3 Haftada Vw Transporter Ile Iskandinavya Gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,172

Etiketler

Son düzenleme:

Bu 2.inci yaşam aküsü sarjı için , ek aparat gerekiyormu . yoksa basitce direk bağlanıyor mu .

2 .inci yaşam aküsü jel akümü yoksa düz akümü kullandınız
Araç alternatöründen direk bağlantı yapıldı. Park halinde iken kırmızı kabloyu aküden ayırıyordum. Soğutucu dolap devamlı bu aküye bağlı idi. Bakımsız kapalı akü.

Ek bilgiler;

- Ehliyetimi yeni çıkan ehliyetler ile değiştirdim.
- Haziran ayı başında bu siteden iletişim kurduğum arkadaş aracılığıyla 100 euro ya 3 aylık yeşil sigorta yaptırdım.
- Navigasyon olarak aracımda igo primo ve windows phone here drive ve maps uygulaması kullandım.(İnternet gereksinimi yok) Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yürüyerek gezerken bu telefon da çok işime yaradı. Kağıt haritaya gerek kalmıyor.
- Bulaşık işinde biraz sıkıntı yaşadık. Bu maksatla bundan sonraki gezilerde toptan plastik malzeme almaya karar verdim. Zamandan da tasarruf olur.
- İskandinav ülkelerine girmeden Almanya sınırında gıda stoğu yapmakta fayda var.
- Duş için donanımlı benzinciler çok uygun. İllede kamping e girmeye gerek kalmıyor. (aracında duş imkanı olmayanlar için) Konaklamak için şehir merkezine yakın kampinglerin girişindeki otoparklardan da ücretsiz istifade edilebilir.
- Otoyol kullanılmadığı zaman sık sık köy ve kasabalardan geçilmekte, sık sık hız 50 km. lere düşürülmekte ilk zamanlar güzel gelsede zamanla hep benzeri yerlerden geçildiğinden sinir bozucu hale gelmekte ve yorgunluk oluşturmaktadır. Aksi takdirde ise cebe kumanda etmektedir. :worried:

- İsveç ve Norveç te yollar paralımı halen bilmiyorum. :confused:

Ekli dosyayı görüntüle 50697
Güzel gezi olmuş, bende 2014 İskandinav ülkeleri gezisi yaptım İsveç, Norveç ve Filanda'da yol ücretleri yok. 2017 de eşimle birlikte bizde tekrar Norveç gezisi yapacağız en uca gitmemiştik sizin gibi bizde Nordkapp'a kadar gitmeği planlıyoruz. Aracımız Caddy, daha rahat etmek için Transporter almayı düşünüyorum standart şasemi yoksa uzununumu alayım.

Ek bilgiler;

- Haziran ayı başında bu siteden iletişim kurduğum arkadaş aracılığıyla 100 euro ya 3 aylık yeşil sigorta yaptırdım.
- Navigasyon olarak aracımda igo primo ve windows phone here drive ve maps uygulaması kullandım.(İnternet gereksinimi yok) Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yürüyerek gezerken bu telefon da çok işime yaradı. Kağıt haritaya gerek kalmıyor.
- Bulaşık işinde biraz sıkıntı yaşadık. Bu maksatla bundan sonraki gezilerde toptan plastik malzeme almaya karar verdim. Zamandan da tasarruf olur.
- İskandinav ülkelerine girmeden Almanya sınırında gıda stoğu yapmakta fayda var.
- Duş için donanımlı benzinciler çok uygun. İllede kamping e girmeye gerek kalmıyor. (aracında duş imkanı olmayanlar için) Konaklamak için şehir merkezine yakın kampinglerin girişindeki otoparklardan da ücretsiz istifade edilebilir.
- Otoyol kullanılmadığı zaman sık sık köy ve kasabalardan geçilmekte, sık sık hız 50 km. lere düşürülmekte ilk zamanlar güzel gelsede zamanla hep benzeri yerlerden geçildiğinden sinir bozucu hale gelmekte ve yorgunluk oluşturmaktadır. Aksi takdirde ise cebe kumanda etmektedir. :worried:

Merhaba ,
a.adalioglu çok güzel bir gezi yapmışssınız, yazınızı büyük bir keyifle okudum. Ben de İzmir'de oturuyorum. Aracınızın yeşil sigortası hususunda sanırım herhangi bir problem olmadı. Bizde de sizin aracınızın normal şasisi var. Ben de aynı yöntemi kullanarak yeşil sigortayı yaptırmayı düşünüyordum. Bu konuda biraz daha açıklama yapabilirseniz memnun olurum.İyi günler.

Ek bilgiler;

"İsveç ve Norveç te yollar paralımı halen bilmiyorum"

Danimarka’da yollar paralı değil ama Storebaelt ve Øresund köprülerinden geçiş ücretli. Isveç’te de yollar ücretsiz sadece Stockholm ve Göteborg’da şehir yolları paralı. Yabancı plakalı araçlar için 110 €‘ dan fazla yol gidildiyse para istiyorlar. Norveç’te bir çok yol, köprü ve tünel ücretli. Yalnız buralarda çoğunlukla para ödenecek olanak yok. Paralı bir yerden geçtikten sonra üç gün içerisinde bir benzincide ücret ödenenebiliyor. Araçların plakaları tespit edildiği için, ödemeyenlerin evine fatura gönderilerek para isteniyor. Türkiye Avrupa Birliğinde olmadığı için, ödememe halinde bir şey yapılamayacağı düşüncesiyle, Türkiye adresine fatura göndermiyor olabilirler, bu ama sadece bir tahmin. Paralı yerleri aşağıdaki linkte görmek mümkün. Bu internet adersinde önceden kredi kartı üzerinden ödeme yapmak (Autopass) mümkün (Türkiye’deki sisteme benzer). Böylece önce ödediğiniz miktardan yol parası kesiliyor.
AutoPASS - AutoPASS

Son düzenleme:

Ek bilgiler;

- Navig3asyon olarak aracımda igo primo ve windows phone here drive ve maps uygulaması kullandım.(İnternet gereksinimi yok) Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yürüyerek gezerken bu telefon da çok işime yaradı. Kağıt haritaya gerek kalmıyor.

SnDevekaya..Norvecte bazi kopru cikislarinda, sehir girislerinde gise ile para aldiklari yerler var ama az. Asil parali yollar gisesiz. Ya otomatik oduyorsunuz Huseyin Bey in anlattigi gibi , ya da yolu gectikten sonra benzin istasyonunda oduyorsunuz. Parali yollar levhalar ile gosteriliyor. Ben ilk baslarda odemeye calistim ama bir sure sonra ipin ucunu kacirdim cunku odemekte zor. Benzinlige giriyorsun yol parasi oducem diyorsun. O size nerden nereye kadar diyor. Zaten anlatamiyorsunuz. Bir keresinde benzinci bosver ugrasma dedi. Ben de ondan sonra ugrasmadim. Norvecte fiyord bolgesinde dolasiyorsaniz asil parayi feribotlar tutuyor. Feribota binmezseniz zaten o kadar yakit parasi harcayip zaman kaybediyorsunuz.Isvec ve Finlandiya bedava. Ben Isvecten kuzeye cikip Norvecten guneye inmistim. Bu arada Norvecte su ve ekmek yakittan pahali , depolayin biraz.

"İsveç ve Norveç te yollar paralımı halen bilmiyorum"

Danimarka’da yollar paralı değil ama Storebaelt ve Øresund köprülerinden geçiş ücretli. Isveç’te de yollar ücretsiz sadece Stockholm ve Göteborg’da şehir yolları paralı. Yabancı plakalı araçlar için 110 €‘ dan fazla yol gidildiyse para istiyorlar. Norveç’te bir çok yol, köprü ve tünel ücretli. Yalnız buralarda çoğunlukla para ödenecek olanak yok. Paralı bir yerden geçtikten sonra üç gün içerisinde bir benzincide ücret ödenenebiliyor. Araçların plakaları tespit edildiği için, ödemeyenlerin evine fatura gönderilerek para isteniyor. Türkiye Avrupa Birliğinde olmadığı için, ödememe halinde bir şey yapılamayacağı düşüncesiyle, Türkiye adresine fatura göndermiyor olabilirler, bu ama sadece bir tahmin. Paralı yerleri aşağıdaki linkte görmek mümkün. Bu internet adersinde önceden kredi kartı üzerinden ödeme yapmak (Autopass) mümkün (Türkiye’deki sisteme benzer). Böylece önce ödediğiniz miktardan yol parası kesiliyor.
AutoPASS - AutoPASS
Bilgi için teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri