Motokaravan Ötv 2017

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DingStage Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,619

DingStage

Yeni Üye
Merhabalar, 2006 model Sprinter'ı motokaravan(camper) yapmak istiyorum. Ötv'si hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

Etiketler
Ustalar cevap verir de ÖTV yok. Trafik sigortası pahalı olur . Birde proje işi var . Kolay gelsin.

5 yaş üstü araçların motokaravana dönüşümünde ÖTV sıfırdır. 5 yaşına kadar olanlarda %145 e kadar çıkabiliyor..
Esas sorun sn. Cirakoğlunun da dediği gibi sigorta malesef..

Sanırım pek yakında sigorta sorunu çözülecek bazı arkadaşlar Ticaret odaları aracılığı ile Ankara ile görümeler yapıyorlar konu şu an sorumlu bakan Mehmet Şimşek ekibinin gündeminde inşallah yalan olmaz...

Karavanlar için ötv yaşı nasıl hesaplanıyor?
şimdi 2020 yılındayız 2015 model araç mı yoksa 2014 model araç mı ötv'den muaf?
Araç 2014 model fakat 2016'da trafiğe çıkmışsa ötv nasıl hesaplanır?

Bu soruya cevap buldunuz mu? Ben de cevabını aramaktayım

Traife çıkış tarihinden itibaren hesaplanıyor sanırım. Benim aracım 2010 model ama trafiğe çıkışı Eylül 2009'du. Trafiğe çıkışından itibaren 5 yaşını doldurunca ruhsatı değiştirdim. Önce vergi tahakkuk ettirmeye kalktılar. İtiraz edince kabul edip vazgeçtiler.

Bugün itibariyle tescil tarihi 10 Nisan 2016 tarihinden eski araçlar ÖTV den muaf.

Bu soruya cevap buldunuz mu? Ben de cevabını aramaktayım
Vergide içinde bulunulan sene 1 olduğuna göre şu anda 2021 1 yaş,2020 2 yaş,2019 3 yaş 2017 4 yaş, 2016 5 yaş yani 2015 model de ÖTV olmamalı. Diğerinde ise üretim değilde trafiğe çıkış tarihi ilk yaşı olmalı.