ZJ İçin Telsiz Anteni Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan .com Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,399

.com

Zirve
Yer
Ankara
En sonunda benim de CB ciler kervanına katılmam nedeniyle ZJ aracıma telsiz anteni takmak farz oldu Cumartesi günü sabah soluğu bizim serviste aldık Serdar Ustaya derdimizi anlattık sağolsun tüm gününü benim için harcadı ama ortaya harika bir şey çıktı hem anten çok sağlam bir bağlantı ile araca bağlandı hem çok güzel şase aldı hem güzel durdu vs vs vs ve işin güzelliği bu montajdan sonra ortada hiç kablo olmaması kendimi telsiz anteni montajına o kadar kaptırdımki telsizin montajının resmini çekmeyi unutmuşum ama telsizi konsola vites kolunun hemen sağına bağladım anten kablosu halı altından geldi elektrik ise çakmak beslemesinden arkadan alındı dün test ettim bence epey başarılıydı dünki Kirmir etkinliğinde sesimi ne kadar başarılı duyurabildim arkadaşlara sormak gerek

Ne yapacağımıza karar verir vermez Serdar Usta hemen tamponu sökmeye girişti ;D adam sökmeyi çok seviyor ben ne yapayım gerçi sökmeyi sevmesinden ziyade söktüğü şeyi hasarsız söküp söktüğü şekilde takabiliyor bu benim için daha önemli

Grnt202

Grnt204

Grnt207

Grnt208

Etiketler
Ynt: ZJ İçin Telsiz Anteni Montajı

Daha sonra ayak için kullanacağımız malzemeyi montajı yapacağımız yere göre bire bir alıştırdı ve ortaya aşağıdaki form çıktı

Grnt209

Grnt210

Grnt211

Sonraki kısımda bir üst konuda görülen parça resminde puntalı olan demir parçası oradan ayrıldı ve o parçayı vidalara karşılık olarak kullanabilmek için bagaj iç bölümü sökülmeye başlandı böylece çamurluğun sacına binecek yük dağıtıldı ve montaj sağlam oldu

Son resimdeki de küçük çırağımız beyfendi pek bir seviyo sanayide sökme takma işlerini ;D ;D ;D

Grnt217

Grnt218

Grnt219

Grnt221

Daha sonra malzeme parlatılarak boyaya hazırlandı ve boyandı en son olarak da çamurlukta yerini aldı anten alt konnektör kısmını tamponu delerek içeri aldık böylece hem tampona destek oldu hem de bağlantımız ordada kalmadı bana gösterdiği sabır yardım iyi niyet ve özellikle emeği nedeniyle öncelikle Hızal Başkent Oto Servise çalışanlarına bilhassa Serdar Ustaya teşekkür ederim...

http://www.hizalbaskent.com

Grnt222

Grnt223

Grnt224

Grnt226

Grnt228

Teşekkür ederim ancak çok sık ormana da girmiyorum ama girecek olursam öneriniz doğrultusunda daha dikkatli olacağım

Montaj ve işçilik çok güzel olmuş .Ama bende Klasik Türk mantığıyla eleştride bulunmam gerekirse ,bu kullanacağınız anten dikey polarize çalışan bir anten sistemidir:
1.Dikey konumda olmalıdır.(D)
2.En kısa yoldan telsize bağlanmalıdır.(Y)
3.Aracın mümkün olan en yükseğine monte edilmelidir.(Y)
4.Tüm yönlere yayın yapılacaksa aracın orta ve üst kısmına monte edilmelidir.(Y)
5.Yayın yönü aracın ileri istikameti olacaksa anten en arka orta ve üste monte edilmelidir.(Y)
Sonuç olarak en ideal anten montaj noktası, port bagaj bağlantı çubuğunu en öne çekip orta noktasına anteni monte etmek ve sağ kapı direğinden de kablosunu indirip telsize bağlamaktır. (Tecrübe ile sabittir 30 watlık vhf fm telsizi araç anteni gece rüzgardan eğildiği için yere paralel vaziyette iken görüş alanında maksimim 1500 metre mesafede görüştüremedik.)

elinize sağlık, epey uğraşmışsınız ama bana söylenen antenin şaseden yüksek olması yönündeydi, akü konumundan yüksek olmalı vs vs gibi...bi kullanın bakalım performans nasıl...

Teşekkür ederim

Performansı gayet başarılı bir sorun yok cumartesi akşam ankarada fm 21 de açık olan bir CB kanalı var onlarla biraz konuştum Etlikte çukur bir bölgeden bilkent köyüyle 7 db sinyalle görüştüm, yine Ankara aktaş bölgesinden İncirli ile 9 db konuştum ses netliği gidiş ve geliş oldukça başarılıydı aslında önemli olan telsiz anteninin çok iyi şase alması eğer anten iyi şase alıyorsa hiç sorun yaşamazsınız Zaten teorik olarak baktığımızda aracın her yeri şasi negatif kutup aracın her yerine dağılıyor sonuçta akümülatörün eksi kutbundan aşağı ya da yukarı olması bence pek sorun teşkil etmemeli zaten benim araçtaki telsizle ilgili herşeyi planlayan ve devreye alan da uzun yıllar amatör telsizcilik yapmış telsiz tamiri de dahil bu konudan çok iyi anlayan bir arkadaş zaten donanım seçimini de onun vasıtasıyla yaptım

Necmi hocam olay çekimi iyi olması çekim iyiyse sen de hoşnutsan gerisi hikaye, sadece tavan rayından bi kolla salınım esnasında kaportaya çarpması engellenebilir belki....tekrar elinize sağlık.....

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim benim bu konuyu paylaşmaktaki amacım da hem bu tip bir çalışma yapacak arkadaşlara kaynak olması ve eğer bizim bir hatamız varsa onu görebilmekti bu nedenle konuyu yorumlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Anteni sabitleme aparatına gelince Evet bunu bizde düşündük ama cumartesi akşama kadar uğraşıp pazar da etkinlik olduğunu düşününce bir hafta erteleyelim dedik yoksa anteni bağlamak içinde ayrı bir projemiz var ;)

Ancak bir de şu husus dikkatimi çekti dünki etkinlikte o kadar sallandık vs titanyum alaşımlı çubuk hiç kaportaya çarpmadı o kadar da fazla esnemiyor giderken hele hele rüzgardan yatma vs hiç görmedim hoş çok da hızlanmadım 120 civarında seyrettim

evet şimdi daha net baktım sap kısmı yaylı değil sanırım o nedenle fazla esnemeyebilr, ben de tavana bi anten montajı koymuştum siteye...
ben lastiklerden dolayı 120 falan yapamıyorum zaten...

997799' Alıntı:
evet şimdi daha net baktım sap kısmı yaylı değil sanırım o nedenle fazla esnemeyebilr, ben de tavana bi anten montajı koymuştum siteye...
ben lastiklerden dolayı 120 falan yapamıyorum zaten...

Aslında benim de ilk düşüncem tavana senin yaptığın gibi bir bar yapıp oraya bağlamaktı ama iki çekincem vardı bu konuda birincisi anteni yeteri kadar şasileyememek ki bu cihazlar için antenin şasi bağlantısı çok önemli yoksa ciddi sinyal kaybı oluyor ikincisi ise ormanlarda bu kadar yüksek bir bağlantının sorun çıkarması idi bu işi bilen arkadaşlar anteni yatırmanın sistemin çalışmasına negatif etki edeceğini de söylemeleri üzerine ilgim tamponlara yöneldi ilk önce direk tampona uygulayayım ve bir yerden sağlam bir şasi kablosu çekeyim yönünde oldu ama tamponun bu iş için çok sağlıklı olmayacağı şasinin de zamanla özelliğini kaybedeceğini düşünerek bunu gövdeye bir yere bağlamak daha sağlıklı olur diye düşündüm.
Serdar Ustaya da durumu anlatınca tamam dedi ben şimdi onun hakkından gelirim diyerek girişti bir anda sonuç bence çok güzel oldu hem çekiş kalitesi hem antenin montaj yerinin sağlamlığı amacına ulaştı diye düşünüyorum. Yukarıdaki resimlerden anten için yaptığımız kaidenin yapısını görüyorsunuz gövdeden çok fazlad destek alıyor bana bıraksalar üç beş santimlik bir L sac büküp bu işi bitirirdim ama Serdara bunu söyleyemedim bile bir anda kendini kaptırdı tamponu söktü bagaj iç kaplamalarını hasarsız söktü ve taktı tabiki bu kadar uğraştan sonra bu sonuç çıktı ortaya

Yıllardır benim nazımı ve kahrımı çeken Hızal Başkent Servisten Serdar Usta Ellerine sağlık

İyi günlerde kullan Necmi kardeş. Çalışma performasından sizin memnun olmanız en önemlisi bence. Gayet güzel olmuş.

Ne marka CB aldınız ? Maliyeti ne oldu ?

Selamlar,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR