04 Wj Günlüğü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abecikabeci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,693
Aracın muayene zamanı geldi. Korka korka muayeneye gittim, keza Quadra Drive çekiş sisteminde aracı 2 çekere alamadığımız için, ya fren testinde diferansiyeli kırarsa TUVTURK diye korkuyordum.

Subaru gibi sürekli 4 çeker aracın diferansiyelini kırıp, utanmadan "biz kırmadık" şeklinde pek çok yazı var internette. O sebeple aracın başından ayrılmadım. "Araç 2 çekere alınamadığından, fren testi yaparken roller kullanacaksınız di mi?", "Aaa fren testinde bu aletleri mi kullanacaksınız" diyerek, sürekli darlayarak, üfleyip püfleyerek de olsa free roller kullandılar fren testinde;

Fren testi video için tıklayın

Video'dan görebileceğiniz üzere, ön tekerler boşta olmasına rağmen nasıl dönüyor. Eğer ön tekerlerin altındaki alet kullanılıp, tekerler boşa alınmaz ise, tekerler beton üstünde dönmeye çalışacağından, diferansiyel kırılabiliyor. Ki video'da önde gözüken Subaru'nun başında sahibi durmadı, durmayınca da çalışanlar roller kullanmadan fren testi yaptı.. Aracın tekerlerinin dönmeye çalıştığını görünce içim cız etmedi değil..

Aracı aldığımda kırık olan ve sahibinden'deki çoğu WJ'de de kırık olduğunu gördüğüm, klimanın iç hava sirkülasyon düğmesi bayadır gözüme batıyordu;

1639965587991

Ama ülkemizdeki parçacılara sorduğumda "bu tuşu ayrı olarak satamayız, klima ünitesini komple alacaksın" laflarını duyduktan sonra ümidi kesmiştim ki, Amerika'daki araba mezarlıklarını keşfettim;

1639965607130

"U pull it" diye geçen bu araba mezarlıklarına girişte 2-3$ veriyorsunuz. Sonrasında içerideki yüzlerce, binlerce araba sizin! İstediğiniz araca gidip, içine oturup, istediğiniz parçayı rahat rahat söküp, parçalara çok komik rakamlar ödeyip çıkıyorsunuz. Hatta çoğu küçük parçadan para bile almıyorlar!

Bulunması zor olan parçalardan bol bol stok yaptım. Kapı iç klipsi, makyaj aynası lambasının plastik kapağı(ampül değişimi için sökerken tırnakları kesin kırılıyor), vida vb. bir sürü parça;

1639965929997

Kırık tuş değiştirme aşamaları;

1639968606177

1639968621339

Parça sökerken Amerika'daki WJ'lerin sinyal kolunda "auto" yazısı olduğunu keşfettim. Biraz araştırınca Amerika'daki modellerde gece olduğunda otomatik açılıp, gündüz ise otomatik kapanan otomatik far ayarı olduğunu, ama Avrupa modellerinde bunun hiç koyulmadığını öğrendim. Fakat ışık sensörü, kırmızı yanıp sönen hırsız alarmı ışığının hemen önünde bitişik geldiğini ve ülkemizdeki modellerde olduğunu fark ettim;

1639966224045

Madem sensör hazır, bir tane de sinyal kolu söküp, takayım, TR'de otomatik far özelliği olan tek WJ olsun aracım dedim ama işler düşündüğüm gibi olmadı :(
Keza sinyal kolunu takıp, auto'yu seçtiğimde arka sis farları yandı..

Avrupa versiyonunda arka sis farı var iken, Amerika'da zorunlu olmadığından arka sis farı yok. Bu sebeple Avrupa'da arka sis farı için ayrılan voltaj aralığını, nasılsa arka sis farı yok diye Amerika'da otomatik far için ayırılmış olduğundan, planım işe yaramadı..

Son düzenleme:

Etiketler
Aracın içindeki normal ampüller kendini bile aydınlatamadığından, led işine girişeyim dedim. Ayak kısmı aydınlatmasından, tavan, kargo aydınlatmasına kadar tüm eski tip ampülleri Philips marka led ampüller ile değiştirdim;

1639968918800

1639968942982

Ön tavan aydınlatma için 194 tip ampül 2 adet, ayak aydınlatması için 912 tip ampül 2 adet, arka koltuk ve bagaj aydınlatma için 578 tip 43mm uzunluğunda sofit ampül 3 adet, makyaj aynası için 3175 tip 30mm uzunluğunda sofit ampül 2 adet, toplam 53$ harcandı ve aracın içi resmen aydınlandı. Eskiden yere bir şey düşürdüğümde bulamıyordum bile..

Aracı kilitlerken eski ampüller yavaş yavaş kapanırken, ledlerde sorun yaşanır mı endişelerim de boşa çıktı, gayet güzel yavaş yavaş parlakları azalarak kapanıyor ledler. Philips güzel ürünler üretmiş. Göz almadan, gayet güzel bir aydınlatma oldu ve araç modern bir görünüme kavuştu.

Tek sorun ise, aracı kilitlediğimde eski ampüller tamamen kapanırken, sistemde kalan düşük voltaj yüzünden ledler çok hafif parlamaya devam ediyorlar, yani ecnebilerin "ghosting" dediği olay gerçekleşiyor. Eski tip ampülleri yakmak için yeterli olmayan düşük voltaj, ledlerin baya efektif ürünler olmasından dolayı parlaması için yeterli oluyor.

Sorunu çözmek için ledlerden birini normal ampül ile değiştirmek yeterli. Ledlerin sağlayamadığı direnci normal ampül sağladığından, sorun düzeliyor. Fakat şu anki halinde ledler, yavaş da olsa belli bir süre sonra sistemdeki elektriği tüketince, tamamen kapanıyorlar. Gündüz hiç fark edilmeyip, gece bile çok dikkatli bakıldığında fark edildiğinden, ellemeyi düşünmüyorum.

Son düzenleme:

Merhaba, benim WJ'nin iç aydınatlamarı kontağı kapattığımda hiç yanmıyor, sadece araç çalışırken yanıyor, forumda yeniyim, böyle bir başlık var mı bilmiyorum, size sorayım dedim. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri