Motorla Rusya / Sankt Peterburg

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tito Santana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,691

Tito Santana

Ana Kamp
Web
motoseyyah.wordpress.com
Motosikletle Rusya/Sankt Petersburg rotasının özeti:

16 Temmuz Adana hareket, 26 Temmuz Petersburg'a varış, yaklaşık 4.500 km. Bir bu kadar da dönüşü olacak tabi.
Yol: Türkiye: Adana - Giresun - Hopa/Sarp sınır kapısı.
Gürcistan: Batum - Kazbek dağları Verchni Lars sınır kapısı.
Rusya: Vladikafkaz - Rostov Na Donu - Moskova - S.Petersburg.

Ana yollardan pek ayrılmayan uzun yol motor sürücüsü olarak naçizane bazı tespitlerim.

Beğendiklerim:
- Rus sürücülerin gerek uzun yolda gerekse şehir içlerinde yol çizgileri ve trafik ışıklarına tam riayet etmeleri,
Motorculara ve yayalara saygı göstermeleri.
- Sokaktaki insanlara bir şey sorduğunuzda yardımcı olmaya çalışmaları.
- Bir benzinlikte tesadüfen tanıştığınız bir motorcunun sizi yatılı misafir edebilmesi. (2 defa)
- Vize olmayışı, benzinin ucuzluğu zaten malum.

Beğenmediklerim:
- Şehirlerarası Benzin istasyonlarındaki ve şehirlerdeki market kasiyer kızların büyük çoğunluğunun, Rusca bilmediğinizi
anladığı anda suratlarının beş karış olması ve anlamadığınızı işaret diliyle ya da Tr/ing. göstermenize rağmen car car
Rusca'ya devam etmeleri. Adeta "dilimi konuşamıyorsan ne işin var ülkemde" gibi bir havaları var.
Madem öyle, daha da gelmem Rusya'ya :smiley:
- Ana yol kenarındaki moteller, hizmet kalitelerine göre pahalı.
- S.Petersburg sigara otlakçıları.

2014 07 29 215057

Etiketler

Ynt: Motorla Rusya / Sankt Peterburg

@oguzhan3434: Belarus'a gerek yok, S.Peter'de kadınlar teklif ediyor. Ciddiyim :smiley:

@Shadowjed:. Teşekkür ederim.

Dönüş yolunda Kafkasya'nın Kuzey Osetya özerk Cumhuriyetinin Vladikafkaz şehrinde rotamı ve tek başıma bu yolu yaptığımı öğrenen bir çeçen dostun söylediği "Siz bir çılgınsınız" cümlesine verdiğim cevap gibidir olay:

"Zaten, tüm motosikletçiler çılgındır"

IMG 0535

IMG 0516

Problemler:

- Moskova'ya doğru azalarak biten köpekler.
- Moskova'dan kuzeye çoğalarak artan sivrisinekler.
- Taharet musluğu olmayışı :smiley:

@cahidim : "Baba sen bi cilginsin. Sendeki cesaret ben olsa keske"

"Cesaret" derken, korkmamak anlamında söylüyorsanız gittiğim rota ana yol, Rusya'nın en işlek hatlarından birisi.

Aslında beni tek korkutan unsurun insanlardan ziyade "Köpekler" olduğunu söylemeliyim ki Moskova'ya kadar hemen her petrol ve Motel'de varlar. Beni çoğu petrol ve bir motelden püskürttüler :smiley:

Yoksa siz de üzerinizdeki motosiklet kıyafetleri ile az korkutucu görünmüyorsunuz yani :smiley:

Mesela, ilk defa İran'a 2006 yılında o zaman 250 cc'lik Honda ile gitmeye karar verdiğimde şu söylendi bana:
- Gidersen 4 kollu (Tabut) ile gelirsin
- Niye?
- Hazar dağlarında kamyoncuları durdurup soyup öldürüyorlar.

Gayet güzel de gittim, o dağlardan gece vakti dahil geçtim 2 defa, Azerbaycan dönüşü İran'da dağ başında durduran sadece Trafik ekibi oldu, onlar da beni İngiliz zannetmiş ama Türk olduğumu öğrenince Termoslarındaki son çayı ikram ettiler:

A7

"Lisan bilmemek" açısından söylüyorsanız bir şekilde işaret diliyle anlaşıyorsunuz, ayrıca motosiklet kullanıcılarının çoğu artık ingilizce biliyor, tabi yakalayabilirseniz, şehir içi/dışı son derece hızlı kullanıyorlar :smiley:

IMG 0521

Selamlar :smiley:

@ahmetnurRR: Bu kadar mi

Öncelikle, ilk mesajınızı başlığa yazdığınız için teşekkür ederim, elbette bu kadar değil ancak ben Rusya'da iken gelen mesaj üzerine öğrendiğim olayda Urfa'da iki motordaşımızın alçakca katledilmesi üzerine seyahat detayını sadece kendi blogumda yayınladım, buraya özet yazdım, gerisine gönlüm elvermedi.

Forum tecrübelerinizi bilmemekle beraber, biliyorsanız kusuruma bakmayınız: Soldaki kedi resminin en altındaki yeşil yuvarlağa tıklarsanız gidiş/dönüş olarak seyahatimin tamamına ulabilirsiniz,

Selamlar :smiley:

erguncan' Alıntı:
Abim motor modeli nedir 150 lik honda ile (cbf 150) yapılabilir mi ?bu yolculuk şimdiden teşekkürler

Değerli hemşerim, motorum Honda CBF 500. Adana - Peter gidiş geliş yaklaşık 9.000 km.
CBF 150 ile bu yol imkansız değil ama çok zor ve yıpratıcı olur düşüncesindeyim. Çünkü Honda CBX 250 ile İrana'a gittim 2006 yılında, özellikli tek asfalt olan yollarda sollama yapmak onunla bile çok zor oluyordu, ayrıca karşıdan gelen Tırların rüzgarı da iyi sallıyordu ve bu nedenle dönüşte 500'lük olanı tercih ettim.

Zaten kısmet olur da yolun Rusya'ya düşerse yollarda 600'lükten düşük motor olmadığını ve onların da son derece hızlı kullanıp tüm hız limitlerini ihlal etmelerine karşın Trafik polislerinin motorlara karşı inanılmaz toleranslı olduklarını göreceksin.

Daha fazla bilgi için bloğuma da bakabilirsin, bakmadıysan:

http://motoseyyah.wordpress.com/2014/07/29/motosikletle-rusya-sankt-petersburg/

Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,533
Kayıtlı Üye Sayımız
172,200
Kaydolan Son Üyemiz
RoberHatemoBagimlisi

Çevrimiçi üyeler

Geri