12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,589
.

Karavanda kullanılan buzdolaplarında kompresörlerin tur ayarlı (Danfoss v.b.) veya Bluetooth yoluyla display kontrollü olmasından daha önemlisi pistonların çalışırken araç hareketlerinden yıpranıcı şekilde etkilenmemesi olduğunu okumuştum. Tabi bu konuyla profesyonel olarak uğraşan @ilker 72 ’den en doğru bilgilere ulaşabiliriz.

Bildiğim kadarıyla Dometic’in kullandığı Danfoss kompressörler ise araç titreşimlerinin yutulması amacıyla sadece kauçuk ayaklarla sabitlenmekte ?

Bahsettiğim kompressörler Japon yapısı. Aşağıda resmini inceleyebilirsiniz.
İki taraftan yaylı olarak asılı duruma dikkatinizi çekerim !
Yine bildiğim kadarıyla bu cins kompressörler özellikle şartların en çetin olduğu Avustralya’da ve ayrıca Almanya’da da Engel markasında kullanılmakta.

Swing Motor Collage

Son düzenleme:

Etiketler

işte tam olarak demek istediğim buydu. 80 küsür milyonluk bir ülkeyiz maalesef 12 volt buzdolaplarında beni tatmin edecek hiçbir kaynak bulamadım.

işte bu başlık altında bunu araştıran insanlar için güzel bilgiler birikmeye başladı bence.

bunu ben de düşünmüştüm yani hareketli araçlar için nasıl performans sağlanır. ama dometicin kendisi zaten kendini off road araçlar için dahi doğru performansı ben de bulursunuz diyor. alttaki video dometic şirketinin kendi eklediği video.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=t8gohyUopbE#action=share

kendi demesi dısında bir tane olumsuz yorum göremedim tam tersine yıllarca dünyayı gezen bütün karavanlarda dometic gördüm ben.

ama diğer taraftan ben şunu demiyorum, dünyanın en iyi kompresörü dometicte. ben şunu söylüyorum araştırdıgım kadarı ile dünyanın en iyi taşınabilir üstten acılan kompresörlü buzdolalplarını dometic üretiyor diyorum.

ve bir diğer acıda şu maalesef gelişmiş ülkelerin (japonya, avrupa ve usa ) genel olarak ürettiği herşey kaliteli.

birgün japonyada bi spor mağazasına girmiştim adamların kendi markası uyku tulumu sadece uyku tulumu en ünlü ve bilinen uyku tulumlarından 2-3 kat pahalı idi sanırım bizim bugunku paramızla bir uyku tulumu 6000-7000 tl filandı. ama işte o markayı japonlar biliyor kalitesini biliyor. dünyada bir marka yaratmak bambaşka bir konu ama . yani eklediginiz kompresör dünyanın en kaliteli kompresörü olabilir buna sözüm yok. ama mesele dünyanın en iyi unu olmak degil dünyanın en iyi helvasını yapabilmek.

.

Karavanda kullanılan buzdolaplarında kompresörlerin tur ayarlı (Danfoss v.b.) veya Bluetooth yoluyla display kontrollü olmasından daha önemlisi pistonların çalışırken araç hareketlerinden yıpranıcı şekilde etkilenmemesi olduğunu okumuştum. Tabi bu konuyla profesyonel olarak uğraşan @ilker 72 ’den en doğru bilgilere ulaşabiliriz.

Bildiğim kadarıyla Dometic’in kullandığı kompressörler sadece kauçuk ayaklarla sabitlemekte ?

Bahsettiğim kompressörler Japon yapısı. Aşağıda resmini inceleyebilirsiniz.
İki taraftan yaylı olarak asılı durumuna dikkatinizi çekerim !
Yine bildiğim kadarıyla bu cins kompressörler özellikle şartların en çetin olduğu Avustralya’da ve ayrıca Almanya’da da Engel markasında kullanılmakta.

Swing Motor Collage

Dometic Coolfreeze Cfx 28W : 8.646,10 TL
https://www.hepsiburada.com/dometic-coolfreeze-cfx-28w-pm-HB00000L6NIO

Almanya’da kamping malzemeleri satan Fritz Berger mağazalarındaki fiatı: 649,- €
Dometic CoolFreeze CFX 28 Kompressorkühlbox 26 Liter

abicim merhaba öncelikle , forumda sana ait olan degerli ve bilgilendirici yazılarını çok seviyorum ondan dolayı saygısızlık olmaz ise sizli bizli konuşmak istemedim.

zaten demek istedigim de buydu işte tam olarak, almanya da fiyatı farklı derken ve ordan buldum derken buydu. hatta tuhaf bir şekilde almanya %20 filan ingiltereden daha da ucuz.

.

Japon’lar kendi ürünlerini sırf kalite açısından değerlendirmiyorlar.
Kendi çalışma tarzlarını da başka ülkelerden üstün görmekteler.
Bir Japon en fazla diğer bir Japona güveniyor. Mentaliteleri öyle..

Çin o kadar yakın olduğu halde süpermarketlerde Çin menşeyli tarım ürünlerine pek rastlanmadığı dikkatinizi çekmiş olmalı ? Tarım arazilerinin azlığı yüzünden fiyatlarının yükselmesini bile sorun etmiyorlar.
Bu durumda bahsettiğiniz ürünün ticaret kanunları açısından beklenenden daha pahalı olması gayet normal. Fiyat farkının bizim anladığımız kalite farkından çok daha fazla olması benim de dikkatimi çekmişti..

Son düzenleme:

.......
araştırırsanız eğer kompresörleri aynı demek yerine dometicin nasıl bir kalite farkı ortaya koydugunu anlar diğer ucuz buzdolapları almazsınız. almayınca nolur dometic daha fazla satılır adamlarda 9000 satmak yerine diğerleri 4000 satılırken dometic de 5000 satılmaya başlar. çünkü basit iktisadi ilkelere göre cok satıldıgı için sürümden kazanır ve araştırmayı seven toplumlardaki fiyatına gelir dometicde burada......

Örnekleme verdiğiniz Dometici 5000 e satılmasına engel olan var mı?
Önce satan fiyatı indirsin.
Tüketici daha sonra gelir durumuna göre tercihini değiştirebilme alternatifi yakalamış olsun.Piyasa gerçekliği de budur.
Hatırlatma:
Talep: Mal veya hizmetin talep edilen miktarı, tüketicinin özel bir fiyatta satın almayı planladığı miktarıdır.
Talebi Belirleyen Faktörler:
1. Malın Fiyatı
2. İlgili malların fiyatı
3. Gelir
4. Gelecekte beklenen fiyatlar
5. Nüfus
6. Tercihlerdir.

Biraz dil bilgisi ve imla kuralı .........
.

Ben bu sayfadan çok faydalanıyorum Tahir bey.
Keşki eskiden forumda yaptığım yanlışları şimdi değiştirebilseydim..
Üstelik Almanca klavye ile yazıp sonra uygun olmayan harfleri tek tek değiştirmek de oldukça zamanımı alıyor..:confused:
Galiba forum katılanlarını ve Türkçeyi gereksiz ciddiye alıyor olmalıyım ?
Türkçe dersinde değiliz sonuçta.. :yum:

Türkçeyi mi, Türkçe'yi mi diye, bir de türkçeyi mi yoksa türkçe'yi mi diye baktım.
''Yapım ekinden sonra gelen çekim ekleri kesme imiyle ayrılmaz" denmekte..

.

.

Çin o kadar yakın olduğu halde süpermarketlerde Çin menşeyli tarım ürünlerine pek rastlanmadığı dikkatinizi çekmiş olmalı ? Tarım arazilerinin azlığı yüzünden fiyatlarının yükselmesini bile sorun etmiyorlar.
Bu durumda bahsettiğiniz ürünün ticaret kanunları açısından beklenenden daha pahalı olması gayet normal. Fiyat farkının bizim anladığımız kalite farkından çok daha fazla olması benim de dikkatimi çekmişti..

benim ki kısa bi tatildi , galiba 10 gün filand. bir de ilk yurtdısı tecrübem oldugu için ağzım acık bir şekilde gezmiştim japonyayı o kadar değerlendirebilecek şansım yoktuki :smiley: ama eğer bir bilet hakkın var tekrar nereyi görmek istersin deseler kesinlikle yine japonya ilk 3 ülkeden biri olur. inanın o kalite farkını o kadar anlayacak durumum olmadıgı için hiç aklıma gelmemişti adamların bir anlamda dediğiniz japon malı millietçiliği demekki.
fakat bu cok önemli bir bilgi. çünkü ben ülkenin gelişmesinde eşit rekabet koşullarına çok inanan biriyim, kendi halkının kendi ürünlerine bir tür torpil geçmesi de o zaman, japonyanın o coştuğu dönemlerden sonraki durgunlugu hatta son dönemlerdeki tıkanmışlık sebeblerinden birisi olabilir diye düşündüm şimdi.

türkçe konusundaki yorumunuzu beni anladıgınız olarak görüyorum ve teşekkür ediyorum naçizane. bu forumdaki herkes belli bir yaşta , kendini anlatma çabalarını bırakalı cok olmustur cogumuzun. ondan mütevellit aslında anlamak kalple olan birşey diye düşünüyorum. kötü bir duygu hissettiğim yerde ise hemen kaçıyorum ben . diğer taraftan arkadaşlarla olan whatsapp grublarındaki en berbat türkçemle konussam sanırım bi süre sonra kimse anlamaz beni burada. gruplarda arkadaşlarla olan yazışmalarımı ,1 hafta filan geçtikten sonra okudugumda ben bile anlamıyorum bazen :smiley: :smiley: :smiley:

sevgiler

Örnekleme verdiğiniz Dometici 5000 e satılmasına engel olan var mı?
Önce satan fiyatı indirsin.
Tüketici daha sonra gelir durumuna göre tercihini değiştirebilme alternatifi yakalamış olsun.Piyasa gerçekliği de budur.
Hatırlatma:
Talep: Mal veya hizmetin talep edilen miktarı, tüketicinin özel bir fiyatta satın almayı planladığı miktarıdır.
Talebi Belirleyen Faktörler:
1. Malın Fiyatı
2. İlgili malların fiyatı
3. Gelir
4. Gelecekte beklenen fiyatlar
5. Nüfus
6. Tercihlerdir.

ilk sorunuzdan başlayım. evet var. insanların tembelliği . maalesef türk halkının kolay para kazanma hırsı. nasıl derseniz. ve hepsinden öte üretim odaklı olmaması herşey ama herşeyde kısa vadeli çıkarlarını amaç edinmesi.

dometic globalin türkiyedeki fiyatı belirledigini hiç sanmıyorum. belirleyen türkiyedeki distrübütörüdür diye tahmin ediyorum.

şimdi gelelim ana noktaya; 5000 indirirse 100 ürün satacak. 100 ürün satarken ne kadar emek verecek ? atıyorum 100 birim peki sonunda kazandıgı kar ne kadar atıyorum 100 birim.

şimdi gelelim 9000 dan 20 ürün sattıgında ne kazanacak yine 100 birim peki emek ne kadar verecek 20 birim karısık oldu biliyorum özetleyim

dometigin distrübötürü

A projeksiyon : 5000 tl den 100 ürün satar , 100 birim emekle karı 100 birimdir.
B projeksiyon : 9000 tl den 20 ürün satar , 20 birim emekle karı 100 birimdir .

sadece kar a, yani paraya odaklanırsa b projeksiyonunu yapar. ama hayır ben bu kaliteli ürünü daha çok insanla paylaşayım. rekabeti arttırayım diğer firmalarda kalitesini arttırsın gibi amacı varsa a projeksiyonunu seçer. siz biz ben yani biz türkler genelde naparız?? (ha bu arada belki kendi aralarında natlaşma olmuştur piyasada vs onlara hiç değinmiyorum belki bu kucuk piyasada bütün satıcıların arasında gizli bir ortaklık vardır)

hatırlatma kısmında yazdıklarınıza dair yorumuma geleyim. herşeyden önce insan davranışları öngörülebilir davranışlar değildir. insan oğlu sanıldıgı gibi mantıklı hareket eden bir canlı değildir çoğu zaman. bu herşeyden önce iktisat için geçerli. ve ayrıca iktisatı bilim olarak bile görmüyorum ben maalesef. lisansını işletme de yapmış biri olarak bunu söylüyorum . ondan dolayı yazdıgınız durumlar her zaman öyle olacak diye matematik kuralı yok.

ÖNEMLİ NOT: eğer şu noktaya kadar dometic i savundugumu belki bir bagım oldugumu düşünen olduysa üstte yazdıklarımda güzel bir cevap olmuştur bence. kimleri eleştirdiğim neyi övdüğüm açık sanırım. sadece üzülüyorum ülkemize. konuşuyorsam ülkemi sevdiğim ve başka vatanım olmadıgı için.
keşke dometic i biz üretebilseydik. ama sanayicisi, ticaret yapanı ve en önemlisi tüketici kısmı yani bizim kültürümüz bu şekilde oldugu sürece maalesef dometic gibi markaların ülkemizde cıkması hayal ötesi.

Merhaba
Karavanın buzdolabı konusunda bile bu kadar mükemmeliyetçi ve aşırı araştırmacı olduğunuza göre hayat sizin için oldukça zor geçer
İlla en iyisini alacaksınız diye birşey yok
Ninkasi kullanan bir sürü karavancı var
Hepsi memnun
İthal 12 volt buzdolaplarından iki katı fazla enerji harcadığını ve iki katı daha fazla ses çıkardığını sanmıyorum
Küçük bir sarfiyat ve ses farkı olabilir
Ama ben illaki 5 bin TL'ye Almanya'daki dolabı istiyorum diyorsanız
Minibüs tarzı bir araçla Türkiye ye gelecek bir Almancı bulup,ondan gelirken getirmesini rica edebilirsiniz
Haa neden Türkiyede de aynı fiyat değil derseniz
Sebebi belli
Bunu ithal eden firmadan ürün kadar vergi alıyor devlet
Bu eleştirilebilir

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba
Karavanın buzdolabı konusunda bile bu kadar mükemmeliyetçi ve aşırı araştırmacı olduğunuza göre hayat sizin için oldukça zor geçer
Hepsi memnun
İthal 12 volt buzdolaplarından iki katı fazla enerji harcadığını ve iki katı daha fazla ses çıkardığını sanmıyorum
Minibüs tarzı bir araçla Türkiye ye gelecek bir Almancı bulup,ondan gelirken getirmesini rica edebilirsiniz
Sebebi belli
Bu eleştirilebilir

merhaba, murat bey . maalesef kısa yanıtlarla gecemiyorum. her defasında yeni bir yorum gelince bende düşüncemi acıklamak istiyorum. bireysel hayatımda çok ama çok keyifliyim. araştırmak ve olabilenin en iyisini yapmaya çalışmanın yararı dısında hiçbir zararı olmadı . ama diğer taraftan insan ilişkilerim ve iş hayatında evet bugune kadar çok zorlandım yıprandım, yoruldum.

bu arada kendi youtube kanalımda yakında karavan videolarımı eklemeye başlıyacagım youtube.com/zorbakalimero ordan uzun uzun anlatacağım ama güneş enerjisi sistemi ve buzdolabı bence bir karavanın en temel noktası hatta en temeli bence buzdolabı. ondan dolayı maalesef bu kadar ugrasım, normalde her konuda bu kadar takıntılı biri değilimdir, ama kabul takıldıgım zamandan ordan kurtulmam zordur :smiley:

forumun bu baslıgındaki sohbet aslında birazda ülkeye dair üzüntülerimi ve eleştirilerimi paylaşma noktasına dönüştü, bi tür iç döküş (you tube da kanal açma sebebim biraz da bu iç döküş ihtiyacı zaten)

evet dometige karar verdim ve tırcı veyahut dediginiz gibi almanyadan gelen bir gurbetçi bulmam gerekiyor arıyorum simdilik bakalım.

fiyat farkının vergiden olması ise kesinlikle katılmıyorum . dedigim gibi üstte yazdıgım dinamikler geçerli bence.

Parago Pg45 12/24volt 45 Litre Outdoor Kompresörlü Oto Buzdolabı PG45 | Trendyol

üstteki ürün 2.844 tl ye satılıyor ve bu ürün de ithal bu ürüne vergiler yok mu ?

zaten vergili fiyat farklı hali dometiğin 5000-6000 tl civarlarında olmalı en fazla. sonucta biz almanyadaki fabrika cıkıs fiyatına bakmıyoruz. yine farazi konusucazm ama 400 euro filandır die tahmin ediyorum. sonucta almanyada 600 euroya satılan üründe vergisini veriyor ve kar koyuyor üstüne.

ha şu konuda haklısınız tamamen unutmuşum devlet kavramını :smiley: . biraz da şundan unuttum sanırım zaten devleti oluşturan bileşenler; halk, sanayici ve satışçılar yani hepsi bir aslında.

üstteki sebebler ise aynı sonuca çıkartıyor kaliteli markalarımız yok. toplum olarak ne üretmeyi seviyoruz, ne de kaliteli ürünlerin hakkını veriyoruz ve üretene arka çıkıyoruz. maalesef gösterişi seviyoruz biz. ha bir furya patlasa karavancılar arasında buzdolabı ile gösteriş yapma dometic degil 9.000, 15.000 de olsa deli gibi satılır bundan da eminim:smiley: :smiley: :smiley:

Merhaba
Hepsi memnun
Sebebi belli
Bu eleştirilebilir

uzattıkça uzatıyorum ama devlet noktasına geleyim. hem de takip edenler varsa o kadar milliyetcilikten bahsediyorsun vs diyorsun ama kalkıp almanyada buzdolabı getirmek istiyorsun diye düşünce geçebilir. benim geçerdi hemen onu da anlatayım. hem de devlet yüzünden zaten nasıl tıkandıgımı da paylaşmak istiyorum.

baktıgım siteler içinde türkiyeye satış yapanlar var. acaba dedim kargoylamı alsam yurtdısından ve buldugum sitede 500 euro idi neden mi vazgectim . çünkü aynı ürün burada 1200 ila 1600 euro arasında değişiyor.
pekiiii aldım diyelim gümrüğe gelince bizim cok namuslu işini süper yapan vergi memurlarımız napıyor. 40 dereden su getirmesi dısında 500 euroya aldıgım ürünün faturasına göre degil acıyor interneti buladbildigi en yüksek yani 1600 euro olan fiyat üstünden vergi alıyor. bir de alakasız ötv vs üstüne eklemeye kalkısıyor. bunlar tabi iyi ihtimaller büyük ihtimal bir gümrükçüde isteyecek. maalesef durum böyle iken (ki coronadan dolayı belkide hiçbir şekilde geçirmeyecekler, gümrüğe sokup satmaya kalkısacaklar , geçirselerde ekstra zorluk cıkartacaklar hijyen olarak saglıklı olmayan yerlerde gidip derdimi anlatmaya calısıcam)
güya avrupa birliğindeyiz biz :( , vergi anlatşmaları vs güya.

yani her ihtimali düşündüm :smiley: . hatta corona olmasaydı eğer, bir buzdolabı teknisyeni ile kendim yapmayı deneyecektim karavana özel el yapımı buzdolabını.

Dometic buzdolaplarında CFX serisi galiba en yenisi ve en pahalı olanı. Daha önceki modelleri CF ve CDF (CDF, 230 volt iҫin redresör lazım) serilerinin fiyatları daha düșük. Aslında CF ve CDF serileride bir karavancının ihtiyacını rahatlıkla karșılayabilir ama, uzaktan kumandalı (telefonla), daha iyi isole edilmiș, telefon șarjları iҫin USB bağlantısı olan bir cihaz istiyorum diyenler CFX alabilirler.

CF ve CDF serilerinin Amazon fiyatları:
Amazon.de: Dometic CoolFreeze CF 36: Auto & Motorrad

Dometic buzdolaplarında CFX serisi galiba en yenisi ve en pahalı olanı. Daha önceki modelleri CF ve CDF (CDF, 230 volt iҫin redresör lazım) serilerinin fiyatları daha düșük. Aslında CF ve CDF serileride bir karavancının ihtiyacını rahatlıkla karșılayabilir ama, uzaktan kumandalı (telefonla), daha iyi isole edilmiș, telefon șarjları iҫin USB bağlantısı olan bir cihaz istiyorum diyenler CFX alabilirler.

CF ve CDF serilerinin Amazon fiyatları:
Amazon.de: Dometic CoolFreeze CF 36: Auto & Motorrad

aynen öyle ama cfx serisinin üretimi bitti cfx3 serisini üretmeye başladılar sessizliği ve kompresörün tüketim teknoloji çokkk daha iyi. usb ve wifiden baglanma aslında bir buzdolapta ne kadar gerekli tartışılır.

alttaki videoyu keşke önce eklemek aklıma gelseydi ama unuttum nedenine gelecek olursak

1. bu cfx serisi yani benim dedigim cfx3 den bir önceki seri

2. 75 lt ve . iki bölüme ayrılmış durumda hem dondurucu kısmı hem de normal kısmı var bundan dolayı enerji verimliliği A .

3. saatte 3 amperden den fazla amper tüketiyor. yani benim bahsettiğim yeni modelden 3-4 kat daha fazla

veee en bomba kısmın geliyoruz videodan 100 amper lityum akü ile 81 saat çalısıyor. tahminim benim bahsettigim buzdolabı ise 240 -320 saat arası calısır . yani 10 -13 gün civarında. (tabiki evdeki dereceyi bilmiyorum ve hiç kapagı acılmıyor vs ama cok değiştirecegini düşünmüyorum bu dolaplardan üstten kapak olmasının artısı soguyan hava zaten kaybolmuyor.)

sanırım şimdi ne demek istediğimi daha iyi anlatabildim alttaki video ile.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=LexGygaF-DE

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri