..

Üç sistem buzdolapları, hesabıma göre kompresörlülerine göre en az 5-6 misli daha fazla elektrik tüketiyorlar. Fakat gaz ile çalışmaya devam etmeleri en büyük avantajları. Bence Türkiye’de özellikle kışları kullanıma gayet uygunlar. Solar ve akü kapasitesini azaltmaları da gayet sevindirici. Yalnız model farkı ile ilgili randıman farkından bahsedilmekte.

Çoğu karavancının tercihi bu dolaplar biliyorsunuz, yol hariçi asla aküden beslememeli. Zaten hesabını yaptı iseniz görmüşsünüzdür.

Keyifli günlerde kullanın..:yum:
Tekrar Merhaba,

Günde 2300Watt ile yola çıktığım da ise 2300=I x 240 bu seferde değer olarak 9,58 ampere denk gelmekte bu günlük tüketim ise 40A akü ile 4 gün çalışır anlamına gelmeli değil mi?

Tekrar Merhaba,

Günde 2300Watt ile yola çıktığım da ise 2300=I x 240 bu seferde değer olarak 9,58 ampere denk gelmekte bu günlük tüketim ise 40A akü ile 4 gün çalışır anlamına gelmeli değil mi?

2300 watt /24 = 95 watt cihaz gücü
Amper=Güç/Gerilim 95/12= 8 amper yaklaşık değeri saatlik.sistemden çekeceği akım.
Data bilgisinde en fazla 16 amper değerli sigorta ve kullanılması lazım olan kesitleri belirtilmiş.
Bu durumda soğutucu durmadan 6 saat çalışırsa yaklaşık 50 amper sistemden kullanacaktır. Araç alternatörden besleme yapılıyorsa hareket halinde sorun olmaz,park halinde gas sistemine geçmek gerekir.

.

Dolap günde ~190 Ah çektiğinden akünüz iki saatten fazla dayanamaz.
Yukarıdaki cevabımda ima etmiştim. Şebeke tabi sorun değil.
Kılavuzdaki bilgilerden kullanımına ulaşamıyorsanız eski sahibinle sorun derim..

Ben yazarken Bülent beyden de profesyonel açıklama gelmiş.

2300 watt /24 = 95 watt cihaz gücü
Amper=Güç/Gerilim 95/12= 8 amper yaklaşık değeri saatlik.sistemden çekeceği akım.
Data bilgisinde en fazla 16 amper değerli sigorta ve kullanılması lazım olan kesitleri belirtilmiş.
Bu durumda soğutucu durmadan 6 saat çalışırsa yaklaşık 50 amper sistemden kullanacaktır. Araç alternatörden besleme yapılıyorsa hareket halinde sorun olmaz,park halinde gas sistemine geçmek gerekir.
Bülent Bey teşekkürler.
12V olduğu için 95/12=8 amper sonucunu bulmaktayız peki inverter ile birlikte 220V üzerinden kullanır isek 95/220=0,43 Amper hesabına mı gelir. Yani bu durumda bu buzdolabını inverter destegi alarak 220V ile çalıştırmak mı daha akıllıca olur

.

Bülent bey, tam emin değilim ama bu dolaplar galiba devamlı çalışıyorlar ? Ateşi de aralıklı yanmıyor hatırımda kaldığına göre.
Umarım bir bilen doğrusunu yazar. En son ~30 sene evvel kullanmıştım çünkü.
Benim akım hesabım yukarıda yazdığım şekildeydi. Çünkü tüketim 24 saat olarak verilmiş ve kılavuzda bu değerden hesaplayın demekte..

..

Dolabı inverterle kullanmak ise, kulağı ters elle göstermekten de anlamsız olmalı. :confused:

Son düzenleme:

Bülent Bey teşekkürler.
12V olduğu için 95/12=8 amper sonucunu bulmaktayız peki inverter ile birlikte 220V üzerinden kullanır isek 95/220=0,43 Amper hesabına mı gelir. Yani bu durumda bu buzdolabını inverter destegi alarak 220V ile çalıştırmak mı daha akıllıca olur

Şimdi 12 DC den 220 AC elde etmek daha farklı bir durum.
Şöyleki; çıkışından 100 watt 220 volt alacağınız Invertor mevcut bataryanızdan 10 amperden fazla akım çekecektir.
Pratikte 50 watt gücü olan TV ve uydu ile bağlantı yapıldığında aletsel olarak 4,5 amper değeri ölçüldü.
Invertor cihazının elektriksel kayıpları,fan ve ısınmayla verim düşüyor, ekonomik değil karavan için.

Şimdi 12 DC den 220 AC elde etmek daha farklı bir durum.
Şöyleki; çıkışından 100 watt 220 volt alacağınız Invertor mevcut bataryanızdan 10 amperden fazla akım çekecektir.
Pratikte 50 watt gücü olan TV ve uydu ile bağlantı yapıldığında aletsel olarak 4,5 amper değeri ölçüldü.
Invertor cihazının elektriksel kayıpları,fan ve ısınmayla verim düşüyor, ekonomik değil karavan için.
Anladım.
En akıllı çözüm yolda akü ile geri kalan zamanda gaz ile çalışması lakin gaz ile çalıştığın da performansı çok düşük oluyor dolabın soğuması saatler alıyor bu sebepten 12V veya 220V ile çalıştırma cabasın da idim.

.

Bülent bey, tam emin değilim ama bu dolaplar galiba devamlı çalışıyorlar ? Ateşi de aralıklı çalışmıyor hatırımda kaldığına göre.
Umarım bir bilen doğrusunu yazar. En son ~30 sene evvel kullanmıştım çünkü.
Benim akım hesabım da o şekildeydi. Çünkü tüketim 24 saat olarak verilmiş ve bu değerden yola çıkın diyorlar kılavuzda..

Dolabı inverterle kullanmak ise, kulağı ters elle göstermekten de anlamsız olmalı. :confused:

Özellikle çekme karavanlarda kapasitesi ve şarj imkanları kısıtlı durumda 12 volt ile çalışmada enerji sistemi yetersiz kalıyor.
Bir çok karavan üreticisi 60 amper sulu tip batarya sistemini ekipmana dahil ediyorlar.
Sonraları 100 Ah çıkardılar ki bir çoğu derin döngü özelliklerinde değiller.
Ağırlık ve yer sorunlarından dolayı enerji sürekli karavancılar için bir sorun, özellikle her şeyim tam olsun diyenlere :smiley:
3 sistem güzelmi güzel kullanılabilir, diğer olasılık DC kompresör daha akıllıca .

Özellikle çekme karavanlarda kapasitesi ve şarj imkanları kısıtlı durumda 12 volt ile çalışmada enerji sistemi yetersiz kalıyor.
Bir çok karavan üreticisi 60 amper sulu tip batarya sistemini ekipmana dahil ediyorlar.
Sonraları 100 Ah çıkardılar ki bir çoğu derin döngü özelliklerinde değiller.
Ağırlık ve yer sorunlarından dolayı enerji sürekli karavancılar için bir sorun, özellikle her şeyim tam olsun diyenlere :smiley:
3 sistem güzelmi güzel kullanılabilir, diğer olasılık DC kompresör daha akıllıca .

3 sistem buzdolabına DC kompresör uygulaması yapan var mı acaba forumda. Yada değer mi?

.

Belki olsa olsa dolabın sadece kasası kullanılabilir ?
Bütün agregatın değişmesi lazım. Çünkü sistemler farklı.
Kompresörlü dolapların 220AC den12DC ye değişiminden daha hallice bir durum yani.
Forumda her çeşit buzdolaplarının çalışmalarıyla ilgili yeterli başlıklar bulunmakta..

.

Son düzenleme:

3 sistem buzdolabına DC kompresör uygulaması yapan var mı acaba forumda. Yada değer mi?
Simon diyorki; :smiley:
Eskisini paraya dönüştürme veya tutmak,
Kompresör sistemli soğutma için;
Kasası sağlam büro tipi dolap,12-24 DC kompresör ile değişim.
Burası çok önemli
Kaliteli kompresör, kartı ile beraber
Bu işleri çok İyi bilen ustası, bakır boru kaynağından,vakumuna, hangi soğutucu gazın kullanımı ve miktarının bilinmesi önemli.

Simon diyorki; :smiley:
Eskisini paraya dönüştürme veya tutmak,
Kompresör sistemli soğutma için;
Kasası sağlam büro tipi dolap,12-24 DC kompresör ile değişim.
Burası çok önemli
Kaliteli kompresör, kartı ile beraber
Bu işleri çok İyi bilen ustası, bakır boru kaynağından,vakumuna, hangi soğutucu gazın kullanımı ve miktarının bilinmesi önemli.
Açıkçası kozmetik olarak o dolabı çıkartıp baksa beyaz görünümlü ofis tipi dolap oraya koymam bu dolabın kapağı kafan ahşap mobilyanın aynı görüntüsünden o yüzden motor değişimi mi olur diyerek düşünmüştüm. Yeri güzel aynı ölçülerde 12V buzdolabı bulmakta zor olur. Her şey maalesef bir arada olmuyor :( hem Gazlı sistemin performansını yükseltmek için bir kaç öneri vardı dolabı söküp 1-2 gün ters çevirip bekletin gibi onları deneyeceğim artık. Yerinden sökme videoları araştırıyorum şu an :smiley: Karantina günleri evde geçtiği için karavanın eksiklerini toparlayarak kendimize iş arıyoruz :

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri