2018 Karavanla Orta Avrupa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KIPÇAK70 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,513
Yer rahat, gölge ve serin olunca sabah geç uyandık. Sabah kahvaltısından sonra yola koyulduk.
Daha önceki yurt dışı gezilerimden edindiğim izlenim. Metro istasyonlarının şehrin dışında olan son duraklarına yakın yerlerde ücretsiz otoparklar ya da geniş araba park etmeye uygun sokak ve caddeler var. Budapeşte içinde aynısını denedim ve tuttu. Şehre yakın olsun metro parası vermeyelim diye düşünüp Kırmızı metrodaki Keleti Polyaudvar istasyonunun navigasyona işaretledim. Akşam girmeyi planlamıştım öyle de oldu. Şehre yakın yolun kenarı hep park yeri tam yerine düştüm dedim. Biraz etrafı keşfe çıkında kazın ayağının o kadar uzun olmadığını anladık. Gündüzleri paralı ve 3 saatten fazla arabanın park etmesi yasak. Yaya olarak etrafı 30-40 dakika dolaştım araba park edecek uygun bir yer için ama nafile. Hemen B planın devreye girdi. Geceyi burada geçirip sabah yeşil hattın son durağına yola koyulduk. Yol kenarında uygun bir yer bulup arabayı park ettik. Yan tarafında okul varmış. Okulun şifresiz wifi'inden yararlandık. Bazen kopmalar olsa da internetimiz vardı.
Metro hattının son durağında geceleyecek yer seçerken metro hatlarının bazılarında şehirler arası tren istasyonu ya da otobüs durağı bulunuyor. Buralarda yol üzerinde kalmamaya biraz uzak kalmaya özen gösterdik. Kelenfold yeşil metronun son durağından hem otobüs hem tren başka şehirlere de gidiyordu. Biz son duraktan biraz uzaklaştık. Yeşil Metro son durağı kelenfold 7-8 dakika yürüme mesafesindeydi.
Arabayı park ettğimiz sokağın başından tramway (sanırım 19 ve 49 numaralı ) geçiyordu. Biz çarşıya giderken ikisini de kullandık.
kaldığımız sokağın koordinatı:
47°28'10.1"N 19°01'25.3"E

47.469460, 19.023694

Kırmızı arabanın durduğu yerde kaldık.
foto google alıntı.
Upload 2018 8 20 10 27 46

Son düzenleme:

Etiketler
Arabayı park ettik etmesine ama şehre nasıl gideceğiz. Kelenfold istasyonuna gittik. Makinelerden bilet alınıyor. Makinelerde İngilizce, Almanaca ve birkaç dil daha var ama Türkçe yok. Uzun uğraşlar sonucunda
4150 HUF'a (Macar Forinti) (72 TL) bir kişi için 3 günlük bilet aldık. Lazım olur diye bankamatikten 10000 forint çektim. (37 dolar)
Üç günlük sınırsız biniş metro+tramway+otobüs biletini alınca Budapeşte'yi gezmek için bir engel kalmadı.

BUDAPETE MACARSTAN 23 07 2018 4

BUDAPETE MACARSTAN 23 07 2018 5

BUDAPETE MACARSTAN 24 07 2018 1

Son düzenleme:

Budapeşte'de Hoff On otobüs biletini aile için iki günlük 58 avroya aldım. Hoff on otobüsle iki hatta da dolaştık. Otobüste Türkçe anlatım vardı. Yağmur yağarken şehri dolaştık.
Astorya tarihe tanıklık etmiş bir otel aynı zamanda burada metro durağı da var. Şehrin merkezi sayılır.

BUDAPETE  23 07 2018 36

BUDAPETE  23 07 2018 54

BUDAPETE  23 07 2018 77

BUDAPETE  23 07 2018 114

BUDAPETE  23 07 2018 120

BUDAPETE  23 07 2018 124

Mehmet Bey, yazinizi ilgiyle takip ediyoruz. Nis ve Belgrad'da bizim verdigimiz bilgilerin isinize yaramasina cok sevindik. Sizin bu yazinizdaki bilgilerden de biz faydalanacagiz bir gun. Guzel paylasimlariniz icin tesekkur ediyoruz.
Cigdem & Gurkan

Gürkan Bey ilginize çok teşekkür ederim. Burada paylaşılan bilgilerden mutlaka birileri az ya da çok faydalanıyor. Ben de bilgi paylaştıkça çoğalır mantığıyla paylaşıyorum. Sizin Yazdığınız kadar ayrıntılı bilgi veremesem de en azından kaldığım yerleri paylaşıyorum. Belki birilerinin bir gün işine yarar diye.

Budapeşte'de ilk gün güneş batmadan karavana döndük. 12 yaşındaki kızım gezmekten fazla hoşlanmıyor. Hoff on otobüsle dolaşmak onun işene geldi. İlk gün acemiliği atınca kendimize güvenimiz geldi ikinci ve üçüncü günlerde kendimizi daha özgür hissettik. Ne de olsa dil bilmeden bilmediğimiz yerleri geziyoruz.
19 VE 49 numaralı tramvayları artık rahatlıkla kullanabiliyoruz.
KAHRAMANLAR MEYDANINDAN (HÖSÖK TERE)

BUDAPETE MACARSTAN 24 07 2018 9

BUDAPETE MACARSTAN 24 07 2018 10

BUDAPETE MACARSTAN 24 07 2018 19

Son düzenleme:

Gezimize başlarken Budapeşte ve Viyana mutlaka görüşmesi gereken yerler olarak düşündük. Birinci Şehri Budapeşte'yi sonrunsuz şekilde gezmiş olduk. Şİmdi sırada Viyana var.
Gideken de Bratislavaya uğrayacağız. Estergona Türkiye saatiyle 18 gibi ulaştık. Bilgisayardan koordinatlarını işaretlediğim yere navigasyon bizi götürdü. Navigsyonun bizi yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum ama yoldan dönmedim çünkü Estergon Kalesi geride kalmıştı. Navigasyonu dinledim. Hedefine ulaştınız dediği yerde çeşme vardı. Tuna nehri 50 metre kadar uzakta bisiklet yolu ve park olan bir yer. Bizim de su bitmişti. Suyu doldurduk. Çamaşırlar yıkandı.
Koordinat:
47°48'45.6"N 18°44'47.0"E

47.812670, 18.746397

Geceyi burada geçirmeyi düşündüm ama akşam sivrisinekler basında tası tarağı toplayıp düştük yola. Kalacak bir yer bakarken kendimizi Tuna nehrinin üzerinde dolayısıyla Slovakya'da bulduk. biraz gittikten sonra TEMPO marketin otoparkını görüp geceledik.
kaldığımız yerin koordinatı:
7°47'25.8"N 18°42'47.8"E

47.790488, 18.713283

Foto google'den alıntı.
Upload 2018 8 20 15 53 37

Son düzenleme:

Navigayonu ücretsiz yola ayarlayıp düştük yola. Fazla uzak değil ama ben Viyana'ya akşam üzeri mesai saati sonrası girmek istiyorum. Onun için yavaş gittim Bratislava'da da fazla görülecek yer yok. Şehri arabayala dolaştık, kaleyi dışarıdan gördük. Zaten yakınlarda araba park edecek yerde yoktu.

Viyana'da park yeri için birkaç alternatif o da olmazsa campinge girmeyi düşündük. Estergon'dan suyu doldurmuştuk Viyana'da 3 gün kalacağız yaklaşık 270 litre suyumuz var. Bize üç gün yeter. Kalacak yeri de bulduk mu bundan iyisi Şam'da kayısı.
Şehre yakın diye U3 (turuncu) metronun son durağı Simmering çevresinde kalınacak yer bakılacaktı. Simmering biraz ilerde Kemetoryumla mezarlık arasında ücretsiz oto parkı bulduk.
koordinatı:
48°09'26.2"N 16°26'16.5"E

48.157271, 16.437911

Arkada görünen kırmızı mercedesin arkasında gölgede kaldık.
Biraz etrafı inceledik.
Tramvay geçiyor ama bilet nereden nasıl alınacak.
Parkta çocuğunu gezdiren Samsunlu bir Türk'e rastladık. Tramvay için biletin nereden alınacağını sorduk. İlerde içinden alınıyor, dedi. Ben de metro istasyonunun içinden alınacağını anladım. Ama istasyon bina felan yoktu. Durağa gidip insanlar ne yapıyor diye baktım. İçinde avro ile bilet satıldığını gördük ve oh çektik. Ertesi günü sabah durağa gidip tek binişlik 4 bileti sanırım 6 avroya aldık. Alınan biletler tramvay içindeki makine de okutuluyor.
Merkeze gidince 3 günlük bilet aldık. Sanırım 15 yaşına kadar ücretsiz, öğrenciye indirimli fiyatlar aşağıda üzerinde yazıyor.

VYANA AVUSTURYA 30 07 2018 30

VYANA KART

Viyana kart metro+tramvay+otobüste geçerli ve sınırsız biniş imkanı sunuyor 3 gün boyunca.benim kaldığım yerde kalınacaksa ve iyi bir plan yapılırsa Viyana kartı almaya gerek yok. Tek tramvayla zaten şehir merkezine gidiliyor. Günlük 3 avro dokuz avro eder. başka yere de gidilse 12 avro da araya gitse yaklaşık yirmi avro eder. Ben çocuklar olduğu için aldım. Çabuk yoruluyorlar. Merkezde de yakın olmasına rağmen metroya bindik.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri