Vitara ya R12 Klima Gazı Arıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turkergen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,946
Ynt: Vitara ya R12 Klima Gazı Arıyorum

turkergen' Alıntı:
Ali bey verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güvendiğim bir klimacı arkadaşla konuştum.134 a gazı basarsam 2,3 sene içerisinde klimanın arıza yapacağını ve tümden yenilenmesi gerekeceğini söyledi.Bende 2-3 sene lafını duyunca salı gününe randevu aldım.2-3 sene beni idare edecekse bana yeter diye düşündüm.Zaten gaz yokken klimasız durumdayım sistemin tümden değişmesi lazım.Bende dedimki bari kullanarak bozulsun öyle değiştireyim :D

merhaba,

sistemin tümden değişmesi gerekir diye bişey yok, önceleri bende aynı düşünüyordum ama yabancı forumlarda R12 'den R134a gaza geçip uzun yıllar hiç problemsiz (veya sistemde R12 gazı olsaydı çıkacak problemler dışında problem yaşamayan ) kullananlar var bu sadece Suzuki Vitara için değil farklı markalarda araçlar için de geçerli.

orjinali R12 gaza göre üretilmiş sisteme R134a gaz konulmadan önce tüm klima sistemi çok iyi biçimde vakumlanmalıdır. Aracınızın kliması uzun zamandan beridir arızalı ve çalışmıyorsa, klima filtresi (radyatör yanında tüp şeklinde üzerinde yuvarlak bir cam olan metal parça), tüm bağlantı yerlerindeki "o" ring tabir edilen lastikleri yenilemenizi tavsiye ederim.

eğer klima kompresoru problemsiz ise önce sistemi iyice vakumlattırın çünkü R12 tipindeki gaz için başka R134a tipindeki gaz içinse farklı bir yağ kullanılır.

yapılacak olan vakum işleminde hem sistem iyice temizlenir hemde sistemde kaçak varsa kolayca tesbit edilebilir.

aracın klima sistemine R134a gazı basılacağında tamirciye "boya" veya "fosfor" tabir edilen sıvıdan da koydurun bunu yapmanız halinde herhangi bir kaçak olması durumunda özel bir floresan lamba ve tamircinin taktığı gözlük ile kaçak yer hemen tesbit edilip kolayca tamir edilebilir.

eskiden olduğu gibi habire sisteme gaz basıp deterjanlı suya batırılmış sünger ile uğraşmaya gerek kalmaz.

ayrıca klimanızın sağlıklı çalışması için, motor su sıcaklığını ölçen sensör yanında klima beynine sinyal gönderen benzer (belkide aynı) bir sıcaklık sensörü var o sensörün arızalı olmadığından, klima radyatörü önündeki elektrikli fanın klima devredeyken çalıştığından emin olun.

kontrol edilmesi gereken birkaç şey daha var aslında bir sıkıntı yaşarsanız buraya yazın ben size yardımcı olmaya çalışayım.

umarım kısa zamanda aracınızın klimasını çalıştırırsınız.

bu arada sistemi tamir ettikten sonra orta konsoldaki havalandırmadan klima acık araç 1,500rpm 'de dış havalandırma kapalı konumdayken klimanın performansını ölçün

klimanız sağlıklı çalışıyorsa 12 C derece gibi bir ölçüm yapmanız gerekiyor. Zaten vitara 'larda klima beyni klima iç radyatöründe 10 C derece sıcaklığa düşünce kompresörü durduruyor.

Etiketler

Bu arada,

özellikle R12 sistemlerde kullanılmak üzere en az R12 gaz kadar soğutma performansı sunan hatta R134a gazdan çok daha iyi netice veren (hem R12 için üretilmiş hemde R134a için üretilmiş sistemlerde) Freeze 12 adı verilen bir gaz piyasa çıkmış.

http://www.autorefrigerants.com/co00030.htm

bu gazdan bulup arabaya koymak lazım.

öncelikle gezenbilire yeiden kauşmak muhteşem.
bende sizinle aynı sorunu yaşadım bi kaç yerde r 12 gaz bulşdum ama sistem sızıntı analzi yapamayacaklarını bu garanti veremeyeceklerini söylediler.daha sonra elektirik ustamla görüşürp ondan yardım istedim ve toplam gaz basımı dahil 170 tl ye dönüşümü gerçekleştirdim çok da memnunum açıkçası.tavsiyem bi kaç yerle daha görüşürün ve fiyat alın

Sayın Dr musty..öneriniz için teşekkürler.Ben 134 a gazı dolumu ve sistem yağını da tümden değişimine 60 tl verdim.Şu an sorunsuz kullanıyorum. Yalnız klima açıkken devir seviyem 2000-3000 arası ..bana biraz yüksek gibi geldi.Klimacı ayarlarken biraz fazla gibi oldu.Bilgisi olan var mı bu konuda? Klima açıkken devir ne durumda sizde?

benim eski aracım(dün sattım)da klimayı açar açmaz devir saati 1500 e çıkıyordu otomatik.daha yüksek değildi

turkergen' Alıntı:
Sayın Dr musty..öneriniz için teşekkürler.Ben 134 a gazı dolumu ve sistem yağını da tümden değişimine 60 tl verdim.Şu an sorunsuz kullanıyorum. Yalnız klima açıkken devir seviyem 2000-3000 arası ..bana biraz yüksek gibi geldi.Klimacı ayarlarken biraz fazla gibi oldu.Bilgisi olan var mı bu konuda? Klima açıkken devir ne durumda sizde?

Merhabalar,

aracın motoru soğukken tam olarak hatırlamıyorum ama motor sıcakken klima açık olmasından dolayı motor rölanti devri sadece 100 rpm kadar artıyor bu sanırım 900 - 950 rpm arasında bir değer. Tam aklımda değil ama motor soğukken klima da açılmışsa 1,100 - 1200 rpm gibi olması gerekiyor.

bu arada umarım sistemi iyice vakumlattırıp sistemde kaçak varsa kolay bulunması için fosforlu sıvı da koydurdunuz. Ayrıca uygun bir zamanınız olursa orta konsoldaki havalandırma ızgarasından klima 4. konumda temiz hava (dışardan hava alımı) kapalı iken klimanızın kaç santigrat derece sıcaklık üflediğini test edip bizimle paylaşabilir misiniz?

saygılar

Ali

fosforlu gaz koydurmamıştım ancak sistem kaçak analizi yapabildiğini söylemişti ustam ve kaçak olmadığını belirtti bana.bi hafta falan sonra araç haraket etmeden durduğu yerde ölçüm yaptık 13 dereceye kadar düştü sıcaklık.sanırım iyi bir değer

Ali bey.Sistemi kaçak için yaklaşık 30 dk beklettik.Manometrede herhangi bir düşme gözlenmedi.Kaçak için bahsedilen sıvı koyuldu mu hatırlamıyorum ama sistemi tamamen boşalttık.Yağını değiştirdik.Orta havalandırma ızgarasından ölçüm yapmadım ama en kısa zamanda ölçerek buradan yazarım.Bir de ustanın dediğine göre komprasörü küçük olduğu için yakıt tüketimine fazla etkisi olmayacağını söyledi ama benim denemelerimde sanki yakıta etkisi oldu gibi :D.Uzun yolda bu hafta deneyecektim ama fırsat olmadı.yakıt konusunda düşünceleriniz nelerdir.?Şimdiden herkese teşekürler.

turkergen' Alıntı:
Ali bey.Sistemi kaçak için yaklaşık 30 dk beklettik.Manometrede herhangi bir düşme gözlenmedi.Kaçak için bahsedilen sıvı koyuldu mu hatırlamıyorum ama sistemi tamamen boşalttık.Yağını değiştirdik.Orta havalandırma ızgarasından ölçüm yapmadım ama en kısa zamanda ölçerek buradan yazarım.Bir de ustanın dediğine göre komprasörü küçük olduğu için yakıt tüketimine fazla etkisi olmayacağını söyledi ama benim denemelerimde sanki yakıta etkisi oldu gibi :D.Uzun yolda bu hafta deneyecektim ama fırsat olmadı.yakıt konusunda düşünceleriniz nelerdir.?Şimdiden herkese teşekürler.

merhaba,

klima sistemini çalışır duruma getirebildiğinize sevindim. Zamanınız olursa orta havalandırma ızgarasından ölçüm yapıp bizlerle paylaşınız lütfen (bu arada ölçüm yapıldığı anda dışarıdaki sıcaklıkta önemli, onu da ölçmenizde ve not almanızda fayda var.

yakıt tüketiminde artış olacağını düşünüyorum ama hiç karşılaştırma fırsatım olmadı.

Merhaba arakadaslar

bende renault 25 aracıma ankarada r12 gazı doldurtabıleceğım yer arıyorum bana bu konuda yardımcı olabılırsenız cok sevınırım

Merhaba Tay_men..Öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyorum...R12 gazı kullanımı yasak olduğundan ve kullanımdan kalktığından bu gazı bulmak çok zor.En iyisi tanıdık bir klimacıya götürüp tavsiyelerini dinlemek.Ben uzunca bir süre R12 aradım.Çevre illerle görüştüm.Şu an İzmir ve çevresinde R12 gazı yok.Tek ihtimal buzdolabı tamircileri.onlarda bu gazın olma olasılığı var.Sizde benim gibi 134 a koyabilirsiniz.

MERHABA ARKADAŞLAR VİTARA İÇİN GAZ İSTEYEN ARKADAŞ BANA ULAŞSIN YURTDIŞINDAN GAZ SATIŞI YAPIYORUM OTO KLİMACILARA İSTEDİĞİN TÜM GAZLAR BENDE MEVCUT R12 GAZ ORJİNAL KAPALI TÜPLERLE SATIYORUM ÇOK UYGUN FİYATA TANIĞINIZ OTO KLİMACILAR VARSA ONLARADA SATABİLİRİM KAÇ ADET İSTERSENİZ 2 İŞ GÜNÜ İÇİNDE ELİNİZDE OLACAK SAYGILAR AKİF TEL:0541 737 73 83 MAİL:dj_akif73@hotmail.com SAYGILAR

Ynt: Vitara Ya R12 Klima Gazı Arıyorum

Selamlar,

Takriben 5 yıl sonra aracımın kliması arıza yaptı internette bir bakayım derken daha önce bu forumda yazdıklarımı buldum.

Aracın klimasındaki arıza receiver/driyer denilen radyatör yanındaki üzerinde yuvarlak cam bulunan parçaya bağlanan borulardan bir tanesinin yılların getirdiği yıpranma neticesinde çatlaması idi.

Eski bilgileri hatırlamadığım için 570gram gaz bastık ilerleyen günlerde nasıl performans verdiğini göreceğim.

R12 gazdan R134 'e geçince sisteme daha az gaz basılırmış ama bunun oranını tam hatırlamıyorum ayrıca bu azaltma oranı araçtan araca değişiyormuş.

Vitaralar içi çeşitli kaynaklarda 570, 600 gram gibi farklı miktarlar var.

Umarım bir 5 yıl daha problemsiz kullanabilirim.

Bu arada 5 yıllık sürede klima %100 problemsiz değildi 2014 yazında klima kompresoru üzerine bağlanan kablo kopmuştu onu lehimledik sadece 5dk içerisinde sorun çözülmüştü.

Benim kndi payıma çıkardığım ders R12 'den R134 gaza geçiş yapılırken uyarılara kulak asılır ve gerektiği gibi işlem yapılırsa uzun zaman klima problemsiz çalışabilir demek.

Ancak yukarıdaki mesajlarda yazmış olduğum 520gram miktar aklımı karıştırdı acaba yarın gidip 570gram gazı vakumlatıp 520gram gaz mı koydursam diye düşünüyorum, ne de olmasa daha önce denenmiş ve benim araçta iyi performans vermiş olan bir miktar.

Saygılar

Ali

Ynt: Vitara Ya R12 Klima Gazı Arıyorum

Merhabalar,

3-5 denemeden sonra 600gr R134a gazı basarak optimum soğutma performansı almayı başardık. ancak bu defa 520gr, 550gr, 570gr denememize rağmen bir türlü iyi verim alamadık.

orjinalde R12 olan sistemi R134a gazı ile daha önce 5 yıl kullandım, aşırı sıcak günlerde (+35 c derece birde %60 gibi nem oluyor) rölantide ve dur kalk trafikte daha önce hiç iyi soğutma alamamıştık. o zaman 520gr gibi bir miktar ile doldurulmuştu.

ancak dünkü denemelerde

motor 1500 rpm
fan max 4. kademe
dışarıdaki hava 32c derece
orta konsoldaki havalandırmada 12.1c derece soğuk hava ölçtük.

bu arada aklımda değerler kalmamakla birlikte basınç oranları da kabul edilebilir limitler içerisinde idi.

umarım 5 yıl daha problemsiz kullanmabilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR