100 Bine Kadar 4x4 Araç ( Duster , Rav 4 , Forester , Terios , Vitara ... ?)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tsira Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,046

tsira

Yeni Üye
Arkadşlar merhaba, 100 bine kadar hem şehir içi hem de dağ bayır yaylalarda kullanabileceğim bir araç arıyorum.Offroad yapmak gıbı bır nıyetım yok ama kampa ya da dağa bayıra cıktığımda benı yarı yolda bırakmayacak , yakıt konusunda cok uzmeyecek sağlam guvenılır bır sey bakıyorum. Su ana kadar bulabıldıklerım 2013-2014 duster , 2000-2004 rav 4 , 2002 -2004 freelander , 2003-2004 forester, 2007-2009 terios.Bır de yıne dusuk modellerde grand vitara olabılır .Bunların arasından ya da bunların dısında siz olsanız hangisini alırdınız ?Guvenlık ve arazı acısından forester one cıkıyo ama sanırım o da yakıt acısından bıraz dezavantajlı , duster az yakıyo ve arazı ıcın ıyı ama guvenlık ve kalıte sorunu var gıbı .Kısıtlı bır butceyle ıyı bır sey almaya calısmak gercekten cok zormus . Su an asx kullanmaktyım arazı performansı baya yetersız ama yakıt konusunda asırı memnunum , asx kadar olmasa da az yakacak bır sey olursa benım ıcın ıyı olur cunku yılda 15 bını gecıyorum.

Etiketler
Bir de bu araclardan birini alirken nelere dikkat etmeliyim, kronik sorunlari nelerdir , arazide yipranmis araclari anlamak icin bi yol mevcut mu ?

Bir de bu araclardan birini alirken nelere dikkat etmeliyim, kronik sorunlari nelerdir , arazide yipranmis araclari anlamak icin bi yol mevcut mu ?

Dacia Duster, 4*2 yıl önemsiz. Ötesini boşver. Fiyat/performans oranı en iyi araçların başında bence. Arkadaşım 3 yıl önce sıfır aldı çok memnun, benim bütçem uygun olsa 4*4 ünü alırdım. Bir de sarı sitede zor bulunur ilanlardan.

Dacia Duster, 4*2 yıl önemsiz. Ötesini boşver. Fiyat/performans oranı en iyi araçların başında bence. Arkadaşım 3 yıl önce sıfır aldı çok memnun, benim bütçem uygun olsa 4*4 ünü alırdım. Bir de sarı sitede zor bulunur ilanlardan.
Uygin fiyata temiz bir sey bulabilirsem 4×4 ni almak istiyorum ama zorlayacak gibi butceyi biraz

Yakit ve yedek parca konusunda basimi agritir mi acaba diye biraz endisem var aslinda

yakıt konusunda pek başınızı ağrıtmaz. bakımlı bir td4 motor muadilleri içinde yakıt sarfiyatı az olanlardan. sürekli 4x4 olduğunu düşünürsek gayet makul. ben 5 senedir kullanıyorum ş.i. 0.6kr ş.d. 0.4,5 civarı. parça konusu ise, piyasada çok parçası mevcut ama döviz üzerinden fiyatlanınca her yabancı araç parçası kadar pahalı orjinaller. bunu da çıkma ya da (td4’ler bmw yapımı) bmw motorlarda kullanılanlar ile çok daha ucuza halledebiliyorsunuz (misal land için olan parça fiyatı 5 iken bmw de kullanılan aynı parça 2 olabiliyor). yani işin kısası temiz bakımlı doğru ustadan geçmiş şaft’ı çıkmamış ve şaft bakımı yapılmış bir freelander sizi gayet memnun eder.

Sent from my iPhone using Tapatalk

yakıt konusunda pek başınızı ağrıtmaz. bakımlı bir td4 motor muadilleri içinde yakıt sarfiyatı az olanlardan. sürekli 4x4 olduğunu düşünürsek gayet makul. ben 5 senedir kullanıyorum ş.i. 0.6kr ş.d. 0.4,5 civarı. parça konusu ise, piyasada çok parçası mevcut ama döviz üzerinden fiyatlanınca her yabancı araç parçası kadar pahalı orjinaller. bunu da çıkma ya da (td4’ler bmw yapımı) bmw motorlarda kullanılanlar ile çok daha ucuza halledebiliyorsunuz (misal land için olan parça fiyatı 5 iken bmw de kullanılan aynı parça 2 olabiliyor). yani işin kısası temiz bakımlı doğru ustadan geçmiş şaft’ı çıkmamış ve şaft bakımı yapılmış bir freelander sizi gayet memnun eder.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Cok tesekkurler darbhane 👍👍

Yakit ve yedek parca konusunda basimi agritir mi acaba diye biraz endisem var aslinda

Motor bmw m47d. Şanzıman aisin firmasına ait jatko. Motor triger zincirli. Bakımlı olanı milyon devirir. Tek 120.k bakımı veya değişimi viskos kaplin. Şaft takozu land ise pahalı Ford ise ucuz. Şaft mafsalı land olursa pahalı tofaş serisi olursa bedava. Motor siklon filtre land olursa pahalı bmw 318d olursa ucuz. Alınacak seri hse olacak ki tam tadı olsun
ön cam ısıtma koltuk ısıtma katlanan ayna ve webasto standart. Yakıt tüketimi bölgesel olarak değişken. Maslak Şişli kullanan biri 15 16 litre yakar. Aynı yerde passat b8 dizel 9 litre yakıyor. Şehir dışında 7.5 altına inmesi çok zor. Yolun dışına çıkınca karakter değişiyor. At lastik ile şımarık yapıyor kullanıcıyı.

Motor bmw m47d. Şanzıman aisin firmasına ait jatko. Motor triger zincirli. Bakımlı olanı milyon devirir. Tek 120.k bakımı veya değişimi viskos kaplin. Şaft takozu land ise pahalı Ford ise ucuz. Şaft mafsalı land olursa pahalı tofaş serisi olursa bedava. Motor siklon filtre land olursa pahalı bmw 318d olursa ucuz. Alınacak seri hse olacak ki tam tadı olsun
ön cam ısıtma koltuk ısıtma katlanan ayna ve webasto standart. Yakıt tüketimi bölgesel olarak değişken. Maslak Şişli kullanan biri 15 16 litre yakar. Aynı yerde passat b8 dizel 9 litre yakıyor. Şehir dışında 7.5 altına inmesi çok zor. Yolun dışına çıkınca karakter değişiyor. At lastik ile şımarık yapıyor kullanıcıyı.
Cok tesekkurler arac gayet iyi aslinda ama yakit fazla benim icin aslinda 4 ceker icin gayet normal ama ulkede yakit pahali maalesef

4x4 araçlar Binek araçlara göre yakıt fazla harcar 100km yola 6lt harcayan Binek 4x4 suv 10lt üzeri yakar yani aynı yolu 2 araç ile gidiyormuş gibi düşünün. Az yakıyor diyene inanma

4x4 araçlar Binek araçlara göre yakıt fazla harcar 100km yola 6lt harcayan Binek 4x4 suv 10lt üzeri yakar yani aynı yolu 2 araç ile gidiyormuş gibi düşünün. Az yakıyor diyene inanma
Iste o yuzden duster bi adim onde ama o araca da bi turlu isinamiyom , cok kalitesiz gibi geliyo , o kadar para veriyoruz biraz konfor da olsun istiyorum

Bende kia sorento 2005 mod var konforunda kalitesinden özelliklerinden görünüşünden memnunum yakıt biraz fazla ama sıkıntı yok

Merhaba,

Haziran ayi icerisinde bende artik arastirmalarimi noktalayip bir arazi araci alma asamasinin son ayagini tamamlamaya calisirken Jeep Patriot aracinin farkina vardim ve hizli bir sekilde arastirip aradigim arac oldugunu anladiktan sonra keseme uyan bir modelini aldim. Freelander 2 / 2.2 Td4 Hakkında Yorumlar baslik altinda arkadaslardan fikirler almistim goz atmani oneririm.

Bunun ile beraber kisaca arac ile tecrubelerimi yazmak isterim faydali olabilecegini dusunerek (daha sonra detayli seklinde kullanim tecrubelerimi paylasacagim baska bir baslik altinda);

* Bu aracin motoru passat motorudur sorunsuzdur.
* Arac ile tatile gidecegi icin ve aldigimda 300k km uzerinde oldugundan bir sorun/sikayet hissetmeme ragmen turbosuna bakim yaptirdim. Bakim icin actigimizda gorduk ki turboda hic bir mekanik sorun yoktu ve ilk defa acilmisti. 300k dizel bir aracta bu sekilde turbo gormek kullanicilarin dikkatinden ziyade donanim kalitesidir.
* Araci aldiktan sonra genel bakim ile beraber triger/v-kayis v.s gibi bazi peryodik degisimler yaparken parcalari kendim aradim piyasda ve gordum ki parca sorunu kesinlikle yok. Aracta kullanilan parcalar audi, vw, dodge ve chrysler uzerinde de sikca kullanilmis ve sinifinin en ekonomik parcalarina sahip.
* Bakimlarimizi bitirdikten sonra esim, ben ve oglum tatile ciktik. 370lt bir port bagaj aldim ekstra hacim ihtiyacimiz oldugundan. Bunun ile beraber kapaktan kapaga fullemelerim sonucu yakit harcamim 800km uzeri destinasyonlar icin ortalama, normal (90-100km/s hizla) kullanimda port bagaj ve arac bagaji full durumda 6.2lt/100km ve agresif kullanimda (120-130km/s hizla yogun donus yolunda) 7.1lt/100km seklinde olculdu. Olcumler nettir, dogrudur, herhangi bir polemige acik olmadan benim aracim icin yapilmis olcumlerdir. Inanmayip denemek isteyen arkadaslar kaza yaptiginda araci satin almak sarti ile gelip anahtari benden alip Van'a kadar gidip gelebilir :smiley:
* Arac ile offroad yapmadik ve bu amac icinde almadik zaten ancak ailece kimsesiz koylara indik ciktik, inip cikarken balta girmemis ormanlarin icinden gectik, kumsalda kumlarin uzerinde ilerledik, bazen taslik tepelerden asagi inip tekrar yukari cikarak kamp yapacagimiz yerlere ulastik ve sag salip sorunsuzca evimize donduk.

Daha bircok sey yazabilirdim ama dedigim gibi ayri bir baslik altinda kullanici deneyimlerimi paylasacagim Jeep Patriot CRD arac icin.

** Diger merak ettigin araclar ile mukayese icin veya aklina takilan bir sey icin her daim ozel veya genelden bana yazabilirsin istersen. Bilgiler taze iken elimden geldigince aradigini bulmana yardimci olmak isterim.

*** Kisacasi 100k alti veya az ustu icin ben Jeep Patriot veya sisteri Compass aracini tavsiye ederim offroad yapmayacaksan eger.

Iyi calismalar
Murat

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.