12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,822

Etiketler
Ayrıntıları bilmiyorum , sadece eve yeni buzdolabı alınca "4-5 saat çalıştırmayın , hareket edince gazları yer değiştiriyor , çökmesi lazım yoksa soğutmaz" derler servisler. Muhtemelen yapıları farklı diye akıl yürütüyorum.

12 v dolap 220 v dolaptan çevrilme olduğunda çalışma sistemi ve gaz döngü sistemi aynı olduğundan dolabın yatırılması halinde 12v dolapta da sıkıntı çıkabilir. Yağ kanalları tıkayabilir bildiğim kadarıyla.
12v motorların içindeki mekanizmanın hareket halinde sallanmaması için sanırım bir önlem var. O yüzden yan yatırılmadan hareket halinde de kullanılabiliyor.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim satın almış olduğum model elektriğe bağlı olduğu müddetçe çalışıyor, çoğu model de bu şekilde çalışıyor. Yani aracı kapattığınızda aracınızın özelliğine göre -eğer buzdolabını bağladığınız 12v/24v çıkışı kontak kapalıyken bile aktif ise- hala çalışmaya devam ediyor. Bilmiyorum ben görmedim ancak belki bu şekilde tesisatı olan araçlar da vardır. Paragonun aldığım modeli; bu gibi durumlarda araç aküsünün bitmesini önlemek için akü koruma sistemi ile donatılmış bir buzdolabı, koruma devresinin 3 konumu var, en hassas moduna alıp kullanmaya devam edebilirsiniz, araç aküsü belirli bir voltajın altına düştüğünde marş için gerekli gücü verebilmesi adına buzdolabı kendi beslemesini durduruyor, ancak risk tabii. Tüm bunlar yerine en güvenilir olanı minik bir yaşam aküsü/güneş paneli , ve hareket halindeyken/motor çalışıyorken de yaşam aküsünü araçtan şarj edecek basit bir sistem. En sağlıklısı bu şekilde olur diye düşünüyorum. Tüm bunlar masraf derseniz de en güzeli ve en hızlısı bence şu olur; bir tane 12v yaşam aküsü alınır, kablonun bir ucu akü bağlantısı, öbür ucu 12v araç çakmak girişi olacak şekilde bir kablo yapılır/yaptırılır, bu akü full şarjlı bir şekilde bagaja vb konulur, bir yere gitmek istediğinizde yol boyunca aracın 12v si kullanılarak dolap çalıştırılır, araç park halinde ve/veya durdurulduğunda vb de dolabın fişi araçtan çıkartılıp bu yapmış olduğumuz kabloya takılır. Bu akünün ne kadar süre ile buzdolabnı çalıştıracağı da; dolabın amper/watt sarfiyat değeri ile kullandığımız akünün amper değeri üzerinden basitçe hesaplanabilir, örneğin siz 75A lık bir akü aldıysanız ve buzdolabının saatlik 1A tüketimi var ise o akü o buzdolabını kabaca 75 saat kesintisiz çalıştırır, tabii bunlar kağıt üzerindeki kaba hesaplar, akülerin deşarj rate leri vb falan oluyor, detaylı mevzuları var ancak şu noktada çok önemli detaylar değil sizin için. Haa bu arada ben ne yaptım? kendi parago buzdolabımı bir kere kullanıp buzdolabı olayının rahatlığını gördükten sonra cihazı sattım, daha büyük bir cihaz aldım, acopower x40a(trendyolda indirimdeydi, yine uçmuş fiyatları, zırt pırt değişiyor iyi takip etmek lazım). Bu cihazın da kendi üzerinde küçük bir aküsü var, dondurucu seviyesinde ayarlandığında yaklaşık 6 saat, normal soğutucu şeklinde ayarlandığında da yaklaşık 10 saat kadar akülü kullanımı var, ayrıca aküsü hem araçtan, hem 220V ile, hem de güneş paneli ile şarj olabiliyor, dolap da 12/24V , 220V, güneş paneli, ve kendi aküsü olmak üzere 4 farklı şekilde çalışabiliyor, ilerde yine üç beş kuruş elime geçtikçe ufaktan bir yaşam aküsü , güneş paneli ve küçük bir rüzgar türbininden oluşan, sadece buzdolabı ve bir kaç ufak tefek düşük watajlı aydınlatmayı çalıştırmaya yetecek kadar kompakt bir off-grid sistem de kurmak istiyorum, şimdilik bu çözüm bana fazlasıyla yeterli. Kimisi hiç bunlarla uğraşmıyor, alıyor bir organ mafyası çantası, koyuyor içine 2-3 tane buz kaseti, işine bakıyor, bu da bir çözüm, hem de yukarıda saydıklarıma göre çok daha ucuz bir çözüm, ama ben bu buzdolabı olayının rahatlığını bir kere yaşadım artık bu küçük konfordan kolay kolay vazgeçmem açıkçası...Hem buzdolabının da içine ekstra bi iki tane buz kaseti koyarsanız iyi kötü yine aynı işi görüyor.
Merhaba,

Peki siz paragodan memnun kaldınız mı? Bende tredyoldan pg45 modelini aldım. Belirli ölçümler yaptım evet dışarıdaki göstergesine içi boş ise 1 saatte eksileri görüyor dolu olduğunda da bu süre uzuyor. Bunu pek dert etmedim ama ekran 0 dereceyi gösterirken içinden bir su ve içecek aldığımda bana hiç soğuk gelmedi bu sebepten buzdolabı termometresi koydum içine yarım saat bekledim çıkardım ekran 0 ama içine koyduğum termometre +10 derece göstermekte şu an test yapısım devam ediyor geri iade etmeyi planlıyorum.

Katolog bilgisine göre 24 saatte yaklaşık 2 kat fazla tüketim yapmışsınız.Ölçüm şartları aynı olmasada bu kadar fark olmamalıydı.
Güç tüketimini nasıl ölçtünüz?
Aşağıdaki linkteki ürüne benzer bir cihazmı kullandınız?
Güç ölçen priz
Güzel bir test olmuş paylaşım için teşekkürler.
1. saatin sonunda 35Wh tüketilmiş. Sürekli çalışmada BD35 hakkını vermiş.
12V eşdeğeri olarak günlük 36Ah akü kapasitesi tüketilmiş.
Ortalama 1.5A akım tüketilmiş.
24 saatlik ölçüm takibinde toplamda saatte 434 vat tüketim olmuş dolapta 55 vat olduğuna göre 434/55=7.89 saat çalışmış anlamına geliyor kabaca 8 saat diyelim yani dolap gün içinde ne kadar süre ile çalışmış ise onun iki katı süre dinlenmiş çalışmamış.
Bu durumun yorumunu dolabın sahibi yapsın
Aractaki elektrik sistemim nihayet tamamlandı ve dolabın arac testini kısmen yaptım.. Ön camlar 1 parmak açık 5 saat güneş altında, aracın üst kısmı 52 derece alt kısmı 40 derece civarında bir sıcaklığa sahip olarak dolabın içi dolu bir şekilde güneş paneli devre dışı olarak 100A lifepo4 akü ile 3 gün 16 saat sorunsuz çalıştı. Akü göstergem olmadığı için aküyü zorlamamak adına panelleri devreye alıp testi sonlandırdım.. Sonrasında ise yaklaşık solar şarj cihazının yazılımı ile panelin akü için ne kadar enerji ürettiğini takip ettim. Sonuc : Her gün değişmekle birlikte 330w ile 380 w arası.. Panel yaklaşık her gün saat am 11:45 civarında aküden pm 07:00 den sonra tüketilen tüketilen enerjiyi tamamlıyor.

Saygılar...

Merhaba,

Peki siz paragodan memnun kaldınız mı? Bende tredyoldan pg45 modelini aldım. Belirli ölçümler yaptım evet dışarıdaki göstergesine içi boş ise 1 saatte eksileri görüyor dolu olduğunda da bu süre uzuyor. Bunu pek dert etmedim ama ekran 0 dereceyi gösterirken içinden bir su ve içecek aldığımda bana hiç soğuk gelmedi bu sebepten buzdolabı termometresi koydum içine yarım saat bekledim çıkardım ekran 0 ama içine koyduğum termometre +10 derece göstermekte şu an test yapısım devam ediyor geri iade etmeyi planlıyorum.
Ben gayet memnundum, tek sorunu kullanınca anladım ki bana küçük geldi, ben de sattım ve daha büyük başka bir cihaz aldım. Ben sadece bir kez kulandım sonra sattım ancak sizin bahsetmiş olduğunuz tarzda bir problem yaşamadım, kullanmadan önce içerisine donmuş et koymuştum, iki gün boyunca sorunsuzca durdu, bira ve şarap vardı onları da buz gibi tuttu. Sadece kapağını iyi kapatmanız gerekiyor, conta kısmını çok aşırı iyi yapmamışlar, bildiğimiz buzdolabı contası gibi değil, dar ufak bir köpk malzeme kullanmışlar , belki orada bir sorun vardır. Ben iç hacmi ufak gelmeseydi kullanmaya devam ederdim, güzel bir cihaz bence.

ben şimdi anlayamadım. anladıysam da yanlış anlamadım sanırım sizleri.

yine söylüyorum bu işin rolls royce olan dometic' in kompresörüyle. diğer buzdolaplarının kompresörlerinin aynı oldugunu mu iddia ediyorsunuz ? tam olarak bu mudur . eğer bunu iddia ediyorsanız.

iphone ana işlemcisi ile dandik çin malı telefonun ana işlemcisi aynıdırda mı diyorsunuz? hatta daha basit bir anlatımla rolls royce un motoru ile murat 131 motoru da aynı mı diorsunuz?

cidden bunu mu diorsunuz ?

size söyle söyliyeyim dometic cfx modeli bu dolapların önceki modeli yeni modeli olan sanırım 4-5 ay bile olmadı satışa cıkalı dometix cfx3 modeli arasındaki , yani kendi bir önceki modeli arasındaki en temel fark kompresörlerin verimliliği ve sessizliği.

madem öyle oldugunu düşünüyorsunuz, tek sorum var size? bana ++ enerji verimliliği olan 12 volt başka kompresörlü buzdolabı gösterebilir misiniz??

konu buraya geldi şimdi neden dometic 9000 tl söyleyeyim. eğer bizim ülkemizdeki insanlar araştırsa herşeyin ederi ortaya cıkar ve dometic ucuzlar tabi diyeceksin bu nasıl lahana tursusu çok basit acıklayayım ;

araştırırsanız eğer kompresörleri aynı demek yerine dometicin nasıl bir kalite farkı ortaya koydugunu anlar diğer ucuz buzdolapları almazsınız. almayınca nolur dometic daha fazla satılır adamlarda 9000 satmak yerine diğerleri 4000 satılırken dometic de 5000 satılmaya başlar. çünkü basit iktisadi ilkelere göre cok satıldıgı için sürümden kazanır ve araştırmayı seven toplumlardaki fiyatına gelir dometicde burada.

sonra ne mi olur ? ikinci aşamaya geliriz. daha internet sitesinde ne kadar tüketim yaptıgını bize açıklamayı bahşetmeyen yerli üreticilerin fiyatları yarıya düşer olması gerektiği yere. ucuza mal alacak kadar zengin olanlar gider o kalitedeki yerli mallarını alırlar. veya bu yerli üreticilerin kafasına taş düşer ya biz fiyatımızı düşürmeyelim ama kalitemizi arttıralım demeye başlarlar.

ha bunlar olmayınca biz araştırmayınca ne olur yani şu an oldugu gibi. yine araştırmayı sevmeyen ama parası bol olan yatı katı olanlar herhangi bir yat markete girer ve hangisi iyi der dometic cevabı karsılıgında fiyatına bakmaz yine alır dometic i.

bakalım fakiri zengini araştırmayınca kim kaybeder kim kazanır ?? ya ben artık buna da yorum yapmayayım. bence herşey cok net ortada. farklı bir argümanı olan ispatları ile tabiki karşıma çıkabilir. ben bu bilgileri ve yorumları sadece araştırdıgım için biliyorum. yanlıs veya eksik bildigim varsa güncelleyenede 40 yıl dua ederim.

sevgiler
Merhaba Cumburlop bir duanı almaya geldim,
Biraz geç oldu ama kusura bakma. Bende yeni araştırmaya başladım

Dometic CFX3 45 modelini beğendim alırmıyım HAYIR. tl/€=1 olursa belki.​

Verdiğin işletme ve iktisat karışımı derste hata bulunca dayanamadım. Dometic'in fiyatının çok satarsa düşeceğini iddia etmişsin. Şirketler Kar amacı güderler çok satan hiç bir malın fiyatının düştüğünü görmedim. Kimse ben çalışayım ama az kazanayım demez. Ara ara reklam amaçlı kampanya yapabilirler.
Dometic'in fiyatı nezaman düşer sorusunun cevabı üretim maliyetlerini kısarsa ve yeni model üretme arayışını sonlandırırsa ,çok fazla yenilik çok fazla ar ge demektir. Sana sattığı buzdolabının sadece kompresör ve üretim maliyetini tahsil etmiyor.
AR-Ge ye harcadığı parayıda tahsil ediyor. Bu yüzden yeterince buzdolabı modeli üreten Dometic in ar ge harcamalarını kısmaz ise ürünlerinin fiyatı imkansız düşmez.

Merhaba Cumburlop bir duanı almaya geldim,
Biraz geç oldu ama kusura bakma. Bende yeni araştırmaya başladım

Dometic CFX3 45 modelini beğendim alırmıyım HAYIR. tl/€=1 olursa belki.​

Verdiğin işletme ve iktisat karışımı derste hata bulunca dayanamadım. Dometic'in fiyatının çok satarsa düşeceğini iddia etmişsin. Şirketler Kar amacı güderler çok satan hiç bir malın fiyatının düştüğünü görmedim. Kimse ben çalışayım ama az kazanayım demez. Ara ara reklam amaçlı kampanya yapabilirler.
Dometic'in fiyatı nezaman düşer sorusunun cevabı üretim maliyetlerini kısarsa ve yeni model üretme arayışını sonlandırırsa ,çok fazla yenilik çok fazla ar ge demektir. Sana sattığı buzdolabının sadece kompresör ve üretim maliyetini tahsil etmiyor.
AR-Ge ye harcadığı parayıda tahsil ediyor. Bu yüzden yeterince buzdolabı modeli üreten Dometic in ar ge harcamalarını kısmaz ise ürünlerinin fiyatı imkansız düşmez.

Karavan malzemelerini tek tek alan bizler için fiyatlarda pek düșüș yok. Fakat yılda 50 binin üzerinde araç üreten Hymer alıșverișe çıktımı sanıyorum iș değișiyor. :smiley: Aldığı her parça veya cihazdan 50 binin üzerinde alıyor.

Türkiye’de karavan üreticilerinin sorunu da galiba burada bașlıyor. Üretim sayıları düșük, malzeme ithal masraflarını da ekleyince, Türk üreticiler, örneğin dometic cihazlarına Avrupalı üreticiden daha yüksek fiyat ödüyor. Bu durumun, Türk üreticilerin Ithal karavanlarla rekabetini zorlaștırdığını sanıyorum.

Son düzenleme:

Karavan malzemelerini tek tek alan bizler için fiyatlarda pek düșüș yok. Fakat yılda 50 binin üzerinde araç üreten Hymer alıșverișe çıktımı sanıyorum iș değișiyor. :smiley: Aldığı her parça veya cihazdan 50 binin üzerinde alıyor.

Türkiye’de karavan üreticilerinin sorunu da galiba burada bașlıyor. Üretim sayıları düșük, malzeme ithal masraflarını da ekleyince, Türk üreticiler, örneğin dometic cihazlarına Avrupalı üreticiden daha yüksek fiyat ödüyor. Bu durumun, Türk üreticilerin Ithal karavanlarla rekabetini zorlaștırdığını sanıyorum.
Üstadım ticari mentalitede, ürün fiyatını belirlerken yapılan Masraflardan hariç amaç edilen kar sektöre göre değişmekle beraber ort. farz edelim %16 ,6 puanını almayabilir, sayı yeterince fazla ise 10 puanını almayabilir. Türk karavancıları 50000 sipariş etmezler. Bizimkiler bu buzdolabını karavana koyup satana kadar dometic 3-4 yeni seri çıkartır. Ellerindeki buzdolapları eski versiyon olur.
Bizimkiler 220v buzdolabını 600 w invertör ve 160w güneş paneli ile nasıl aküden beslerizin derdindeler.
Selam ve saygı ile.

Merhaba, çekme karavan alma arefesindeyiz. Aşağıdaki seçeneklerden hangisini tavsiye edersiniz?

1) Karavanla gelen 90 TL dolabı (1000 TL değerinde) 12 volta çevirme (1700 TL istendi, tek bir yerden fiyat aldım. Forumda adı geçen İzmir ve Ankara’daki ustaları da arayacağım.)
2) Yerli firmaların satttığı 12 volt büro tipi dolapları alma (2300 TL). İki seçenek gördüm Manisa Coollife, Mersin’de üretilen 12voltenerji.com sitesindeki dolap.

Son düzenleme:

Merhaba, çekme karavan alma arefesindeyiz. Aşağıdaki seçeneklerden hangisini tavsiye edersiniz?

1) Karavanla gelen 90 TL dolabı (1000 TL değerinde) 12 volta çevirme (1700 TL istendi, tek bir yerden fiyat aldım. Forumda adı geçen İzmir ve Ankara’daki ustaları da arayacağım.)
2) Yerli firmaların satttığı 12 volt büro tipi dolapları alma (2300 TL). İki seçenek gördüm Manisa Coollife, Mersin’de üretilen 12voltenerji.com sitesindeki dolap.
Çekme karavan ile genelde kamp alanlarında konaklanıyor ve çoğunda 220V mevcut 12VDC ye çevirmek boşuna masraf olur size.

220V den dönüşüm yapıldığında nasıl bir işlem yapılıyor bilmiyorum ancak araç içinde kullanılacak dolapların kompresörleri hoplamaya zıplamaya harekete vb karşı lastik şok emici kauçuk ayak vb gibi şeylerle tuturuluyor montajı yapılıyor vb diye biliyorum.Sabit bir şekilde duracağı düşünülerek üretilmiş bir dolabın/ürünün, araç içi yol şartlarında ne kadar dayanacağını ve ne kadar verimli olacağını kestiremiyorum. Normal uygulamalarda kullanılan ürünleri alıp modifiye etmek yerine özellikle araç içi kullanım içim üretilmiş ürünlere bi göz atın bence. Yalıtımları bile farklı oluyor bazı kaliteli modellerde. Kullanmayı düşündüğünüz araç da önemli aslında, (çekme karavan içerisinde kullanacağınızdan bahsetmişsiniz), ufak bir camperda kullanacaksanız bunlar önemli, ama tam donanımlı bir motokaravanda tam boy 220v bir dolabı bile kullananlar var, çok da fazla üzerinde düşünülecek bir konu da değil aslında. Benim ufak bir camperım var ve LG kompresörlü kendinden akülü üstten kapaklı ACOPOWER X40A kullanıyorum memnunum tavsiye ederim, gerçi fiyatlar almış başını gitmiş, ama bir fikriniz olur en azından.

220V den dönüşüm yapıldığında nasıl bir işlem yapılıyor bilmiyorum ancak araç içinde kullanılacak dolapların kompresörleri hoplamaya zıplamaya harekete vb karşı lastik şok emici kauçuk ayak vb gibi şeylerle tuturuluyor montajı yapılıyor vb diye biliyorum.Sabit bir şekilde duracağı düşünülerek üretilmiş bir dolabın/ürünün, araç içi yol şartlarında ne kadar dayanacağını ve ne kadar verimli olacağını kestiremiyorum. Normal uygulamalarda kullanılan ürünleri alıp modifiye etmek yerine özellikle araç içi kullanım içim üretilmiş ürünlere bi göz atın bence. Yalıtımları bile farklı oluyor bazı kaliteli modellerde. Kullanmayı düşündüğünüz araç da önemli aslında, (çekme karavan içerisinde kullanacağınızdan bahsetmişsiniz), ufak bir camperda kullanacaksanız bunlar önemli, ama tam donanımlı bir motokaravanda tam boy 220v bir dolabı bile kullananlar var, çok da fazla üzerinde düşünülecek bir konu da değil aslında. Benim ufak bir camperım var ve LG kompresörlü kendinden akülü üstten kapaklı ACOPOWER X40A kullanıyorum memnunum tavsiye ederim, gerçi fiyatlar almış başını gitmiş, ama bir fikriniz olur en azından.
Yazdıklarınızda haklısınız, forumu inceleyen veya tecrübeli arkadaşlar zaten dönüştürülmüş dolapları yolda çalıştırmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri