130 Çift Kabinli Pikap Arıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EL_Guapo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,041

EL_Guapo

Araştır, Bilene sor, Bildiğini paylaş...
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,

Sizlere İstanbul’dan yazıyorum. Ailemle beraber yaptığımız kamp gezilerimize gitmek için yaklaşık 2 senedir hangi aracı alsam diye araştırıp duruyorum. Arayışıma ilk olarak bir Def ile 110 Station Wagon ile başlamıştım. Sonra görüştüğüm bazı kişiler ve okuduğum bir dünya kadar forum sayfalarından bu araçlara ne yaparsan yap yolda bırakacağı ve ailemle dağlarda rezil olacağımız hakkında tavsiyeler alınca üzülerek de olsa tabiri caizse bağrıma taş koyup aşkımdan vazgeçtim.

Bu sefer arayışımı pikap’lara yönlendirdim. Ama onlardan da otoyollardaki hız problemi dolayısı ile vazgeçtim. Sonrasında Japon suv’ler, Amerikan’lar, Güney Kore’ler vs. derken bugünlere geldik. Aslında başka bir araca da karar vermiştim ve önümüzdeki ilkbaharda satın alırım diye o zamana kadar para biriktiriyordum.

Ama ne yaparsam yapayım içimdeki Defender sevdası hep içimi kemirdi. Geçen bayram tatilinde bir Def sahibi ile yan yana geldik, aracı oldukça bakımlı ve yapılıydı ve kendisi aracını çok methetti. Baktım ki bu işe girmesem hayatım boyunca içimde bir uhde kalacak. Yaşlandığımda kendime “aaah keşke” demek istemiyorum ve o deliliği yapmak, maceraya atılmak istiyorum. En azından bir denemeliyim.

2 sene sürsede Allah’a şükür işin en zor kısmı olan karar kısmını geçtik. Şu anda kafam net, 1 Defender alacağım. Kafamdaki kendimiz için çizdiğim proje için alacağım aracın muhakkak ama muhakkak Dizel motorlu ve otomobil ruhsatlı, mümkünse İngiliz şase, 130 kasa, Çift Kabinli bir Pikap modeli olmalı.

Şimdi iş burada karışıyor çünkü sanıyorum özellikle bu modeli bulmak oldukça zor. Sizlere yazmak istememdeki sebepte bu zaten, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Bu aracı Tedaş, Orman Bakanlığı vs. gibi yerlerin ihalelerinden bulmak daha mı kolay olur? Bu ihaleleri nasıl takip edebilirim? Veya malum siteyi sürekli takip mi etmek gerekir. Malum sitede benim istediğime benzer 2 tane var ve fiyatları patlamış gitmiş, 250.000 civarı bir servet isteniyor ve üzerlerinde öyle ahım şahım bir aksesuar yok, nasıl bir renovasyondan geçtikleri belli değil.

Renovasyona girişeceğim için aracın fiyatının olabildiğince düşük olması benim için en önemli kriterlerden birisi çünkü adım adım, belli aşamalar içerisinde zamana yayarak renovasyon’a sokacağım. Bir aşama bitince biraz binip, birkaç ay sonra 2. aşamaya geçeceğim vs. Misal ilk aşamada pas ile alakalı komple söküp, kumlama, galvaniz, 2 kat zehirli astar ve pütür boya yaptırtmayı düşünüyorum. Hatta şu anda hiçbirinin maliyetini bilmiyorum ama eğer maliyeti benim yapacaklarımdan çok da yukarıda değilse Otokar’dan yeni şase de sipariş edebilirim. Ardından aracı toplarken en iyi şekilde ses, ısı ve su izalasyonunu yaptırtacağım. Daha sonra 2. aşamada motor ve şanzıman konusunu ele alıp halledeceğim. 3. aşamada lastikler, jantlar, süspansiyon gibi parçalara el atılacak vs. Bu böyle tüm aracın, neredeyse tüm parçalarını elden geçirinceye kadar bütçemin el verdiği şekilde devam edecek. Bunları yapmayla alakalı zamansal bir problemim yok. Gerekirse arada aracımı 1 sene kullanmasam da olur, sonunda hayallerimdeki araca kavuşabileyim yeter.

Bu arada alacağım araç illa çok ucuza renovasyonluk bir araç olması da gerekmez. Benim yaptırmayı düşündüğüm şekilde pas problemi çözülmüş, ses-ısı ve su ile alakalı izalosyanu yapılmış makul fiyatlardaki bir araca da girmeyi düşünebilirim. Motoru ve diğer alanları gene hiç mühim değil, onlar daha kolay çalışmalar. Ama bu bahsettiklerimden herhangi bir tanesi benim istediğim şekilde yapılmamışsa o aracın yeniden sökülmesi ve eksikliğin yeniden yaptırtılması gerekiyor demek ki, o zaman da onca fazla ödenen para heba olacağından yarı yapılı araca girmenin hiçbir mantığı kalmıyor.

Bu konuda bilgisi olanlar, memleketin herhangi bir noktasındaki araçlara erişimi olanlarınız varsa ve beni doğru adreslere yönlendirebilirseniz çok memnun olurum?

Oncelikle selam,
Sizinde belirttiginiz gibi 130 kasa dizel motorlu arac bulmak turkiyede cok zor.
Cok sinirli sayida mevcut ve sahipleri gozleri gibi bakar araclarina.
130 kasalar kamyonet sinifindadir, bundan dolayi, hiz sinirlandirmalari vergilendirme, otoban ucretleri gibi dezavantajlara sahiptirler.
Gecen gunlerde 130 kasa 200tdi bir arac satistaydi, ama yukarida bahsettiginiz 250 binli rakamlar, sizin aklinizdaki renovasyon projesijisinin maliyetlerine asagi yukari esittir.
Her zaman yapili bir def almanin, bir def`i renove etmekten daha mantikli oldugunu savunurum.
paraniz olabilir ama sanayi de aktif olarak vakit gecirecek zaman ve farkli ustalarla ugrasak sabriniz da olmali ki isin bu kismi en yipratici kismi.
Kasanin ingiliz ya da otokar olmasi buyuk fark yaratmaz, bu sadece benim gozumde satis pazarlama argumani. Zira otokar turkiyede sadece montajini yapti.
Ayrica belirtmemde fayda, Defender piyasasindaki kullanicilarin cogu bir sekilde birbirini tanir ve iyi durumda ki araclar ilana dusmeden, dostlar arasinda yer degistirir.
Ama hepsinden once once bir defendera binin, biraz kullanin. Nasil bir arac oldugunu deneyimleyin.
Zira, sadece goruntuye aldanip def alan kullanicilarin pek cogu nefret ederek aracini geri satar.
Eger Izmir iseniz, benim aracimi inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Oncelikle selam,
Sizinde belirttiginiz gibi 130 kasa dizel motorlu arac bulmak turkiyede cok zor.
Cok sinirli sayida mevcut ve sahipleri gozleri gibi bakar araclarina.
130 kasalar kamyonet sinifindadir, bundan dolayi, hiz sinirlandirmalari vergilendirme, otoban ucretleri gibi dezavantajlara sahiptirler.
Gecen gunlerde 130 kasa 200tdi bir arac satistaydi, ama yukarida bahsettiginiz 250 binli rakamlar, sizin aklinizdaki renovasyon projesijisinin maliyetlerine asagi yukari esittir.
Her zaman yapili bir def almanin, bir def`i renove etmekten daha mantikli oldugunu savunurum.
paraniz olabilir ama sanayi de aktif olarak vakit gecirecek zaman ve farkli ustalarla ugrasak sabriniz da olmali ki isin bu kismi en yipratici kismi.
Kasanin ingiliz ya da otokar olmasi buyuk fark yaratmaz, bu sadece benim gozumde satis pazarlama argumani. Zira otokar turkiyede sadece montajini yapti.
Ayrica belirtmemde fayda, Defender piyasasindaki kullanicilarin cogu bir sekilde birbirini tanir ve iyi durumda ki araclar ilana dusmeden, dostlar arasinda yer degistirir.
Ama hepsinden once once bir defendera binin, biraz kullanin. Nasil bir arac oldugunu deneyimleyin.
Zira, sadece goruntuye aldanip def alan kullanicilarin pek cogu nefret ederek aracini geri satar.
Eger Izmir iseniz, benim aracimi inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.
Çok çok teşekkür ederim, keşke İzmirde olsam ama maalesef. Renovasyon yapmakla uğraşmak mı yoksa renöve edilmiş bir araç almak mı konusunda size katılıyorum. Renöve edilmiş araç satın almak her zaman için daha rantabl ve ucuza da çıkar fakat benim gördüğüm kadarı ile çok çok nadir olarak araçlar benim yapmak istediğim kadar kapsamlı bir renovasyon yapmış. Dilerseniz size özelden yapılacak işlerin listesini atabilirim.

Bir diğer kafamı kurcalayan konu da ruhsatta otomobil diye geçen 130 kasalar ile alakalı. Haklısınız yaklaşık 2 aydır takip ettiğim araçların tamamı kamyonet diye geçiyor. Hatta bunu tam bir netliğe getirmek için bu soruyu sorduğum ayrı bir konu başlığı da açtım. Fakat çok şeyi öğrendiğim bu platformda mavi renkli bir 130 kasa var, o araç otomobil ruhsatlıymış. Link’ini bulursam size buradan atarım. Öyle olunca otomobil ruhsatlı da vardır diye bir ümit ile bulurum diye bir bekleyiş be araştırma içerisine girdim. Acelem zaten yok, bir yandan hoşuma da gidiyor.

Çok çok teşekkür ederim, keşke İzmirde olsam ama maalesef. Renovasyon yapmakla uğraşmak mı yoksa renöve edilmiş bir araç almak mı konusunda size katılıyorum. Renöve edilmiş araç satın almak her zaman için daha rantabl ve ucuza da çıkar fakat benim gördüğüm kadarı ile çok çok nadir olarak araçlar benim yapmak istediğim kadar kapsamlı bir renovasyon yapmış. Dilerseniz size özelden yapılacak işlerin listesini atabilirim.

Bir diğer kafamı kurcalayan konu da ruhsatta otomobil diye geçen 130 kasalar ile alakalı. Haklısınız yaklaşık 2 aydır takip ettiğim araçların tamamı kamyonet diye geçiyor. Hatta bunu tam bir netliğe getirmek için bu soruyu sorduğum ayrı bir konu başlığı da açtım. Fakat çok şeyi öğrendiğim bu platformda mavi renkli bir 130 kasa var, o araç otomobil ruhsatlıymış. Link’ini bulursam size buradan atarım. Öyle olunca otomobil ruhsatlı da vardır diye bir ümit ile bulurum diye bir bekleyiş be araştırma içerisine girdim. Acelem zaten yok, bir yandan hoşuma da gidiyor.
Diğer açtığım soru başlığında da sizinle yazıyoruz, olmazsa oradan devam ederiz. Oradaki mavi otomobil aracın link’i de oradaymış :
Kraliçeyi Ikna Ettik Kaptık Geldik Klasik 130

@EL_Guapo ben de ilk mesajınızdaki duygu ve düşüncelerinize sahibim.
Kendi adıma her yıl ailemle ciddi uzun yol yapıyoruz gezi amaçlı. Uzun yolda konfor konusu ciddi soru işareti yaratıyor. Güzel bir revizyondan sonra konfor konusundan bir artış olabilir mi bilmiyorum tabi bu bir ümit kapısı :D

Siz de son durum nedir 130'luk bir araç bulabildiniz mi? Yada fikriniz değişti mi?

Maliyet konusunu bilmiyorum ama benim aklıma 130'luk yerine 110'luk otomobil ruhsatlı bir aracın arka kısmını keserek pikap görünümüne dönüştürülmesi daha çok yatıyor.

@EL_Guapo ben de ilk mesajınızdaki duygu ve düşüncelerinize sahibim.
Kendi adıma her yıl ailemle ciddi uzun yol yapıyoruz gezi amaçlı. Uzun yolda konfor konusu ciddi soru işareti yaratıyor. Güzel bir revizyondan sonra konfor konusundan bir artış olabilir mi bilmiyorum tabi bu bir ümit kapısı :D

Siz de son durum nedir 130'luk bir araç bulabildiniz mi? Yada fikriniz değişti mi?

Maliyet konusunu bilmiyorum ama benim aklıma 130'luk yerine 110'luk otomobil ruhsatlı bir aracın arka kısmını keserek pikap görünümüne dönüştürülmesi daha çok yatıyor.
Merhaba Onkal,
130'lukların da tamamının pikaplar gibi kamyonet ruhsatlı öğrendiğimden gene SUV'lara döndüm. Araştırdıkça birşeyler çıkıyor, araştırmadan dalmak mı lazımdı acaba :smiley: Kamyonet ruhsatlı istemememdeki sebep de hız limitlerinin çok düşük olması. Buradan çok hız yaptığım çıkartılmasın lütfen. Ama şehir içinde bile heryer kamera oldu, anormal cezalar kesilip duruyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR