Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,045

insel

Zirve
Sevgili dostlar, bildiginiz gibi yeni bir karavan aldim. Bir suru surpriz problemini bir hayli kosusturduktan sonra buyuk bir bolumunu hallettim. Fakat aklima takilan bir konu var. Aldigimda bilgim cok yoktu. Su anda da kesin bir bilgiye sahip degilim aslinda. Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim. Karavanin ruhsatini cikarttim. Bildiginiz gibi 90 model orjinal bir euromobil bu karavan ve gumruge boyle girmis. Dosyasinda projesi yok. Ruhsatta

CİNSİ Kamp Tasiti (minibus)
ISTİAP HADDI 09+1
NET AGİRLİK 1350 Kg

Diger yaprakta ise
TİCARİ ADI Minibus
KULLANİM AMACI HUSUSİ-Yolcu Nakli
DİGER BİLGİLER Araç Kamp Tasiti Minibustur

Yaziyor. Sizce bu bilgiler yeterli midir? 2009a girmeden yeni bir proje cizdirip yeni ruhsata basvurayim mi? Trafik Sigortasi da daha maliyetli oluyor tabii. Nedersiniz? Sevgilerimle.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Bu günlerde sizin ruhsatınızda yazılı olan bilgilerin kendi ruhsatlarında yazıyor olması için çok şeyler verebilecek nice insan varken...Gereksiz yere huylanmış olduğunuzu düşünüyorum :D İçinizin rahat etmesi bakımından bir trafik müşavirine danışmak yararlı olabilir.Yeni aracınız da hayırlı olsun bu arada.

Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Sayın mebus daha önce karavanınız hayırlı olsun dileğinde bulunmuştum.Karavanınız yurda gümrükten giriş itibarıyle karavan gözüktüğü için ilk tescilde mutlaka belgeleriyle birlikte başvuruldu ki kamp taşıtı olaran belgelendi.O tescile esas belgelerde önceki alıcının tescil ettirdiğnde durum hallolduğuna göre projeje bence gerek yok.Fakat eskiden tescilde atlanmış bir durum da olabilir.Bir örnek vereyim:Bir arkadaş 5 yılını doldurup Ötv muafiyetine girmemiş aracını imalatçı firma aracılığı vasıtasıyla karavan olarak işletmiş ve ÖTV sorununu halletmiş gibi görünmüştü.Fakat daha sonra maliyenin konntrolünde durumun tersi ortaya çıkınca %84 lük bir Ötv ZORUNLULUĞU GÜNDEME geldi.Ülkemizde atlanan ,atlatılan,geçiştirilen,gözden kaçan,göze dokunan vb.vb. gibi onlarca alternatifli problemler oluşabiliyor.OONUN İÇİN DİKKATLİ OLMAK GEREK.HEM KAM TAŞITI HEM MİNİBÜS yazması da ilginç AYNI ZAMANDA 9+1 yOLCU HADDİ DE MİNİBÜS GİBİ.KARAVAN RUHSATINDA 5+1 yada 4+1 gibi
bir had olması daha makul ve sigorta açısından da önemli avantaj ddiye düşünüyorum.Şimdi TÜV muayene yaparken diyelim ceki demiri projesi ve CE belgesi damgasını çeki demirinde ararken,mutlaka bir proje de isteyebilir.Tüv NE YAPACAK keyfilik olamaz .FAKAT ÇOK ŞEY YERİNE OTURMADI.uZUN SÜRE DE OYURMAYACAK.bU KONUYU FORUMDA UZUN UZUN TÜV TURK üzerine başlığıyla yazmıştım.Keyfilikler vb. olabilir.İnanın çok şeyler söyleniyor son durumda ve her kafadan bir ses çıkarken gerçekler ve mantık ortada yitmiş gibi.Onun için karavan kamp taşıtı ibaresini ruhsat vebelgelerinizde iyi şekillendirilmiş olarak sabit tutun vebelgeleyin.Herşey olabilir bu geçiş aşamasında.HER MÜŞAVİR ,VE HER elemanın söylediği birbirini tutmuyor ve uygulama da buna benzer.Kolaylıklar dilerim.

İnsel arkadaş merhaba...

Ruhsatında CİNSİ: bölümünde dediğin gibi " CİNSİ Kamp Tasiti (minibus) " yazıyorsa problem yok sanıyorum.

Bak alttaki Trafik yönetmeliği linkinde KAMP TAŞITI (19. Madde) yada MOTOR KARAVAN (5.1 Madde) sınıfı olarak belli edilmiş zaten.
http://www.kgm.gov.tr/asps/trafik/TrYonet.html

Kuşkulanmana gerek yok.

Benim kuskulanmama sebeb olan internette trafik sorgulamasinda cinsi kisminda minibus olarak gozukmesi. Ayrica bu minibus lafi isi ticari bir hale burunduruyor. Trafik musavirim de bu konuda kararsiz.
Midemi bulandiran konularda haksiz degil miyim acaba?

Bugun musavirle konustum. Bu ruhsatin yeterli oldugunu internet ortamindaki yazanin evet onemli oldugunu ama ruhsat varken internet ortaminin ikinci basvurulan yer oldugunu bana soyledi. Kesinlikle yeni bir masraf yapmama gerek olmadigini da belirtti. Bu durumda internetteki aciklamaya bakarak karavanin ruhsati hakkinda gercek bilgiye ulasmanin dogru olmadigi sonucuna variliyor. Ne dersiniz? Fikirlerinizi bekliyorum.

Tabii ki öncelikle aracın ruhsatındaki bilgileri incelemek önemli.
Cinsi, yada başka bir yerinde KARAVAN yada KAMT TAŞITI ibaresi yazılı olmıyan bir araç bence Karavan ruhsatlı değildir.

İnternet ortamındaki sorgulama , trafik bilgilerinin olduğu devletin resmi sitesidir. http://www.trafik.gov.tr/
http://sorgu.trafik.gov.tr/tbssorgular/aracsorgulama.aspx
ve ancak bir uyarıcı niteliğindedir. Ruhsattaki bütün bilgileri içermiyor, ama hacizlimi, çalıntımı,tesçil tarihi ve cinsi hakkında güncel bilgileri kapsıyor. Ve trafik arzuhalcileri de ön bilgiler için genelde bu resmi siteden faydalanıyorlar.

Arkadaşlar işallah bu yaz, Transporter T4 Cityvan tabir edilen 5+1 aracın arkasındaki koltuklarını yatar hale getirerek ve aracın en arka kısmına akü, inverter ve mini bar buzdolabı koyarak, gezilerde bu aracı kullanmayı planlıyorum, Yanlızca bunları yapmam durumunda da aracın ruhstını kamp taşıtı olarak değiştirmem gerekiyor mu? Ayrıca 2000 model 2400 motorlu bir Transporter T4'ün vergisi, fenni muayene ücreti(yılda bir mi iki yılda bir mi) ve de yıllık sigorta primi ne kadar. Bu konuda beni bilgilendirirseniz bütçemi ona göre ayarlamaya çalışacağım. Birde bu tür bir araç günlük kullanımda sorun çıkartıyormu? Ben bu araçla şu an kullandığım otomobili takas etmeyi planlıyorum.

sayın mrtctn öncelikle aramıza hoşgeldiniz benimde 2008 şubat ayında sattığım aracım bir T4 idi 2400cc arabamı sattığıma şu an o kadar pişmanımki yanlız 2400 değilde 2500 turbo alırsanız daha iyi olur 2400 normal motor yolda yükde varsa eksikliğini hissediyorsunuz turbo olanlar daha iyi bu arabanın muayenesi heryıl yapılıyor hususi dahi kullansanız vergisi geçen yıl 280 lira idi 6 aylık trafik sigortası şu an şirkete göre değişiyor 320 ile 380 lira arası bide günlük kullanımda hiçbir sorun çıkarmıyor binek arabadan hiçbir farkı yok hatta daha rahat ve keyifli bir sürüşü var yol güvenliği harika yalnız masrafı ağır bir araba olduğu için temizini bulmak gerek alacağınız aracı önce iyi bir ustaya hatta wv ustasına herkes anlamaz onun inceliklerinden göstermeden karar vermeğin şimdiden hayırlı olsun derim kalın sağlıcakla

Merhaba kimi karavanci dostlarimiz bir hayli fazla arastirma yapti. Belki bilirler umidindeyim. Bir dostum internette ilani olan bir karavani gormeye gidiyor. Benimkinin aynisi. Yani 90li yillarda turkiye'ye girmis. Ruhsatinda minibus yazdigini gorunce yamuluyor. Bu karavan icin sifirdan karavan yaptirilmis gibi mi davranmak gerek. Yani abs, fatura olmadigindan ruhsatina karavan yazdiramayacak mi?
Sevgiler
Insel

Sevgili İnsel , ben de aynı sorunla karşılaşmış ve almaktan vazgeçmiştim. Sonrasında Trafik arzuhalcisine dosyasına baktırdım. Orada Karavan kayıtlıydı. Trafikteki dosyasına da baktırmasını tavsiye ederim.

Bazen böyle abukluklar oluyor. Benim aracım dizel olmasına rağmen ruhsatta benzinli işaretlemişler. Belki bazılarına sorun gibi gözükmüyor ama ben rahatsız oldum. Dosyasında ne yazıyor baktırmadım ama her halde orada dizeldi. Faturasının fotokopisi vardı onu da muameleciye verip ruhsatı üzerime geçirirken dizel olarak çevirttim. Sonuçta karavanını satacak olan kişi, bu satışı kolay yapabilmesi için ruhsatını önceden düzelttirmeli bence.

Ruhsatta karavan yazmamasının dezavantajları neler olduğunu hala öğrenemedim. Kusura bakmayın.
Diyelim kamyoneti aldınız, ruhsata koltuk yerini değiştirdiğiniz için işlettiniz ki TÜV de , polis de veya sigortaya karşı problem çıkmasın.
Ama aracın abs si yok ya da aracınız 2004 den yeni, ötv farkı ödemek istemiyorsunuz. Ruhsatta kamyonet yazmasının ne zararı var?
(Panelvanlar da söför kabini arkasındaki levha kalacak deniyor. Ama 1+4 veya 1+5 minibüslerde kamyonet olarak geçiyor ruhstalarda, panelvan ise aracı 1+4 kamyonete çevirtirsin )
Kamyonetin kasko sigortası ve yıllık vergileri araç şirkete ait ise makul. Sadece sahibi şahıs olursa mı vergisi, kaskosu artıyor?

merhaba karavan tutkunları sizin için bir konuya dikkatinizi cekmek istiyorum biliyorumki karavanla gezmek bir tutku ama gidecegimiz yere güvenilir ve kanunlara uygun seyahat etmek isteriz işte bu konuda sizlerle karavan projeleri hakında , ayrıca seyahat ederken ruhsata işli olmayan bir cekme karavan veya motorlu karavanla kaza yaparsanız bu zararı kim ödiyecek sigorta poliçeniz aracınızın ruhsatına işli olamayan bir tadilatın veya aracın zaraını ödermi tabiki hayır!

ne yapmamız lazım bu konuda bir iki firma var ama ben size pegem mühendisligi önerecegim karavan projeleri ve diger konular hakında bilgi alabileceginiz bir yer bence aramakta yarar var iletişinm için 0312 311 86 02 / 310 52 00 dan ulaşa bilirsiniz herkeze mutlu yarınlar...
MUTLU TOPCU

Tesekkurler. Bir cok kisinin isine yarayacaktir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR