12 Volt Kompresörlü Buzdolabı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucanadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 85,847
Yazdıklarınızda haklısınız, forumu inceleyen veya tecrübeli arkadaşlar zaten dönüştürülmüş dolapları yolda çalıştırmaz.
Ben bu konuda genel söylenen bilgiler yerine bazı deneyimlere ulaşmaya çalışıyorum.
Ilk forum okumalarında @Akdeniz45 Engel buzdolabının üstten açılır bir modelini anlatmıştı. Sonrasında karavan yaparsam tezgah alti CK100 modelini yurt dışı gezi sırasında alıp kurmayı ve alana kadar buzdolabi olmadan yollar da olmayı düşündüm.
Ayrıca dönüşüm buzdolabı yapan birçok kişi ile görüştüm, kullananlar ile konuştum. Dün forumda 2012 yılına ait bir paylaşıma denk geldim . Konu bir şikayet ile açılmış ve sonrasın da forum yöneticileri tarafından yoruma kitlenmiş. Yorumda bulunan dört kişi ile irtibata girdim, bir tanesi daha geri dönüş yapmadı. Diğer üçü 10 /12 yıllık kullanımda bazen sorun olabildiğini ve çözümünün de sağlandığını, genelde memnun olarak kullanmaya,devam ettiklerini söylediler.
Sonuç olarak geldiğim nokta gerçek karavancı aletini kullanmasını biliyor . Cözumude hep buluyor.

Etiketler
Ben bu konuda genel söylenen bilgiler yerine bazı deneyimlere ulaşmaya çalışıyorum.
Ilk forum okumalarında @Akdeniz45 Engel buzdolabının üstten açılır bir modelini anlatmıştı. Sonrasında karavan yaparsam tezgah alti CK100 modelini yurt dışı gezi sırasında alıp kurmayı ve alana kadar buzdolabi olmadan yollar da olmayı düşündüm.
Ayrıca dönüşüm buzdolabı yapan birçok kişi ile görüştüm, kullananlar ile konuştum. Dün forumda 2012 yılına ait bir paylaşıma denk geldim . Konu bir şikayet ile açılmış ve sonrasın da forum yöneticileri tarafından yoruma kitlenmiş. Yorumda bulunan dört kişi ile irtibata girdim, bir tanesi daha geri dönüş yapmadı. Diğer üçü 10 /12 yıllık kullanımda bazen sorun olabildiğini ve çözümünün de sağlandığını, genelde memnun olarak kullanmaya,devam ettiklerini söylediler.
Sonuç olarak geldiğim nokta gerçek karavancı aletini kullanmasını biliyor . Cözumude hep buluyor.
Janberk Bey,

Dönüşüm yapılan modeller yolda çalıştırılsa da 10-12 yılda ender olarak problem çıkarıyor diye çıkarım yaptım, doğrumudur?

Evde bir köşeye yerleştirilip kullanılacak olan 220 volt ile çalışan ekovatlar da ilk kalkış anı hariç sallantı olmayacağı için gerek ekeovat içinde gerek ekovat dışında sarsıntıya karşı fazladan bir önlem ,tedbir alınmamıştır. Şimdi siz bu dolabı karavana koyar yolda giderken çalıştırırsanız dolap sürekli farklı boyda yönde ve kuvvete sarsıntı altında kalacak ve çalıştığı içinde istenmeyen sürtünmeler hasarlar oluşacaktır. Ayrıca yine dolabın bakır boruları öylesine tedbir alınmadan tutturulduğundan yollarda sarsıntıdan kopma kırılma çatlama ihtimalleri de vardır.
12 volt ile yani karavanda kullanılacak ekovatlara ise bu yukarıda bahsedilen sıkıntıları karşılamak için sarsıntı hasarlarını önlemek için fazladan tedbirler uygulanmıştır.

Janberk Bey,

Dönüşüm yapılan modeller yolda çalıştırılsa da 10-12 yılda ender olarak problem çıkarıyor diye çıkarım yaptım, doğrumudur?
Yukaridaki ifadeyi söyleyebilecek gerek teknik gerekse deneyim olarak benim haddim olamaz.
2012 decbu sohbete katılan forum üyelerinden 4 karavancıya ulaştım. Konu ürün şikayeti ile başlamış. Yarım kalmış. Okumalarım akabinde üçünün verdigi cevap bu oldu. 2012 yilindan beri kullaniyorlar. Gaz problemi olan sorunu çözen, , kartını cihazdan farklı uzaklığa taşıyan ve iyi randıman alan, üretici arkamda problemlerimiz ile ilgileniyor cevabını aldığım üç kişi.
Dördüncü @TA2RX herhalde ozelden gonderdigim soruyu gormedi. Daha geri dönüş yapmadı, onun deneyimleri önemli. Bu paylaşım sırasında yeni almıs buzdolabıni . Cevabını bekliyorum..
Ya bir tane uygun ENGEL CK100 bulacağım, yada dönüşüm buzdolabi kullanacağız. Şimdilik kararımız bu. 👋👋👋

" Canberk abi, merhaba,
Bu konu bir önceki karavandaydı, şimdiki de de benzer sorun yaşadım, Ahmet bey bayağı ilgilendi aslında. Muhtemelen gaz azalmıştı, yeniden gaz basıldı, bu seferde fazla gazdan verimsiz çalışmaya başladı. Ahmet beyin yönlendirmeleri ile basıncı düşürdük şimdi gayet güzel çalışıyor. Ekonomik ürünler, sahibinde oldukça ilgileniyor, memnunum dolaptan... Selamlar..."

Mogolistan'a kadar giden buzdolabı en azindan 64000km sonrasi ayakta kalmış , hala hizmet de. Ben nasıl bir şey diyebilirim.😂😂😂

Yukaridaki ifadeyi söyleyebilecek gerek teknik gerekse deneyim olarak benim haddim olamaz.
2012 decbu sohbete katılan forum üyelerinden 4 karavancıya ulaştım. Konu ürün şikayeti ile başlamış. Yarım kalmış. Okumalarım akabinde üçünün verdigi cevap bu oldu. 2012 yilindan beri kullaniyorlar. Gaz problemi olan sorunu çözen, , kartını cihazdan farklı uzaklığa taşıyan ve iyi randıman alan, üretici arkamda problemlerimiz ile ilgileniyor cevabını aldığım üç kişi.
Dördüncü @TA2RX herhalde ozelden gonderdigim soruyu gormedi. Daha geri dönüş yapmadı, onun deneyimleri önemli. Bu paylaşım sırasında yeni almıs buzdolabıni . Cevabını bekliyorum..
Ya bir tane uygun ENGEL CK100 bulacağım, yada dönüşüm buzdolabi kullanacağız. Şimdilik kararımız bu. 👋👋👋

Bana özelden gelen soruları hep cevapladım. Ya sizin sorunuz bana, ya da benim cevabım size ulaşmamıştır. Soruyu tekrar sorarsanız cevaplamaya çalışayım.

Mesele 12V Manisa yapımı dolap ise yaşadıklarımı özetleyeyim:

Karavanımı yaptıktan sonra uzuuunca bir süre karavan olarak kullanmadım. Bir ara buzdolabını denemeye niyetlendim ve çalışmadı. Buzdolabı tamircilerine sordum her kafadan başka ses çıktı. Manisa'daki üreticiyi aradım, filtresi tıkanmıştır dedi, tamir için gönderdim. Yeni modellere farklı ve daha iyi bir kontrol kartı kullandıklarını söyledi ama fiyatı yüksek geldiği için eskisi ile devam ettim. Sonuçta filtre yenilendi ve buzdolabım halen çalışır vaziyette. Araç yürürken çalışmak ile ilgili bir sorunu da yok.

Belki yeni karta sahip dolaplarda artık yaşanmıyordur. Benim dolabımla yaşadığım temel sorun fazla dolu olduğu zaman içindeki herşeyi dondurması. Bu yüzden fazla yüklememeye çalışıyorum. Bir kontrol mekanizması olarak da akşamları devre dışı bırakıyorum. Sabaha kadar kapağını açmadığım için de bir sorun yaşamıyorum. Bu aynı zamanda akülerimi daha uzun süreli kullanmamı da sağlıyor. Çok gerekirse normalde buzlukta tuttuğum buz akülerini alt kısma indiriyorum.

Rakı içenlerin buz ihtiyacı vardır. Benim böyle bir ihtiyacım olmadığı için buz üretip üretmediğini bilmiyorum. Buz akülerimi genelde evde dondurup kullandım. Karavandaki dolabın dondurup dondurmadığını da bilmiyorum. Evde dondurduğum aküler yukarıda anlattığım yöntemle beni bir kaç gün idare etti. Daha uzun süre kullanma ihtiyacım şu ana kadar olmadı.

Bu arada ilginç bir gözlem aktarayım: Başka bir sebeple aldığım Regal'in tezgah altı buzdolabı (90lt) Manisa'nınkinden (110lt) ciddi olarak küçük.

Bana özelden gelen soruları hep cevapladım. Ya sizin sorunuz bana, ya da benim cevabım size ulaşmamıştır. Soruyu tekrar sorarsanız cevaplamaya çalışayım.

Mesele 12V Manisa yapımı dolap ise yaşadıklarımı özetleyeyim:

Karavanımı yaptıktan sonra uzuuunca bir süre karavan olarak kullanmadım. Bir ara buzdolabını denemeye niyetlendim ve çalışmadı. Buzdolabı tamircilerine sordum her kafadan başka ses çıktı. Manisa'daki üreticiyi aradım, filtresi tıkanmıştır dedi, tamir için gönderdim. Yeni modellere farklı ve daha iyi bir kontrol kartı kullandıklarını söyledi ama fiyatı yüksek geldiği için eskisi ile devam ettim. Sonuçta filtre yenilendi ve buzdolabım halen çalışır vaziyette. Araç yürürken çalışmak ile ilgili bir sorunu da yok.

Belki yeni karta sahip dolaplarda artık yaşanmıyordur. Benim dolabımla yaşadığım temel sorun fazla dolu olduğu zaman içindeki herşeyi dondurması. Bu yüzden fazla yüklememeye çalışıyorum. Bir kontrol mekanizması olarak da akşamları devre dışı bırakıyorum. Sabaha kadar kapağını açmadığım için de bir sorun yaşamıyorum. Bu aynı zamanda akülerimi daha uzun süreli kullanmamı da sağlıyor. Çok gerekirse normalde buzlukta tuttuğum buz akülerini alt kısma indiriyorum.

Rakı içenlerin buz ihtiyacı vardır. Benim böyle bir ihtiyacım olmadığı için buz üretip üretmediğini bilmiyorum. Buz akülerimi genelde evde dondurup kullandım. Karavandaki dolabın dondurup dondurmadığını da bilmiyorum. Evde dondurduğum aküler yukarıda anlattığım yöntemle beni bir kaç gün idare etti. Daha uzun süre kullanma ihtiyacım şu ana kadar olmadı.

Bu arada ilginç bir gözlem aktarayım: Başka bir sebeple aldığım Regal'in tezgah altı buzdolabı (90lt) Manisa'nınkinden (110lt) ciddi olarak küçük.
Merhaba, Dün bir karışıklık yaşadım, size yazmış olduğum mesajı başka bir kullanıcı adresine göndermişim, biraz önce kendisi geri dönüş yapıncada öğrenmiş oldum. Özür dilerim...Bir şekilde sizden bilgi almak güzel oldu. Tesekkurker6. Selam ve Saygılar...

@TA2RX Bu mesaji size gobdermisyim.

Buzdolabı konusunda yakınlarda bir karar vermem gerekiyor. Eskilerden 2012 den bir paylaşımınızı gördüm,

"

Levent bey, kendinizi suçlu hissediyormuşsunuz gibi bir hisse kapıldım sanki

Öncelikle bu dolabı tavsiye ettiğiniz için sonrasında da büyük incelik gösterip yaşadığınız sorunu anlattığınız için size hepimizin teşekkür borçlu olduğunu düşünüyorum. Burası yaşananları paylaşmak için var. Elbetteki memnun kaldığımız ürünü de tavsiye edeceğiz, ürününün arkasında durmayan firmayla ilgili görüşlerimizi de paylaşacağız. Açıkçası sizin yaşadıklarınızı yine de yumuşak bir şekilde dile getirdiğinizi düşünüyorum. Sizin yerinizde ben olsaydım üçüncü kereden sonra epey bir kesip biçerdim. Örnek isterseniz: eHam.net adresinde satın aldığım bir antenle ilgili olarak benim yazdığım mesaja bakın, ne demek istediğimi anlayacağınızı sanıyorum :D

Memnun kalanların izinden giderek aynı dolabı alan(ama henüz kullanmaya başlamayan) lar dan birisi de benim. Bu yüzden paylaştığınız bilgi benim için altın değerinde. Kontrol kartını nasıl ayırıp uzaklaştıracağımızı fotoğraflayarak anlatırsanız ziyadesiyle memnun oluruz.

Sizin için benim önereceğim en yakın seçenek, benim uzman soğutmanın dolabı ile arasında tereddütte kaldığım, 220V bir dolaba 12V bir kompresör takma seçeneği. Ucuz bir şey isterseniz Mehmet Başak'ta 200 küsur lira civarında olduğu söyleniyor. Daha düşük enerji harcamalı (ama daha pahalı) bir şey isterseniz yolunuz Danfoss'a uzanacak sanırım. İşin başındayken neden bu yolu tercih etmediğimi soran olur ise, uzman soğutmanınkiyle uğraşmak gerekmediği, herşey hazır geldiği içindi. Maliyet olarak ayrı fiyat, ama siz uğraşmıyorsunuz. Tek fark (bence) bu (idi. Şimdi bir de teknik destek(sizlik) var)."

Bu paylaşım sonrası Uzman soğutma ürünleri için düşünceleriniz nedir? Ürünü alıp kullandığınızı anlıyorum. Bu konularda üreticiden de , kullanıcıdan da birçok hatalar olabiliyor. Sorunların kaynağını da yazışmalardan anlamak zor. Herkes kendi pencersinden ve kendi bilgisinden olaya bakıyor.
Genel olarak ürün sizde başarılı oldu mu? Bu paylaşım ve benzer okumalarınız sonrası kurulum ve kullanımda nelere dikkat ettiniz? Tavsiyelerinizi dinlemek isterim..

Selam ve Saygılar..

Buzdolabı konusunda yakınlarda bir karar vermem gerekiyor.

Gerek kendi deneyimlerim gerekse okuduğum anı kitaplarında gördüklerimden edindiğim izlenim, öncelikle beklentilerinizi belirlemeniz yönünde. Benim buza ihtiyacım yok. Kahvaltılıklarımı, sebze ve meyvelerimi ve arada bir aldığım eti koruması benim için yeterli. Dolayısıyla Manisa işi dolap benim işimi rahatlıkla görüyor. Bunun dışındaki beklentilere cevap verip veremeyeceğini bilmiyorum.

Buz ihtiyacı olanlar için okuduklarımdan edindiğim izlenim ithal dolap kullananların çok memnun olduğu yönünde. Ancak benim açımdan bu dolapların sorunu üstten açılıyor olmaları. Bu daha verimli soğutmaların sağlıyormuş ama ben mobilyalarımı yaparken yandan açılan dolaba göre yaptığım için sonradan değiştirme şansım olmadı. Hala da yok. Dolap değiştirmem gerekirse yine aynı türe yönelmek zorundayım.

Tabii bir de fiyat farkı meselesi var. İthal dolaplar yerlilerine göre CİDDİ olarak pahalı.

Merhaba, çekme karavan alma arefesindeyiz. Aşağıdaki seçeneklerden hangisini tavsiye edersiniz?

1) Karavanla gelen 90 TL dolabı (1000 TL değerinde) 12 volta çevirme (1700 TL istendi, tek bir yerden fiyat aldım. Forumda adı geçen İzmir ve Ankara’daki ustaları da arayacağım.)
2) Yerli firmaların satttığı 12 volt büro tipi dolapları alma (2300 TL). İki seçenek gördüm Manisa Coollife, Mersin’de üretilen 12voltenerji.com sitesindeki dolap.
Yapımına kısa süre içinde başlayacağım, şuan malzemelerini tedarik sürecinde olduğum karavana dönüştürmeyi planladığım 2006 Otokar sultan marka aracım için buzdolabı bakmaktayım.. Öncelikli olarak Uğur un UES 273 D2K A++ 210 LT 220 v çift kapılı buzdolabını almayı düşünüyordum. Ancak forumdaki 220 v ile çalışan buzdolapları ve anlık yüksek enerji sarfiyatları daha doğrusu ani akım artması yüzünden akülerde vereceği hasarlar konusunda yazılan yazıları okuyunca 220 v yerine 12 v ile çalışan buzdolaplarına bakmaya başladım. ya sonradan 12 v değişim yaptıracağım veya hazır 12 v buzdolabı alacağım.. Ancak yurtdışı kaynaklı dolaplar ciddi pahalı.. Bu sebeple 12 v yurtiçi üretimi buzdolaplarını araştırmaya başladım.. Yukarıda belirtilen 2 firma dışında bir firmada Ankara'da yeralmakta.. Ankaradaki firma diğerlerine göre biraz daha kurumsal görünümünde.. Bana en yakında olsa da Manisa'daki firma web sitesi diğerlerine göre daha kurumsallıktan uzak gibi bana geldi.. Tabii aslında en iyisi gidip yerinde görmek ve ürünlerini değerlendirmek, ürünlerini alanların deneyimlerini dinlemek.. Ürünlerinin arkasında olup olmadıklarını görmek..

Şimdilik 3 firmaya rastladım. Şehirler ve firma isimleri şu şekilde..
1-Manisa-Coollife Uzman Soğutma Cool Life – Cool Marine
2-Mersin Erdemli-Cıkcık Enerji CIKCIK ENERJİ SAN. VE TİC. AŞ
3-Ankara-Depar Dayanıklı Tüketim Malları San Tic Ltd. Sti. Fridgers ve Depar Solar Türkiye’nin Buzdolabı Merkezi - 37 Yıllık Güvence!

Benim bulabildiğim firmalar bunlar.. Başka firmalar varsa lütfen onları da ekleyelim.. en azından 12 v ile çalışan buzdolabı arayanlara yol göstermiş oluruz.. Yukarıda yer alan firmaların ürünlerini kullananlar var mı? Kullanan varsa hangi buzdolaplarını kullanmakta.. memnunlar mı? Bir sorunla karşılaştılar mı? Firmaların ürünlerine verdikleri destek yeterli mi?
Aracımda mümkünse 200 LT ve üzeri buzdolabı kullanmayı düşünüyorum.. 220 veya 12 v buzdolabı seçimi konusunda görüş ve önerilerinizi bekliyorum..

Yapımına kısa süre içinde başlayacağım, şuan malzemelerini tedarik sürecinde olduğum karavana dönüştürmeyi planladığım 2006 Otokar sultan marka aracım için buzdolabı bakmaktayım.. Öncelikli olarak Uğur un UES 273 D2K A++ 210 LT 220 v çift kapılı buzdolabını almayı düşünüyordum. Ancak forumdaki 220 v ile çalışan buzdolapları ve anlık yüksek enerji sarfiyatları daha doğrusu ani akım artması yüzünden akülerde vereceği hasarlar konusunda yazılan yazıları okuyunca 220 v yerine 12 v ile çalışan buzdolaplarına bakmaya başladım. ya sonradan 12 v değişim yaptıracağım veya hazır 12 v buzdolabı alacağım.. Ancak yurtdışı kaynaklı dolaplar ciddi pahalı.. Bu sebeple 12 v yurtiçi üretimi buzdolaplarını araştırmaya başladım.. Yukarıda belirtilen 2 firma dışında bir firmada Ankara'da yeralmakta.. Ankaradaki firma diğerlerine göre biraz daha kurumsal görünümünde.. Bana en yakında olsa da Manisa'daki firma web sitesi diğerlerine göre daha kurumsallıktan uzak gibi bana geldi.. Tabii aslında en iyisi gidip yerinde görmek ve ürünlerini değerlendirmek, ürünlerini alanların deneyimlerini dinlemek.. Ürünlerinin arkasında olup olmadıklarını görmek..

3-Ankara-Depar Dayanıklı Tüketim Malları San Tic Ltd. Sti. Fridgers ve Depar Solar Türkiye’nin Buzdolabı Merkezi - 37 Yıllık Güvence!

Benim bulabildiğim firmalar bunlar.. Başka firmalar varsa lütfen onları da ekleyelim.. en azından 12 v ile çalışan buzdolabı arayanlara yol göstermiş oluruz.. Yukarıda yer alan firmaların ürünlerini kullananlar var mı? Kullanan varsa hangi buzdolaplarını kullanmakta.. memnunlar mı? Bir sorunla karşılaştılar mı? Firmaların ürünlerine verdikleri destek yeterli mi?
Aracımda mümkünse 200 LT ve üzeri buzdolabı kullanmayı düşünüyorum.. 220 veya 12 v buzdolabı seçimi konusunda görüş ve önerilerinizi bekliyorum..

Bir kısım sorularınızın cevabı yukarıda zaten var iken neden tekrar sorma ihtiyacı duyduğunuzu anlamakta zorlanıyorum.

3 no'lu firma aslinda 1 numaranın urettigi ürünü satıyor...🤔

Selam Dostlar,
Bugün https://www.hepsiburada.com/parago-...ipi-kompresorlu-oto-buzdolabi-p-HBV00000RLZAA ürünün siparişini verdim.(HİRMANYA)
Elimdeki giriş seviyesi karavan buzdolabına destek ve karavansız gezilerimde arabada kullanacağım uygun ebatta soğutucu olarak kullanacağım.
1)Aslında fiyat yüksek ,
2) Yalnız dikkatimi çeken birkaç şeyi yazmadan geçemeyeceğim.
PARAGO firmasının youtube sayfasında bu ürün -22 C' ye kadar soğutur deniliyor. Lakin türkiyede satılan aynı isimli model -18 C' ye kadar soğutuyor.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=b6UKxxsH7lU&list=PL0BW8MkyyUtzubmtXKsoVIPIi5sA7X6kW&index=2

Açtım telefon(HİRMANYA) bugün sordum. Biz hiç bir zaman bizdeki ürün -22 demedik. Demediniz yalnız, ben siz sitenizde yanlış yazdınız sandım. Siz bu bilgiyi nereden buldunuz dedi.

Kısaca gelen ürün PARAGO PG 20 diye gelecek ama ( ? )
Muhtemelen bu firmanın bir sürdürülebilirliği yok. Doğru düzgün garantisi var mı? HİRMANYA garantisi.
Hepsiburada ve HİRMANYA size güvendik aldık. :smiley:)
3) Kompresörünü sordum SECOP dediler.
4) Max yükseklik 35 cm olan bir ürün lazımdı. (Benim koyacağım yer ile alakalı bir detay)
Sanırım birazda reklamlarından etkilendim.

@AHRAZ a selam olsun yazdıklarından faydalandım.

Aslında cebimde para olsa Parago yu satın alıp Türkiyede sabit üretim yaptırırım.
O kadar etkilendim sanırım.
@AHRAZ PG21 almıştı hemen satmıştı küçük diye ben düşündüm. Bana zaten büyük lazım değil.
(220v ac - 12v dc) çeviricide sipariş ettik. Gittiğim kampta 220 varsa sıkıntı yok.
Gelişmeleri paylaşmaya çalışırım.

www.parago.com.de

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri