220 Walt Ile Şarjda Maliyet Ne Kadardır.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ertem41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,423

ertem41

Yeni Üye
Merhaba,
Karavanımda kullandığım 300 amper jel aküyü 220 w ile şarj etmem kaç saat sürer ve bu elektrik faturasına tl olarak yansıması ne kadar olur?hesaplama konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Etiketler
Merhaba,
Karavanımda kullandığım 300 amper jel aküyü 220 w ile şarj etmem kaç saat sürer ve bu elektrik faturasına tl olarak yansıması ne kadar olur?hesaplama konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.
Makel Monofaze Elektrik Sayacı 145,00 TL yerine 72,35 TL

araya koyacağınız böyle bir süzme sayaç ile ölçersiniz

SUDAN UCUZ OLUR eğer 10 amper gibi şarj cihazınız var ise şarj 2 gün gibi sürer

Hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler, 20 amper ile şarj ediyorum akülerimi, bu durumda 24 saattir şarj olacaktır diye anladım.
Aslında sorun şu, kış zamanında site elektriğini kullanarak akülerimi 15 günde 1 şarj edeceğim. Bu durumda hak geçmesin diye siteye ilave ödeme yapacağım. sizin yukarıda belirtiğiniz cihazı taktırmadan kabaca ne kadar ödesem yeterli olur?

Makel Monofaze Elektrik Sayacı 145,00 TL yerine 72,35 TL

araya koyacağınız böyle bir süzme sayaç ile ölçersiniz

SUDAN UCUZ OLUR eğer 10 amper gibi şarj cihazınız var ise şarj 2 gün gibi sürer
Hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler, 20 amper ile şarj ediyorum akülerimi, bu durumda 24 saattir şarj olacaktır diye anladım.
Aslında sorun şu, kış zamanında site elektriğini kullanarak akülerimi 15 günde 1 şarj edeceğim. Bu durumda hak geçmesin diye siteye ilave ödeme yapacağım. sizin yukarıda belirtiğiniz cihazı taktırmadan kabaca ne kadar ödesem yeterli olur?

Bu şekilde şarz ederseniz saate 240 watt yani yaklaşık olarak 4 saatte 1kw gibi düşünün. Ona göre hesaplayın.

Site elektriğini nasıl alacağınızı yazmamışsınız. Kabloylamı elektrik alacaksınız yoksa aküyü söküp götürecek misiniz? Ben de siteye benzer bir yerde oturuyorum ve kendi evimin bodrumunun penceresinden kabloyla elektrik alıyorum. Komşu çocukları oynarken kabloya takılmasınlar diye de Karavanı pencereye iyice yaklaştırıyorum.

Gel akülerde kendiliğinden boşalma ayda % 3-5 civarındadır. Eğer akü iyi durumdaysa.

Sizin yerinizde olsam karavanın üzerine küçük bir solarpanel koyarım. Akülerin aşırı şarjını önlemek için de iyi bir solar şarj cihazı kullanırım. Avluda duran karavanımdaki iki adet 90 ah akü bir solarpanel sayesinde devamlı dolu dururlar.

20A ile şarj ettiğinizde 14.4V'da 288W eder. Kayıplarla 300W diyebiliriz. Ancak bu değer akü tam akım çekiyorken gerçekleşir ve aakü doldukça çektiği akım azalır. Burada önemli olan ne kapasite ile şarj ettiğinizden ziyede akünün ne kadar boşaldığıdır. Akü tam boşsa 300Ah 14.4V üzerinden 4.3kWh enerji ile dolar. Ancak akü gerilimi 13.8V civarında da uzun zaman şarj olduğundan bu enerji daha aşağıya iner. Kabaca 4kWh enerji tükettiğimizi düşünsek; elektrik bedelini kafadan uydurup 1TL/kWh alsak 4TL elektrik harcar. Akü %50 dolu ise 2TL'dir. Akü %10 boşalmışsa 40kr oluyor. Kayıpları üzerine eklesek de pek bir şey değişmeyecek.

Site elektriğini nasıl alacağınızı yazmamışsınız. Kabloylamı elektrik alacaksınız yoksa aküyü söküp götürecek misiniz? Ben de siteye benzer bir yerde oturuyorum ve kendi evimin bodrumunun penceresinden kabloyla elektrik alıyorum. Komşu çocukları oynarken kabloya takılmasınlar diye de Karavanı pencereye iyice yaklaştırıyorum.

Gel akülerde kendiliğinden boşalma ayda % 3-5 civarındadır. Eğer akü iyi durumdaysa.

Sizin yerinizde olsam karavanın üzerine küçük bir solarpanel koyarım. Akülerin aşırı şarjını önlemek için de iyi bir solar şarj cihazı kullanırım. Avluda duran karavanımdaki iki adet 90 ah akü bir solarpanel sayesinde devamlı dolu dururlar.
aküler deki sülfatlaşmayı önlemesi açısından , ayda 2 gün "bakımda yapabilen bir şarj cihazı ile" şarjda tutmanın aküye çok faydalı olduğu , üstad lar tarafından söyleniyor

aküler deki sülfatlaşmayı önlemesi açısından , ayda 2 gün "bakımda yapabilen bir şarj cihazı ile" şarjda tutmanın aküye çok faydalı olduğu , üstad lar tarafından söyleniyor

Süleyman Bey kıș aylarında akülerden hiç elektrik alınmadığından yola çıkarak öyle yazdım. Yazdığım gibi, kaliteli bir solar șarj kontrol cihazı aküyü kıș aylarında devamlı dolu tutuyorsa bence ayrıca ayda 2 gün șarj etmeye gerek yok. Ama karavan sitede dururken de akülerden elektrik alınıyorsa yazdığınız șekilde bir șarjın faydalı olduğu kesin.

Bahsettiğiniz șekilde șarj nedeniyle benim sulu araç aküsü haziran 2021‘ de 10 yașını dolduracak. :smiley:

Süleyman Bey kıș aylarında akülerden hiç elektrik alınmadığından yola çıkarak öyle yazdım. Yazdığım gibi, kaliteli bir solar șarj kontrol cihazı aküyü kıș aylarında devamlı dolu tutuyorsa bence ayrıca ayda 2 gün șarj etmeye gerek yok. Ama karavan sitede dururken de akülerden elektrik alınıyorsa yazdığınız șekilde bir șarjın faydalı olduğu kesin.

Bahsettiğiniz șekilde șarj nedeniyle benim sulu araç aküsü haziran 2021‘ de 10 yașını dolduracak. :smiley:
Akü güneş paneli nedeniyle doluyken, arada dışarıdan elektrik şarjı yapılsa da şarj almayacaktır. Aküde 10 yaş çok güzel bir rakam. Akünün marka ve modelini merak ettim? Benim Küheylandaki yaşam aküsü de 14 yaşında ama artık kapasitesi çok düştü. Fazla kullanmadığımdan sorun çıkartmıyor. Oerlikon 6CP155.

.
Solar dolum aletini uzaktaki aküsüne ısı sensörüyle bağlamış ve onun dolumu, hücre eşitlemeli ve özellikle çok fazlı yaptığından emin olanlar (?) ayrıca uygun zaman dilimleri dahilinde sistemlerinin yeterli solar panel kapasitesi ve yeterli güneşlenmeleri ile tabii ki şebekeyi unutabilirler.

Ancak Türkiye piyasasındaki bazı dolum aletleri ile ortalama tüketici bilgi kalitesini düşünürsek dolum, ancak şebeke ile sağlam kazığa bağlanabilmekte.
Unutmayalım bu da işin sahadaki yüzü..
Tabi şebeke dolum aletleri de ayni doğru kalitede olmalı..

Sanırım “Kaliteli dolum aletleri nasıl olmalı ? “ şeklinde bir başlığa gereksinimiz var.

Son düzenleme:

Akü güneş paneli nedeniyle doluyken, arada dışarıdan elektrik şarjı yapılsa da şarj almayacaktır. Aküde 10 yaş çok güzel bir rakam. Akünün marka ve modelini merak ettim? Benim Küheylandaki yaşam aküsü de 14 yaşında ama artık kapasitesi çok düştü. Fazla kullanmadığımdan sorun çıkartmıyor. Oerlikon 6CP155.

Svonnak

Aküyü 2011 yılının Haziran ayında, Norveç’te Polar çemberinde bir benzinciden aldım. Ismini Almanya’da hiç duymadığım bir akü. Resimde ismi yazıyor. Belki birisine faydalı olur diye düşünerek bir noktayı anlatmak isterim. Akü uzun zaman sökülmeze resimde sol alt tarafta görülen, aküyü sabit tutan somun ve vida paslanabiliyor, bende öyleydi. Bir gezide akü bozulursa sökmek sorun olmasın diye paslanan somunu çıkarmak isteyince vida alttan koptu. Akünün altındaki kutuyu sökmek zorunda kaldım. Böyle bir durumla bir Avrupa gezisinde karşılaşmak hiç güzel olmaz.:smiley:

Gezi hazırlıklarında dikkat edilmesi gereken bir nokta daha.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR