3 Haftada Vw Transporter Ile Iskandinavya Gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,225
İlaveten, bir aylık yeşil sigortayı, Mayıs 2017'de Bulgaristan'da iş kuran bir arkadaşım aracılığıyla 50 €'ya yatırdım. ;)

Etiketler
1-Hocam bende fe bir cityvan var. vinyet nedir, bazı ülke girişlerinde almışsınız?
2- wc olayına araçta hangi çözümü buldunuz?
3- tr'den çıkmadan ne tür vize aldınız?ilk gidiş ülkesinin mi yoksa son varış ülkesinin mi vizesini aldınız, kalış sürelerini nasıl ayarladınız? Yani en az ve en fazla ne kadar gün almak gerekiyor ilgili konsolosluktan? Ve ne kadar para gidiyor vize olayına? Ayrıca bu ülkelere giriş çıkışta( liste olarak) istenen ücretler?
4- Hangi şehir ve ülkelerde bu tip bir araçla hangi ücretler ucuz hangileri çok pahalı( mesela yemek, içecekler, park ücretleri, geçiş vb ücretler(fiyatları rakamsal yazabilirseniz daha iyi)
5- Dizel yakıt fiyatları hangi ülkelerde ne kadar?
6- Alışveriş konusunda bizim Salı pazarı, bit pazarı vb isimlerdeki ucuz tezgahlar, dükkanlar nerelerde?
7- Araç tamirhanelerinde işiniz oldu mu? Fiyat, parça, işçilik gibi hususlarda yaşadığınız tecrübe?
Biliyorum çok uzun içerik ama soru-cevap tercih ettiğinizden daha iyi diye.. Şimdiden yardımlarınıza çok çok teşekkürler..

devam,
Ekli dosyayı görüntüle 50662 Ekli dosyayı görüntüle 50663
Meğerse o akşam memlekette neler olmuş ta haberimiz yok daha.....

16 Temmuz sabahı kahvaltıdan sonra, viking müzesini ziyaret etmek maksadıyla müzenin olduğu bir sokağa park ettim. Müze giriş ücretini ödedikten sonra müzenin açık wifi sine bağlandım. Ve kızımdan adına darbe denen olayların olduğuna dair bir mesaj düştü. Hemen haber sitelerinden durumun vehametini anladıktan sonra müze bize zehir oldu. yine bazı fotğraflar çektim. Ama bundan sonra bu şartlarda kızımı daha fazla yalnız bırakmamak için daha seri dönmeye karar verdik.(Osloya kadar 2 haftada geldim, ama dönüşüm bir hafta sürdü).

Ekli dosyayı görüntüle 50664 Ekli dosyayı görüntüle 50665 Ekli dosyayı görüntüle 50666 Ekli dosyayı görüntüle 50667

Şimdi farkettim. Bu tekne 2 tane viking kadının atları hayvanları ve yiyecekleri ile gömüldüğü tekne.

Merhaba

Yıl olmuş 2019 biz anca sizin yolunuzdan gitmek için plan yapıyoruz.
1- Aracınız 1.9 mu
2-günde ortalama nekadar araç sürdünüz ne kadar dinlenmiştiniz(benim rotam ve planıma göre günde ortalama 6 saat şehirler arası yol var ne dersiniz )
3 gece sürüşü yaptınız mı yoksa hava kararmaya yakın sürüşü bıraktınız mı?

1-Hocam ben şimdiye kadar yurt içinde dolaştım ama bu sene dışarı niyetim var ve genelde plansız çıkmışızdır, yani ne yöne gideceksek ve ne kadar kalacaksak anlık karar veriyoruz. Ama bu anlık karar olayı dışarı çıkış için ne kadar uygun oluyor, yani önceden vize alma olayı anlık karar yüzünden , hani bugün haydi Bulgaristan olsun, 3 gün sonra Romanya olsun, orada belki de çok daha uzun kalıp tabii önceden plansız rota olayından daha sonra falanca yere gideriz gibi. Dolayısıyla vizeyi bu şekilde almaya çalışmak benim gözümde büyüyor. Dolayısıyla siz ne şekilde hallettiniz bu vize olayını ve benim gibi bir olay mümkün mü, nasıl ? Bende de bir cityvan var. Ayrıca vinyet nedir, bazı ülke girişlerinde almışsınız?
2- wc olayına araçta hangi çözümü buldunuz? Yani her istediğiniz yerde depo boşaltacak bir yer bulmak kolay mı?
3- tr'den çıkmadan ne tür vize aldınız?ilk gidiş ülkesinin mi yoksa son varış ülkesinin mi vizesini aldınız, kalış sürelerini nasıl ayarladınız? Yani en az ve en fazla ne kadar gün almak gerekiyor ilgili konsolosluktan? Ve ne kadar para gidiyor vize olayına? Ayrıca bu ülkelere giriş çıkışta( liste olarak) istenen ücretler?
4- Hangi şehir ve ülkelerde bu tip bir araçla hangi ücretler ucuz hangileri çok pahalı( mesela yemek, içecekler, park ücretleri, geçiş vb ücretler (fiyatları rakamsal yazabilirseniz daha iyi)
5- Dizel yakıt fiyatları hangi ülkelerde ne kadar? Türkiye'den pahalı, aynı ve ucuz yerler olarak da olabilir.
6- Alışveriş konusunda bizim Salı pazarı, bit pazarı vb isimlerdeki ucuz tezgahlar, dükkanlar daha çok nerelerde?
7- Araç tamirhanelerinde işiniz oldu mu? Fiyat, parça, işçilik gibi hususlarda yaşadığınız tecrübe?
Biliyorum çok uzun içerik ama soru-cevap tercih ettiğinizden daha iyi diye.. Şimdiden yardımlarınıza çok çok teşekkürler..

Merhaba

Yıl olmuş 2019 biz anca sizin yolunuzdan gitmek için plan yapıyoruz.
1- Aracınız 1.9 mu
2-günde ortalama nekadar araç sürdünüz ne kadar dinlenmiştiniz(benim rotam ve planıma göre günde ortalama 6 saat şehirler arası yol var ne dersiniz )
3 gece sürüşü yaptınız mı yoksa hava kararmaya yakın sürüşü bıraktınız mı?

Kusura bakmayın çok geç cevap oldu,
Aracım 1.9
4-5 saat civarı araç kullandım, bazen 6 saat oldu. Arada kahve , yemek ve ihtiyaç molaları da oldu.
Gece sürüşü yapmadım. Yaz zamanı olduğu için ve kuzeye çıkıldığından hava
geç kararıyordu. genelde saat 4 civarı kasaba veya şehirlere gelecek gibi plan yapıyordum. Çünkü genelde saat 5 veya 6 dan sonra sabah 8-9 a kadar açık park yerleri ücretsiz olmakta. Hafta sonları cumartesi günü öğleden sonra pazar tüm gün ücretsiz.

1-Hocam ben şimdiye kadar yurt içinde dolaştım ama bu sene dışarı niyetim var ve genelde plansız çıkmışızdır, yani ne yöne gideceksek ve ne kadar kalacaksak anlık karar veriyoruz. Ama bu anlık karar olayı dışarı çıkış için ne kadar uygun oluyor, yani önceden vize alma olayı anlık karar yüzünden , hani bugün haydi Bulgaristan olsun, 3 gün sonra Romanya olsun, orada belki de çok daha uzun kalıp tabii önceden plansız rota olayından daha sonra falanca yere gideriz gibi. Dolayısıyla vizeyi bu şekilde almaya çalışmak benim gözümde büyüyor. Dolayısıyla siz ne şekilde hallettiniz bu vize olayını ve benim gibi bir olay mümkün mü, nasıl ? Bende de bir cityvan var. Ayrıca vinyet nedir, bazı ülke girişlerinde almışsınız?
2- wc olayına araçta hangi çözümü buldunuz? Yani her istediğiniz yerde depo boşaltacak bir yer bulmak kolay mı?
4- Hangi şehir ve ülkelerde bu tip bir araçla hangi ücretler ucuz hangileri çok pahalı( mesela yemek, içecekler, park ücretleri, geçiş vb ücretler (fiyatları rakamsal yazabilirseniz daha iyi)
5- Dizel yakıt fiyatları hangi ülkelerde ne kadar? Türkiye'den pahalı, aynı ve ucuz yerler olarak da olabilir.
6- Alışveriş konusunda bizim Salı pazarı, bit pazarı vb isimlerdeki ucuz tezgahlar, dükkanlar daha çok nerelerde?
İyi günler, cevap çok geç oldu kusura bakmayın.Sorulara madde madde cevap vereyim;
1. Plan yapmadan uzun süreli yurtdışı gezisi tavsiye etmem. Ben yurt dışı çıkışlarım için birkaç ay çalışıyorum. ( gezilecek yerler, bu bölgedeki park imkanları, kamp ihtiyaçları(banyo , camaşır), daha önce gitmiş varsa tecrübeler, harita hazırlıkları, ilgili yerleri navigasyona plotlama, vb.).
Vinyet Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi ükelerde karayolunu kullanmak için alınan bir ücret. sınırı geçtikten sonra benzi istasyonlarında bir haftadan başlamak üzere farklı sürelere göre ve araç tipine göre alınıyor. Bulgaristandan alınan pul şeklinde ve ön cama yapıştırmak zorunlu. Highway toll and vignette in Europe - Tolls.eu burada cevaplar var.

2. Acil durumlar için arabada yat tipi kimyasal tuvalet var. ancak genel olarak benzin istasyonları, fastfood ları kullandık. yurtdışında şehirdışlarındaki benzin istasyonları bizde farklı karavanlar için de imkanlar var.

3. Yeşil pasaportum var. Yunanistan veya bulgaristan sınır çıkışı için shengen vizesi alacaksınız.

4. Tüm ülkelerde marketlerden alınan malzemelerle yapılan yiyecek ve içecekler her zaman en ucuza geliyor. Şehir içinde bir kuruvasan 1,5 ero iken markette 0,70 eroya geliyor. Park ücretleri merkeze yakın olan yerler hep pahalı. Ben yukarıda belirttiğim yöntemi kullanıyorum.

5.Bu gün tüm ülkeler Türkiye'den pahalıya geliyor. Ortalama 1.3-1.4 euro.
6. Bit pazarı, salı pazarı gibi yerler her ülkede var. Ama her yer TL ye vurduğunuzda pahalı geliyor. Market alışverişini tavsiye derim. LİDL, COOP, TESCO, BİLLA, CARREFOUR, gibi büyük yaygın marketler.
7. Aracımla teknik sorun yaşamadım şansıma.

Tavsiye olarak bolca yurt dışına karavanla çıkanların yazılarını bu forumdan okuyunuz. Burada pek çok sorunuza cevap bulacaksınız. Planlama çok önemli. Daha önce uçakla yurtdışı geziniz varsa bu avantajdır. Müsaitlik sürenize göre gezmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarın buna göre rota çiziniz. Buralarda ne kadar kalacağınız tatmin olmanıza bağlı. Planlama yapmazasanız bazen bocalama yaşarsınız.
Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri