2007 Cherokee 2.8crd Ile Aranızdayım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogancankapici Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,901

dogancankapici

Yeni Üye
Merhaba,

Foruma JEEP hakkında araştırma yaparken rastladım, değerli bilgilerin olduğunu düşünerek foruma üye oldum.
İstanbul'dan katılmaktayım, ilk defa JEEP kullanıyorum. Sizlerden ricam,
Nelere dikkat etmeliyim ?
Şehir içinde daha çok kullanmaktayım, arazi vitesi nasıl kalmalı ?
Arazi vitesi nasıl kullanılır ?
4Lo, +4Part Time, 4full time, 2wd, N, bunlar neleri ifade eder ve nasıl kullanılmalı ?

Son olarak,
Araç kasisden geçerken veya bozuk yollarda arkadan sürekli bi şıngırtı, gacır gucur ses gelmekte ve rahatsız edici boyutta. Neden kaynaklanabilir ? Araç içinde herhangi bir boşluk, gevşeklik bulamadım.

Şuanlık bu sorularım hakkında yardımcı olabilecek var ise memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Merhaba,

Foruma JEEP hakkında araştırma yaparken rastladım, değerli bilgilerin olduğunu düşünerek foruma üye oldum.
İstanbul'dan katılmaktayım, ilk defa JEEP kullanıyorum. Sizlerden ricam,
Nelere dikkat etmeliyim ?
Şehir içinde daha çok kullanmaktayım, arazi vitesi nasıl kalmalı ?
Arazi vitesi nasıl kullanılır ?
4Lo, +4Part Time, 4full time, 2wd, N, bunlar neleri ifade eder ve nasıl kullanılmalı ?

Son olarak,
Araç kasisden geçerken veya bozuk yollarda arkadan sürekli bi şıngırtı, gacır gucur ses gelmekte ve rahatsız edici boyutta. Neden kaynaklanabilir ? Araç içinde herhangi bir boşluk, gevşeklik bulamadım.

Şuanlık bu sorularım hakkında yardımcı olabilecek var ise memnun olurum, şimdiden teşekkürler.
aracınız hayırlı olsun , kazasız belasız kullanmanız dileği ile..

öncelikle kendinize iyi bir usta bulmak ile işe başlayın.. çünkü bu araçların dilinden anlamayan ellerde aracınız çok gider gelir...
çıkan sesler burçlardan olabilir daha doğrusu alt takımda bir sorunlar var ve iyi bir usta size yardım edecektir.
sormuş olduğunuz vites sorularının forumda çok detaylı anlatımları mevcut, sadece normal yol şartlarında 2wd de kullanım daha ekonomiktir, 4 part time daha emniyetlidir diye kısa bir cevap yazayım.

son olarak bu araçları (jeep ya da diğer 4x4 ler için konuşuyorum) bozulmaz, kırılmaz, kaldırımdan çukurdan hızlıca geçer bişi olmaz, çamurda çocuklar gibi şendir diye düşünmeyin.
evet kaldırımdan çok rahat çıkar, çamurda gider, tepeleri aşar ama düzgün, aracı kırmadan kullanmak gerekir, aksi halde "bu araçlar da amma masraflıymış, habire bişi çıkartıyor" diyen guruba dahil olabilirsiniz.

aracınız hayırlı olsun , kazasız belasız kullanmanız dileği ile..

öncelikle kendinize iyi bir usta bulmak ile işe başlayın.. çünkü bu araçların dilinden anlamayan ellerde aracınız çok gider gelir...
çıkan sesler burçlardan olabilir daha doğrusu alt takımda bir sorunlar var ve iyi bir usta size yardım edecektir.
sormuş olduğunuz vites sorularının forumda çok detaylı anlatımları mevcut, sadece normal yol şartlarında 2wd de kullanım daha ekonomiktir, 4 part time daha emniyetlidir diye kısa bir cevap yazayım.

son olarak bu araçları (jeep ya da diğer 4x4 ler için konuşuyorum) bozulmaz, kırılmaz, kaldırımdan çukurdan hızlıca geçer bişi olmaz, çamurda çocuklar gibi şendir diye düşünmeyin.
evet kaldırımdan çok rahat çıkar, çamurda gider, tepeleri aşar ama düzgün, aracı kırmadan kullanmak gerekir, aksi halde "bu araçlar da amma masraflıymış, habire bişi çıkartıyor" diyen guruba dahil olabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, bu mesajı yazdıktan sonra forumda detaylı gezindim. Çoğu bilgiye sahip oldum. İstanbul içerisinde kullanacağım, her zaman titizlikle bakarım aracıma. İlk iş iyi bir usta bulmak gerek ..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

öncelikle size hangisi yakın ise aşağıdaki servislerden biri ile gidip tanışın, ufaktan araca baktırın derim.
genelde para bile almazlar sorun tespiti ve detaylı inceleme için. aklınıza yatan ile de ufak tefek işlemlere başlayabilirsiniz.
büyük parça değişimleri için mutlaka internette parça fiyatı araştırın, gerekirse kendiniz alıp götürün.

maslak sanayi Dayı jip
bostancı sanayi Aygün jip Secaattin Usta
Sefaköy sanayi Yıldız jip Yusuf usta

eğer vıcıvıcıvıcı diye ufak tefek yol bozukluklarında ses geliyorsa onun nedeni, bagaj kapısının döşemesinin ardındaki metal kapak gergilerinin yapıştırcılarının özelliğini kaybetmeye başlaması. aralarına sert sünger koyarsanız düzelir. yok eğer dışarıdan biryerden gelen şangırtı gıcırdı vs duyuyorsanız, aracın süspansiyon elemanlarını ve burçlarını kontorol etmeniz lazım. çünkü bu araçlar sağlamken hiç ses gelmiyor. bizimkisi böyle. 165 bin km de. limited. 2004.

eğer vıcıvıcıvıcı diye ufak tefek yol bozukluklarında ses geliyorsa onun nedeni, bagaj kapısının döşemesinin ardındaki metal kapak gergilerinin yapıştırcılarının özelliğini kaybetmeye başlaması. aralarına sert sünger koyarsanız düzelir. yok eğer dışarıdan biryerden gelen şangırtı gıcırdı vs duyuyorsanız, aracın süspansiyon elemanlarını ve burçlarını kontorol etmeniz lazım. çünkü bu araçlar sağlamken hiç ses gelmiyor. bizimkisi böyle. 165 bin km de. limited. 2004.

Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler,
Önde değil de arka taraftan bozuk yollarda ve özellikle kasislerden hafif hızlı geçtiğimizde sanki aracın arkası havalanıp tekrar yerine oturur gibi şangırtı yüksek sesli rahatsızlık veriyor. Şuanda aracı kullanmamaktayım(aktif olarak) yağ filtre bakımı zamanında hepsine baktıracağım.

Aradığım cevabı buldum sanırım. Bunuda bot ettim bir kenara o vıcıvıcıvıcı ses bendede aynı tarif ettiğiniz şekilde var. Döşemenin altındaki metal kapak gergisi demişsiniz pek anlamadım ama komple söküp bakarım yani. Çünkü aracımın başka yerinden değil resmen tarif ettiğiniz yerden geliyor o ses.

Aradığım cevabı buldum sanırım. Bunuda bot ettim bir kenara o vıcıvıcıvıcı ses bendede aynı tarif ettiğiniz şekilde var. Döşemenin altındaki metal kapak gergisi demişsiniz pek anlamadım ama komple söküp bakarım yani. Çünkü aracımın başka yerinden değil resmen tarif ettiğiniz yerden geliyor o ses.

Merhaba,

Aracı haftasonu gösterdim, burçlardan geliyor. Aracı mutlaka lifte kaldırtıp baktırmanız gerekiyor. Burçlar 125-150₺ arası, eğer viraj lastiklerindense 25-50 tl arası değişiyormuş.

Merhaba,

Aracı haftasonu gösterdim, burçlardan geliyor. Aracı mutlaka lifte kaldırtıp baktırmanız gerekiyor. Burçlar 125-150₺ arası, eğer viraj lastiklerindense 25-50 tl arası değişiyormuş.

Fiyatlar gayet iyiymiş ya sevindim walla. Büyük araca biniyoruz diye fiyatlarda büyüktür diye tagmin ediyordum ama iyiymiş. Paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim.

genel olarak araca baktırdınız mı?
sizin için sorun değil ise hangi ustaya gittiniz ve yaklaşımları nasıldı?
bunu sordum çünkü konuyu okuyan diğer kişilere de bir örnek oluşturmuş oluruz.

lastiğin asılı olduğu arka kapak yok mu? bagaj kapısı diyelim. onun iç plastiğini sökün görürsünüz gergileri. destek amaçlı. last,ği sökün mesela vıcı vıcı sesi gelmez. oradan geliyor o ses. ben 3 ay uğraşıp bulmuştum en sonunda. zaten o vıcıvıcı sesleri ancak arka kapaktan gelir bu arabalarda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri