12 Volt Buzdolabı Için "kalkış Kondansatörü" Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bahcecim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,648

Herkesin yaptığı gibi, 220Volt dolabımı 12 Volt'a çevirdim.

Kalkış için kondasatör uygulamam gerekli midir?
BD35F kullanıyorum.
Kullandığınız motorun yapısı gereği ve kullanılan elektronik sürücü sayesinde herhangi bir ilave yapmanıza gerek kalmaz. Motor ve elektronik devrenin olduğu yar ısınıyorsa sadece bir havalandırma ilave edin. Kalkış kondansatörü 220V motorlarda kullanılıyor BD35 kalkış sırasında, elektronik sürücü nedeniyle yüksek akım çekmeyecektir.

Teşekkür ederim. Forumda bazı yerlerde 5 Faradlık harici kondansatör uygulamanın gerekli olduğunu okudum. Merak ettiğim için sormak istedim.

Direk bağlayıp geçiyorum o zaman.
Bu tür yüksek kapasiteli kondansatörler ani ve kısa süreli yüksek akım çeken cihazların girişinde kullanılır. Genellikle yüksek güçlü amplifikatör kullananlar içindir. Karavancılıkta bence hiç de gerekli değil. Belki 220V buzdolabı kullananlar invertör girişinde kullanabilir. O da, invertör aküden uzağa monte edildiyse gerekir. İnvertör aküye yakın monte edildi ise ve akü zayıfsa aküyü büyütmek yeterlidir.

Benim 220v buzdolabını Nasıl 12v çevirebileceğim? Nereye başvurmam lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

22o volt ile çalışan buz dolabını 12 volt ile çalıştırabilmenin iki yolu vardır.İkisininde kendine göre ilk yapım yada kurum zorlukları vardır ikiside masraf gerektirir.
1.yol diyeceğimiz usulde 12 voltunuzu 220 volta ceviren TAM SİNÜS DALGALI İnverter alınır,uygun şekilde tesisata bağlandığında invertör aletimize 12 volt girer,220 volt çıkış alınır.Bu 22o volt elektrikte buzdolabına verilir dolap çalışmaya başlar.
Burada böyle iki satırla yazılıp izah edilmesine rağmen dolap için dolabın watt cinsinden gücünün en az 10 (yazı ile ON ) katı gücünde invertöre ihtiyaç vardır eh bu epey para tuttuğu gibi tam sinüs dalğalı olanıda bulmak zordur yani aldığınız invertörün watı yeterli olsa bile dolabı çalıştırması belirsizdir.
Diyelim ki dolap invertör ile çalışmaya başladı ama invertörün kendiside elektrik tüketir eğerki akülerinizin amper saat kapasitesi kısıtlı ise dolabınızı çalıştırma süreniz azalır.
2.Usulde ise dolabınızın motorunun watt cinsinden eşit olan 12 volt ile çalışan bir motor(ekovat) alınır monte edilir artık dolap dogrudan doğruya 12 volt ile çalışmaya başlar.
Motoru monte etmek için buzdolabı tamirini,montajını: gaz doldurmayı iyi bilen bir kalifiye elemana ihtiyacın vardır.Tabiki bunlarda masraftır ama invertörlü sisteme göre rahattır.
Tabiki 3. bir yol daha var.Dogrudan doğruya 12 voltla çalışan başka bir buzdolabı satın almak.

220V buzdolabı için invertörün tam sinüs olmasının zorunlu olmadığını belirtmem lazım. Tabiki tam sinüs invertör kullanma çok daha doğrudur. Tam sinüs gerilimi nedeniyle motorun (harmonik) kayıpları azalacaktır. Modifiye sinüs kullanımında; buzdolabında daimi kondansatör varsa, invertör yapısına göre kondansatör ve invertör hasar görebilir. Modifiye sinüs ucuzdur ama daha dikkatli kullanılması gereklidir.

Yaptığım ölçümlere göre 220V büro tip buzdolabı kullanımı buzdolabı ve invertöre göre 10-12A dolayında akü akımı çeker. 12V ekovatlı buzdolapları ise çalışıyorken 3-5A dolayında bir akım çeker ve 12V buzdolabında yüksek kalkış akımı yoktur. Tabiki buzdolabının çalışma/bekleme zamanı, ayarladığımız sıcaklığa, buzdolabının ve ekovatın yapısına göre değişiklik gösterecektir.

Elektrik bilgimden ziyade deneyimlerim nedeniyle Fsirin ve Ince999‘ nin değerli açıklamalarina bir ilave de bulunmak istiyorum. 10-12 Amper için aracın üstüne çok sayıda panel ve içine de yüksek amperli aküler gerekli. Bu durum aracın ağırlığını artırır ve çözüm masraflarını yükseltir. Elektrik yetersizliği nedeniyle çalışmayan bir buzdolabının verdiği can sıkıntısı riskini de yükseltir.:D

Son düzenleme:

Hüseyin ilavene ilave yapayım.

Hepimizin kolaylıkla atladığı bir nokta var.
Aküler alet değiller, onları ömürlü tüketim maddeleri olarak düşünmek lazım !

Kapasitelerini ise mümkünce az ama tamamen yeterli altın sınırda tutmak, madden de akla en uygunu değil mi ?

Son düzenleme:

Bence araçta buz dolabı kullanırken yanımıza bir de Buz kutusu da denen ısı yalıtımı olan BUZLUK almalıyız.Gün içinde aralıklarla kullanacağımız soğuk içecekleri dolaptan çıkarınca buzluğa koyarsak buzdolabımızı çok daha az açacağımız için kısa zamanda istediğimiz soğukluğa erişip otomatik yapıp, vırt zırt açmaya göre daha uzun süre çalışmadan durur,akü tüketim tasarrufu yapar.

Bence araçta buz dolabı kullanırken yanımıza bir de Buz kutusu da denen ısı yalıtımı olan BUZLUK almalıyız.Gün içinde aralıklarla kullanacağımız soğuk içecekleri dolaptan çıkarınca buzluğa koyarsak buzdolabımızı çok daha az açacağımız için kısa zamanda istediğimiz soğukluğa erişip otomatik yapıp, vırt zırt açmaya göre daha uzun süre çalışmadan durur,akü tüketim tasarrufu yapar.
Kesinlikle katılıyorum. Biz buz kutusu kullanmıyoruz ama yaz sabahları, sabaha kadar soğumuş olan suları büyük çelik termosa koyuyoruz günboyu termostaki suyu kullanıyoruz buzdolabını soğuk su için açmıyoruz. 3 sistem buzdolabımız bunun için bize teşekkür ediyor daha iyi soğutuyor. ;)

Aklıma gelmişken;
Önceki yıl , karavanlı günlerımız devam ederken kullanmakta olduğumuz Dc12V dolabımız bize sorun yaratmaya başladığında ağır bir telaşa kapılıp hal çareleri bulmaya çalışıyordum. Hava sıcaklığının etkilı olduğu ağustos aylarıy dı . Dolabımız her kalkışında ancak bir kaç sanıye çalıtıktan sonra ekovat stop ettiği halde soğütma vantilatörü calışmaya devam ettiği için karşılaştığımız sorunun ısı yükselmesi olabileceği mantığından yola çıkarak , soğutma menfezlerinin kapaklarını ( altta ve üstte iki adet 20x35 ) yağmur suyu kapaklarını sökerek çare aradım . Güneş görünuyor iken çözüm saglamasada , gün battıkdan sonra ekovat daha uzun sureli caluşmaya başladı . Yeni gün başlangıcına kadar da sorun , kendiliğinden düzeliyordu . Yanımda bulundurduğum küçük kapasiteli hava fanları ile sorunumu asgari düzeyde tutmaya çalıştım . Mevsimler sonbahar serinliğine ilerlediğinde de kısmen daha az sorun yaşadım.
Eve döndüğümde dolabımı yapan kişi ile görüstüğümde ; Bütün olasılıklar araştırıldığında "beyın " diye adlantırılan elektronik devrenın sağlıklı çalışmadığını ve degişmesi gerektiğini ögrendim ve önümüzdeki yıl için tavsiyeye uyarak degiştirme işlemini gerçekleştirdim.
Aslen kafam rahatlamadığı ve mevsim dolayısı ile sorun yaşanabilirliği mantığıma ters geldi . Çogğu zamanlar olduğu gibi illa ki ; sebebini bulabilmeliyim ve rahatlamalıy dım . Zira ; ola ki başıma böyle bir olay geldiğinde nasıl davranabilecegimi veya, simdiden bir tedbir üretebilmeliydim .
Vardı ya ! hani ısı yükseldiğinde vehamet artıyor - serinlediğinde ise kısmen azalıyor du. Bu aletin (beyin) içini görmeliyim ve alaylı elektronik bilgimin yettiği kadarı ile aklıma gelen şüprelendiğim bölümlerinde bir arastırma yapmalıydım . Kendimi alıkoyamadım. Devreyi (elektronik kart ) giriş voltajından ihtibaren kontrol etmeye başladım . Evet, tahmin ettiğim gibi cihazın kendini koruyabimesi amacı ile giriş voltajı uzerıne akımı gerektiğinde kesebilecek termik bir role (algıladığı ısı sınırları içerisinde kendiliğinden devre kesici) tesbit ettim . Bu role plaketin tamamını kırozyondan korumak amacı ile tamamı püskürtme yolu ile şefaf bir silikon koruyu ile kaplamışlar . Tahrıbat vermemeye çalışarak bu roleyi Baypas edebilecek ve emniyetide elden bırakmadan sigorta görevini de görebilmesi içi 2-4 mikron kalınlığında bakır tel bağlantısı ile birleştirdim . Tamam , oldu . Dolabım gözden çıkardığım bu devre ile uzun süreli 3-5 saatlık denemelerimde normal çalışıyordu .
Daha da rahatlayabilmek amacı ile internette "danfoss 101n0210 " kod'u ile arattırdım . Alet hakkında bir çok açıklamalarda bulunulmuş ve şemalandırılmış . Benim asıl dikkatimi çeken , sipariş alındığında ise müşterisinden hanği ısı dereceleri arasında çalışabilecegi seçeneğini talep ediyorlar . 40-50-60-70 85 Santıgrat derece gibi . İşte şimdi rahatlamıştım. Takip ettiğim yol doğru idi . Bundan sonrası ise bu termik roleyi bulabilmek bulamassak bu bölgeye sığa bilecek en azından 60_70 santigrat derece civarına çıkartabilmeyi sağlamalıyım dedim kendime . En azından bundan sonra yanımda iki adet ekovat bey'ni olacak ve kendimi güvence de hissedeceğim.

Aslında burada ortaya çıkarmak istediğim ; Bu aletlerin çalışma sistemlerini , değisik bölgelerde kullanılabilirliğini sağlayablme k için gelirtirdikleri sistem olarak kabulenmekteyim . Eğer , bence küçük sayılabilen bu arızanın daha az malıyetle bertaraf edilebileceğini ifade edebilemek amacını yeğlediğimden dir.
Bu beyın i degistirmek istediğinizde (dileğim olmaması) 400 ila 800 lıra gibi fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz . Şöylede garip bir secenek var ; Bozuk aletinizi onlara bırakırsanız , 100 tl indirim yapabiliyorlar mış. Ben bırakmadım.

Saglıklar dilerim, selamlar.

Aklıma gelmişken;
Önceki yıl , karavanlı günlerımız devam ederken kullanmakta olduğumuz Dc12V dolabımız bize sorun yaratmaya başladığında ağır bir telaşa kapılıp hal çareleri bulmaya çalışıyordum. Hava sıcaklığının etkilı olduğu ağustos aylarıy dı . Dolabımız her kalkışında ancak bir kaç sanıye çalıtıktan sonra ekovat stop ettiği halde soğütma vantilatörü calışmaya devam ettiği için karşılaştığımız sorunun ısı yükselmesi olabileceği mantığından yola çıkarak , soğutma menfezlerinin kapaklarını ( altta ve üstte iki adet 20x35 ) yağmur suyu kapaklarını sökerek çare aradım . Güneş görünuyor iken çözüm saglamasada , gün battıkdan sonra ekovat daha uzun sureli caluşmaya başladı . Yeni gün başlangıcına kadar da sorun , kendiliğinden düzeliyordu . Yanımda bulundurduğum küçük kapasiteli hava fanları ile sorunumu asgari düzeyde tutmaya çalıştım . Mevsimler sonbahar serinliğine ilerlediğinde de kısmen daha az sorun yaşadım.
Eve döndüğümde dolabımı yapan kişi ile görüstüğümde ; Bütün olasılıklar araştırıldığında "beyın " diye adlantırılan elektronik devrenın sağlıklı çalışmadığını ve degişmesi gerektiğini ögrendim ve önümüzdeki yıl için tavsiyeye uyarak degiştirme işlemini gerçekleştirdim.
Aslen kafam rahatlamadığı ve mevsim dolayısı ile sorun yaşanabilirliği mantığıma ters geldi . Çogğu zamanlar olduğu gibi illa ki ; sebebini bulabilmeliyim ve rahatlamalıy dım . Zira ; ola ki başıma böyle bir olay geldiğinde nasıl davranabilecegimi veya, simdiden bir tedbir üretebilmeliydim .
Vardı ya ! hani ısı yükseldiğinde vehamet artıyor - serinlediğinde ise kısmen azalıyor du. Bu aletin (beyin) içini görmeliyim ve alaylı elektronik bilgimin yettiği kadarı ile aklıma gelen şüprelendiğim bölümlerinde bir arastırma yapmalıydım . Kendimi alıkoyamadım. Devreyi (elektronik kart ) giriş voltajından ihtibaren kontrol etmeye başladım . Evet, tahmin ettiğim gibi cihazın kendini koruyabimesi amacı ile giriş voltajı uzerıne akımı gerektiğinde kesebilecek termik bir role (algıladığı ısı sınırları içerisinde kendiliğinden devre kesici) tesbit ettim . Bu role plaketin tamamını kırozyondan korumak amacı ile tamamı püskürtme yolu ile şefaf bir silikon koruyu ile kaplamışlar . Tahrıbat vermemeye çalışarak bu roleyi Baypas edebilecek ve emniyetide elden bırakmadan sigorta görevini de görebilmesi içi 2-4 mikron kalınlığında bakır tel bağlantısı ile birleştirdim . Tamam , oldu . Dolabım gözden çıkardığım bu devre ile uzun süreli 3-5 saatlık denemelerimde normal çalışıyordu .
Daha da rahatlayabilmek amacı ile internette "danfoss 101n0210 " kod'u ile arattırdım . Alet hakkında bir çok açıklamalarda bulunulmuş ve şemalandırılmış . Benim asıl dikkatimi çeken , sipariş alındığında ise müşterisinden hanği ısı dereceleri arasında çalışabilecegi seçeneğini talep ediyorlar . 40-50-60-70 85 Santıgrat derece gibi . İşte şimdi rahatlamıştım. Takip ettiğim yol doğru idi . Bundan sonrası ise bu termik roleyi bulabilmek bulamassak bu bölgeye sığa bilecek en azından 60_70 santigrat derece civarına çıkartabilmeyi sağlamalıyım dedim kendime . En azından bundan sonra yanımda iki adet ekovat bey'ni olacak ve kendimi güvence de hissedeceğim.

Aslında burada ortaya çıkarmak istediğim ; Bu aletlerin çalışma sistemlerini , değisik bölgelerde kullanılabilirliğini sağlayablme k için gelirtirdikleri sistem olarak kabulenmekteyim . Eğer , bence küçük sayılabilen bu arızanın daha az malıyetle bertaraf edilebileceğini ifade edebilemek amacını yeğlediğimden dir.
Bu beyın i degistirmek istediğinizde (dileğim olmaması) 400 ila 800 lıra gibi fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz . Şöylede garip bir secenek var ; Bozuk aletinizi onlara bırakırsanız , 100 tl indirim yapabiliyorlar mış. Ben bırakmadım.

Saglıklar dilerim, selamlar.
Bahsettiğiniz aramadan ekovatın verisayfasına ulaştım. Hatanın ne olduğunu anlamak için + ve D uçları arasına bir led takmak gerekiyormuş. Buna göre, hata bilgisi alınabiliyormuş. Sanırım sizde oluşan 5 kırpışmayla rapor edilen termik koruma uyarısı.
http://files.danfoss.com/TechnicalI...N0210-20-40_0300-20_08-2011_dehcei100b602.pdf

Merhaba Ferhat bey

Teşekkür ederim. Doğrusu bu ya , sizden cevap alabileceğimi umuyordum. Daha önce de yaptığımız paylaşımlarda sizin yasdıklarınızı dikkat ile okur kendi bilgilerimi çek ederdim. Doğrusu pek çok memnun oldum yine:smiley:
Gerek PC de gerek yabancı dil konusunda pek yeterli olmadığımdan internette , toparlamaya çalıştığım bilgileri gâh insiyatif kullanarak gâh ise çevirileri çözerek anlam yüklemeye çalışıyordum. İşte burada da yazılarınızdan edindiğim katkılar la bilgilerimi ve ögrendiklerimi birleştirip tekrar ayrıştırdığımda bilgiye ve sonuca daha gerçekci ve dogru sonuçları elde edebildiğimi kabul ediyordum. Tabi , yazdıklarımdaki olumlu ve olumsuz bilgileri çözümleyebilmek için daha tafsilatlı bir yazınızı okuyabilmek isterdim . (Tenkit etmek gibi anlaşılmasın, hadsizlik etmek istemem) .
Şu aralar , bir redresör ile uğraşıyorum . Çok uğraşıp ep-epeyide uzattm . Türlü denemeler , arada da internet den yardım umarak halen uğraşmaktayım . Ne var ki; bazı parçaların temininde güçluk çekmekteyım. "Asalaklık " olarak nitelemez seniz yardımınıza ihtiyacım var . Şu anda ihtiyaç duyduğum ( SG3842M ) entegreyi bir türlü bulamıyorum. İnternet deki araştırmalarımda bulabildiğim muadillerinde , bazı ayaklardaki giriş voltajını okuyamadığım için gerekebilecek değişiklileri tam anlamı ile kavrayamadım . Sizden ricada bulunmak istiyorum ; Bu entegreye en yakın muadillerini ve gerekebilecek ayak bağlantıları durumunu bildirebilirseniz minnet duyarım. Teşekkür ederim.

IMG 20170329 233146

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri