Toyota Land Cruiser 1997 h2j80 Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan FaTaLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,827
Ynt: Toyota Land Cruiser 1997 h2j80 Lastik Seçimi

Biraz kurcaladım,bendeki cetvelde 98 model için ebatları vermişler.
Umarım 97-98 aynıdır.

97-98 aynı kabul edersek.
Bu araç için önerilen 16" lik ebatlar.

265/70 R 16....777 mm
245/75 R 16....774 mm
275/70 R 16....791 mm

Şu anda takılı olanı orj kabul edersek,yani 245/65 R 16 ki bunun yüksekliği 725 mm

255/70 R 16 ....763 mm
245/70 R 16.... 749 mm

Tuğsan'nın belirttiği 285/75 R 16 ise ....834 mm
İşte burda Toyotacı arkadaşların deneyimi öenmli şöyleki;
Bu lastiğin yükseltme kiti yoksa,sürtme olasılığını düşünmek lazım.
Aslında 275/70 R 16 ile 285/75 R 16 arasındaki farka bakıldığında sürtme v.s gibi sıkıntı pek olmaz gibi geliyor ama,yinede aklımızda bulunmasında fayda var.
Burda açıkçası Tuğsan'nın deneyimi önemli çünkü;
Kitsiz denemişse sorun yok,kit ile takılır ancak diyorsa bunu dikkate alması lazım.
Çünkü 285/75 R 16 yı Tuğsan kullanıyor.

Bu arada konusu geçtiği için söyliyim,çünkü yanlış seçim olabilir ihtiyaca göre.
Ben marka-model adı kullanmıyorum ama ,bunu belitmekte fayda var;
Cooper ST A/T lastiği değildir.
ST de STT gibi M/T lastiğidir.
Eeee peki ST/C ne peki diye sorarsanız ise, ST/C ise yine M/T lastiğidir fakat, sert zemin , yani kısmen kaya tırmanışı v.s içinde gerekli yetileri barındırır içinde.
İşte burda kullanım koşulları çok önemli,bu koşullara göre seçilecek lastikten max verimi ancak böyle alırız.

Etiketler

http://www.offroaders.com/tech/AT-MT-Tires/Cooper-Discoverer.htm

bu konu benimde kafama takılıyor, yurtdısındaki sitelere gore st at lastik zaten desenide at ye benziyor.. ulkemizde mt oldugu soyleniyor ama..

Aslında bu konu çok ama çok uzun bir konu.
Ama kısaca ;
4*4 konusu beklentiler,kullanım koşulları (zemin v.s) gibi çok ama çok farklı parametreleri içerir.
İşte bu yüzden biraz karışıyor.
Hani bir deyim vardır Türkçe'de " ..biraz daha.." işte bu biraz daha en iyi anlatım şeklidir. :smiley:

Aslında A/T tipi lastik bu marka için tanımlanan model AT/R modelidir.
ST ise,hani biraz daha yol dışı modeldir.Yani ne AT nede M/T ,daha arada ve dolayısıyla tanımlanmış AT tipi değildir.
Özellikleri gereği,yol dışı tanımlaması yanlış olmaz. ;)

Hani hep diyoruz ya,lastik sözkonusu olduğunda,modellere göre biraz alırsın biraz veririsin kuralı.
Yani bazı disiplinlerde performans kazanır,bazılarında ise kaybedersin.

Bu bilginin yurt dışı sitelerde yazılaması ise;,
Ohoooo oralarda bile okadar çok eksik,yanlış bilgi varki (bu bilgi için konuşmuyorum ). :D

Ben aracıma yükseltme kiti takmadan öncede 285/75/16 takmıştım.Ozamanda hiç sürtme yaşamamıştım.Sadece 1kez aşırı eğimli çapraz bir geçişde tam sağ yaptığımda çok hafif bir deyme olmuştu.Oda amotisörün oradaki motora çamur gelmesini engelleyen plastik parçaya hafif deymişti.Rahatlıkla takabilisiniz.

97/98 vx80 lede standat lastik genellikle 275/70/16.Lastiği MT ve 285/75/16 yapınca 2 lite yakıt farkediyor o kadar.

tugsan75' Alıntı:
Ben aracıma yükseltme kiti takmadan öncede 285/75/16 takmıştım.Ozamanda hiç sürtme yaşamamıştım.Sadece 1kez aşırı eğimli çapraz bir geçişde tam sağ yaptığımda çok hafif bir deyme olmuştu.Oda amotisörün oradaki motora çamur gelmesini engelleyen plastik parçaya hafif deymişti.Rahatlıkla takabilisiniz.

97/98 vx80 lede standat lastik genellikle 275/70/16.Lastiği MT ve 285/75/16 yapınca 2 lite yakıt farkediyor o kadar.
O kadar farkediyor mu abi yakıt ya?

Esas fark MT lastikden kaynaklanıyor,diş yapısından dolayı asfaltda aracı tutar,bu bütün MT lastikler için geçerlidir.Ebat olarakda genişleyince 2 litre normal.Dahada büyütürsen dahada artar.

Evet,hem ebatsal hemde yapısal farkta dolayıiyakıttaki bu artış normal.
Ama yani 2 lt de aman aman bişey değil, % 2 eder ki bu değişimler sonrası gayet normal. ;)
Hani hep diyoruz ya,bişey alırken bişey verirsin diye,ahahaha al işte gitti 2 lt ;D

CDM-SUBARU' Alıntı:
Evet,hem ebatsal hemde yapısal farkta dolayıiyakıttaki bu artış normal.
Ama yani 2 lt de aman aman bişey değil, % 2 eder ki bu değişimler sonrası gayet normal. ;)
Hani hep diyoruz ya,bişey alırken bişey verirsin diye,ahahaha al işte gitti 2 lt ;D
100 km de 2 lt ise ok ama ben atıyorum 13 lt yerine 15 lt yakıyor 100 kmde gibi anladım ;D

Umutcum moralini bozmak istemem ama doğru anlamışsın,zaten 100 km de 17 yakarken 19 yakıyorsun.Bu MT lastik ve ebadı bir kademe büyütmenin bedeli.Dahada büyütürsen dahada çok yakacaksın ;D
umutcelikel' Alıntı:
100 km de 2 lt ise ok ama ben atıyorum 13 lt yerine 15 lt yakıyor 100 kmde gibi anladım ;D

tugsan75' Alıntı:
Umutcum moralini bozmak istemem ama doğru anlamışsın,zaten 100 km de 17 yakarken 19 yakıyorsun.Bu MT lastik ve ebadı bir kademe büyütmenin bedeli.Dahada büyütürsen dahada çok yakacaksın ;D
;D ;D ;D ;D
Peki lastiği büyütüp diferansiyel oranıyla da ters orantılı oynadığımızda aynı oranda tüketim artıyor mu? Yoksa daha az mı artar? ::smiley:

O iş çok ayrı ve detaylı bi konu.Bu tarz ebat deyişiklikleri için gerek yok.Kabaca anlatayım,31 inch lastik kullanıyorsan,37 inch ebada geçersen,ayna mahruti oranlarıyla oynamak gerekir.Fakat ayna mahruti ile oynamak yakıtı düşürmeye asla yardımcı olmaz diye biliyorum.Bu tarz deyişiklikle Akselerasyon veya son sürat gibi araçda oluşacak performans kayıplarının önüne geçersin.

Eğer yanlış biliyorsam,açıklamalı bir şekilde anlatılsın.

tugsan75' Alıntı:
O iş çok ayrı ve detaylı bi konu.Bu tarz ebat deyişiklikleri için gerek yok.Kabaca anlatayım,31 inch lastik kullanıyorsan,37 inch ebada geçersen,ayna mahruti oranlarıyla oynamak gerekir.Fakat ayna mahruti ile oynamak yakıtı düşürmeye asla yardımcı olmaz diye biliyorum.Bu tarz deyişiklikle Akselerasyon veya son sürat gibi araçda oluşacak performans kayıplarının önüne geçersin.

Eğer yanlış biliyorsam,açıklamalı bir şekilde anlatılsın.
Ben Hilux'ta 235-75-15 AT'den 31-10.50-15 MT'ye geçtiğimde tüketim hiç değişmemişti. Belki değişim az onun için...Ama mantık olarak diferansiyel oran değişimi aracın zorlanmasını azaltıp orjinal hale yaklaştırdığından tüketimi çok değiştirmez gibi geliyor bana...Tabi daha iyi bilenlerin yorumlarına bakalım...

Tüketimi, lastiğin çapında ziyade,değişen taban genişliği etkiler.
Çapın etkisi,taban değişikliğinin etkisine göre,yok denecek kadar azdır.
Öncelikle,yere basan alanın büyüklüğü etkili oluyor.
Haaa,bu tek başına değil tabiki,lastiğin yapısı A/T.... M/T v.s olmasıda biraz olsun etken oluyor. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR