2010 Peugeot Boxer L4h3 Yapımı-vanbartu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanBartu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,670

vanBartu

Ana Kamp
Herkese merhaba,

Nasipse ailecek keyifle seyahat edebileceğimiz bir motokaravan yapmayı planlıyoruz.

İlk iş olarak yaklaşık bir senelik arayışın sonunda 2010 model Peugeot Boxer 17 metreküp panelvanımızı satın alarak işe başladık. Bizim için büyük bir adım tabi. Onca zaman düşük kmli hırpalanmamış bir panelvan bulmak zordu. İş ciddiye binince biraz korkmadık da değil ama "vanBartu" şu anda kapımızın önünde duruyor.

Tam zamanlı çalıştığım için ancak haftaiçi akşamları ve haftasonu tüm gün çalışabiliyorum. Havalar soğudu, kar yağdı vs. derken 2 haftayı geçirdik. Aracımızın içi çok pisti ama temizledik sayılır.

Komple kaporta boya işlemine yakında başlayacağız gibi görünüyor. Kronik motor kaputtan arka kapıya kadar boya atma problemi maalesef vanBartu'da da var.

Buradan sizlere süreç ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Fotoğraf 1: Gaziantep'te satıştan sonra baklava alırken çekildi. :smiley:

IMG 4476

IMG 4458

IMG 4465

IMG 4491

IMG 4504

IMG 4531

Herkese merhaba,

Nasipse ailecek keyifle seyahat edebileceğimiz bir motokaravan yapmayı planlıyoruz.

İlk iş olarak yaklaşık bir senelik arayışın sonunda 2010 model Peugeot Boxer 17 metreküp panelvanımızı satın alarak işe başladık. Bizim için büyük bir adım tabi. Onca zaman düşük kmli hırpalanmamış bir panelvan bulmak zordu. İş ciddiye binince biraz korkmadık da değil ama "vanBartu" şu anda kapımızın önünde duruyor.

Tam zamanlı çalıştığım için ancak haftaiçi akşamları ve haftasonu tüm gün çalışabiliyorum. Havalar soğudu, kar yağdı vs. derken 2 haftayı geçirdik. Aracımızın içi çok pisti ama temizledik sayılır.

Komple kaporta boya işlemine yakında başlayacağız gibi görünüyor. Kronik motor kaputtan arka kapıya kadar boya atma problemi maalesef vanBartu'da da var.

Buradan sizlere süreç ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Fotoğraf: Gaziantep'te satıştan sonra baklava alırken çekildi. :smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 634801

Bugün şoför mahali üstünü tamamen söktük. İyi ki sökmüşüz. Tavandaki iki yuvarlak delikten birinin tıpası olmadığından içeri hafif su almıştı yağmurdan sebepli. Bu tıpayı temin edip deliği kapatmak elzem.
D5A95A96 34DD 4941 99F6 DFA4EF577BFF

Aracınız hayırlı olsun.

9 yaşında aldıǧım (1997 model) şimdiki karavanım Sprinter’in içi bu kadar temiz deǧildi.

Kolay gelsin, başarılar.

Herkese selam,

Biz aracımızın içinin temizliğini bitirdik. Antipas ve boya işlemlerimizi tamamladık.

Şimdi sırada kaporta, dış boya için bir usta bulmak ve beklemek.

Dosya 000
Dosya 001

Herkese merhaba,

Aracı alışımızın üzerinden yaklaşık 5 hafta geçti.
Geçen haftada az zaman bulabildiğimizden araç tabanındaki delikleri Dayson ile kapadık. Üzerlerini alüminyum bant ile kapadık.
Akümüz zayıftı. Yine Mutlu Akü tercih ettik 100A. Fotoğraf eskisi. Çıkarmışken havuzunu da temizleyelim dedik.
Montajı akşam yaptığımdan fotoğraflamak kısmet olmadı.
IMG 4862
IMG 4889
IMG 4897

Kaporta-boya işlemleri için anlaşmamızı yaptık.
1 hafta vücutlarımızı dinlendirip vanBartu'nun yeni haliyle karşılaşacağız.

Ama renk konusunda hala karar veremedik. Sizlerin de önerisi varsa fotoğraflar ile paylaşırsanız mutlu oluruz.

Sevgiler.

IMG 4864

Tekrar merhaba,

Elektrik projemizi aşağıdaki gibi şekillendirdik. Üstadlar inceleyip yorum yaparlarsa çok seviniriz.

20210212 150933710 iOS

Ekli dosyalar

• Bartu Karavan v1.0.pdf
    583 KB · Görüntüleme: 306
Son düzenleme:

Ha unutmadan;

Arka tarafta U şeklinde yaşam alanımız olacak. Sağ ve sola 2 adet Berhimi 90x50 cm. pencere,

Mutfak girişte L şeklinde olacak ve buraya da 110x45 cm. Berhimi pencere,

Mutfak alanına 40x40 Skymaxx ışıklı,
Oturma alanına yine 40x40 Skymaxx ışıklı heki siparişlerimizi verdik.

Kaporta boya işlemleri öncesi kesim olacak ve araç boyası tamamlandıktan sonra montaja başlayacağız.

1 hafta dinlenme başlasın :smiley:

Tekrar merhaba,

Elektrik projemizi aşağıdaki gibi şekillendirdik. Üstadlar inceleyip yorum yaparlarsa çok seviniriz.

Ekli dosyayı görüntüle 635007

Elektrik şemalarını incelerken ilk önce elektrik alınan ve elektrik verilen yerlere bakmaya kendimi alıştırdım. Kamp alanı besleme ünitesi yazdığınız yer elektrik alınan yerse oraya fiş resmi değil priz resmi koymakta fayda var. Bunları yazmamın nedeni karavan elektriğini kendisi yapan amatörleri yanıltabilirsiniz ve elektriğe çarpılmalarına sebep olabilirsiniz.:(

Ha unutmadan;

Arka tarafta U şeklinde yaşam alanımız olacak. Sağ ve sola 2 adet Berhimi 90x50 cm. pencere,

Mutfak girişte L şeklinde olacak ve buraya da 110x45 cm. Berhimi pencere,

Mutfak alanına 40x40 Skymaxx ışıklı,
Oturma alanına yine 40x40 Skymaxx ışıklı heki siparişlerimizi verdik.

Kaporta boya işlemleri öncesi kesim olacak ve araç boyası tamamlandıktan sonra montaja başlayacağız.

1 hafta dinlenme başlasın :smiley:
Hayırlı uğurlu olsun. Takipteyim. Skymaxx seçme sebebiniz sadece ışıklı olması mıdır ?

Hayırlı uğurlu olsun. Takipteyim. Skymaxx seçme sebebiniz sadece ışıklı olması mıdır ?
Merhaba. Teşekkür ederiz.

İlk olarak Remis Vario2 baktık ancak stoklara Nisan ayında ancak gelebileceğini ilettiler.
Sonra Dometic inceledik. Biraz pahalı geldi.
Fiamma da yoktu.
SkyMaxx biraz zorunluluk oldu gibi. Aslında ışıklı olması işimize gelmedi değil. Tek sıkıntısı -bize göre- beyaz ışık olması. Acaba gün ışığına dönüştürülebilir mi?

Merhaba. Teşekkür ederiz.

İlk olarak Remis Vario2 baktık ancak stoklara Nisan ayında ancak gelebileceğini ilettiler.
Sonra Dometic inceledik. Biraz pahalı geldi.
Fiamma da yoktu.
SkyMaxx biraz zorunluluk oldu gibi. Aslında ışıklı olması işimize gelmedi değil. Tek sıkıntısı -bize göre- beyaz ışık olması. Acaba gün ışığına dönüştürülebilir mi?
Malesef o konuda tecrübem de bilgim de yok. Ben de aracıma heki arıyorum şu aralar ama ne markada ne modelde netleştiremedim. Hatta geçenlerde gidip minibüs servislerde kullanılan tavan havalandırma camlarına da baktım. Fiyat olarak neredeyse 3te1i. Kafam karışık bu konuda malesef.

Malesef o konuda tecrübem de bilgim de yok. Ben de aracıma heki arıyorum şu aralar ama ne markada ne modelde netleştiremedim. Hatta geçenlerde gidip minibüs servislerde kullanılan tavan havalandırma camlarına da baktım. Fiyat olarak neredeyse 3te1i. Kafam karışık bu konuda malesef.
Evet yarı fiyatı veya 1/3 gibi fiyatı var ancak bizim içimize sinmedi o tarz bir havalandırma. Bütçeye göre tercihler değişebilir ama gün sonunda üç aşağı beş yukarı hepsi aynı işe yarıyor. Projelerimizi durdurmasın tercihler :smiley:

Evet yarı fiyatı veya 1/3 gibi fiyatı var ancak bizim içimize sinmedi o tarz bir havalandırma. Bütçeye göre tercihler değişebilir ama gün sonunda üç aşağı beş yukarı hepsi aynı işe yarıyor. Projelerimizi durdurmasın tercihler :smiley:
Yok bu sevda kolay kolay durmaz :smiley: hekileriniz elinize ulaşınca bir ricam olacak. Ağırlığını ölçüp yazabilir misiniz rica etsem? Çünkü benim aracın tavanı polyester güneş paneli ve hekinin toplam ağırlığını hesaplamak istiyorum. İleride sorun çıkartmaması için. Şimdiden teşekkürler. Kolaylıklar diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR