12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,588
Üstteki mesajlarımda tüm sorularınıza ilişkin yanıtlar var. Karavanı teslim almadığım için memnuniyet noktasında bir yorumum henüz yok.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Üstteki mesajlarımda tüm sorularınıza ilişkin yanıtlar var. Karavanı teslim almadığım için memnuniyet noktasında bir yorumum henüz yok.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim, kullanan arkadaşların olumlu dönüş yapması üzerine dün akşam yeni almış olduğum Regal 90 Lt tezgah altı buzdolabımı 12 voltluk kompresör değişimi için İzmir'de dolap imalatı da yapan bir firmaya bıraktım. Karavan firmaları için toplu olarak kompresör değişimi de yapıyorlar 10 lu paketler halinde buzdolaplarının gelip gittiğine şahit oldum. 12 Volt ile yaklaşık 3,2 amper civarında akım tüketeceği bilgisini verdiler, ileride kullandıkça performans ve tüketim verilerini elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım.

Merhaba,

Dün İzmir'li bir firmadan 12 Volt 30 lt kapasiteli bir kompresörlü buzdolabı aldım. Geldiğinde işyerimde gece boyunca bekletip, sabah da 12 Volt 60 watt (5 amper) bir adaptörle çalıştırdım. 1,5 saat içinde -15 dereceyi gördü.

Parasını hak eden bir ürün.

İlgilenen dostlar için aldığım yerin web adresi bu linkte.

Aldığım ürün,

Sevgilerimle,

Benimde aklımı kurcalayan bir konu, paragoyu bende inceledim güzel ve kaliteli görünüyor. Peki bu buzdolapları araç hareket halindeyken kullanılıyor değil mi ? Buna dair pek açıklama görmedim genelde

Benimde aklımı kurcalayan bir konu, paragoyu bende inceledim güzel ve kaliteli görünüyor. Peki bu buzdolapları araç hareket halindeyken kullanılıyor değil mi ? Buna dair pek açıklama görmedim genelde
Benim satın almış olduğum model elektriğe bağlı olduğu müddetçe çalışıyor, çoğu model de bu şekilde çalışıyor. Yani aracı kapattığınızda aracınızın özelliğine göre -eğer buzdolabını bağladığınız 12v/24v çıkışı kontak kapalıyken bile aktif ise- hala çalışmaya devam ediyor. Bilmiyorum ben görmedim ancak belki bu şekilde tesisatı olan araçlar da vardır. Paragonun aldığım modeli; bu gibi durumlarda araç aküsünün bitmesini önlemek için akü koruma sistemi ile donatılmış bir buzdolabı, koruma devresinin 3 konumu var, en hassas moduna alıp kullanmaya devam edebilirsiniz, araç aküsü belirli bir voltajın altına düştüğünde marş için gerekli gücü verebilmesi adına buzdolabı kendi beslemesini durduruyor, ancak risk tabii. Tüm bunlar yerine en güvenilir olanı minik bir yaşam aküsü/güneş paneli , ve hareket halindeyken/motor çalışıyorken de yaşam aküsünü araçtan şarj edecek basit bir sistem. En sağlıklısı bu şekilde olur diye düşünüyorum. Tüm bunlar masraf derseniz de en güzeli ve en hızlısı bence şu olur; bir tane 12v yaşam aküsü alınır, kablonun bir ucu akü bağlantısı, öbür ucu 12v araç çakmak girişi olacak şekilde bir kablo yapılır/yaptırılır, bu akü full şarjlı bir şekilde bagaja vb konulur, bir yere gitmek istediğinizde yol boyunca aracın 12v si kullanılarak dolap çalıştırılır, araç park halinde ve/veya durdurulduğunda vb de dolabın fişi araçtan çıkartılıp bu yapmış olduğumuz kabloya takılır. Bu akünün ne kadar süre ile buzdolabnı çalıştıracağı da; dolabın amper/watt sarfiyat değeri ile kullandığımız akünün amper değeri üzerinden basitçe hesaplanabilir, örneğin siz 75A lık bir akü aldıysanız ve buzdolabının saatlik 1A tüketimi var ise o akü o buzdolabını kabaca 75 saat kesintisiz çalıştırır, tabii bunlar kağıt üzerindeki kaba hesaplar, akülerin deşarj rate leri vb falan oluyor, detaylı mevzuları var ancak şu noktada çok önemli detaylar değil sizin için. Haa bu arada ben ne yaptım? kendi parago buzdolabımı bir kere kullanıp buzdolabı olayının rahatlığını gördükten sonra cihazı sattım, daha büyük bir cihaz aldım, acopower x40a(trendyolda indirimdeydi, yine uçmuş fiyatları, zırt pırt değişiyor iyi takip etmek lazım). Bu cihazın da kendi üzerinde küçük bir aküsü var, dondurucu seviyesinde ayarlandığında yaklaşık 6 saat, normal soğutucu şeklinde ayarlandığında da yaklaşık 10 saat kadar akülü kullanımı var, ayrıca aküsü hem araçtan, hem 220V ile, hem de güneş paneli ile şarj olabiliyor, dolap da 12/24V , 220V, güneş paneli, ve kendi aküsü olmak üzere 4 farklı şekilde çalışabiliyor, ilerde yine üç beş kuruş elime geçtikçe ufaktan bir yaşam aküsü , güneş paneli ve küçük bir rüzgar türbininden oluşan, sadece buzdolabı ve bir kaç ufak tefek düşük watajlı aydınlatmayı çalıştırmaya yetecek kadar kompakt bir off-grid sistem de kurmak istiyorum, şimdilik bu çözüm bana fazlasıyla yeterli. Kimisi hiç bunlarla uğraşmıyor, alıyor bir organ mafyası çantası, koyuyor içine 2-3 tane buz kaseti, işine bakıyor, bu da bir çözüm, hem de yukarıda saydıklarıma göre çok daha ucuz bir çözüm, ama ben bu buzdolabı olayının rahatlığını bir kere yaşadım artık bu küçük konfordan kolay kolay vazgeçmem açıkçası...Hem buzdolabının da içine ekstra bi iki tane buz kaseti koyarsanız iyi kötü yine aynı işi görüyor.

Merhaba.. Konuya katkıda bulunmak adına bende kendi kullanmaya başlayacağım ürünümün verilerini paylaşmak istedim. Kendimce oluşturmaya başladığım camper aracım için indelb ta41a modelini aldım. Henüz araca monte etmedim ama kapalı terasta 22 - 34 derece arasında sabahları güneş görecek şekilde konumu ayarlanan içi kısmen dolu ve kapağı 24 saatte 4-5 kez açılarak yaptığım tüketim testi verileri şu şekildedir.

• 19 Temmuz 2020
    • 17:35… llk start
    • 17:54… + 17 derece
    • 18:08… + 8 derece
    • 18:16… + 1 derece .. çalışmayı durdurdu. 18:51 çalışmaya başladı. ( 35 dk beklemede)
    • 18:35… 1 saatte 0,035 kWh enerji tüketti. ( ilk çalışma dahil )
    • 18:51… çalışmaya başladı.
    • 19:04… de çalışmayı durdurdu. 19:37 çalışmaya başladı. ( 33 dk beklemede )
    • 19:35… 2 saatte 0,050 kWh enerji tüketimi.
    • 22:35… 5 saate 0,103 kWh enerji tüketimi.
  • 20 Temmuz 220
    • 09:35… 16 saatte 0,273 kWh enerji tüketimi.
    • 13:35… 20 saate 0,361 kWh enerji tüketimi.
    • 15:35… 22 saate 0,391 kWh enerjini tüketimi.

17:35… 24 saatte 0,434 kWh enerji tüketimi.

20:30… 27 saatte 0,500 kWh

Katalog verileri

Ekran Resmi 2020 07 15 084107

Üstadların yorumlarını merak ediyorum.

Son düzenleme:

Katolog bilgisine göre 24 saatte yaklaşık 2 kat fazla tüketim yapmışsınız.Ölçüm şartları aynı olmasada bu kadar fark olmamalıydı.
Güç tüketimini nasıl ölçtünüz?
Aşağıdaki linkteki ürüne benzer bir cihazmı kullandınız?
Güç ölçen priz

24 saatlik ölçüm takibinde toplamda saatte 434 vat tüketim olmuş dolapta 55 vat olduğuna göre 434/55=7.89 saat çalışmış anlamına geliyor kabaca 8 saat diyelim yani dolap gün içinde ne kadar süre ile çalışmış ise onun iki katı süre dinlenmiş çalışmamış.
Bu durumun yorumunu dolabın sahibi yapsın

Güzel bir test olmuş paylaşım için teşekkürler.
1. saatin sonunda 35Wh tüketilmiş. Sürekli çalışmada BD35 hakkını vermiş.
12V eşdeğeri olarak günlük 36Ah akü kapasitesi tüketilmiş.
Ortalama 1.5A akım tüketilmiş.

Katolog bilgisine göre 24 saatte yaklaşık 2 kat fazla tüketim yapmışsınız.Ölçüm şartları aynı olmasada bu kadar fark olmamalıydı.
Güç tüketimini nasıl ölçtünüz?
Aşağıdaki linkteki ürüne benzer bir cihazmı kullandınız?
Güç ölçen priz
Evet fazla tüketmiş ama +1'e set edildiğini gözardı etmeyelim. +4 de katolog verisini muhtemelen tutturacaktır. Test etmem lazım.

Buzdolabı Günün Hangi Vaktinde Ne Kadar Enerji Çeker? konusunda paylaşmıştım.

Son düzenleme:

Siz ilk 24 saati almışsınız sanirim. Katalog verileri Dolabın kendini ve içindekileri soğuttuktan sonraki 24 saatte yapilmis olabilir.

Arabalarında teknik verileri gerçek hayatta min. %50 fazla oluyor.

Merhaba arkadaşlar
Ben de ilk önce 12v buzdolabı kullanmak istemiştim sonradan benim şartlarıma uygun olduğu için 220 v tercih ettim, bu arada 220v dolabını nerede 12volt a çevirebilirimi araştırırken İZMİR de frigoduman diye bir şirketle karşılaştım bu firma sanırım bu işin uzmanı ve ithalatçısı aklınızda bulunsun incelemenizde fayda var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR