Nokia E71 Entegre GPS Bağlanmıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan UnderWater Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,995

UnderWater

Ana Kamp
Yer
Çankaya
Merhaba herkese,

Nokia E71 telefonuma yüklediğim Garmin Mobile XT programını, Nokia'nın kendi içinde bulunan "Yer İmleri" programını ve Google Haritalar'ın mobil versiyonunu sorunsuz bir şekilde telefonumun entegre GPS'i ile kullanabiliyordum geçen haftaya kadar. Ancak telefonum şarj yerindeki bir arıza nedeniyle bir hafta önce servise gitti ve fabrika ayarlarına dönüştürülmüş halde tekrar geldi. Aynı programları tekrar yükledim ancak hiçbirisi, dakikalarca beklememe rağmen, açık havada, GPS uydularına bağlanmıyor. Sürekli "bağlanıyor" durumunda kalıyor.

Ne kadar araştırdıysam da ne kendi ayarlarından ne de başka şekilde bir çözüm yolu bulamadım. Fikri olan var mı acaba?

Teşekkür ediyorum..

Etiketler
Ynt: Nokia E71 Entegre GPS Bağlanmıyor

Sorun çözüldü. Telefonun programını günelleyip programları tekrar yükleyince GPS bağlanmaya başladı. :smiley:

Bahsettiğiniz olay Nokia'nın diğer modellerinde de mevcut. Bazıları telefon cihazıın kapanıp açılması ile GPS - uydu bağlantısını düzeltirken; bazıları da dediğiniz gibi firmware güncellemesi istiyor. Güzel bir telefonunuz var, iyi günlerde kullanın.

Teşekkürler.

Güncellemeden sonra çok hızlı da bağlanıyor ayrıca. Eskiden 1-2 dakikada sinyal alabiliyorken şimdi 20-30 saniye arası bağlanıyor.

Garmin mobile XT nin hangi versiyonunu yüklediniz ?
Memnun musunuz ?

Garmin mobile xt 5.00 kullanıyorum. Çok memnunum tavsiye ederim. Hatta şu anda onunla orta Karadeniz gezisi yapıyorum. Piyasadaki navigasyon cihazları gibi kaliteli ve ayrıntılı..

Merhaba :smiley:

Bende de nokia e71 var ve firmware sürümü 400.21.013.

Geçtiğimiz günlerde Garmin den root.rar olarak v5.00.50 ı ve haritası olarakta 2009.02 TKLTL yi yükledim ama bir türlü bağlanamadım,halen uyduyu arıyor.

Ayrıca yaklaşık bir hafta giden şarjım nerdeyse bir gün gitmeye başladı.Bunun üzerine Hafıza kartını bilgisayara takıp,sys-->bin-->CardRunner.dll ve resource-->plugins-->CardRunner.RSC dosyalarını sildim.Daha sonra da Garmin'i açıp Araçlar -> Ayarlar -> Sistem bölümünden "Launch Background service" seçeneğini "Devre dışı"yapmak için baktım ama zaten devre dışıymış.Hiç biri işe yaramadı şarjım birgün gitmeye devam ediyor.

Siz nokia e71 ile nasıl uyduya bağlanıp garmin i kullanabiliyorsunuz ve şarj durumunuz nasıl gidiyor,bana bu durumda tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkürler...

Merhaba,

Bu bağlantı hatası aynı benim güncellemeden önce karşılaştığım hata. Güncelleyince geçmişti. Şu anda benim de firmware sürümüm 400.21.013. Bu arada 2009.06 harita güncellemesi de var kullanabileceğiniz.

Size tavsiyem, boş bir zamanınızda telefonunuzdaki tüm verileri yedekledikten sonra kartınıza (bilgisayarda) format atıp telefonunuzu da fabrika ayarlarına geri çevirmeniz. Daha sonra temiz bir Garmin kurulumu sorunu çözecektir diye tahmin ediyorum.

Benim şarj sürem Garmin programından önce de 3 gün idi, şimdi de öyle. Ancak sadece uzun yolda sürekli GPS kullanırsam 1 gün gidiyor. Örneğin şehir içinde kaybolduğum zaman ya da özel bir adrese gittiğim zaman kısa mesafeli kullandığımda GPS şarjı pek etkilemiyor.

Eğer sorun çözülürse ya da farklı bir çözüm bulabilirseniz lütfen paylaşın..

Firmware sürümüm ve garmin harita günceldir diye düşünüyorum.
Çünkü telefonum aynı sizin gibi yetkili servisten yeni geldi,sürümü de daha öncede belirttiğim gibi 400.21.013 ve garmin i de bir iki gün önce yükledim.
Tüm bunlara rağmen bir daha güncellemem gerekir mi?
Bir de uyduya ilk kez bağlanılması için illaki açık alan diyorlar,yüksek binaların olmadığı,havanın düzgün olduğu zamanlar...
Bundan dolayı bağlanmama ihtimalim olabilir mi,sizce?
Teşekkürler...

Yok hayır güncellemeniz gerekmez telefonunuz güncel zaten. Ben yalnızca telefonu fabrika ayarlarına sıfırlayıp karta da format atarsanız ve Garmin'i yeniden yüklerseniz sorun çözülebilir belki demek istedim.

Telefonu fabrika ayarlarına getirmek firmware güncellemesini silmez.

Bu arada evet, açık alan gerekiyor uyduya ilk bağlantı için. Çünkü normalde bile evdeyken sinyal alamıyorum ben. Sanıyorum açık ya da bulutlu hava farketmez zira en kapalı havada bile 20-30 saniyede kullanıma hazır hale geliyor program bende.

Fabrika ayarları dönmek derken * ve 3 ve arama tuşu ve açma/kapatma tuşuna aynı anda basarak tamamen açılana kadar basılı tutmayı mı kastediyorsunuz ?

O şekilde eski tip symbian telefonlara hard format atılırdı ancak E71'de çalışıyor mu bilmiyorum.

Benim demek istediğim:

Menü > Araçlar > Ayarlar > Genel > Orij. tel. ayarları

şeklinde atılan soft format.

:smiley: Soft formatı araştıracağım.Ne yazık ki bir bilgim yok ama halen hard formatın atıldığını duydum.
Daha iki gün önce wap ayarlamasını yapmak için operatörümün müşteri temsilcisi bana farkında olmadan demek ki bu işlemi yaptırmış.
Siz nokia e71 iniz de hangi yüklemeleri kullanıyor ve tavsiye edersiniz?
Ben nokia 71 in daha yeni kullanıcıyım.Bu yüzden telefon ve özelliklerinin yabancısıyım.En azından tamamen hakim değilim.
Şarjımı azaltmayacak ama günlük hayatımda işime yarayacak severek kullanacağım yüklemeler arıyorum.

Teşekkür ederim,inceleyeceğim :smiley:
Hava tahminlerini anasayfada göreceğim bir hava tahmini uygulaması arıyorum,önerebileceğiniz bir uygulama var mı?
Son olarak Epocware.Handy.Weather ve ovi Store dan Traveler ı inceledim.
Anladığım kadarıyla tutulan Epocware.Handy.Weather ama onu telefona kurma sırasında Imeı ve sim kart bilgisini alıyormuş,bu beni düşündürdü.
Sizin bu amaçla kullandığınız bir uygulama var mı?
Bir de malum E71 de Youtube yüklü ya da servise gidince yükleniyor.Fakat girilmiyor.Siz bu engeli aşabildiniz mi?

cumong' Alıntı:
Teşekkür ederim,inceleyeceğim :smiley:
Hava tahminlerini anasayfada göreceğim bir hava tahmini uygulaması arıyorum,önerebileceğiniz bir uygulama var mı?
Son olarak Epocware.Handy.Weather ve ovi Store dan Traveler ı inceledim.
Anladığım kadarıyla tutulan Epocware.Handy.Weather ama onu telefona kurma sırasında Imeı ve sim kart bilgisini alıyormuş,bu beni düşündürdü.
Sizin bu amaçla kullandığınız bir uygulama var mı?
Bir de malum E71 de Youtube yüklü ya da servise gidince yükleniyor.Fakat girilmiyor.Siz bu engeli aşabildiniz mi?

Server'a bağlantı hatası mı veriyor? Wifi'dan bağlı iken denediniz mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR