105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,406

Etiketler
MPPT nin %80 göstermesini anlayamadım.
SORU 1 : Akü gerçektende %80 mi? %100 mü şarj edildi?

Aletin akünün dolum değerini voltmetresi ile dolum bitimi yeterli süre beklendikten sonra %20 lere asla varmayan çok az yüzdeli bir sapma ile ölçebildiği düşünülürse, bu durumda insanın aklına aletin; olduğunu söyleyip ama detaylarına girmediği ve grafiğini vermediği çok fazlı bir dolum mikrocipinin yani böyle bir özelliğinin maalesef olmadığı geliyor.
Zaten alternatör ve basit redresör gibi çok fazlı dolum özelliği olmayan doğrusal akım kaynakları da dolumu ancak % 80-85 seviyesine kadar başarabilmekteler.
Unutmayalım MPPT bu alette solardan akım kazanımıyla ilgili bir özellik.
Çok fazlı dolum ise aküleri doldurma özelliği.
İkisi birbirlerinden ayrı elektronik birimler ve bazı aletlerde sadece biri var.

Diğer çok uzak bir olasılık da belki, yeni akülerin üzerlerinde yazılan kapasiteye ancak birkaç dolum sonra ulaşmaları olabilse de bu başlangıç durumunda gerilim değeri ile dolum yüzdesi ilişkisi üzerine bilgi sahibi değilim.

Birincisinde ciddi olsam da bu son yaklaşım sallama kriterlerine daha uygun olmalı ? :yum:

Tabi dolum için süre ve bağlantıların doğru olduğundan yola çıkıyorum.

Son düzenleme:

Bu kadar üzerine düştüğunuze göre Fluke marka DC (AC degil) pens ampermetre alın.
İşlem bitince 5 dakika sonra akü voltajını ölçün. Akünuzun 100% dolu olduğu voltaj bellidir, Google söyler.
Pens ampermetre ile hem voltaj, hem de kolayca amperi olcersiniz.

Aletin akünün dolum değerini voltmetresi ile dolum bitimi yeterli süre beklendikten sonra %20 lere asla varmayan çok az yüzdeli bir sapma ile ölçebildiği düşünülürse, bu durumda insanın aklına aletin; olduğunu söyleyip ama detaylarına girmediği ve grafiğini vermediği çok fazlı bir dolum mikrocipinin yani böyle bir özelliğinin maalesef olmadığı geliyor.
Zaten alternatör ve basit redresör gibi çok fazlı dolum özelliği olmayan doğrusal akım kaynakları da dolumu ancak % 80-85 seviyesine kadar başarabilmekteler.
Unutmayalım MPPT bu alette solardan akım kazanımıyla ilgili bir özellik.
Çok fazlı dolum ise aküleri doldurma özelliği.
İkisi birbirlerinden ayrı elektronik birimler ve bazı aletlerde sadece biri var.

Diğer çok uzak bir olasılık da belki, yeni akülerin üzerlerinde yazılan kapasiteye ancak birkaç dolum sonra ulaşmaları olabilse de bu başlangıç durumunda gerilim değeri ile dolum yüzdesi ilişkisi üzerine bilgi sahibi değilim.

Birincisinde ciddi olsam da bu son yaklaşım sallama kriterlerine daha uygun olmalı ? :yum:

Tabi dolum için süre ve bağlantıların doğru olduğundan yola çıkıyorum.
Üstat aküleri şarj ettiğim alet victron. Yukarıda anlattığım .
MPPT EPever onuda konuştuk ikisi ayrı aletler.
MPPT den gördüğüm değeri söyledim. Şarjı bitirip. ŞArj aletini aküden ayırdıktan sonra MPPT yi sigortayı kaldırarak devreye aldım.
MPPT ile şarj etmediğim için o konuda rahatım .

Bu arada satın aldığımdan zannımca daha güzel bir şarj aleti buldum 8(Sekiz) Kademeli şarj yapıyor.

Ekli dosyalar

• 1240000212 Charger Accucharger 10A Recovery EN.pdf
    81.2 KB · Görüntüleme: 361
Son düzenleme:

Başlığı şahlandırayım.

@neroarkan ,

Sorunu çözdünüz mü? Epever'de mi sıkıntı var mı?

Bende de aynı cihaz var ve yüzde olarak güvenli sonuç göstermiyor. Panelin sigortasını kapattığım an kafadan %80'ne iniyor hemen göstergesi. Çok önemsememiştim cihazın abartması diye. Sonuç olarak voltaj 12.80V-13.00V civarında hep.

Geçen ay bu ürünlerin satıcısı Ankara'lı bir firma olan ve benim enerji ekipmanımıda buradan alınmış B-Het mühendislik( @konderk ) ile görüştüm. Sağolsun gayet ilgiliydi. Dediğim gibi bu MPTT cihazların yüzdeliklerine bakmanın doğru sonuç vermediğini aynen dediğim gibi iletti. Önemli olan voltaj değerleri.

Bu arada şarj cihazı olarak Black&Decker 12V 120A aleti var. 105 Amperlik inci aküyü (araç aküsü) arada bu cihaz ile şarj ediyorum.

Başlığı şahlandırayım.

@neroarkan ,

Bende de aynı cihaz var ve yüzde olarak güvenli sonuç göstermiyor. Panelin sigortasını kapattığım an kafadan %80'ne iniyor hemen göstergesi. Çok önemsememiştim cihazın abartması diye. Sonuç olarak voltaj 12.80V-13.00V civarında hep.

Geçen ay bu ürünlerin satıcısı Ankara'lı bir firma olan ve benim enerji ekipmanımıda buradan alınmış B-Het mühendislik( @konderk ) ile görüştüm. Sağolsun gayet ilgiliydi. Dediğim gibi bu MPTT cihazların yüzdeliklerine bakmanın doğru sonuç vermediğini aynen dediğim gibi iletti. Önemli olan voltaj değerleri.

Bu arada şarj cihazı olarak Black&Decker 12V 120A aleti var. 105 Amperlik inci aküyü (araç aküsü) arada bu cihaz ile şarj ediyorum.

Başlığı şahlandırayım.

@neroarkan ,

Karavanı istanbul AGUS'a bakıma götürene kadar victron 7A şarj cihazı ile şarj ettim. Bilmiyorum neden EPEVER mppt cihazı bağlantı yerinde pas v.s birşey yapmış güneş panelinden MPPT ye giden hat çalışmıyormuş.
Bu yüzden MPPT aküden elektrik çekerek giderek aküyü zayıflatıyormuş.
Birinde çok korktum elektrik almadığım bir kampta Nerdeyse Mover lastiklere basılı kalıyordu. :oops: Mover alarm verdi.

Bakımda kabloyu yenilediler. İnanın çok şükür ne aküye bakıyorum. Nede bir şey alet basit bir kablo arızası nedeniyle çalışmamış. Ama Sn. @Doğrucu Davut abi nin dediğinde haklılık payı var.
Her MPPT güvenli değil. seçerken kullanmak istediğiniz aküye uygun şarj çözümü sunan alet kullanın.

EPEVER de menüde seçenekler var akünüzü seçiyorsunuz. Seçenekte AGM yok :smiley:)
Hatırlamadığım için net yazamıyorum şimdi
MPPT aletleri kullanılmalı ama iyi seçilmeli. MPPt alırken menüsünü iyi inceleyin. Akünüzle uyumlu olmasına dikkat ediniz.

Sn. @omnitemporal yukarda size cevap vermeyi unutmuşum. Aküyü şarj aleti ile şarj ederken sıkıntı yok.
MPPt ye elektrik gelmediği için herşeyi (MPPT) yanlış ölçmüş.

Arada aküyü kontrol etmekte fayda var MPPT ye enerji getiren kablo ile panelden çıkan kablonun bağlantı yeri sıksık arızalanıyormuş.

Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR