250 Lt A+ Statik Buzdolabını ( 12 V Nasıl Çeviririm ) ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yildirimfatih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,976

Yildirimfatih

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere karavan buzdolapları el yakıyor bizde doğal olarak farklı yollara başvuruyoruz. işte tam da bu nokta da bende böyle bir çareye başvurdum ama sonunu getiremedim.

Bu konuda sizlerden destek bekliyorum.

Vestel SC2501 250 LT A+ Statik Buzdolabı aldım ve bunu 12v çevirmek istiyorum. Bu konuda bana destek olabilir misiniz ? Nerede kime ve ne kadara dolabımı 12v çevirebilirim ?

Teşekkür ederim

185180002

Etiketler

Merhaba arkadaşlar bilindiği üzere karavan buzdolapları el yakıyor bizde doğal olarak farklı yollara başvuruyoruz. işte tam da bu nokta da bende böyle bir çareye başvurdum ama sonunu getiremedim.

Vestel SC2501 250 LT A+ Statik Buzdolabı aldım ve bunu 12v çevirmek istiyorum. Bu konuda bana destek olabilir misiniz ? Nerede kime ve ne kadara dolabımı 12v çevirebilirim ?

Teşekkür ederim

Manisa yolunda (Balıkesir tarafından gelirken) başka imalatçılar da görmüştüm. Ama en eskisi sanırım bazılarımızın kullandığı dolabı yapanlar: Uzman Soğutma. Eski web sitesi otobuzdolabı.com idi. Şimdilerde https://coollifecoolmarine.com/ olmuş. Onlarla bir görüşün. Sanırım yardımcı olurlar.

Bu arada bir uyarı: Dolabınızı mutlaka sağa sola çarpmayacak şekilde sabitleyin. Özellikle 220V dolapların arka tarafındaki tellerin korunması ve soğuması için arkasında yeterli boşluk bırakılması önemli. Bu tür dolapların altında döner ayaklar vardır. Ben bunları söküp yerine iki ucu delikli lama demri yaptırdım. Bir ucunu bu ayağın takıldığı yere vidaladım. Diğer ucunu karavanın zeminine. Ayrıca ön tarafına yere bir çıta çaktım. Verimli soğutma için dolabın üç yanında boşluk olmasına rağmen yeterli sabitleme sağlıyor. Sizinkinin soğutma boruları arkada olduğu için yanlarda boşluk bırakmanız gerekmeyebilir (yine de bilenlerden görüş alın.) Ama dolabınızın boyu uzun olacağı için alttan sabitlemek yeterli olmayabilir. Özellikle tellerin olduğu arka tarafın üst kısımlarından bir yerlerde sağlam bir sabitleme ihtiyacınız olacağı kesin.

.
Fatih bey, büyük harcamalarla aracınızı yeni alarak ve ithal malzemeler getirterek yapacağınız karavanınızda, şimdi 12V çevrimi yapılacak ev buzdolabınız, sakın kendisinin orantısız kaldığını hissetmesin ? :yum:

Buzdolabına soğutulması gereksiz besinleri koymayanlar, çoğumuzun tahmininden çok daha az hacım ve harcamayla günlerini geçirmekteler.

Son düzenleme:

Manisa yolunda (Balıkesir tarafından gelirken) başka imalatçılar da görmüştüm. Ama en eskisi sanırım bazılarımızın kullandığı dolabı yapanlar: Uzman Soğutma. Eski web sitesi otobuzdolabı.com idi. Şimdilerde https://coollifecoolmarine.com/ olmuş. Onlarla bir görüşün. Sanırım yardımcı olurlar.

Bu arada bir uyarı: Dolabınızı mutlaka sağa sola çarpmayacak şekilde sabitleyin. Özellikle 220V dolapların arka tarafındaki tellerin korunması ve soğuması için arkasında yeterli boşluk bırakılması önemli. Bu tür dolapların altında döner ayaklar vardır. Ben bunları söküp yerine iki ucu delikli lama demri yaptırdım. Bir ucunu bu ayağın takıldığı yere vidaladım. Diğer ucunu karavanın zeminine. Ayrıca ön tarafına yere bir çıta çaktım. Verimli soğutma için dolabın üç yanında boşluk olmasına rağmen yeterli sabitleme sağlıyor. Sizinkinin soğutma boruları arkada olduğu için yanlarda boşluk bırakmanız gerekmeyebilir (yine de bilenlerden görüş alın.) Ama dolabınızın boyu uzun olacağı için alttan sabitlemek yeterli olmayabilir. Özellikle tellerin olduğu arka tarafın üst kısımlarından bir yerlerde sağlam bir sabitleme ihtiyacınız olacağı kesin.
90litre buzdolabı için oluşturduğunuz alanın ölçüleri nedir? Bu dolaplar genelde ~82cm yukseklikte. Alt tarafa taktığımız lama ayaklar sonrası ve ust kısimda da bırakılan hava boşluğu düşünüldüğünde mutfak tezgahı altı boşluğun yüksekliği ne oldu?
Buzdolabı / yan duvarlar arasında ve Buzdolabi arkasinda ne kadar boşluk var?
👋

Teşekkür ederim

Buzdolabınız hayırlı olsun.

250 litrelik dolabınızın sadece buzluğunun benim üstten kapaklı buzdolabının iki katından büyük olduğunu farkedince halime gülümsemekten kendimi tutamadım. :smiley:

Yalnız bir sorum olacak. Bu büyüklükteki bir buzdolabının 12 V üzerinden elektrik sarfiyatını hesapladınız mı?

90litre buzdolabı için oluşturduğunuz alanın ölçüleri nedir? Bu dolaplar genelde ~82cm yukseklikte. Alt tarafa taktığımız lama ayaklar sonrası ve ust kısimda da bırakılan hava boşluğu düşünüldüğünde mutfak tezgahı altı boşluğun yüksekliği ne oldu?
Buzdolabı / yan duvarlar arasında ve Buzdolabi arkasinda ne kadar boşluk var?
👋

Ölçüler için karavana gidip bakmam gerek. Ama 90 lt olan dolap Manisa'da bir köy evinde sabit olarak kullanılıyor. Karavandaki dolabım ise 110lt. Karavanın iki yanında 3 ila 5'er santim boşluk var. Mutfak eni 50 santim. Arkasında ne kadar boşluk kaldığını hatırlamıyorum. Ama motorun olduğu kısmın arkasında bir havalandırma boşluğu ile biri içeri biri dışarı üfleyen iki tane bilgisayar fanı var. Fotoğrafların olduğu sayfayı bulmam biraz zaman aldı ama sonunda buldum.

Buzdolabınız hayırlı olsun.

250 litrelik dolabınızın sadece buzluğunun benim üstten kapaklı buzdolabının iki katından büyük olduğunu farkedince halime gülümsemekten kendimi tutamadım. :smiley:

Yalnız bir sorum olacak. Bu büyüklükteki bir buzdolabının 12 V üzerinden elektrik sarfiyatını hesapladınız mı?
Aslında burada da kararsızım. 220 olarak çalıştırırsam ne kadar enerji çekecek ? 12V daha mı mantıklı olur?

Araçta 100ah x 4 adet akü mevcuttur.

Aslında burada da kararsızım. 220 olarak çalıştırırsam ne kadar enerji çekecek ? 12V daha mı mantıklı olur?

Araçta 100ah x 4 adet akü mevcuttur.

250 litrelik bir buzdolabını 230 volt olan bir yerde soǧutmak sorun deǧil. 12 volt ile soǧutmak için 4X100 amper akünüz yeter ama bu aküleri boşaldıkça doldurmak lazım. Aküler fazla boşaltılır veya vaktinde ve yeterince şarj edilmezlerse ömürleri kısa olur. Çözümü birazda buzdolabını küçülterek kolaylaştırmak mümkün.

Biraz büyük ama araç da genişse güzel bir buzdolabı gibi duruyor. Üstündeki motor değiştirildiğinde muhtemelen daha küçük güçte 75W civarında bir ekovat takılacaktır diye düşünüyorum. Saatte 6.5Ah gibi bir akım tüketimi oluşacaktır. Daha ufak ekovat takılı olduğu için uzun süreler çalışacaktır. 24 saat sürekli çalıştığında, aküden 150Ah gibi bir enerji tüketimi olur. Ara sıra durduğu düşünülürse; 100Ah gibi tüketim bekliyorum. 220V olarak invertörle çalışırken, 10-15A aküden çekilecektir. Ancak motor gücü daha yüksek olduğundan bekleme süreleri fazla olur ama yine de iyi bir buzdolapçı tarafından 12V'a dönüştürüldüyse, 12V sistem çok daha avantajlı olacaktır. Bunlar tahminler, denemesi sizden, kolay gelsin. :smiley:

12v çevireceğiz o zaman sanırım. 24 saat 100 amper harcarsa sıkıntı değil 1600w güneş paneli ile besleyebileceğimi düşünüyorum.

90 litre hacmine kadar olan dolapların arkasında bulunan sabit kondenser ile bu işlem yapılabiliyor.
Soğutma alanı büyüyünce kompresörde büyüyecek, gazı sıkıştırıp bastığında meydana gelen bu ısıyı almak için, dolap arkasındaki kondenser ile yeterli olmayacak,bu durumda ayrıca fanlı kondenser ihtiyacı meydana çıkıyor,buna dikkat edilmesi gerekir.
250 litrelik ölçüde soğutma yapmak için bazı örnekler şöyle olabilir;
BD35 F serisinden 12-24 volt 78 watt ve 6,5 amper saat tüketimi var 90-140 litre arası
Sizin 250 litre olarak değerlendirmek gerekirse;
BD50 F serisi 12-24 volt 109 watt 9 amper saat tüketim bu değerler 12 VDC gerilim altında
Evaporatör dolap içinde sabit kalmak durumuyla,dolap kondenser kapasitesini (fanlı ve ayrıca bir ısı transferi olacak bir alanda dolap yakını ve araç dışına atılacak hava ile)dolap değişimi yapacak kişiyle teknik olarak görüşün derim.

90 litre hacmine kadar olan dolapların arkasında bulunan sabit kondenser ile bu işlem yapılabiliyor.
Soğutma alanı büyüyünce kompresörde büyüyecek, gazı sıkıştırıp bastığında meydana gelen bu ısıyı almak için, dolap arkasındaki kondenser ile yeterli olmayacak,bu durumda ayrıca fanlı kondenser ihtiyacı meydana çıkıyor,buna dikkat edilmesi gerekir.
250 litrelik ölçüde soğutma yapmak için bazı örnekler şöyle olabilir;
BD35 F serisinden 12-24 volt 78 watt ve 6,5 amper saat tüketimi var 90-140 litre arası
Sizin 250 litre olarak değerlendirmek gerekirse;
BD50 F serisi 12-24 volt 109 watt 9 amper saat tüketim bu değerler 12 VDC gerilim altında
Evaporatör dolap içinde sabit kalmak durumuyla,dolap kondenser kapasitesini (fanlı ve ayrıca bir ısı transferi olacak bir alanda dolap yakını ve araç dışına atılacak hava ile)dolap değişimi yapacak kişiyle teknik olarak görüşün derim.

Bu dolap büyük ihtimalle R600 gazlıdır, 12 volt kompresör R 134 gazlı olacağı içinde kondanseri büyütmekte fayda var çünkü verilecek gaz miktarı neredeyse iki katına çıkacak.

Bu dolap büyük ihtimalle R600 gazlıdır, 12 volt kompresör R 134 gazlı olacağı içinde kondanseri büyütmekte fayda var çünkü verilecek gaz miktarı neredeyse iki katına çıkacak.
Katılıyorum ,bu dönüşüm projeleri bir çok defa özellikle büyük hacimlerde sıkıntı verebiliyor.
Dönüşümü yapacak kişinin soğutma bilgi ve tecrübesinin olması önemli !
Dolap içinde evaporatör sabit kalacağından, kondenser seçimi hesaplanması gerekir.
R600 den 134 a değişimi olacağından gaz kimyası da farklı evaporatör kısmında (expansion ) soğutmada doku uyuşmazlığı gibi sıkıntılar düşünülmelidir.

Katılıyorum ,bu dönüşüm projeleri bir çok defa özellikle büyük hacimlerde sıkıntı verebiliyor.
Dönüşümü yapacak kişinin soğutma bilgi ve tecrübesinin olması önemli !
Dolap içinde evaporatör sabit kalacağından, kondenser seçimi hesaplanması gerekir.
R600 den 134 a değişimi olacağından gaz kimyası da farklı evaporatör kısmında (expansion ) soğutmada doku uyuşmazlığı gibi sıkıntılar düşünülmelidir.

Aslında bütün bunları yaptıktan sonra tek handikap kılcal boru kalıyor, onada maalesef müdahale imkanı yok. 12 volt kompresörün kalori gücüne uygun bir kılcal boru takılabilse dönüşümün sıkıntı yaratma ihtimali minimuma iner. Kombine bir sistem olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR