12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,807
Daha bağlamadım, webastoyu da alıp günlük ihtiyaç olan amper hesabı yapılıp, akü ve panelleri bağlatacağım. Ama makinanın üstünde 12 v 60 watt yazıyor. Kendisini 1700 tl e aldım bir arkadaştan garantisi devam ediyor, 1 yaz kullanmış sadece

Günlük ihtiyacı hesaplarken buzdolabının yıllık ortalama tüketiminden ilerlerseniz fazladan para harcamanız gerekmez. Vebasto için bence hesap bile yapmaya değmez bir şey tüketmiyor. Hesapta aydınlatma, varsa TV, invertör kayıpları ve şarjdaki bilgisayar vb dikkate alınmalı.

Etiketler

26 litrede bile 1 amper değeri göremedim ayrıca fiyat 9.000 küsür değer mi sizce.

https://www.hepsiburada.com/dometic-coolfreeze-cfx-28w-pm-HB00000L6NIO

:smiley: uzun bir cevap olacak . çünkü hayatta bildigim çok az şey var. ama bildiklerimi de takıntı seviyesinde araştıran bi yapım vardır ondan dolayı en azından temel konularda şu an iddaa ediyorum karavan için buzdolabı işini baya araştırdığım için türkiyedeki satıcıların %90 nından iyi biliyorumdur . bir ara kendi dolabımı yapmayı bile düşündüm hatta. ama keşke ben analmsız yere bunu araştırmak zorunda kalacagıma gelişmiş bir ekonomi olsaydık ve istedigim gibi alışveriş yapabilseydim. neyse uzun hikaye ama içinde ülkemize ve maalesef üretim odaklı olamamıza veya olmamaıza dair eleştirilerde olacak vaktini alacagım için şimdiden özür dilerim. bu arada atla deve değil kesinlikle araç buzdolabı yapmak karavan ve tekne için satılan satılan hiçbirşeyin atla deve olmaması gibi. verimli bir kompresör gerekli devreler ve poliüretenle yalıtım bu kadar basit aslında.

benim aklıma gelen ürüne dair teknik detaylar ve üreticinin kendi sitesi altta ekte ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. geleyim yorumuma, aslında baya dolu ve üzgünüm bu konuda bu vesileyle paylaşmış olacağım. ondan da uzun yazmak istedim.

arkadaşın arkadaşından aldıgı ikinci el ürüne dahi 48 lt oldugu halde ödediği fiyatı yazdı. benim düşündügüm dometic ürün ondan 7 lt daha fazla kapasiteli 55 litre. dışarısı 32 derece iken içerisini 3 derecede 1.1 amper tüketerek yaparım ben diyor. ki bu ürün teknik boyutları dısında cep telefonu ile kontrol edilip. aynı zamanda reddot 2020 ödülü almış bir ürün. bu ödül endüstriyel ürünlerin oscarı diye biliyorum ayrıca.

teknik konulardan sonra gelelim değermi meselesine .

evet fazlası ile değer param olsa 9000 değil 90.000 bile vermeye hazırım ben bu ürüne. ve bu ürün fiyatlandırması neden oluyor onuda anlatmaya calısayım dusundugum kadarı ile. neden veririm çünkü dometic bu işin rolls royce si. bu bir zevk meselesi. kimisi murat 131 de beni götürür der onu tercih eder. veya fiyat performansa bakar. benim için mesela reddot ödülü sanattır. sırf çalıştıdıkları tasarımcı için bile 3-4 kat para kazanmayı bence hakediyordur o firma (tabiki teknik ve işlevsel olarakda ürünün kusursuz oldugunu varsayarsak) .

fiyatlandırma kısmına dair de düşüncelerim var ama yoruldum :smiley: birgün tanışma şansımız olursa uzun uzun sohbet ederiz.

son olarak ben ne alacagım. değer mi dediniz değer dedim. ama o değeri verebilecek gücüm var mı? orası soru işareti dedigim gibi almanyada buldum aradıgım buzdolabını. ama ordandan lojistik sorunları var heleki böyle corona günlerinde. ondan ötürü hala karar veremedim. ki bundan dolayı özellikle kullanmıs olanlara soruyorum. saolsun türk firmalarımızın en temel tüketim değerini paylaşmak gibi bir kaygıları yok çünkü. mesela sırf bana ve bize şu işkenceyi yapmaları bile işte diğer firmayı tercih etme sebebi olur benim için. ben bi iş başvurusunda bulunuyorum mühendisim diyelim iş basvurumda hangi üniversite ve bölüm oldugu yazmıyor sadece mühendislik yazıyor. acaba bu türk firmasına böyle bir cv ile basvuran olsa nasıl tepki verirdi merak ediyorum :smiley: :smiley: :smiley: bilmiyorum umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi. teslaya rakip elektrikli araç yapmıyoruz burada özellikle belirtmek istiyorum.

sevgiler :smiley:

bu arada arkadaşın ürününü bulamadım ama dedigine hacim olarak en yakın olan ürün sitesinde ninkasinin bu ;
Ninkasi Araç Buzdolapları

sadece üst üste olmasını istedim iki ürünün ve ürünler dısında. iki sitenin tasarım farkı ve aradaki firmaların bilgi verme farkıda görülsün istedim.
Dometic CFX3 55 - Tragbare Kompressorkühl- und -gefrierbox, 48 l

PERFORMANCE
Kältemittel, Typ R134a
GWP 1430
Kältemittelmenge 45 g
CO2-Äquivalent 0.064 t
Energieverbrauch 12 V DC (Umgebung@32 °C, intern@4 °C) 1.10 Ah/h
EU-Energieklasse (1060/2010/EC) A++
Klimaklasse (EN62552) N/T
Isolationstyp PU (Polyurethane)

1 Amper degerı hıc duymadım oto buzdolaplarında 9000 tl de cok ucuk bır rakam hıc akıl ısı deyıl cok daha ucuza dolaplar var

akıldışı olacak kadar iyi bir bir buzdolabı oldugu için rakamda böyle oluyor. eğer alabilimsem koynuma alır sarılır uyurum zaten :smiley: :smiley:

ki yine söylüyorum bizdeki fiyatı bu. yurtdısı sitelerinden gercek fiyatını gorebilirsiniz. yarı değerlerinde.

Elektrikli cihaz kullanım tercihi kişisel tercihlere göre değişir. Örneğini verdiğiniz cihazın burada satış fiyatı tahminen 2.000 € yu bulur. Burada üretimi yapılsa yarı fiyatına satılsa kaç adet satabilir.
Sizi anlıyorum mükemmeli arıyorsunuz ama sizinde belirttiğiniz gibi bütçe meselesi.
Bahsettiğiniz telefondan takip sistemine benzer bir kompresör var pc kontrollu diyor telefona adapte olurmu bilmiyorum ama olur gibime geliyor. Bu kompresörü 50 litre dolabada 400 litre dolabada takabiliyorsunuz. Üzerinde devir ayar çipleri var 1500 d/dak ile 3500 d/dak ayarlanabiliyor Türkiye de satışı var. Telefonumda olan kullanma kitapçığından bir iki sayfa paylaşıyorum belki ilginizi çeker

25D5FC85 FD2C 4CEC 86DA 6EAE77CB7755

B337957D E19D 4B8C 8EE2 0C352A731875

Elektrikli cihaz kullanım tercihi kişisel tercihlere göre değişir. Örneğini verdiğiniz cihazın burada satış fiyatı tahminen 2.000 € yu bulur. Burada üretimi yapılsa yarı fiyatına satılsa kaç adet satabilir.
Sizi anlıyorum mükemmeli arıyorsunuz ama sizinde belirttiğiniz gibi bütçe meselesi.
Bahsettiğiniz telefondan takip sistemine benzer bir kompresör var pc kontrollu diyor telefona adapte olurmu bilmiyorum ama olur gibime geliyor. Bu kompresörü 50 litre dolabada 400 litre dolabada takabiliyorsunuz. Üzerinde devir ayar çipleri var 1500 d/dak ile 3500 d/dak ayarlanabiliyor Türkiye de satışı var. Telefonumda olan kullanma kitapçığından bir iki sayfa paylaşıyorum belki ilginizi çeker

Ekli dosyayı görüntüle 518577

Ekli dosyayı görüntüle 518578

wauw sitesi neresi ki ? çok güzele benziyor araştırayım. fiyatlandırma konusunda ise yarın uzun uzun yazıcam.

aslında asıl mesele oydu.

ben şimdi anlayamadım. anladıysam da yanlış anlamadım sanırım sizleri.

yine söylüyorum bu işin rolls royce olan dometic' in kompresörüyle. diğer buzdolaplarının kompresörlerinin aynı oldugunu mu iddia ediyorsunuz ? tam olarak bu mudur . eğer bunu iddia ediyorsanız.

iphone ana işlemcisi ile dandik çin malı telefonun ana işlemcisi aynıdırda mı diyorsunuz? hatta daha basit bir anlatımla rolls royce un motoru ile murat 131 motoru da aynı mı diorsunuz?

cidden bunu mu diorsunuz ?

size söyle söyliyeyim dometic cfx modeli bu dolapların önceki modeli yeni modeli olan sanırım 4-5 ay bile olmadı satışa cıkalı dometix cfx3 modeli arasındaki , yani kendi bir önceki modeli arasındaki en temel fark kompresörlerin verimliliği ve sessizliği.

madem öyle oldugunu düşünüyorsunuz, tek sorum var size? bana ++ enerji verimliliği olan 12 volt başka kompresörlü buzdolabı gösterebilir misiniz??

konu buraya geldi şimdi neden dometic 9000 tl söyleyeyim. eğer bizim ülkemizdeki insanlar araştırsa herşeyin ederi ortaya cıkar ve dometic ucuzlar tabi diyeceksin bu nasıl lahana tursusu çok basit acıklayayım ;

araştırırsanız eğer kompresörleri aynı demek yerine dometicin nasıl bir kalite farkı ortaya koydugunu anlar diğer ucuz buzdolapları almazsınız. almayınca nolur dometic daha fazla satılır adamlarda 9000 satmak yerine diğerleri 4000 satılırken dometic de 5000 satılmaya başlar. çünkü basit iktisadi ilkelere göre cok satıldıgı için sürümden kazanır ve araştırmayı seven toplumlardaki fiyatına gelir dometicde burada.

sonra ne mi olur ? ikinci aşamaya geliriz. daha internet sitesinde ne kadar tüketim yaptıgını bize açıklamayı bahşetmeyen yerli üreticilerin fiyatları yarıya düşer olması gerektiği yere. ucuza mal alacak kadar zengin olanlar gider o kalitedeki yerli mallarını alırlar. veya bu yerli üreticilerin kafasına taş düşer ya biz fiyatımızı düşürmeyelim ama kalitemizi arttıralım demeye başlarlar.

ha bunlar olmayınca biz araştırmayınca ne olur yani şu an oldugu gibi. yine araştırmayı sevmeyen ama parası bol olan yatı katı olanlar herhangi bir yat markete girer ve hangisi iyi der dometic cevabı karsılıgında fiyatına bakmaz yine alır dometic i.

bakalım fakiri zengini araştırmayınca kim kaybeder kim kazanır ?? ya ben artık buna da yorum yapmayayım. bence herşey cok net ortada. farklı bir argümanı olan ispatları ile tabiki karşıma çıkabilir. ben bu bilgileri ve yorumları sadece araştırdıgım için biliyorum. yanlıs veya eksik bildigim varsa güncelleyenede 40 yıl dua ederim.

sevgiler

Son düzenleme:

ben şimdi anlayamadım. anladıysam da yanlış anlamadım sanırım sizleri.

yine söylüyorum bu işin rolls royce olan dometic' in kompresörüyle. diğer buzdolaplarının kompresörlerinin aynı oldugunu mu iddia ediyorsunuz ? tam olarak bu mudur . eğer bunu iddia ediyorsanız.

iphone ana işlemcisi ile dandik çin malı telefonun ana işlemcisi aynıdırda mı diyorsunuz? hatta daha basit bir anlatımla rolls royce un motoru ile murat 131 motoru da aynı mı diorsunuz?

cidden bunu mu diorsunuz ?

size söyle söyliyeyim dometic cfx modeli bu dolapların önceki modeli yeni modeli olan sanırım 4-5 ay bile olmadı satışa cıkalı dometix cfx3 modeli arasındaki , yani kendi bir önceki modeli arasındaki en temel fark kompresörlerin verimliliği ve sessizliği.

madem öyle oldugunu düşünüyorsunuz, tek sorum var size? bana ++ enerji verimliliği olan 12 volt başka kompresörlü buzdolabı gösterebilir misiniz??

konu buraya geldi şimdi neden dometic 9000 tl söyleyeyim. eğer bizim ülkemizdeki insanlar araştırsa herşeyin ederi ortaya cıkar ve dometic ucuzlar tabi diyeceksin bu nasıl lahana tursusu çok basit acıklayayım ;

araştırırsanız eğer kompresörleri aynı demek yerine dometicin nasıl bir kalite farkı ortaya koydugunu anlar diğer ucuz buzdolapları almazsınız. almayınca nolur dometic daha fazla satılır adamlarda 9000 satmak yerine diğerleri 4000 satılırken dometic de 5000 satılmaya başlar. çünkü basit iktisadi ilkelere göre cok satıldıgı için sürümden kazanır ve araştırmayı seven toplumlardaki fiyatına gelir dometicde burada.

sonra ne mi olur ? ikinci aşamaya geliriz. daha internet sitesinde ne kadar tüketim yaptıgını bize açıklamayı bahşetmeyen yerli üreticilerin fiyatları yarıya düşer olması gerektiği yere. ucuza mal alacak kadar zengin olanlar gider o kalitedeki yerli mallarını alırlar. veya bu yerli üreticilerin kafasına taş düşer ya biz fiyatımızı düşürmeyelim ama kalitemizi arttıralım demeye başlarlar.

ha bunlar olmayınca biz araştırmayınca ne olur yani şu an oldugu gibi. yine araştırmayı sevmeyen ama parası bol olan yatı katı olanlar herhangi bir yat markete girer ve hangisi iyi der dometic cevabı karsılıgında fiyatına bakmaz yine alır dometic i.

bakalım fakiri zengini araştırmayınca kim kaybeder kim kazanır ?? ya ben artık buna da yorum yapmayayım. bence herşey cok net ortada. farklı bir argümanı olan ispatları ile tabiki karşıma çıkabilir. ben bu bilgileri ve yorumları sadece araştırdıgım için biliyorum. yanlıs veya eksik bildigim varsa güncelleyenede 40 yıl dua ederim.

sevgiler
Biraz dil bilgisi ve imla kuralı öğrenmenizi bunun ardından yazılanları tekrar okumanızı şiddet ile tavsiye ederim.

Moto Z2 Play cihazımdan zar zor yazılarak gönderildi

ha bu arada şunu da söyliyeyim. beni anlayan her şekilde anlayacaktır. ki zaten kişiye değil ihtiyacı olan, araştıran insanlar için yazdım. bilen insanların zaten benim araştırdıklarım ve savunduklarımla işi olmayacaktır.

ama toplumun yansıması heryerde, güzel örnekleme oldu.

sevgiler olsun güzel insanlara :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri