2018 Karavanla Orta Avrupa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KIPÇAK70 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,511
1. foto Slovenya'dan diğer fotolar Plitvice göllerine giderken Adriyatik kıyılarından.

IMG 20180806 190648

IMG 20180806 195423

IMG 20180807 111209 636

HIRVATSTAN 06 08 2018 1

HIRVATSTAN 06 08 2018 2

Etiketler
Otopark ücreti araba için saati 6 Kuna karavan için günlük 70 Kuna sanırım gece kalmak yasak. 10 saatten fazla içeride kaldık. 66 Kuna ödedim. Karavan demedim.
Ayrılma vakti geldi akşam üzeri ayrıldık. Kaldığımız her dakika para. 10 - 15 dakika kadar gittikten sonra tır park alanında akşam yemeğini yedik. Çayımızı içip biraz dinlendim. Tekrar yola koyuldum. Kaç saat gittiğimi hatırlamıyorum. Hırvatistan-Bosna Hersek sınır kapısından geçtik. İlk köyde cami vardı. Saat 24.00 civarıydı.
Fotolar Plitvice göllerinden

IMG 20180807 183717

IMG 20180807 183521

IMG 20180807 182619

IMG 20180807 181010 663

HIRVATSTAN 07 08 2018 38

HIRVATSTAN 07 08 2018 48

En son yakıtı Slovenya'da almıştım. Slovenya'da yakıt Bosna Hersek'ten pahalı olduğu için Bosna Hersek'e yetecek kadar aldım. Gece yol alırken arabanın yakıt göstergesinin ışığı yandı. 15-20 km geride petrol istasyonu vardı. İleride var mı bilmiyorum. Yol Kenarındaki ilk park yerinde geceledim. Sabah geri gidip depoyu doldurdum. Sonra Yola devam.

İlginize teşekkür ediyorum. Hırvatistan geçimini turizmden sağlıyor. Gezdiğimiz yerlerde çevre gerçekten temizdi. Göl kıyısında kesinlikle atık bulamazsın. Plitvice gölleri bir fabrikadan daha fazla gelir getiriyor.
Bizim girdiğimiz birinci kapı otoparkında iki binden fazla araç vardı. Gelini siz hesap edin saati 6 Kuna.
Avrupa'da kurallar koyulmuş herkes kurallara uyuyor. (Bulgaristan hariç)

Bosna Hersek'in çoğunluğu Müslüman olmakla birlikte sanırım 3 kanton (Boşnak, Hırvat ve Sırp) bölgeden oluşmaktadır. Kantonların ayrı bayrakları vardı.
Saraybosna'nın merkezine giderken gözüm de yol kenarında geceleyecek yerdeydi. Merkezde park yeri sıkıntısı olduğunu biliyorum. Spor tesislerinin olduğu yerde İstiklal Cami var onun önünde geceledik.
koordinatı:
43°50'47.5"N 18°21'35.7"E

43.846513, 18.359912

Upload 2018 8 24 23 37 53

Son düzenleme:

Yüzme havuzunun önünden tramvay geçiyor. 3 numaralı tramvay Başçarşı'ya gidiyor. Tramvay sürücüsünden bileti 1.5 Bosna Hersek Mark'ına alabiliyorsunuz. 1 Mark 3,5 TL civarı. Yolda kontrol yapıyorlar bilet almadan kesinlikle binmeyin. Başçarşı'da indikten sonra her yer yürüme mesafesinde. Çarşıya yakın yerlerde otoparkların uygun yerlerinde birkaç karavan gördük.
Tramvayların birçoğu çok eski. Konya Belediyesi 2015 yılında 15 adet yeni tramvay göndermiş.
Fotolar Saray Bosna'dan
2. fotodaki sebilin 2 musluğu var. Musluklardan birinden içen tekrar buraya geliyormuş; ikisinden içen Saraybosna'dan biriyle evleniyormuş. Ben birinden içtim. İkincisinden içerken hatuna yakalandım.
Sebil Osmalı'dan kalma.

IMG 20180809 112652

IMG 20180809 105419

IMG 20180809 141453

IMG 20180809 104039

IMG 20180809 112533

Son düzenleme:

Hırvatistan Plitvice göllerine gitmek üzere Venedik'ten saat 11.00 gibi ayrılıyoruz. Bugün 400 km civarı yol alacağım. Dikkatim azaldığı zaman uygun yere arabayı çekip dinleniyor, çayımı kahvemi içip yoluma devam ediyorum. Benim için 400 km fazla değil. Sınır geçişlerinde kontrol yok.
Hırvatintan'da bir alışveriş merkezinden ekmek aldık. Ekmek 7 kuna 6 TL. Lazım olur diye bankamatikten 600 Kuna çektim (103 dolar). Hırvatistan gezdiğim ülkelerin içinde en pahalısı. Gözlerini turistlere dikmişler.
Beni asıl düşündüren Plitvice göllerine (bu gece varabilirsem) varınca nerede geceleyeceğim konusu. 24.00 civarı göllerin olduğu bölgeye ulaştım. Önceden belirlediğim park alanına gittim. Daha arabayı bile söndürmeden arkamdan gelen arabadan gidin işareti yaptılar. Sanki orada beni gelmemi bekliyorlarmış gibi. Yolda gelirken gözüm gecelemek için birkaç nokta kestirmişti. Daha önceden gözüme kestirdiğim noktaların birisine gidip geceledim. Nerede gecelediğimi ben de hatırlamıyorum. Hava çok serindi hatta soğuktu.
Plitvice göllerinin birkaç giriş kapısı var. Hangi kapıdan gireceğimizi de bilmiyoruz. Göllere doğru giderken 3. kapıyı kaçırdım. Dönecek yer ararken ikinci kapıyı da kaçırdım.
1. Kapının olduğu yere gelince park alanına girdim. Park alanını arabayla dolaştım araba koyacak yer yok. En sona gidip orada park edecek yer buldum. Park alanına girişte makineden bilet aldık para çıkışta ödenecek.
Plitvice göllerine sabah erken gitmek gerekiyor. Bunu biliyorum ama bizim çocukları erkenden yola hazırlamak mümkün değil.
Yiyecek ve içeceklerimizi alıp saat 11.00 gibi giriş yerine geldik. Giriş kuyruğu birkaç tur atmış 300-400 kişi sırada bekliyor. Biz de girdik sıraya. Girişte yetişkinler için 250 öğrenciler için 110 kuna toplam 720 kuna (650TL) ödedik. (Turist kazığından nasiplendik.) Kredi kartı geçiyor.
Göl çok güzel. Ama adam başı 230-240 TL günlük ödenir mi o güzelliği görmek için orası tartışılır. Ben o kadar pahalı olduğunu bilmiyordum. Bilseydim görülecek gezilecek yer listesine almazdım diye düşünüyorum.
Bizim gittiğimiz de çok kalabalıktı. Gelenlerin neredeyse %90'ı uzak doğuluydu. Giriş yaptıktan sonra patika yollardan geçiyorsunuz. Biraz ilerledikten sonra kalabalık nispeten azalıyor.
Hırvatistan'ta campinge autocamp diyorlar. Birçok yerde autocamp yazısını gördüm.

Ekli dosyayı görüntüle 505211

Ekli dosyayı görüntüle 505212

Ekli dosyayı görüntüle 505213

Ekli dosyayı görüntüle 505214

Ekli dosyayı görüntüle 505215

Ekli dosyayı görüntüle 505216
Biz gecen sene Plitvica'ya giris icin 110 Kuna odemistik (€15). 1 sene icinde %100den fazla artis kanimimca sadece "acgozluluk ve firsatcilik" olarak adlandirilabilir.:eek:

Navigasyon cihazını Edirne'ye ayarladım. Vişegrad üzerinden Niş'e oradan da Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye giriş yapacaktık.
Tomtom VİA 135 Saraybosna'dan sonra beni dağ başında toprak yola yönlendirdi. Sonunu görmediğim, bilmediğim toprak yola kesinlikle girmem, öyle de yaptım.
Ne yapalım diye düşünürken bir Boşnak balık tutmaya gelmiş, bize Gorazde üzerinden gidebileceğimizi söyledi.
Yol dar ormanlarla kaplı alandan geçiyor. Manzara çok güzel. Bunda da vardır bir hayır diye düşündüm. Vişedrag'a zamanında ulaşabilseydik orasının da güzel olduğunu tahmin ediyorum. Vişedrag'dan mecburen vazgeçtik. Akşam Vişegrad'da birkaç karavan gördüm. Benim yıllık izin bittiği için yoluma devam ettim.
Fotolar Gorazde'ye gelmeden

IMG 20180809 185629

IMG 20180809 182234

IMG 20180809 183556 2

IMG 20180809 182445 2

Bosna Hersek'te savaşın soğuk yüzünü her yer özellikle de Boşnaklarla-Hırvatların; Boşnaklarla - Sırpların ortak yaşadığı yerleşim yerlerinde.
Sırpların adı çıkmış, katliam yapma konusunda Hırvatlar da Sırplardan az değil. Mesela Mostar Köprüsü'nü Hırvatlar bombalamıştır.
Savaşı ve savaşta yaşananları gelecek nesillere aktarmak için bazı evlerin dışındaki kurşun izleri özellikle onarılmamıştır.
Allah Boşnak kardeşlerimin yar ve yardımcısı olsun.

IMG 20180811 192329 825

IMG 20180811 192329 830

IMG 20180811 192329 826

IMG 20180809 155128

Son düzenleme:

Bosna Hersek'ten çıkmadan petrole giriyorum elimdeki Bosna Hersek Marklarının tamamı verip yakıt alıyorum. Deponun kalan kısmını da kredi kartıyla dolduruyorum. Sırbistan ve Bulgaristan'da yakıt daha pahalı.
Sırbistan'da yol alırken yorulduğumu ve uykumun geldiğini uygun bir kasaba meydanında geceledim sabah erkenden yola çıktım.
Sırbistan ve Bulgaristan sınır kapısında 1.5- 2 saat kadar bekledik.
Kapıkule'de biraz sıra bekledikten sonra Türkiye'ye giriş yaptık
Akşam Edirne'ye geldim. Akşam için ve sabah kahvaltısı için bir şeyler aldım. Yabancı ülkelerdeki fiyatları görünce bedava gibi geldi.
Gezi notlarım bitmiştir. Benimle gezdiğiniz için teşekkür ederim. Merak ettiğiniz konularda bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Merak ettikleriniz özel değilse buraya özel ise kipcak70@gmail.com adresine yazabilirsiniz. İyi tatiller dilerim.

IMG 20180810 211424

IMG 20180810 213905

Biz gecen sene Plitvica'ya giris icin 110 Kuna odemistik (€15). 1 sene icinde %100den fazla artis kanimimca sadece "acgozluluk ve firsatcilik" olarak adlandirilabilir.:eek:
Evet Gürkan Bey, içeride doğal güzellik hariç hizmet yok Sala bindik bir sonraki limanda zorla indirdiler otobüsle gidin dediler. Bu yıl çocuklar için 110 Kuna. İçerde her taraf insan kaynıyor. Günlük 10000 fazla giriş olduğunu düşünüyorum.
O kadar pahalı olduğunu bilseler gelenlerin bir kısmı gelmez diye düşünüyorum. Gelmişken mecburen giriyoruz.

Son düzenleme:

Birbirinden güzel fotoğraf ve videolar içerin, faydalı bilgilerle dolu gezinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben gibi benzer güzergahı düşünenler için kuşkusuz iyi bir referans olacaktır. :smiley:

Hakan Bey ilginize teşekkür ederim. Gezmeyi düşünenlere bir faydam olursa bende mutlu olacağım. Size de iyi gezmeler dilerim.

Gezinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler,Veronada neden tedirgin oldunuz biz iki sene önce karavanla gittiğimizde merkezde bir sokakta gecelemiştik hiç bir endişemiz olmadı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR