2. Opel Frontera Buluşması ( Likya Yolları ; 22 - 28 Haziran 2013)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan balikay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,085

balikay

0530 7458572
Yer
Kilis
Sevgili Fronti Sevdalıları......

2012 yılında 1.Frontera Buluşması-Tuz Gölü ardından, 2013 yılı 2.Frontera Buluşması-Likya Yollarında gezimizi Emre kardeşim (mrdnmz) ile planlayarak sizinle paylaşmak istedik.

Gerçi planın ağır yükünü Emre kardeşim (mrdnmz) çekti. Bana sadece reklamı kaldı. Emeğine yüreğine sağlık emrem....

Bu sefer ki buluşmamız daha detaylı. Tam bir yaz kampı olacak inşallah. 2012 nin ve 2013 ün kışının sıkıntı ve gerginliğini yorgunluğunu atalım mı.?

Off-road yaşam tarzında az da olsa Frontera da var diyelim mi.?

Gezi detaylarını ilerleyen günlerde açıklanacaktır...

Katılacak arkadaşlarımızın aşağıda ki link vasıtası ile kayıtlarını yapmaları önemle rica olunur.

https://docs.google.com/forms/d/10a4IriN0CebeYa4nwVWZQvl_sYKzZZY3dEsZzTfd3Pg/viewform

İyi Etkinlikler şimdiden.

Linkte açılan sayfanın örnek görüntüsü;

Ekli dosyalar

• 2. Opel - Frontera Buluşması Katılım For
    2. Opel - Frontera Buluşması Katılım For
    58.6 KB · Görüntüleme: 615

Etiketler
2013 OPEL FRONTERA 4x4 TURKEY GEZİ PLANI
22-28 HAZİRAN 2013
(OPEL LİKYA YOLUNDA)

PROGRAM
1nci Gün SALDA GÖLÜ
2nci Gün BEYDAĞLARI
3ncü Gün MADEN KOYU
4ncü Gün FİNİKE
5nci Gün PATARA / SAKLIKENT
6ncı / 7nci Gün ÖLÜDENİZ / BABADAĞ

SPONSORLARIMIZ :

1- OTEC OPEL OPEL Özel Servisi – Gezi öncesi check-up ve genel bakım
ve Yol boyunca Back Up Aracı ile geziye eşlik

2-

GEZİ İLE İLGİLİ GENEL HATIRLATMALAR VE KURALLAR

GENEL HATIRLATMALAR

- CB ve PMR kodumuz kanal 06 ır. Yani hem el telsizleriniz de hem de araç telsizlerinde 06ncı kanalı ayarladığınızdan emin olunuz.
- OPEL FRONTERA 4x4 TEAM Kıyafetlerinizi sakın UNUTMAYIN. Olmayanların ise 2014 buluşmasına kadar en kısa zamanda tamamlarız…
- LOGO eksiğiniz var ise önceden bize bildirin ki getirebilelim.
- 2013 Gezi Logomuz istisnasız her araçta olacaktır. Salda Gölün’deki buluşmada dağıtılacaktır.
- Araçlarınız ile katılacağımız bu gezinin tadını doyumsuz alabilmek için ARAÇ EVRAK işlemlerinde herhangi bir eksiklik olmaması gerekmektedir. (Kasko aramıyoruz ama muayene ve zorunlu trafik sigortası v.b. işlemlerin tam olması gerekmektedir.)
- Mümkünse araçlarımızda gerek duyabileceğimiz ekipmanlar (mapalar, kürek, strap, kafa lambası, gece kampı için aydınlatma araçları, vb…) bulunması uygun olur.
- Araçlarımızın yakıtlarının her yola çıkış öncesi FULL olması gerekmektedir.
- Yiyecek/içeceklerimizin yanımızda olması gerekmektedir.
- Yol durumuna göre rota değişebilir.
- Genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.
- OFF ROAD kısımlarında sizi yönlendirecek olan kişinin talimatlarına uyum grup ve aracınız için önemlidir.

KONVOY KURALLARI

1- Konvoyumuz da bir LİDER olur ve konvoy içindeki yerini kendi belirler.

2- Konvoyumuz da bir REHBER olur ve önde gider. Özel durumlarda rehber ve lider aynı kişi olabilir.

3- Konvoydaki araçların sırası, lider tarafından telsiz, vinç, motor gücü, ağırlık, pilotların tecrübeleri gibi kıstaslar göz önüne alınarak yapılır ve tüm gezi boyunca olağan haller dışında bu sıralama bozulmaz.

4- Konvoyda uyulması gereken en temel kural, konvoyun bütün halinde kalmasıdır. Hiç bir araç lidere haber vermeden ve çok gerekli olmadıkça konvoydan ayrılamaz, duramaz ve konvoy düzenini bozucu hareketler yapamaz.
5- Konvoyun hızı en yavaş aracın hızına göre ayarlanır.

6- Konvoyu oluşturan araçlar, kısa farları açık olarak yol alırlar.

7- Konvoyumuzda BUDY sistemi uygulanır yani konvoydaki her araç arkasındaki araçtan sorumludur. Arkasındaki araçta bir sorun olduğu durumlarda telsizle ya da dörtlü ikaz flâşör lambasını yakıp ve uzun-kısa far yakarak araçtan araca silsile yoluyla liderin uyarılmasını sağlayarak, uygun şekilde sağ tarafa yol sathını terk ederek durup bekler. Kavşaklarda, özellikle araçlar arasındaki mesafenin uzadığı durumlarda her araç, arkadaki aracın dönülen yönü gördüğüne emin olmalı, gerekiyorsa bekleyip arkadaki araç geldiğinde hareket etmelidir. Her araç bilmelidir ki; kendisinde bir sorun olduğunda, önündeki araç bunu görecek ve sorunu gidermek için gerekenleri yapacak!"

8- Özellikle tek şeritli yollarda, konvoy dışı hızlı giden araçların sollamalarını kolaylaştırmak için, konvoydaki araçların arasında iki araç girebilecek kadar uygun boşluklar bırakılmalıdır.

9- Offroad koşullarındaki dere, çamur ve engel aşma gibi "özel geçiş etaplarında", bir araç etabı bitirmeden diğeri kesinlikle giremez.

10- Dere, çamur v.b. etapların geçişinde yönlendirmelere kesinlikle uyulması zorunludur.

11-Tüm kararlar LİDER tarafından, kendi belirlediği sistemle verilir. Lider, konvoydaki bir araçta oluşabilecek arıza durumunda, konvoyun tamamının beklemesine veya arızalı aracın (ve gönüllülük esasına göre bir budy) kalarak konvoyun devam etmesine karar verebilir.

12- Lider, "KONVOY KURALLARI" na uymayan aracı ve/veya sürücüsünü "OYLAMA” yaparak konvoydan çıkarabilir.

13- Konvoy’daki her aracın SPONSOR larımıza ve gezimize ait STICKER’ları taşıması ZORUNLUDUR.

14- Özel durumu olanlar (diabet, alerji, v.b.) durumu mutlaka yola çıkmadan önce LİDER’e bildirmeleri gerekmektedir.

PROGRAM

1. GÜN : SALDA GÖLÜ

RAKIM: 1193mt.

Buluşma / Tanışma / Kaynaşma / Özlem Giderme

Salda Gölü Keşif Gezisi
Gün : 22.06.2013 Cumartesi
Başlangıç Yeri : Salda Gölü
Bitiş Yeri : Salda Gölü
Başlama Saati : 10:00
Toplam Km : 80km
Toplam Süre : 4 Saat

Buluşma için gece yol alınacağından çok yorucu olmayan bir Salda Gölü Keşif Gezisi yapılacak. Göl etrafında atılacak tam bir tur ve seyir tepesi ziyaretinden sonra bizim için ayrılan Kamp Alanına geçerek yerleşecek ve akşama hazırlanacağız. Bu arada dinlenmek isteyenler için de fırsat yaratmış oluyoruz.

Kamp alanımızın tertibi ve düzenine de dikkat ediyor ve temizliğine de önem gösteriyoruz.

Dileyenler göl de yüzebilir.

Salda Gölü Türkiye’nin EN DERİN, EN SERİN, EN TEMİZ gölüdür ve yapısı itibari ile aynı özellikleri taşıyan en yakın yer MARS!!! Ta bulunmaktadır... Eşsiz turkuaz mavisinin en güzelini görebileceğimiz bu eşsiz yer 47m2 lik yüz ölçümüne sahip ve denizden yüksekliği 1193 metredir. Salda Gölü 1989 yılında ayrıca SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Yapacağımız bu keşif gezisi sırasında Salda Gölünün koruma altında olduğunu unutmadan araçlarımızı da özenle kullanmamız gerekiyor. Tekerlek izimizin bile 100 yıl bozulmadan kalabildiğini unutmuyoruz…

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Alışverişlerimizi lokal yerlerden yapmaya çalışalım.
- Araçlarımızda gerek duyabileceğimiz ekipmanlar lütfen bulunsun.
- Konaklama alanımızda WC ve DUŞ gibi olanaklar mevcuttur.
- Çöp Disiplinine azami özen gösterelim.
- Konvoy kurallarına MUTLAK suretle uyalım.
-

2. GÜN : SALDA GÖLÜ – BEYDAĞLARI

Beydağları Keşif Gezisi / Kamp Alanı Seçimi

RAKIM: 1800mt.

Gün : 23.06.2013 Pazar
Başlangıç Yeri : Salda Gölü
Bitiş Yeri : Beydağları Milli Parkı
Başlama Saati : 09:00
Toplam Km : 240km
Toplam Süre : 5 Saat

BEYDAĞLARI

Beydağları ile ilgili çok da fazla söze gerek yok. Birçok programında çekim alanı olan Beydağları için bizim formatımıza en uygun örnek ZOR YOLLAR programının 17nci bölümüdür.

Keyifli seyirler. http://youtu.be/7FJJfs6J9zU

Bizim rotamız da Sinan Değirmenlerinden geçmektedir ve sonrasında grup kararı ile BEYDAĞLARI ’nda kamp yapılacak olan yer belirlenecektir.

Bugün %40 On-Road ve %60 Off-Road ağırlı bir rotamız var. Beydağlarına gidiş için seçilen rota üzerinde duraklamalarımız da olacağından en kısa yol seçilmiştir.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Gıda ihtiyaçlarımız için Pazar günü olması sebebi ile bölgenin en meşhur halk pazarlarından biri olan ÇAKIRLAR ’da mola verilecektir.
- Konaklama alanı DAĞ olduğundan WC ve/veya DUŞ gibi bir ortam yoktur.
- BEYDAĞLARI için de genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.
- OFF ROAD kısımlarında sizi yönlendirecek olan kişinin talimatlarına uyum grup ve aracınız için önemlidir.

3. GÜN : BEYDAĞLARI – TEKİROVA – MADEN KOYU

TEKİROVA KOYLARI

RAKIM: 1800- 0mt.

Gün : 24.06.2013 Pazartesi
Başlangıç Yeri : Beydağları
Bitiş Yeri : Maden Koyu
Toplam Km : 100km
Toplam Süre : 6 Saat

Bu bölge özellikle Off Road yapanlar arasında meşhur olan ve donanımsız araçların pek cesaret edemediği bir rotadır. Çok güzel geçişler ve sürüşler ile devam edeceğiz.

Bugün %90 Off Road yapılacağından hem olabildiğince zor hem de keyfine doya doya varacağımız kadar uzun bir rotamız var.

Kamp alanımızdan çıktıktan sonra benzin istasyonunda mola ve ihtiyaçların giderilmesinden sonra (özellikle YAKIT) off road başlayacak ve hedefimiz Kamp’ta yapmayı planladığımız MADEN KOYU olacak. Ancak bu rota üzerinde sırası ile 5 adet koy bulunduğundan fazlaca vaktimizi alacaktır. Bu parkur aynı zaman da tüm dünyaca meşhur Likya Yolu’nun da son kilometreleridir. Yol umuz boyunca her tür milletten yürüyüş yapan, bisiklete binen ve ya bizim gibi 4x4 araçları ile bu güzelliğin tadını çıkaranlarla karşılaşacağız.

Maden Koyu eskiden sadece yat turizminin bir durak noktası iken 4x4 araçlar sayesinde artık daha ulaşılabilir olmuştur.

Yine bu yüzden özellikle yaz aylarında da yoğun bir trafiği vardır…

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Maden Koyu yoluna girilmeden önce TÜM İHTİYAÇLARIN karşılanmış olması gerekmektedir. Koy en yakın yerleşim birimine bir hayli uzaktadır.
- Kamp için Maden Koyu’nun müsait olmaması durumunda yol üzerindeki koylardan biri seçilebilir.
- İçme suyu için yol üzerinden çeşmeler mevcut olup BEYDAĞLARI ’nın suyu meşhurdur.
- Sürüş KUM/ÇAKIL ağırlıklık olup zaman zaman Dere geçişleri ve sel dolayısı ile yıkılan köprülerin de yanından geçilecektir. Yani EKİPMAN ÖNEMLİ’dir.
- Maden Koyu için de genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.

4NCÜ GÜN MADEN KOYU – ULUPINAR – FİNİKE

St.Nicolas (Noel Baba) ve Muhteşem Akdeniz Kıyıları

RAKIM:0-300mt.

Gün : 25.06.2013 Salı
Başlangıç Yeri : Maden Koyu
Bitiş Yeri : Finike
Başlama Saati : 10:00
Toplam Km : 80km

Yine güne Off Road ile başlayacak ve muhteşem bir sürüş sonrası Antalya-Finike karayoluna bağlanacağız. Sonrasında rotamızı Türkiye’nin narenciye bahçesi olan FİNİKE’ye Olimpos ve Mavikent üzerinden yapıyoruz. Güzergah üzerinde oldukça bakir koylar ve upuzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun kumsallar ve gizli koylar bizi bekliyor.

İstenilen yerde mola verilerek denize girebilir ya da Gelidonya Feneri’ne gidilebilir. Yol’umuz üzerinde yine yakıt molası verecek ve akşam konaklama yapacağımız Finike ‘nin XXXX Köyü ne ulaşıyor ve konaklama yapacağımız alana geçiyoruz.

Burası iki dağ arasında kalan meşhur Akdeniz güneşinin ulaştığı ancak etrafını çevreleyen dağlar (Batı Toroslar) dolayısı ile her daim serin kalabilen ve aynı zaman da muhteşem doğasını ve güzelliğini köy’ün ortasından geçen çay’a borçlu olan şirin bir Akdeniz yerleşkesi.

Köy oldukça küçük çevresinde ve/veya içinden akan dere boyunca yürüyüş yapılabilir ve yerel tatlar denenebilir.

Sabah dinç olmak gerek çünkü Akdeniz’in muhteşem sahil kıyısı boyunca yorucu bir sürüş bizi bekliyor.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Köy içerisinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
- Finike’ye 30dakika uzaklıkta olduğundan isteyenler ilçe merkezine gidebilir.
- Finike’de genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.

5NCİ GÜN FİNİKE – KAŞ

Bol bol Akdeniz Havası

Patara Plajı ve Kamp Alanı

RAKIM:0-300mt.

Gün : 26.06.2013Çarşamba
Başlangıç Yeri : Finike
Bitiş Yeri : Patara Plajı
Toplam Km : 120km

Finike’den yola çıkıyor ve direkt olarak Akdeniz’in muhteşem sahil yolları eşliğinde yine dünyaca ünlü PATARA PLAJI’na devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 120km yolumuz var ve ortalama 5 saat olarak planladık.

%50 on road ve %50 off road olacak şekilde gezimiz yol üzerindeki muhteşem duraklarla devam ediyor. Ana yol’dan devam etmek yerine saklı Akdeniz köylerinin bulunduğu muhteşem alternatif yollardan yararlanıyor ve bölgeye has özellikleri yerinde görme/yaşama şansına erişiyoruz.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Yol üzerinde ihtiyaçlarımızı karşılayacak yerler var.
- 5nci gün olduğundan araçların genel bir kontrolünü yapıyoruz. Varsa eksiklerimizi gideriyoruz.
- Ekipman ve yiyecek/içecek ihtiyaçlarımız için yerel marketlerden alışveriş yapıyoruz.
- Patara Plajı’nda genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.
-

6NCİ GÜN PATARA PLAJI - ÖLÜDENİZ

Tekrar yükseliyoruz…

Babadağ ve Ölüdeniz Yarımadası

Gün : 27-28.06.2013 Perşembe / Cuma
Başlangıç Yeri : Patara Plajı
Bitiş Yeri : Ölüdeniz
Toplam Km : 120km

Patara Plajı’ndaki kamp alanımızdan ayrılıyor ve biraz da serinlemek için SAKLIKENT Milli Parkı’nın da bulunduğu kanyona yöneliyoruz. Kanyon içerisinde buz gibi sularla oynadıktan sonra havanın daha serin olduğu BABADAĞ istikametine yöneliyoruz.

BABADAĞ ’da off road yaparak ilerlerken asıl hedefimiz olan ÖLÜDENİZ’e de giderek yaklaşıyoruz. Ölüdeniz de kamp alanına ulaşarak yerleşiyor ve etrafı gezmek ve efsanesi ile ünlü Ölüdeniz de denizin keyfini çıkarıyoruz.

Ölüdeniz ve çevresinde 2 gün planladığımızdan 2nci günü sadece etrafı keşif ve off road a ayırıyoruz. Ekspedisyon olarak geçecek bugün için yakınlarda dünyaca bilinen en güzel koylardan biri olan KELEBEKLER VADİSİ ’ne tepeden bakacak, ve yine bilinmeyen yollardan giderek karşımıza çıkacak güzellikleri doyasıya yaşayacağız.

2 gün ayırmamızın diğer sebepleri de yaklaşık son bir haftamızın çok çeşitli yüksekliklerde, çok değişik sıcaklıklarda ve çok değişik yol şartlarında geçmesi dolayısı ile hem gezimizi değerlendirmek hem yorgunluğumuzu atmak hem de yine dönüş yolu hazırlıkları için kendimize yeterince vakit ayırabilmek içindir.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

- Araçlarımızın yakıtlarının FULL olması gerekmektedir.
- Yiyecek/içeceklerimizin yanımızda olması gerekmektedir.
- Yol durumuna göre rota değişebilir.
- Ölüdeniz de genel olarak kamp düzeni, çevre düzeni ve özellikle ÇÖP Disiplinine uyulması gerekmektedir.

Merhabalar,
Levent bey çok güzel bir etkinlik olacağı kesin görünüyor.
Belki o zamana kadar bende FRONTERA sahibi olurum ve aranıza katılırım. Şimdi benim Galloper'i alacak beyaz atlıyı bekliyorum.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Levent bey çok güzel bir etkinlik olacağı kesin görünüyor.
Belki o zamana kadar bende FRONTERA sahibi olurum ve aranıza katılırım. Şimdi benim Galloper'i alacak beyaz atlıyı bekliyorum.

Niyazi Abi sen dönülmez yoldasın zaten... Tez vakitte aramıza da katılacağını biliyorum. Sadece vakit meselesi. Hayırlısı olsun... Biz zaten sen at'a da binsen peşini bırakmayız :smiley:

Merhabalar,
Emre kardeş, bu yoldan öyle bir döneceğimki.
Şimdi "dönülmez akşamın ufkundayım" diye söylüyorum.
Gerçi ozanın dediği gibi "dönen dönsün ben dönmezem sözümden".
Tabi ben sözümden dönecek değilim.
Ah birde fındık para etse....

düz yol olsa bende gelmek isterdim ama offroad kısmına sıcak bakmıyorum bir arıza durumunda uğraşabilecek biri değilim

arıza durumunda hıcc merak etme huseyın usta leven bey eme bey katılıyo gezıye ..ayrıca arıza durumunda konvoydakı tum araclar sana yardımcı olmak ıcın ellerınden gelenı yapacaklardır..sehır ıcınde trafıkte arıza vermektense ben bu konvoyda dag basında aracımın arızalanmısını yeglerım..saygılar..

Benim belli değil, içim gidiyo aslında ama biliyosunuz durumu bayağa sarstı beni motor olayı. Ama gün doğmadan neler doğar kısmet diyelim

BIM01' Alıntı:
arıza durumunda hıcc merak etme huseyın usta leven bey eme bey katılıyo gezıye ..ayrıca arıza durumunda konvoydakı tum araclar sana yardımcı olmak ıcın ellerınden gelenı yapacaklardır..sehır ıcınde trafıkte arıza vermektense ben bu konvoyda dag basında aracımın arızalanmısını yeglerım..saygılar..

:smiley: zaten geliyorsun yanılıyor muyum??

boraciner' Alıntı:
düz yol olsa bende gelmek isterdim ama offroad kısmına sıcak bakmıyorum bir arıza durumunda uğraşabilecek biri değilim

arıza durumunda (ki yola çıkmadan zaten check-up yapılacak) elbetteki bilgimiz dahilinde elimizden geleni yaparız elbette... için o konu da rahat olsun..

Quinsley' Alıntı:
Benim belli değil, içim gidiyo aslında ama biliyosunuz durumu bayağa sarstı beni motor olayı. Ama gün doğmadan neler doğar kısmet diyelim

Osman biliyorsun ilk program yurt dışı idi... tam da seninle aynı sebeplerden ötürü erteledik (iptal etmedim gideceğim taktım kafaya)...

Seni de görmeyi çok isteriz(m) açıkcası... Kısmet diyelim...

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Emre kardeş, bu yoldan öyle bir döneceğimki.
Şimdi "dönülmez akşamın ufkundayım" diye söylüyorum.
Gerçi ozanın dediği gibi "dönen dönsün ben dönmezem sözümden".
Tabi ben sözümden dönecek değilim.
Ah birde fındık para etse....

Niyazi Abi seni misafir kontenjanından da kabul ederiz. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.